Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tak będzie wyglądała łaźnia w Moszczenicy

Wiadomo już, jak będzie wyglądała łaźnia po byłej kopalni Moszczenia, w której ma się znajdować muzeum postindustrialne, a w dalszym etapie nowo powstałe firmy tak zwane start-upy. Obiekt ma być nowoczesny, na miarę XXI wieku. 

Tak będzie wyglądała łaźnia w Moszczenicy

W budynku będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających.

Na drugiej kondygnacji umiejscowiona będzie wieloczęściowa ekspozycja pokazująca proces industrializacji i aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji, składa się na nią ekspozycja związana z węglem, jako budulcem natury znajdująca się w instalacji składającej się z kilkunastu kul węgla połączonych w scenograficzną molekułę. W budynku znajda się również sale warsztatow, dydaktyczne, multimedilane.

Prace nad modernizacją łaźni rozpoczną się w tym roku. 

Na realizację przedsięwziecia pozyskano fundusze z Unii Europejskiej.  

Koszt całkowity - 4 063 697,66 euro (po decyzji EKS EFRR: 3 224 554,14 euro).

Koszt całkowity dla Jastrzębia-Zdroju - 2 328 363,45 euro.

Kwota dofinansowania dla Jastrzębia-Zdroju - 1 979 108,93 euro.

Wkład własny Jastrzębia-Zdroju - 349 254,52 euro.

Partnerami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza, Jastrzębie-Zdrój, DOV Vitkowice, Moravian-Silesian Tourism.

75 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mieszkanka (93.179. * .168) 01.02.2017 09:48

Przecież to jest kompletna ruina!!! środki, które miasto otrzyma może starczą na odbudowę budynku, ale na pewno nie na wykończenie i wyposażenie jak to się pięknie podaje w projekcie. Ciekawe skąd w budżecie upadającego miasta znajdą się środki na doposażenie a później utrzymanie nikomu nie potrzebnej inwestycji! I proszę nie podawać za przykład Ostravy, znam ludzi, którzy pracują w tamtejszym muzeum industrialnym (to teren paru hektarów obejmujący mnóstwo zabytkowych budynków, nowoczesne interaktywne muzeum, salę koncertową, obiekty gastronomiczne itp.) i sami twierdzą, że ratują ich tylko wielkie wydarzenia kulturalne (np. festiwal w Ostravie) bo turystów jest bardzo mało. Zresztą w internecie można poczytać i porównać obie inwestycje. Więc jaki jest sens wydawania pieniędzy na to coś w Jastrzębiu. A start-upy jak to określono w dalszej przyszłości to tylko pobożne życzenia, żeby stworzyć wrażenie, że coś się w mieście robi dla gospodarki. Jeśli tak bardzo władze miasta chcą tworzyć tego typu muzeum, to niech jeszcze trochę poczekają, a do przejęcia będzie np.nie zdewastowany JASMOS i to w całości, więc nie trzeba będzie ratować ruiny na Moszczenicy.

~lowca puszek (89.73. * .132) 30.01.2017 10:28

a będzie się tam można wykumpac

~Kk (84.234. * .209) 29.01.2017 20:53

Tematu firm budujących się w Żorach lepiej nie poruszać bo i tak zatrudniają tam Ukraińców co widać na tablicach ogłoszeń przy tych firmach.... ludzie mieli nadzieję na prace a składając papiery usłyszeli \"przepraszamy ale wolimy pracowników z Ukrainy \" :-(

~seboc (178.26. * .243) 29.01.2017 14:45

@ciekawy
Moze jestcze znajdziesz gdzies stare zdjecia. Do budynku lazni przylegala kryta plywalnia, naprawde fajna.
Trzeba bylo ja zburzyc, zamknac zaklad, zrobic lewa spolke miejska dla niby-reaktywacji tych terenow. Teraz pozyskac srodki i zbudowac jakies dziwo. Przeciez nie bylo wojny a w Polsce ciagle cos sie burzy i odbudowuje, rujnuje i odtwarza. Taka syzyfowa praca.
W Niemczech na niektorych liniach kolejowych mozn spotkac mechaniczne semafory. Pierwszy raz zobaczylem i sie dziwilem. Ale krotko moje zdziwienie trwalo. Postawiono je 100 lat temu, nadal pelnia swoja role razem z linia kolejowa. Linie kolejowa budowano z mysla zapewnienia rozwoju. Nadal wspomaga rozwoj miejscowosci, do ktorych prowadzi.
W Polsce kompletny chaos. Nieprzemyslane inwestycje, glupie pomysly, permanentna zmiana planow. W Jastrzebiu stezenie glupoty wsrod wladz jest bardzo wysokie. Bedzie laznia bez lazni jak dworce bez pociagow i autobusow. Jeszcze pare lat a wszystkich urzednikow wymieni sie na figury woskowe. Bedzie pierwsze w swiecie miasto-muzeum glupoty.

