Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?

Być może jesienią tego roku nie będzie już można palić w piecach węglem brunatnym, mułem i flotami. Tak chce marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, który w czwartek przedstawił projekt uchwały na ten temat. Na razie w Jastrzębiu specjalne eko-patrole kontrolują, czym pali się w piecach. 

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?

- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie - mówił w czasie czwartkowej konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

W Jastrzębiu funkcjonują tak zwane eko-patrole, które kontrolują domy w zakresie odpowiedniego gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym spalaniem w piecach.

- W ubiegłym roku skontrolowano 45 palenisk pieców i przeprowadzono 788 kontroli w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. W związku z termicznym przekształcaniem odpadów w 17 przypadkach strażnicy zastosowali postępowanie mandatowe (grzywna do 500 zł). W trakcie 2 kontroli w piecu c.o. były spalane zabronione odpady. Pozostałych 15 interwencji dotyczyło spalania odpadów na otwartej przestrzeni nieruchomości. W grudniu 2016 roku strażnicy pobrali do kontroli próbki popiołu z dwóch pieców, gdzie istniało podejrzenie, że właściciele spalają zabronione odpady. Pobrany materiał został przekazany do badań laboratoryjnych. W przypadku wykrycia w badanej próbce pozostałości po spalaniu zabronionych materiałów, sprawa będzie skierowana do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju, który może orzec karę grzywny do 5000 zł. W tym roku strażnicy przeprowadzili 8 kontroli i pobrali do kontroli próbkę popiołu z jednego pieca - informuje rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska. 

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ania (94.254. * .188) 14.07.2017 00:01

jastrzebianin - o tym, że nie bedzie można palić flotem i mułem to gadka już w ubiegłym roku była, w styczniu już wiedzieli że wejdzie to w tym roku, więc idiotą jest człowiek co kupuje 5 ton flotu czu innego gooowna w kwietniu i kolejnych miesiącach...

~jastrzębianin (37.7. * .4) 10.06.2017 18:58

a co z tymi ludźmi co już kupili floty czy muły na przyszłą zimę. a takich jest tysiące w mieście. kto odda im pieniądze za surowiec i odbierze go z piwnicy????

~Harry04 (83.29. * .211) 17.01.2017 15:25

a co z miałami tanie miały są gorsze od flotu ktoś przeoczył problem kopalnie sprzedają swoje produkty z względu na kaloryczność i żaden zakład węgla nie rozdaje :)

~DO Do kopciucha (31.179. * .1) 16.01.2017 13:15

Tak na zachodzie kopciuchów nie ma po pojechały do polski a nowe kopciuchy z racji szpanerstwa maja powycinane DPF`y, chip tuningi i inne bajery

~do kopciuchów (87.207. * .99) 16.01.2017 10:35

Odezwali się Janusze ogrzewania:-) Przecież @podróżnik napisał, że w PL ogrzewanie ekologiczne jest drogie i w tym tkwi problem. A co do ilości samochodów, to raczej na zachodzie jest ich więcej. Starych dieslów już prawie nie uświadczysz na naszych drogach, a te co jeżdżą, nie powodują aż takiego smogu. Problem tkwi w niskiej świadomości tubylców (żeby nie napisać głupocie) i nawet jakby ogrzewanie ekologiczne było dużo tańsze, to Polak i tak będzie kombinował, żeby było jeszcze taniej, i będzie dalej palił byle czym. Ale tak to jest, jak się buduje dom na kredyt, a na ogrzewanie już nie stać.

~Gość (83.5. * .12) 14.01.2017 15:08

A ty osiedloku z czego masz ciepło z ciepłowni opalanej węglem. więc się nie udzielaj. która daje wiele więcej syfu niż te piece w domkach. a po drugie muł czym się różni od węgla tylko uziarnieniem. dziś samochody stare powyżej 15 lat trują.bo kiedyś się paliło i co nie bylo smogu a teraz jest bo na drogach jest dużo więcej samochodów!!! i tyle w temacie!!! a co do Niemiec to oni dwukrotnie więcej emitują CO2 niż my kolego.

~te podróżnik (31.179. * .1) 14.01.2017 12:19

To zobacz po ile w tych krajach maja opłaty za CO, CNG, LPG i EE a potem gadaj.
Tam gdzie jeździsz to raczej miasta reprezentatywne i tak mają a na dalekiej prowincji to samo co u nas albo i gorzej z ta różnica że nie ma tam 10000 domów a tylko wioski po 30 domków.

