Premier apeluje o ocieplanie domów przed zimą. Tylko skąd wziąć fachowców?

Trudno dostępny i niezmiernie drogi opał, zwłaszcza węgiel, powoduje, że osoby, które dotąd odwlekały decyzję o ociepleniu starszych domów albo nawet w ogóle jej nie planowały, zmieniają zdanie. Zresztą całkiem niedawno premier Mateusz Morawiecki apelował: "Drodzy rodacy, postarajcie się ocieplić swoje domy jeszcze przed tym sezonem grzewczym (...)", przypominając zaraze o możliwościach pozyskania sporych dotacji na ten cel. Czy jednak ocieplenie domu przed kolejną zimą jest możliwe? Sprawdziliśmy. Wnioski są niewesołe.

Premier apeluje o ocieplanie domów przed zimą. Tylko skąd wziąć fachowców?
Znalezienie fachowca do ocieplenia domu z wolnym terminem na ten rok graniczy z cudem

Pieniądze można pozyskać...

Niedawno, bo 15 lipca uruchomiony został program "Czyste powietrze plus". Tym różni się od poprzedniego programu "Czyste powietrze", że zwiększono w nim o 10 tys. zł maksymalną kwotę dotacji na wymianę pieca czy prace termomodernizacyjne w przypadku osób o najniższych dochodach - co oznacza wzrost dofinansowania z 69 do 79 tys. zł. Druga różnica to wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu, do 50% kosztów całej inwestycji, czyli w przypadku maksymalnej kwoty dofinansowania przed rozpoczęciem remontu można dostać prawie 40 tys. zł.

... ale czasu coraz mniej

Warunki wydają się atrakcyjne, ale żeby z nich skorzystać, przede wszystkim trzeba znaleźć wykonawcę prac termomodernizacyjnych. Termomodernizacja zaś najczęściej kojarzy się z najdroższym jej elementem, czyli ociepleniem budynku. A więc tym elementem, którego dotyczył apel premiera. I tu jest pies pogrzebany. Dlaczego? Bo mamy sierpień. Do końca jesieni pozostało nieco ponad 4,5 miesiąca. To o tyle ważne, że w zimie raczej nie wykonuje się prac termomodernizacyjnych. A przynajmniej nie wtedy, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Po pierwsze, większość zapraw do klejenia i tynków musi być rozrabiana z wodą, a mróz utrudnia wiązanie tych mieszanek. Po drugie, poprawne wykonanie warstwy zbrojnej lub warstwy wykończeniowej w tak niesprzyjających warunkach jest bardzo trudne. Nawet, gdy uda się przeprowadzić prace dociepleniowe mimo niesprzyjającej pogody, wiosną często wychodzą na jaw liczne wady i usterki, które trzeba naprawiać.

Jak więc widać na wykonanie porządnego ocieplenia w tym roku nie zostało za dużo czasu. Czy jest to więc w ogóle możliwe? Osoby, z którymi rozmawialiśmy na ten temat, zarówno właściciele domów, którzy planują ocieplić dom, jak i właściciele firm budowlanych przyznają wprost: "mało prawdopodobne".

Wysokie ceny ogrzewania mobilizują do działania

Pan Stanisław jeszcze kilka miesięcy temu nie planował ocieplania ścian swojego domu, wybudowanego w latach 80-tych ubiegłego wieku. Zdanie zmienił, kiedy zaczęły się kłopoty z cenami zakupem węgla oraz kiedy dowiedział się, że w jego gminie można pozyskać sporą dotację na wymianę pieca węglowego na mniej emisyjne źródło energii.

- Mam co prawda kocioł węglowy z podajnikiem, a więc spełniający jeszcze obecne normy, ale dowiedziałem się, że można pozyskać środki na pompę ciepła. Mam fotowoltaikę, więc uznałem, że to może być dobry pomysł - wyjaśnia.

Okazało się jednak, że aby uzyskać dofinansowanie, musi mieć ocieplony dom. Ponadto instalator wyjaśnił mu, że do nieocieplonego domu będzie musiał zakupić pompę ciepła o znacznie wyższej mocy, niż gdyby dom był ocieplony. Wyższa moc oznaczałaby zaś wyższe zapotrzebowanie na energię energetyczną. Panele fotowoltaiczne by nie wystarczyły. - Dlatego szukam firmy, która ociepliłaby mi dom, ale wszyscy znani mi fachowcy mówią, że w tym roku nie ma szans, by pojawili się u mnie na placu - rozkłada ręce.

Fachowiec na wagę złota

Sprawdziliśmy. Kontaktujemy się ze znajmomy fachowcem, cieszącym się bardzo dobrą opinią. W końcu najczęściej szukamy budowlańców z polecenia. Ten mówi wprost: - Zapomnij o ocieplaniu w tym roku. W przyszłym może uda się na jesień, ale realniejszy termin to 2024 r - słyszymy. Dzwonimy do innej firmy, z Rybnika, którą znaleźliśmy na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Mówimy, że jesteśmy zainteresowani ociepleniem domu w tym roku. W słuchawce słyszymy krótką odpowiedź: - W tym roku nie ma szans. Właściciel firmy tłumaczy, że najwczesniej mógłby wykonać ocieplenie ścian w marcu przyszłego roku. Orientacyjny koszt to około 170 zł/m2 na gotowo z materiałem i nałożeniem tynku. Cena wydaje się atrakcyjna, ale właściciel firmy zastrzega: - W dzisiejszych czasach proszę do tej ceny nie przykładać wielkiej wagi. Ceny styropianu najpierw niemożliwie rosły. Ostatnio nieco spadły, ale co będzie w przyszłym roku, tego nikt nie wie.