~Go?ść (84.234. * .81) 29.01.2017 12:15

Bo maszyny i chodniki (prawdziwe, odziene) to mozna w Zabrzu oglądać, a jakby tak zrobić karbon?

~Go?ść (84.234. * .81) 29.01.2017 12:14

a nie można by zrobićmakiet lasu karbońskiego?

~ciekawy (85.14. * .18) 29.01.2017 09:53

Czy można będzie się tam wykąpać to na wzór łażni tureckiej?

~moje 3 grosze (85.11. * .101) 28.01.2017 19:14

Bardzo dobry pomysł! W Jastrzębiu to tylko kwitnie życie w barach. Chamstwo zawsze będzie narzekać, że lepiej budować fabryki. Ale miasto ich nie stawia, tylko prywatny biznes.

~jastrzębianin (89.73. * .7) 28.01.2017 12:05

I można pozyskać środki i zrobić coś fajnego. Oczywiście zawsze będą niezadowoleni. Bo \"dobra zmiana\" nie lubi inteligentnych i pracowitych prezydentów. Misiewicze to jest to...

~jorg z hebzia (89.73. * .132) 28.01.2017 11:31

jak laznia to będzie się można wykapac ja

~kamil (89.73. * .145) 28.01.2017 11:16

@Rumcajs puściutkich Rumcajsow.. internetowych ortografów :)

~Rumcajs (85.202. * .171) 28.01.2017 10:11

kamil - pusty to Ty jesteś ze swoją pisownią wyrazów polskich - \"wrescie\"

~Mietek (89.72. * .242) 27.01.2017 21:33

W świetle Guido Wieliczki czy nawet Bochni to marny pomysł, na 1 raz i tyle nie będzie to muzeum do którego będzie chciało się wracać.

~Gość (89.73. * .191) 27.01.2017 14:46

I pięknie

~kamil (89.73. * .145) 27.01.2017 12:18

Brawo !! wrescie trzeba pokazac reszcie jastrzebian na czym polega gornictwo i w jaki sposob wydobywane jest czarne zloto, na ktore oni tak glosno plują w internecie - moze wresce cos dotrze do ich puściutkich głów

~Yarpen (87.239. * .105) 27.01.2017 09:24

>>Igor
Mnie przeraża twój poziom intelektualny, skoro nie odróżniasz \"maruderów\" od \"marudów\". Zapewne jesteś również jedną z tych osób dla których \"bynajmniej\" to synonim słowa \"przynajmniej\".

~seboc (193.28. * .1) 26.01.2017 07:55

\"Urzędnicy czy radni nie mogą sobie wziąć żadnej prowizji...\". Dobry humor masz od rana.
A czymze jest zatrudnianie pociotkow i partyjnych funkcjonariuszy na powymyslanych stanowiskach?
Ten projekt to nie jest historia Slaska. Co zaadoptowanie do nowych celow podrzednego budynku kopalni ma wspolnego z historia Slaska? Planowana ekspozycja to pare elektrycznych gadzetow majacych dosc luzno nawiazywac do przemyslu. Takie budowanie legendy z papieru i plastiku. Nie pisalem, ze jest. Jest planowane i opisane. Opis chyba jakies dziecko pisalo.
Historia Slaska to ksiazki, fotografie. kultura materialna i opowiesci ludzi a nie ajpad wyswietlajacy memy za monete.
Kultura, prosze ciebie, to jest cos, co nie przestaje istniec jak wysiada baterie. Nie mozna nazwac zjawiskiem kultury zbioru przypadkowych przedmiotow.
\"Mis\" i \"Smazalnia story\" w wydaniu powiatu SJZ.

~emeryt (89.73. * .82) 26.01.2017 07:20

Do; do Urban to przeczytaj jeszcze raz! a tak na marginesie powiem ci; wróbel i kanarek kończyli konserwatorium muzyczne z tym,że wróbel na wydz.zaocznym!

