Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
23 listopada 2017, Publicystyka

JSW: Ostanie słowo będzie należało do górników

JSW: Ostanie słowo będzie należało do górników
fot. JSW S.A.

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej robi się napięta z powodu prac nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Część związków zawodowych będąca w kontrze do Reprezentatywnych Organizacji Związkowych, poddała pod głosowanie swoją propozycje ZUZP, czym wywołała duże niezadowolenie. Spółka nie ukrywa, że negocjacje nad tym dokumentem są trudne i nie wiadomo, kiedy się zakończą. Załoga JSW wydaje się być zdezorientowana całą tą sytuacją. 

Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych (Jedność, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Związek Zawodowy Ratowników Górniczych, Związek Zawodowy Wsparcie) poddała pod głosowanie załodze JSW swój projekt Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy - dokumentu ustalającego prawa i obowiązki pracowników, zasady wynagradzania.  Według informacji „Jedności” w głosowaniu wzięło udział 53 proc. wszystkich pracowników JSW. Wprowadziło to pewne zamieszanie w JSW. Związki większościowe (Reprezentatywne) nie zakończyły jeszcze rokowań ze spółką, i krytycznie odnoszą się do wyników tego referendum, uznając, że nic ono nie wnosi. 

Związek Zawodowy „Jedność” uważa jednak, że ich działania są transparentne i jasne.

- Przeprowadziliśmy to referendum, ponieważ to pracownicy mają nam wyznaczać kierunek, w jakim mamy negocjować ZUZP z pracodawcą. Jeśli wynegocjujemy jakieś zmiany, to oczywiście poddamy je pod głosowanie po raz drugi. Rokowania nad tym dokumentem powinny być jasne i transparentne, a nie prowadzone w ukryciu, w jakiejś tajemnicy przed pracownikami. Pamiętamy przecież 2015 rok, kiedy Reprezentatywne Organizacje Związkowe, mimo tego że obiecywały pracownikom, iż nie podejmą żadnej decyzji bez nich, podpisały porozumienie z zarządem JSW skazując załogę na lata wyrzeczeń. Jak widać dzisiaj, patrząc na wyniki spółki, nie było takiej potrzeby. Tym związkom zawodowym trzeba patrzeć na ręce, bo już nieraz pokazały, że ważniejsze są dla nich ustalenia podejmowane w zaciszu gabinetów, niż konsultowane z ludźmi. Teraz związki te zapewniają, że walczą o górników. Zobaczymy to po zapisach w ZUZP - mówił Oskar Karwacki, ze Związku Zawodowego „Jedność”.

A co na to wszystko Sławomir Kozłowski, przewodniczący największego związku zawodowego w JSW - NSZZ „Solidarność”.

- Rokowania nad nowym ZUZP, jakie prowadzimy z zarządem JSW są żmudne i trudne. Nie jestem w stanie przewidzieć, kiedy się zakończą. Chcemy wynegocjować dokument, który będzie propracowniczy. Najtrudniejsze w rozmowach są sprawy związane z kosztem wprowadzenia układu. Naszym celem jest ujednolicenie wynagrodzeń we wszystkich kopalniach poprzez wyrównania do najlepszych. Ci, którzy straszą nas recesją muszą wiedzieć, że postępowanie na wypadek jej wystąpienia jest określone w Kodeksie Pracy. My, jako związki zawodowe będziemy się zajmować recesją z chwilą, kiedy wystąpi. Od początku deklarowaliśmy, że ZUZP, a właściwie jego projekt zostanie przedstawiony załodze do akceptacji. Dopiero po jej uzyskaniu złożymy nasze podpisy. Ci, którzy rozsiewają plotki, że robimy coś za plecami załogi po prostu kłamią. W ten sposób budują swoją pozycję kosztem pracowników. Publikowanie w Internecie jakiś swoich propozycji układów, żeby cały kraj o tym czytał nie powoduje polepszenia atmosfery negocjacyjnej, ani postępu w rokowaniach. Rozumiem, że w ten sposób małe związki zawodowe usiłują zbudować swoją pozycję - mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” JSW.

Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdza, że rokowania nad ZUZP nie pozwalają określić, kiedy się zakończą. Przedstawiciele JSW negocjują z dwoma zespołami związków zawodowych, ponieważ nie powstała ich jednolita reprezentacja. Odnośnie ewentualnego referendum, w którym załoga miałaby przyjąć ZUZP spółka nie chce się wypowiadać pozostawiając to w gestii organizacji związkowych.

