COVID-19 i grypa mogą tej zimy zagrozić wszystkim, a szczególnie osobom z grup ryzyka

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy alarmuje: niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach poinformował, że zbliża się fala zachorowań na grypę oraz COVID-19. Zapadalność na grypę gwałtownie wzrosła również w Wielkiej Brytanii, a Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego podkreśla, że liczba przyjęć do szpitala i na oddziały intensywnej terapii z jej powodu rośnie. Ministerstwo Zdrowia w Polsce podaje informacje, że ponad 1 500 pacjentów z COVID-19 znajduje się w szpitalach, a Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – że 1 806 osób poddano hospitalizacji z powodu ciężkich powikłań pogrypowych. Eksperci Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia, wspólnie alarmują: COVID-19 i grypa mogą tej zimy zagrozić nam wszystkim, a szczególnie osobom z grup ryzyka. - Najlepszym sposobem, aby zapobiec twindemii są szczepienia - podaje OPZG.

COVID-19 i grypa mogą tej zimy zagrozić wszystkim, a szczególnie osobom z grup ryzyka
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wystosował apel do wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz instytucji publicznych z prośbą o mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie (zdjęcie poglądowe)

Polska może nie osiągnąć 7% poziomu wyszczepialności populacji

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG) informuje, że w ramach cotygodniowych raportów Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Niemcy oraz Wielka Brytania zgłosiły rozprzestrzenienie się wirusa grypy na poziomie regionalnym.

- W Polsce zachorowań również przybywa, a jednocześnie Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano jedynie 276 tys. szczepień, w tym tylko 42 906 szczepień przeciw grypie w aptekach. Dane te mogą oznaczać, że Polska nie osiągnie nawet 7% poziomu wyszczepialności populacji, pomimo wprowadzenia bezpłatnej usługi szczepień przez Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści z całej Europy (w tym Polski) biją na alarm, aby każda osoba, która ma taką możliwość, zaszczepiła się teraz, ponieważ szczyt zachorowań na COVID-19 i grypę ma dopiero nadejść - podaje OPZG.

Europa nie ma czasu do stracenia

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności z Komisji Europejskiej, Stella Kyriakides, dyrektor europejskiego oddziału WHO, dr Hans Henri P. Kluge oraz dyrektor Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, dr Andrea Ammon wystosowali wspólnie oświadczenie w sprawie prowadzenia działań na rzecz szczepień przeciw COVID-19 i grypie przed tegoroczną zimą. Podkreślają w nim, że współwystępowanie obu wirusów narazi osoby z grup ryzyka na ciężki przebiegi choroby oraz śmierć, z prawdopodobieństwem zwiększonej presji zarówno na szpitale, jak i pracowników systemu ochrony zdrowia, którzy są wyczerpani po prawie trzech latach spędzonych na przeciwdziałaniu pandemii. Ważne jest, aby następujące grupy zostały priorytetowo zaszczepione zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19: pracownicy służby zdrowia, osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby ze współistniejącymi chorobami lub schorzeniami.

- „Musimy być gotowi i działać teraz. Nasz przekaz jest prosty: szczepienia ratują życie. Zmniejszają szanse na zarażenie się i ryzyko poważnych powikłań związanych z COVID-19 i grypą sezonową. Nie ma czasu do stracenia. Zachęcamy wszystkich kwalifikujących się do szczepień, zwłaszcza tych najbardziej narażonych, do jak najszybszego zgłaszania się zarówno na szczepienie COVID-19, jak i na szczepienie przeciwko grypie” - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Wszystkie ręce na pokład

Specjaliści z Polski również obserwują aktualną sytuację epidemiologiczną i zdrowotną w społeczeństwie. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wystosował apel do wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz instytucji publicznych z prośbą o mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie. W swoim oświadczeniu eksperci informują, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest zaangażowanie wszystkich przedstawicieli środowisk medycznych w promocję oraz wykonywanie szczepień ochronnych. Podkreślają, że w procesie zaszczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. Od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów. Farmaceuci natomiast powinni zachęcać do zaszczepienia się przeciw grypie i COVID-19 w trakcie jednej wizyty, co rekomenduje również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

- Zobowiązaniem każdego z nas – dziennikarzy zdrowotnych, urzędników państwowych, pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych – jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się oraz informujmy ich o ryzyku związanym z zaniechaniem - apeluje przewodniczący Radu Naukowej OPZG, prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

Szczepionki przeciwko grypie bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty przez lekarza) mogą uzyskać:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby w wieku powyżej 75 lat.

Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:

  • dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia,
  • osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy,
  • osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.

źródło: OPZG, oprac. (d)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~AAaaAA (89.64. * .79) 23.11.2022 12:55

Jestem NieSzczepan, nie pamiętam kiedy chorowałem, może jakieś 7 lub 8 lat temu.
z tymże nie jem toksycznej chemii ze sklepów tzw. wielkopowierzchniowych.
Jaja ziemniaki mięso i kurczaki mam z hodowli od znajomych z części polski z dala od kopalń.
I nie wyzywać mi tu od wsiockich korzeni bo akurat pochodzę z urodzenia ze stolicy Śląska.
Jest to raczej kwestia świadomości, zainteresowania sie trochę tym czym nas trują itd.
Od razu lepiej się czuję, schudłem, nie czuję się napompowany chemią o wodą w organiźmie, czuję się lekko. Oczywiście ruszam się, siłownia 4 lub 5 razy w tyg, ostatnio też łyżwy i będą narty.
Trzymam się z dala od parówek i to najtańszych, czipsów, ciast(olej palmowy i syrop glukozowy), mięs z promocji. Lubię steki, wołowinę itd.
Ale to trzeba być świadomym co jemy.
Teraz zaosczędzicie, ale potem będziecie wydawać na leki krocie i lekarzy prywatnie.

~Onnn (46.204. * .154) 03.11.2022 17:58

~ do trola poniżej....ustaw się biedaku po 10 dawkę keczupu i dalej wyznawaj jedyna i słuszna teorię Covidową. Dla takich jak ty ratunku brak !

~do_trolla_nizej (93.179. * .78) 03.11.2022 10:49

Na twoim przykładzie widać to doskonale bo przecież wiedzy medycznej nie posiadasz a tą którą czerpiesz pochodzi właśnie z mediów !!!
To takie przyznanie się do głupoty :)))

~Adamm (87.207. * .92) 03.11.2022 09:10

Że co? ze grypa wrócila...przez 2 lata nie było grypy, anginy, zapalenie zatok, i szereg innych chorób tylko Srowid-Covid!! i wasza narracja padła zaszczep się a nie zarazisz... jedno wielkie kłamstwo które zostało obnażone tak samo jak te wasze szczypawki które nie działają to tez zostało już udowodnione...Ale jedno jest prawdą ze media potrafią zmanipulować i ogłupić ludzi !!!

~To_sem_ja (37.248. * .14) 02.11.2022 22:02

Testu na IQ niewolników telewizora ciąg dalszy...
Obserwujcie zaczipowanych. Wielu z nich dopadło już "nagle21". A dopiero zaczną chorować...