~do seboc (89.78. * .62) 26.01.2017 07:14

seboc, kto ma zarobić na prowizjach? Urzędnicy czy radni nie mogą sobie wziąć żadnej prowizji... Dla Ciebie historia śląska i historia przemysłu to nie kultura? No nie wiem, może dla Ciebie nie ale dla wielu to jest właśnie kultura. Mówiąc o kulturze co masz na mysli? Mowisz ze to straganowa pstrokacizna i plastikowe dinozaury... Przecież to jeszcze nie istnieje a ty już mówisz jakie to jest. Trochę dystansu wobec własnych (i chyba tylko własnych) oczekiwań.

~Igor (89.66. * .23) 26.01.2017 06:37

Czytam te komentarze i jestem przerażony poziomem intelektualnym naszych mieszkańców. Maruderzy piszą o dziurach w jezdni.... A przecież \"Nie samym chlebem żyje człowiek\". Bardzo się cieszę, że w naszym mieście powstanie taki obiekt. A mówią że p. Prezydent nic nie robi. Pewnie przeciwnicy piszą te negatywne komentarze.

~seboc (178.26. * .183) 26.01.2017 06:10

@do seboc
To ma byc kultura? To jest straganowa pstrokacizna, pospolita tandeta, plastikowe dinozaury wersja 2.0 a nie zadna kultura.
\"Klimat poprzedniej epoki\" - smiechu warte juz nawet samo sformulowanie a stronie Pani Prezydent.

~seboc (178.26. * .183) 26.01.2017 05:55

To jest pomysl, ktory powstal w glowach patologicznych oszustow. Zastepca prezydenta mowil o nowych 600 osobach pracujacych na terenie bylej kopalni. Jak to wyglada - widac, ogolna pustka, syf i dziadostwo. Nie nalezy wierzyc w zaden pomysl i zadne slowo. Autorom pomyslu chodzi jedynie o pobranie prowizji od budowlanych. Reszta guzik ich obchodzi. Nadejdzie czas, kiedy tych bandytow historia rozliczy. Co dzieje sie z roznymi obiektami publicznymi w miescie - jest wiele przykladow. Mozna zalozyc, ze ten nowy dziw los spotka podobny.

~do Urban (31.179. * .1) 25.01.2017 22:46

Przeczytałem twoje wypociny i nic z tego nie wiem? Przeczytałem jeszcze kilka razy i zwariowałem! Jaką ty szkołę ókończyłeś?

~Urban (94.254. * .47) 25.01.2017 21:43

Kolejne pieniądze wydane w błoto na wizualizacje której nigdy nie będzie ludzie obudźcie się ile projektów było Jar pd. OWN Rynek Galeria Stadion Deptak w Zdroju Pałac Ślubów Kąpielisko na Mszanie Kompleks po Diamentowe Pomnik Papieża i wiele innych.Co z tego powstało ja się pytam????

~Prawdomowny (46.134. * .113) 25.01.2017 20:19

Takie gadżety można budować w mieście, które ma niezagospodarowane środki, bardzo dużo zalegającej monety w skarbcu. Wtedy można iść w prestiż i zabawy w muzea i tego typu miejsca. Nijak się to ma do przyciągania kapitału bo w interesach liczy się zysk a nie siedziba firmy przy lokalnej atrakcji(?). Dobrze zostało napisane, parodia się dzieje ze szkołami, komunikacja miejska leży, rozkopana ulica z kamieniami w dziurach straszy niemalże w centrum a pozostałe czekają od lat na remonty, pracy jak na lekarstwo, inwestorów nie widać bo nie mamy \'tego czegos\' czego nie da się politykowaniem uzyskać a rzucamy się ambitnie w inwestycje, które nie beda miały wymiernych korzyści i ogólnie sensowność ich istnienia zdaje się być wątpliwa. Start upy to teraz takie popularne i modne jak ostatni pomysł z ładowarkami telefonów na przystankach. Rozumiem, ze nie łatwo rozkręcić coś swojego i wszelkie wyciągnięcie ręki daje większe szanse ale tez bez przesady - możliwości na zaistnienie jest wiele i komu ma się udać, ten zrobi swoje. Zagłębie Ruhry nam nie wyszło wiec powoli wszystko idzie w dół z nadzieja, ze kiedyś obcy kapitał zacznie tu zarabiać prawdziwe pieniądze a tymczasem nie łudźcie się - doliny krzemowej w SJZ nie zrobimy..