Mimo że zarówno JSW jak i reprezentatywne organizacje związkowe zapowiadają, że negocjacje nad ZUZP trwają, to wydaje się, że są w poważnym kryzysie. Spółka nigdy  nie ukrywała, że chce wprowadzić mechanizmy, które automatycznie zadziałają, kiedy firmę dotknie recesja (chodzi o ustalenie ruchomej części wynagrodzeń).  Natomiast związki zawodowe chcą dokumentu jak najbardziej korzystnego dla pracowników. No i jest jeszcze propozycja ZUZP przyjęta przez pracowników w referendum. Czy wszystkie te stanowiska uda się pogodzić  i wypracować dobry dla wszystkich kompromis?

 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (53)
roland27.11.2017 21:46

Piszecie tylko kasa, kasa, kasa a roboty byście patrzyli. Brak dyscypliny, pod szybem oraz na nadszybiu, żarty na poziomie przedszkolaków, kablowanie na kolegów, i o 11 25 pod szybem - bo jo w temperaturze .... obudzcie się górnicza rodzino :)pozdrawiam

Jas mos 27.11.2017 8:09

Dawac zalegle kase przez 3 lata

Jas-mos27.11.2017 7:47

Do pracownika.

Węgiel oraz 14-stka.

Będzie wypłacona w przyszłym roku.

Zachłanniku pracowniku.

Jak nie chcesz węgla i 14-stki to się możesz zrzec.
Proste.

Goral 27.11.2017 5:26

Mieli 25 tys wyplacic co zwatpili zwiazki haha

Pracownik27.11.2017 5:22

Bedzie barborka a 14 i wegle sie nie spodziewaj chlopie zachlanniku zapomnij o luksusach

Jas-mos26.11.2017 19:02

Super.

Będzie Barbórka wypłacona 4 grudnia.

14-stka wypłacona do 15 lutego 2018 roku.
Węgiel wypłacony do końca kwietnia 2018 roku
8 ton.

Wszystko pasuje

Ostatnie slowo24.11.2017 18:42

Ostatnie slowo,należące do górnika będzie brzmiało tak,,,,,,,jawol superwajzer hehe

AveZagórowski24.11.2017 16:18

całej recesji trzeba podziękować poskomunistycznej "demokracji" która w dupie byla *** widziała. Wasze związki zawodowe to banda niedouczonych ludzi tego właśnie pokroju :))) ludzie to Spółka Akcyjna nie jakiś *** bank bez dna jest kasa niema kasy jak na każdym rynku węgle, zboża czy gówfnaaa . nie dziwne że związki zawodowe nie potrafią nic uzgodnić bo to przynajmniej jedną książkę z ekonomi albo makroekonomii by musieli przeczytać. Jedynie co potrafią to siać zamęt jak ZZ "Jedność " z **** wzięta hahaha własnie po poprzednim wale strajkowym nałapali Was "głupiutkich" i myślą ze ciepłe posadki będą dostawać od SPÓŁKI za bramę won !!!! ZZ wtedy zaczniecie myśleć o pracownikach a nie o tym czy dzisiaj załatwi szwagrowi piekarzowi prace czy może sąsiadowi po podstawówce ciepła posadkę dysponenta :)) wiekszość tych komentarzy pod artykułami o JSW to stek bzdur poziom gimbaza !! chcielibyście kasę za wszystko !! CHYBA ZAPOMINACIE ZE SPÓŁKA JEST PRZYGOTOWANA NA TAKICH JAK WY W SiG LEŻY OKOŁO 14 000 PODAŃ !! ZA MAŁO ZARABIACIE NIKT WAM TAM NIE KAŻĘ PRACOWAĆ PODANIE DO DYREKTORA PRACOWNICZEGO I SEJONARA !!! NA WASZE MIEJSCE SZCZEKACZA JEST CO NAJMNIEJ 100 CHĘTNYCH !!

solijed jednakupa24.11.2017 14:34

Solidarność sprzedaje a Jedność żąda nie możliwego... ciekawe jedyny poszkodowany ten górnik

Pokaż wszystkie opinie (53)