Dzwonimy do innego znalezionego w sieci budowlańca od ociepleń. Tym razem z powiatu wodzisławskiego. Pojawia się mała nadzieja.

- W tym roku być może byłoby możliwe wykonanie ocieplenia i tynku, ale w grudniu. O ile pozwoli pogoda, tzn. o ile nie będzie wilgotno i nie będzie mrozu - słyszymy.

Pytany o cenę, wyjaśnia, że konieczne byłoby dokonanie kalkulacji na miejscu. Ta uzależniona jest bowiem m.in. od rodzaju materiału użytego do ocieplenia (np. styropian grafitowy będzie droższy) i tynku. Stąd nie podaje nawet orientacyjnej ceny. Ofert można szukać na portalu OLX, ale też np. na portalu Oferteo, na którym jednak oferty są spersonalizowane, co oznacza, że przed wyszukaniem dokładnych propozycji musimy odpowiedzieć m.in. na pytania - kiedy prace mogłyby się rozpocząć? Kto ma dostarczyć materiały? Jaki materiał nas interesuje? Jakiego budynku dotyczy zlecenie?

Rozbieżność cen ogromna

Co do cen, orientacyjny ich poziom możemy znaleźć np. w kalkulatorach budowalnych. Datowane na koniec lipca cenniki elewacji i prac elewacyjnych znaleźliśmy np. na portalu Kb.pl. Według nich średni koszt wykonania ocieplenia w województwie śląskim (wraz z materiałem) wyha się w przedziale 205-217 zł netto w przypadku ocieplenia za pomocą styropianu lub 266-281 zł netto w przypadku ocieplenia wełną mineralną. Do tego jednak Kb.pl dolicza osobno nałożenie elewacji. Np. koszt wykonania tynku elewacyjnego z robocizną oszacowany został w przedziale 124-134 zł netto. Oczywiście są to kwoty mocno orientacyjne, uzależnione zarówno od ekipy budowalnej, użytych materiałów, rabatów jakie uda się uzyskać, grubości ocieplenia a również np. tego czy tynk nakłada od razu ta sama ekipa, która ocieplała dom, czy zlecamy to później komuś innemu (co oznacza dwukrotne ustawiania rusztowań).

Ceny mogą więc mieć bardzo znaczną rozpiętość. Mimo wszystko dla wielu ocieplenie starego domu, nawet jeśli możliwe jest pozyskanie dotacji, może okazać się wydatkiem nie do udźwignięcia, zwłaszcza jeśli połączone będzie z wymianą źródła ciepła. Tyle że nie do udźwignięcia obecnie może okazać się również ogrzewanie w okresie grzewczym nieocieplonego domu.

(art)

27 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 10.08.2022 18:45

@To sem ja

Idz sie leczyc. Idz do Azji.

~Jastrzomb (91.204. * .132) 10.08.2022 17:36

Do rozinera czy jak mu tam....a w twoich bozych stronach dalej mchem ocieplają sami czy wzywaja specow od mchu i paproci...widac ze Ślązacy sa fachowcami ,co umieja zrobic wszystko w mieszkaniu ,domu...bo wy emigranci za Wisły tylko liczycie na kogoś ...pozdrawiam normalnych

~To sem ja (37.47. * .20) 10.08.2022 10:41

Wyjść z ojro-kołchozu (może nawet z układu z Shengen), zredefiniować obecność w nato, wysłać up... ukraińców na zachodnią up... "Ruś Kijowską" (handlować z Rosją), wywalić na zbity pysk posłów, senatorów, prokuratorów i sędziów z czerwonego układu (i ich pociotków), wprowadzić demokrację bezpośrednią na wzór Szwajcarski (np. ruch WIR -weto, inicjatywa, referendum), obniżyć podatki (w sumie max "dziesięcina"), zabronić bezpodstawnego dodruku pieniądza (oprzeć jego wartość np. w złocie), zabronić likwidowania gotówki.
Wtedy ruszymy z kopyta jako naród i państwo...

~Biboj do Anji (109.154. * .71) 10.08.2022 09:03

Ale bardzo trudno porownywac Anglię do Polski, ona sobie poradzi, Polska nie.

~Mordimer Madderdin (89.25. * .86) 10.08.2022 08:07

smakowały bułki pod bramą to teraz macie xD

~płacimy za przeszłość (37.30. * .118) 10.08.2022 07:19

Za rządów po -PSL wyjechało z Polski 4 mln ludzi głównie młodych zdolnych fachowców teraz wychodzi wszystko brak fachowców w każdej dziedzinie a mówił rudowłosy ze Brdzie druga Irlandia .On ma z swoimi zarobkami szwajcarie a my Etiopię .