~do seboc (89.78. * .62) 25.01.2017 17:38

Nie znam się dokładnie na muzeach ale mówisz o dwóch rzeczach. Muzeum nie musi przynosić dochodu - ważne żeby na siebie zarabiało. To jest różnica mimo wszystko. Mówisz, że potrzebny jest dostep m.in. do kultury. To przecież jest kultura. A i praca się znajdzie pewnie w tym kolejnym etapie. Skoro mają być tam siedziby dla firm to i zatrudniać będą. Kiedyś było tak że trzeba było mieć w mieście np. zakład pracy, szkołę, sklep itp. Teraz to wygląda inaczej. Tworzy się miejsca żyjące ze sobą w symbiozie typu właśnie część kulturalna z miejscami dla firm które wokół będą się tworzyć. To też jest prestiż dla firm mieć siedzibę w takim mieście. Wiadomo ze Pani Irenka z osiedlowego się tam nie przeniesie ale większe firmy może tak. A takich mamy wbrew pozorom dużo w naszym mieście.

~seboc (193.28. * .1) 25.01.2017 16:49

To wskaz mi jedno muzeum na swiecie, ktore przynosi dochod.
Wez pod uwage, ze tu bedzie to miejska spolka, z prezesem, zastepca, rada nadzorcza a nie sam budynek i beda skomplikowane techniczne eksponaty.

Powtorze raz jeszcze: stawiac chca pierdoly okrutne a cywilizacja z miasta wyjezdza. Praca i perspektywy ludziom sa potrzebne a nie muzeum. Dobra jakosc zycia, dostepny sport i kultura, transport publiczny, szkoly.

~Gość (46.134. * .159) 25.01.2017 16:32

Brawo, niech miasto się zmienia

~do seboc (78.8. * .69) 25.01.2017 16:28

Jak to jednodniowa turystyka nie przynosi pieniędzy. Przynosi, sam to obliczyłeś :) 2700 zł brutto dziennie to masz 81 000 zł brutto miesięcznie (od tego odjąć podatek który i tak po części będzie szedł do naszego miasta). Myślisz, że nie dałoby się tego budynku utrzymać za taką kwotę. Ja twierdzę że się da. Pisze że pokryć koszt budowy jeszcze trzeba. To właśnie dlatego miasto dostało dofinansowanie z UE żeby podołać kosztom. Jak w przyszłosci dojdą jeszcze firmy które będą chciały tam mieść swoją siedzibe to kolejne kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie dojdzie. No kurde, nie robią nic to źle, robią to jeszcze gorzej. Ja się ciesze że będzie coś ciekawego w mieście. Bo oprócz parku i solanki to nie mamy nic w zasadzie. Jeszcez tylko trzymajmy kciuki że OWN wyjdzie i będzie super już.

~dorian (31.179. * .1) 25.01.2017 16:24

Bardzo dobra wiadomosć. Uwielbiam takie industrialne muzea i jestem pewien, ze odwiedzających będzie mnóstwo. W każdym podobnym , w którym byłem frekwencja jest spora.

~seboc (193.28. * .1) 25.01.2017 16:09

Jednodniowa turystyka nie przynosi pieniedzy. Autobus z turystami przyjedzie, zaplaca za wstep, zjedza obiad, zrobia kupe i odjada. Moze ktorys magnes kupi. Dwutygodniowych wczasow w Jastrzebiu nikt nie zarezerwuje. I tak nie mieliby gdzie spac.
Juz hotel \"Diament\" mial hordy turystow z Izraela do Jastrzebia zapedzic. Mieli ponoc Oswiecim odwiedzac, ale spac w, luksusowym wowczas, hotelu. Bo w Malopolsce takiej hotelarskiej gwiazdy ponoc nie bylo.


Z turystyki zyja miasta z historia lub w jakis sposob fascynujace. Unikat na skale Wieliczki to nie jest i nie bedzie. Basenu 147 metrow nad ziemia, jak w Singapurze, tez tu nie ma.