~podróżnik (87.207. * .99) 13.01.2017 20:56

Chyba wszyscy jeździcie po krajach europejskich? Gdzie spotkaliście się z takim opalaniem domów, jak u nas? Będąc w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, czuliście smród z kominów? Kto w zachodniej Europie opala mułem, flotem i innymi świństwami? Nawet węgiel jest tam niepopularny, bo to przeszłość. My jesteśmy nadal w epoce kamienia łupanego, stąd ten smog. Ale u nas stawia się nadal na górnictwo, a opalanie gazowe jest bardzo drogie. Dużo czasu musi jeszcze upłynąć, żebyśmy byli w tej Europie...jeśli dożyjemy.

~SMOG (89.71. * .137) 13.01.2017 17:45

45 kontroli palenisk na prawie 100 tysięczne miasto?! To tak, żeby nikt się nie czepiał, że nikt nie sprawdza, rozumiem?

~Gość (31.179. * .1) 13.01.2017 13:29

No i zakazać diesli z wyciętym DPF `em oraz tych starych kopciuchów na ropę.

~Gość (83.29. * .157) 13.01.2017 11:42

Jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają ludzie, którzy pieca na oczy nie widzieli.

~Sbix (188.137. * .51) 13.01.2017 07:12

@Janusz,

miasto dofinansowuje węgiel najbiedniejszym, można dostać bodajże 1,5 tony. To i tak jest bardzo nie tak bo Ci ludzie nigdzie nie chcą pracować, a dostają węgiel za darmo. Węgiel+. Inna sprawa, że mało kto potrafi palić, mało kto zna dostępne metody palenia, które zmniejszają zanieczyszczenia oraz ilość spalanego opału, dając tyle samo ciepła co przy byle jakim spalaniu.

Pozdrawiam

~Janusz (94.254. * .43) 12.01.2017 22:12

To tak naprawdę miasto chce się zrobić czystym ale gdy ludzi nie stać na palenie węglem to moze dofinansowania do wegla by pomogły to ludzie przestali by palić gównem tzn flotem i mułem a tak naprawdę jeśli ktoś potrafi w swoim piecu palić flotokoncentraem to nie wytwarza takich zanieczyszczeń jak ludzi palcy śmieciami gumiakami oponami i nie wiadomo czym jeszcze

~Gość (46.134. * .92) 12.01.2017 21:31

Ja hajcuja plastikowymi flaszkami i je dobrze

~Daw (94.254. * .229) 12.01.2017 21:04

Ekogroszek tani?! Za tonę płaci się od 700 do 1000zł i jest dużo lepszy niż węgiel (z takiego względu, że piece które używa się do ekogroszku, mają 80% sprawności spalania) i jeśli porównamy węgiel, muł czy drewno, jest to najbardziej ekologiczny opał.

~Czerstwy lulok (87.207. * .163) 12.01.2017 20:41

Jo hajcuja ino mułym bo to jye taniiijjjjjj

~do mobi (87.207. * .99) 12.01.2017 17:20

Jaka bida? No może w Polsce \"B\", ale tam akurat smogu nie ma, bo palą drewnem (często zachachmęconym w lesie). Ale w naszym rejonie nie ma biedy, jest głupota ludzi, którzy pobudowali swoje domostwa za ciężkie kredyty, a teraz na porządny opał już nie starcza. Te wszystkie ekogroszki i muł (nie wspomnę o śmieciach kalorycznych), to główny truciciel, ale tani.

~mobi (83.26. * .118) 12.01.2017 16:14

oj ludzie ludzie ! pali się byle czym bo bida w kraju ! tak powiem lemingi

~seboc (193.28. * .1) 12.01.2017 15:32

Ale stare szmaty i plastikowe butelki bedzie mozna nadal palic. Super uchwala.

~Mieszkaniec (87.207. * .132) 12.01.2017 15:06

A pomogą tym, którzy nie mają pieniędzy na lepszy opał. Nie zawsze palenie trującymi paskudztwami jest chorą oszczędnością. Często jest to konieczność. Sądzę, że palenisko po mule trzeba długo czyścić, bo pozostaje mnóstwo odpadów, które się nie palą.

~Adam (188.137. * .51) 12.01.2017 15:06

Ta decyzja powinna być wprowadzona już dawno, a kontrole powinny być stałe , to samo dotyczy gnojarzy pompujących szamba wieczorami do rowów.

~jurek (89.72. * .208) 12.01.2017 15:00

Proponuję eko-patrolom skontrolować Bogoczowiec, a szczególnie dom za przystankiem. Właściciel wyciąga z pobliskich kontenerów sterty śmieci i nimi pali.