~Anja (37.30. * .118) 10.08.2022 07:12

Najlepiej wyjść z tej unii niemieckiej jak UK i żyć po swojemu jak większość krajów na świecie obecnie unia służy nie obywatelom a politykom zasiadającym na stołkach brukselskich za grube tysiące euro .Zwykłym śmiertelnikom unia nie jest potrzebna do niczego .

~emeryt (89.70. * .247) 10.08.2022 04:46

Kapsztyl; a co ty widzisz w sobie fachowca? i nie hanysy tylko Ślązacy a ty widać po wpisie kim jesteś.

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 09.08.2022 19:56

"hanysy nie potrzebują fachowców, oni wszystko robią sami."

Hanysy maja domy z golych cegiel, ew. ozdobione potluczonymi talerzami.

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 09.08.2022 18:39

A chrust gdzie zbierac?

~My już nie mamy premiera (89.64. * .61) 09.08.2022 17:40

Ten co jest, tylko pełni obowiązki administracyjne

~Kapsztyl (89.64. * .28) 09.08.2022 16:46

Przecież hanysy nie potrzebują fachowców, oni wszystko robią sami.

~Mechoptyk (89.72. * .111) 09.08.2022 16:43

Polecam swoje usługi. Mech we własnym zakresie.

~Gość (178.43. * .9) 09.08.2022 15:59

Coraz bardziej robi się gorąco. JESIENIĄ MOŻE być upalnie.

~Aska (81.190. * .213) 09.08.2022 14:47

Ja podziękuję za te złote rady.. wstydziliby się już odzywać. W każdym razie zmieniłam kopciucha na ekologiczny kocioł pelletowy MINI MATIC i cieszę się, że posłuchałam swojej intuicji bo te podwyżki prądu przy pompie ciepła (którą chciałam zainstalować wcześniej) by mnie chyba zabiły.. módlmy się o łaskawą zimę!

~@Bardzo dobry (31.179. * .5) 09.08.2022 14:44

Widze, ze nadal zyjesz PRLem. Wiesz, ze mieszkancy domkow jednorodzinnych nie maja limitu odpadow? Mozna wystawic ile sie zywnie podoba za ta sama, stala oplate.
Moze czas wyjsc z tej swojej klatki i poznac swiat, mozesz sie zdziwic ile sie zmienilo

~abc (31.179. * .5) 09.08.2022 14:43

Tak tak - "przypominając zaraze"

~AntyPiSiPO (46.204. * .117) 09.08.2022 13:58

Skutki ostatnich lat!!!!

~Bardzo dobry (89.64. * .28) 09.08.2022 12:43

Śmieci pod bloki przywozi w najlepszym wydaniu bo mogli by do lasu, teraz im zapłać za opal czego chcecie nowobogacki jeszcze rudy nawet złotówki by nie dał i cicho bus siedział jeden z drugim

~Gienek (87.207. * .23) 09.08.2022 12:28

Ja wykonuje takie ocieplenia oczywiście nie za darmo kogo stać to zapraszam a jak nie stać to trzeba było domu nie budować takiego dużego na pokaz tylko mały dla rodziny .Kto to widział takie wielkie domy stawiać choćby dla jakichś książąt.

~Natan (87.207. * .23) 09.08.2022 12:24

Niestety większości osób zamieszkujące domki
nigdy nie było stać na mieszkanie w domu wszystko na wyrost jak to w Polsce zesraj się a nie daj się .kto to widział kupować dom na kredyt?.

~emeryt (89.70. * .247) 09.08.2022 12:17

Zychu; nie lepiej kaczymi piórami!

~Buhahaha (89.64. * .38) 09.08.2022 10:07

Głosowaliście na pis to teraz ocieplajcie domy i zbierajcie chrust!

~Bogdan (87.207. * .23) 09.08.2022 09:51

Kiedyś przy domu były drzewa owocowe ,warzywa ,zwierzęta trawę koszono kosą ręczną a wszelkie naprawy,remonty wykonywane osobiście .Dzisiaj koło domu nie ma nic oprócz altany grilla zgrzewki piwa a obok ludzie z nadwagą i wszelkimi chorobami którzy nic nie potrafią zrobić przy domu .

~LG (89.70. * .73) 09.08.2022 09:27

GSM niestety nawet z dofinansowaniem nie kwapi się do dociepleń swoich bloków... szkoda... ale mieszkańców łatwo się doi. Czekam z niecierpliwością na stawki za CO na przyszły rok... :/

~Zychu (31.179. * .1) 09.08.2022 09:20

Jak to, skąd wziąć fachowców. Przecież tusk już przyjechał ze szparagów od Angeli, to niech reraz się bierze za ocieplanie.

~Adam (188.137. * .51) 09.08.2022 09:16

Należało by zapytać premierze dlaczego skazujesz nas na zimno i biede,? podejmując takie decyzje trzeba się dobrze zastanowić, a odnośnie dofinansowania to zapomnijcie o dotacjach dostaniecie je po pół roku jak inflacja to wszystko zeżre,