Policz sobie. 100 tys. rocznie, 365 dni w roku, to 273 osoby na dzien, 6 pelnych autobusow kazdego dnia. Kupuja bilety po 10 zl. Przychod brutto to 2700 zl. dziennie. Z tych pieniedzy trzeba zaplacic pensje, ogrzewanie, prad, konserwacje eksponatow i urzadzen, wszelkie ubezpieczenia, promocje, i... - jak piszesz - pokryc koszty budowy.
Za milion lat sie ten grzmot nie zwroci.

~mobi (83.30. * .185) 25.01.2017 15:36

PLATFORMERSKI sen o niczym ! Tyle w temacie !

~do seboc (78.8. * .69) 25.01.2017 15:31

W zamysle takie muzeum na przynieść turystów do Jastrzebia czyli w praktyce pieniądze. Podobny obiekt jest zdaje sie w Ostrawie i rocznie odwiedza go ponad 1 milion osób. Nawet gdyby te 100 tys. osób odwiedziło ten w Jastrzębiu to myśle ze koszta utrzymania by się zwróciły. Przecież muzeum tylko nie stoi ale też zarabia na siebie prawda?

~seboc (193.28. * .1) 25.01.2017 15:21

@Izolator
To tam nie ma fabryk? Przeciez oficjalne komunikaty UM odtrabily sukces i mowily o zatrudnieniu 600 osob w firmach powstalych na terenach KWK \"Moszczenica\". Szescset osob to niejedna fabryka przeciez.
http://www.radio90.pl/jastrzebska-strefa-aktywnosci-gospodarczej-zlikwidowana.html

Czyzby Pan Zastepca sie mylil?

~seboc (193.28. * .1) 25.01.2017 15:07

Czy Pani Hetman policzyla ew. koszt utrzymania obiektu? Wg opisu wydaje mi sie byc gigantyczny. Skad pieniadze, skoro na autobus nawet nie ma?
W sasiedztwie byl kryty basen, znacznie lepszy niz szkolny basen zwany dzis \"Laguna\". Obiekt, ktory mogl sluzyc ludziom bezrefleksyjnie zburzono.
Prosze Pani Prezydent, dla wiekszosci mieszkancow postindustrialne dziedzictwo to brak pracy i perspektyw.
Najlepiej udajacym sie biznesem w miescie sa kancelarie komornicze. W miescie mamy wiec do czynienia z wymagajacymi reakcji, niepokojacymi zjawiskami spolecznymi. Ogrzewalnia powstala, ale to sprawy nie zalatwia.

~Izolator (31.179. * .1) 25.01.2017 15:00

Fabryki jakieś by postawili na terenach byłej KWK Mos. a nie muzea. jeszcze trochę to tu będą muzea i domy spokojnej starości nic więcej. miasto porażka. dziękuję za uwagę.

~seboc (193.28. * .1) 25.01.2017 14:08

@do Igor
Nie badz niesprawiedliwy. Pamietasz zeszlorocznego miejskiego grila na ruinach OWN-u? Lezaczki z logo MOSiR i grile byly? Byly. Znaczy miasto zrealizowalo wizje i inwestycje poczynilo. Wierze, ze i tym razem miasto nie zawiedzie wiosna i latem i grill przy ruinach lazni sie odbedzie. A jakby miejska i kielba byla, nikt nie bedzie narzekac.

~Anty (94.254. * .47) 25.01.2017 14:03

@it ninja : Jak taki jestes aktywny to bierz komputer i programuj, a nie czekaj az Ci wybudują budynek. Wez kompa do garażu i działaj. Jak zarobisz to sobie wybudujesz gmach. Jakos Bill Gates czy Steve Jobs zbudowali swoje biznesy bez żebrania z Unii.

~Do Igor (83.5. * .64) 25.01.2017 13:47

Poluzuj gumkę w gaciach. Od planowania do wykonania droga daleka. Weź tak wypisz ile tych inwestycji zrealizowała p. Prezydent? Na razie to ja widze tylko wizualizacje i nierealne pomysły na projekty.
Jak wygląda realizacja małych spraw to popatrz na remont ul. Mazowieckiej. Tak p. Prezydent sobie radzi: rozkopie drogę na jesień a Ty sie kulaj po dziurach do wiosny.
I zaraz znajdzie sie jakiś mądrala i napisze, że przynajmniej wolno jeżdżą.

~wojek (89.73. * .191) 25.01.2017 13:38

Bardzo dobrze. Niech się dzieje. Psy szczekają a karawana idzie dalej