Czy mieszkańców Rybnika czeka podwyżka opłat za wodę? Obawia się tego radny Łukasz Dwornik

Trwają analizy, które mają dać odpowiedź na pytanie, jak długo PWiK w Rybniku - pomimo rosnących kosztów - może funkcjonować bez zmiany taryfy. Tymczasem opozycyjny radny dowiedział się, że w ostatnich latach spółka zasiliła budżet miasta, wypłacając kilka milionów złotych dywidendy.

Czy mieszkańców Rybnika czeka podwyżka opłat za wodę? Obawia się tego radny Łukasz Dwornik
Lider opozycji w Rybniku radny Łukasz Dwornik (PiS) i prezydent Piotr Kuczera (PO).

Koszty wzrosły, cena nie zmieniła się

1 stycznia 2022 roku Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów podniosło o 30 proc. cenę wody, którą sprzedaje do lokalnych spółek wodociągowych, w tym Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku. PWiK odpowiada za gospodarkę wodno-ściekową w Rybniku, Gaszowicach i Jejkowicach.

Aktualnie mieszkańcy Rybnika płacą 6,25 zł brutto za m3 wody i 10,37 zł brutto za m3 ścieków. To stawki z obowiązującej obecnie taryfy na lata 2021 - 2024*. Taryfa przewiduje, że za rok cena wody utrzyma się na tym samym poziomie, natomiast opłata za ścieki wzrośnie o 2 grosze na metrze sześciennym.

Decyzja jeszcze nie zapadła

Problem w tym, że wspomniana we wstępie 30-procentowa podwyżka cen wody sprzedawanej do PWiK przez GPW otwiera drogę do zmiany taryfy.

- Musimy zmierzyć się z tym problemem, bo koszty wzrosły, natomiast cena dla klientów pozostała ta sama. W tej chwili trwają wewnętrzne analizy, czy możliwe jest funkcjonowanie na tych samych cenach. Podkreślam, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły

- mówi Nowinom Karolina Wacławiec, rzecznik PWiK w Rybniku.

Jeśli jednak PWiK wyliczy, że spółka nie może nadal funkcjonować w ramach obecnie obowiązujących cen, wówczas może złożyć wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o zmianę taryfy. Ostateczna decyzja o zatwierdzeniu nowej taryfy należy jednak do Wód Polskich (w przeszłości była to właściwość Rady Miasta Rybnika, natomiast PGW Wody Polskie są instytucją podlegającą ministrowi właściwemu ds. gospodarki wodnej).

Radny pyta o dywidendę

Obawy o podwyżkę cen wody i ścieków skłoniły radnego Łukasza Dwornika do sformułowania interpelacji dotyczącej dywidendy, jaką PWiK przekazało Miastu Rybnik w latach 2018 - 2021 (dywidenda to część zysku, którą przedsiębiorstwo wypłaca właścicielowi).

Z odpowiedzi prezydenta Piotra Kuczery wynika, że w 2018 roku Miasto Rybnik nie otrzymało dywidendy od PWiK, natomiast w latach 2019-2022 wyniosła ona niespełna 4.697.729,46 zł.

Największą dywidendę miasto otrzymało w 2019 rok (za rok obrotowy 2018). Wyniosła ona 1 979 000 zł. W kolejnych latach było to odpowiednio:

  • 1.218.964,87 zł (2020 rok, za rok obrotowy 2019),
  • 1.075.694,79 zł (2021 rok, za rok obrotowy 2020),
  • 424.069,80 zł (2022 rok, za rok obrotowy 2021).

Należy pamiętać, że nie Rada Miasta a prezes spółki PWiK w Rybniku wyznaczy taryfy, a Wody Polskie - jeśli zaproponowane taryfy nie przekroczą widełek - muszą się formalnie zgodzić. Tak więc to miasto, właściciel spółki nadzoruje decyzję prezesa PWiK w Rybniku

- mówi Nowinom Łukasz Dwornik.

Jaki jest związek dywidendy z taryfą za wodę i ścieki?

Jeśli PWiK faktycznie będzie chciało podwyższyć taryfę za wodę i ścieki, wówczas opozycyjny radny zyska możliwość wytknięcia władzom Rybnika, że w poprzednich latach miejska spółka zasilała budżet miasta, współfinansując politykę władz. Natomiast teraz, gdy sytuacja się pogorszyła, mieszkańcy muszą mierzyć się z podwyżką cen za wodę i ścieki.

W Raciborzu już zmienili taryfę, ale i tak jest taniej niż w Rybniku

W tym miejscu dodajmy, że Wodociągi Raciborskie Sp. z o.o. wystąpiły w tym roku do Wód Polskich o skrócenie okresu obowiązywania taryfy zatwierdzonej w kwietniu 2021 roku i zatwierdzenie nowej, 3-letniej taryfy. Dyrektor RZGW w Gliwicach pozytywnie rozpatrzył ten wniosek.

Zgodnie z nową taryfą w pierwszym roku mieszkańcy Raciborza zapłacą za wodę 4,84 zł/m3, w drugim roku będzie to 4,95 zł/m3, a w trzecim roku 5,05 zł/m3. W przypadku ścieków cena w kolejnych latach wynosi: 9,2 zł, 9,31 zł i 9,42 zł. Podane ceny to ceny brutto.

Jak widać, ceny po podwyżce i tak są niższe od tych obowiązujących obecnie w Rybniku. Ma to związek m.in. z tym, że Wodociągi Raciborskie posiadają własne ujęcia wody (nie kupują jej od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów).

Płacimy nie tylko za wodę i ścieki, ale też za infrastrukturę

Na zakończenie dodajmy, że na rachunek za wodę i ścieki składa się zarówno zużycie wody oraz ilość odprowadzanych ścieków, jak i pozostałe składniki opłaty abonamentowej, w tym koszty utrzymania w gotowości infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Na wysokość abonamentu może mieć wpływ również rodzaj faktury (mniej płacą klienci, którzy wybierają fakturę elektroniczną, więcej klienci, którzy otrzymują fakturę pocztą).


* Taryfa obowiązuje od 7 września 2021 do 6 września 2024 roku.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Polak2022 (178.37. * .86) 22.09.2022 21:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tauron państwową firmą? To jak stwierdzić, że TVN czy Onet są polskimi mediami a folksdojcze z PO działają w interesie Polaków.

~mandaryn (188.137. * .64) 22.09.2022 19:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy zauważyliście to co ja, że najwięcej zdzierają z nas państwowe spółki!!! Dlaczego przyczyniają się świadomie do wzrostu inflacji i szkodzenia budżetom rodzinnym czy małym firmom, piekarniom, kawiarniom, sklepikom? Zrobiłem krótką listę państwowych zdzierusów: PGNiG, Tauron, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Koleje Śląskie, Orlen, PGG. Może dopiszecie innych.