Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak zrobić biznesplan? Uczą w "Korfantym"

Tworzą biznesplany, obmyślają jak zaplanować startupy. Mierzą się z trudnymi zagadnieniami podatkowymi i finansowymi. To uczniowie z „Korfantego” odważnie wkraczają w świat ekonomii, biznesu i bankowości.  Szkoła jest wysoko notowana w rankingu wojewódzkim techników.

Jak zrobić biznesplan? Uczą w "Korfantym"

Zostać szefem samego siebie? Dlaczego nie? Najpierw trzeba mieć dobry pomysł, biznesplan no i znać się na podatkach. Tego wszystkiego można nauczyć się w znanym od lat ekonomiku wchodzącym w skład Zespołu Szkół Nr 2, czyli popularnym „Korfantym”.

Czy można wyobrazić sobie świat bez ekonomii? To karkołomne zadanie. Podobnie jest z Zespołem Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie ekonomia stanowi mocny i rozpoznawalny filar szkoły.  „Korfanty” bez ekonomii jest jak, Jastrzębie bez Zdroju.  Historia tej szkoły zaczęła się w 1974 roku, kiedy powstało II Liceum Ogólnokształcące. W latach 80. powołano do życia szkołę o profilu ekonomicznym.

Trudno wyliczyć wszystkie sukcesy adeptów kierunków ekonomicznych na przestrzeni minionych dziesięcioleci. Uczniowie wykazują się wiedzą potwierdzoną wysokimi miejscami w konkursach na temat podatków, rachunkowości, bankowości, ubezpieczeń społecznych.  Tomasz Mierzwiński, Jakub Baranowski, Jonatan Szefer, Maria Rutka, Natalia Przybylska, Marta Mazur i Klaudia Liberda - to zdobywcy wysokich miejsc w rywalizacji ogólnopolskiej i regionalnej.  Rezultatem tego jest silna pozycja „Korfantego” w gronie szkół ekonomicznych województwa śląskiego.

Myliłby się jednak ten, który sprowadza ekonomię do rutynowego wkuwania regułek i zasad. Jednym z kierunków kształcenia jest logistyka, prężnie rozwijający się nurt we współczesnym świecie. I właśnie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej uczniowie „Korfantego” od lat zajmują czołowe pozycje.

Uczniowie „Korfantego” poprowadzili warsztaty w szkołach podstawowych „Ósmoklasiści tworzyli startupy”. Nie była to sucha teoria a zmierzenie się z niełatwym wyzwaniem założenia własnej firmy, z koniecznym biznesplanem, wyliczeniami i uwarunkowaniami rynkowymi.  Innym przedsięwzięciem jest projekt pod nazwą „W zgodzie z ekologią - mój pomysł na biznes”. Jest zorganizowany pod egidą Stowarzyszenia „Z Korfantym w przyszłość...”, działającym w Zespole Szkół Nr 2. Uczniowie wraz z nauczycielami pokazują, że możliwy jest biznes przyjazny dla środowiska. Uczą się na przykładach poprzez działanie.

- W „Korfantym” stawiamy na to, aby przygotować uczniów do konkretnych wyzwań, z jakimi mogą spotkać się w życiu zawodowym. Dzięki świetnie wykwalifikowanej kadrze i dobrze wyposażonym pracowniom  Nasi Uczniowie  zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę XXI wieku. Natomiast projekty skierowane do uczniów szkół podstawowych pozwalają naszej młodzieży stać się przewodnikami w świecie ekonomii, dla swoich nieco młodszych kolegów -  podkreśla dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 Ewa Mentel.

Klasy ekonomiczne, jak najbardziej wpisują się w politykę miasta. Prezydent Anna Hetman wspiera tego rodzaju kształcenie i zachęca młodzież do aktywności w tej dziedzinie.

- Szkoły ponadpodstawowe mamy sprofilowane i świetnie kształcą w wybranych specjalnościach. ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego specjalizuje się w kierunkach ekonomicznych i przedsiębiorczości. To zawody przyszłościowe, a przedsiębiorczości jest wymagana na każdym kroku i niemal w każdym zawodzie - mówi prezydent Anna Hetman.

Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć coś ciekawego, co może być dobrym sposobem na karierę zawodową.

A co powoduje, że szeroko pojęta ekonomia jest warta głębszego poznania, że może być ciekawa, czy nawet fascynująca? Na to pytanie odpowiada uczeń Tomasz Mierzwiński, laureat niejednego konkursu na temat podatków, bankowości czy finansów.

- Ekonomia jest dla mnie nauką szczególną, ponieważ mamy z nią do czynienia w wielu miejscach, nieoderwanie towarzyszy nam w codziennym życiu. Właśnie ta bliskość tematów z nią związanych jest dla mnie najważniejsza, pozwala ją zrozumieć poprzez obserwację i doświadczenie. Niejako satysfakcjonujące są także sytuacje, w których wcześniej zdobytą wiedzę można zastosować w praktyce. Dobrze ukierunkowane zainteresowania z zakresu ekonomii wraz z odpowiednią edukacją mogą w przyszłości przełożyć się na wysokie zarobki - podkreśla Tomasz.

Ekonomia w „Korfantym” to na wskroś nowoczesna nauka, realizowana na podstawie współpracę z instytucjami kreującymi szeroko pojęty świat finansów i bankowości. Dobrym przykładem jest projekt BAKCYL realizowany przy współpracy z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości.  Jest to rzecz o tym, jak zachować bezpieczeństwo finansowe w cyberprzestrzeni i jak działają rynki finansowe.

Gospodarkę współczesnego świat można określić hasłami: finanse - ekonomia - bankowość - logistyka - innowacje. Zawody wpisujące się w ten schemat gwarantują rozwój i niezależność finansową.  Uczniowie i absolwenci znajdują w tym szanse dla siebie.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (89.77. * .147) 11.05.2022 17:22

I to jest konkretną szkoła

~Pies Barona Munchhausena (178.27. * .27) 10.05.2022 22:35

"Gospodarkę współczesnego świat można określić hasłami: finanse - ekonomia - bankowość - logistyka - innowacje"

Zgadza sie. Wszystko mozna wdrozyc w Jastrzebiu i nawet biuro za 2 zlocisze wynajac a dla innowatora (co uciekl) nawet po 1zl miesiecznie bylo.
Gdzie by czlowiek nie poszedl, naokolo innowacje w miescie.