Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
29 grudnia 2017, Publicystyka

"To będzie trudny rok" - mówi prezydent Anna Hetman

"To będzie trudny rok" - mówi prezydent Anna Hetman
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Nowy Rok, który zacznie się już w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie trudny. Tak uważa prezydent Anna Hetman, która w czwartek wskazała na główne zadania i inwestycje, mające zostać wykonane w 2018 r.  Przy czym warto zaznaczyć, że będzie to rok wyborczy - w listopadzie odbędą się wybory samorządowe. 

Najważniejszą inwestycją, która ma zostać ukończona w 2018 roku będzie rewitalizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Rewitalizacja popularnego OWN ma zostać rozłożona na kilka etapów. Pierwszy z nich obejmie przebudowę amfiteatru, budowę tężni i wodnego placu zabaw oraz urządzenie terenu zieleni. Inwestycja ma być oddana do użytku latem 2018 r.

W przyszłym roku mieszkańcy zauważą też zakończenie modernizacji, a właściwie budowy od początku, ulicy Mazowieckiej. Wprawdzie samochody mogą po niej już jeździć, ale brakuje nowych chodników, oświetlenia i ścieżki dla rowerów.

Inną poważną inwestycją będzie oddanie do użytku budynku przy ulicy Szkolnej 5 na potrzeby szkolnictwa specjalnego.  Obecnie Szkoła Podstawowa nr 23 (dawny Zespół Szkół nr 10) gnieździ się w na ulicy Szkolnej 1 wraz z Domem Nauki I Rehabilitacji.  Po opuszczeniu budynku przez szkołę będzie on przeznaczony na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy, dla dorosłych osób psychicznie chorych i upośledzonych.

Modernizowany budynek przy ul. Szkolnej 5

fot. UM Jastrzębie

Inne inwestycje, których oczekują jastrzębianie wymagają najpierw opracowania dokumentacji projektowej, na podstawie, której będzie można ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę. Właśnie ten etap powstawania inwestycji wymaga żmudnej dokumentacji, pracy, jest długotrwały i wydaje się niezauważalny dla mieszkańców.

W roku 2018 zostaną wykonane projekty techniczne związane z koniecznością budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Graniczna, Północna, Piłsudskiego. Podobnie ma być z ulicą Podhalańską, którą czeka remont. Także Ulica Chlebowa, Rolnicza mają być odnowione.

Okolice Parku Zdrojowego zyskają nową świeżość. Na miejscu, gdzie obecnie parkują samochody ma znajdować się nowoczesny plac wielofunkcyjny. Muszla Koncertowa oraz teren znajdujący się przed Domem Zdrojowym ma doczekać się odnowienia. Na wyłonienie wykonawcy w drodze przetargowej czeka była łaźnia po kopalni Moszczenica, w której ma być zlokalizowane muzeum postindustrialne, na które pozyskano środki unijne.

Prace budowlane na Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego 

fot. UM Jastrzębie 

Z innych działań, które będą podejmowane przez Urząd Miasta należy wymienić promowanie pomysłu odnowienia kolei w Jastrzębiu. Prezydent wraz z zastępcami już prowadzi rozmowy w instytucjach, od których zależy uruchomienie linii kolejowej Jastrzębie - Katowice, co wiąże się z wykonaniem pierwszego etapu Jastrzębie-Pawłowice Śląskie. Chodzi oczywiście o uzyskanie akceptacji dla tego pomysłu oraz jego finansowanie.

Co do komunikacji miejskiej, to prezydent Anna Hetman nadal uważa, że docelowo powinna być ona bezpłatna dla wszystkich mieszkańców. Jednak sprawę komplikuje trudna sytuacja Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, który należy do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Nie jest tajemnicą, że PKM boryka się z bardzo trudną sytuacją finansową i walczy o przetrwanie.

- Być może wprowadzenie bezpłatnej komunikacji będzie rozłożone etapami. To znaczy, że po dzieciach, młodzieży i studentach zostanie rozszerzona, na przykład na seniorów i honorowych dawców krwi. Obecnie trwają symulacje finansowe z tym związane - mówiła prezydent Anna Hetman.

Co do działań związanych z rewitalizacją miasta, jego wizją rozwoju, to w 2018 roku powstanie dokumentacja budowlana związana z przebudową alei Józefa Piłsudskiego. Decyzja radnych na grudniowej sesji zablokowała te działania w związku z ul.1 Maja, gdzie miał powstać przyjazny dla mieszkańców deptak. Wcześniej radni (głównie z Klubu PiS i Wspólnota Samorządowa) zadecydowali o tym, że w dzielnicy Zdrój nie powstanie Dom Solidarności, który miał pełnić rolę użytkową dla mieszkańców. Radni postanowili, że ma on być zlokalizowany w nieczynnej szkole przy ul. Kaszubskiej. Jednak plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tam budowę mieszkań komunalnych, do czego przychyla się prezydent Anna Hetman. 

W Nowy Rok jastrzębski magistrat wkroczy bez gazety Jastrząb, przynajmniej na razie. Radni, PiS i część Wspólnoty Samorządowej skasowali środki na wydawanie czasopisma. W magistracie zastanawiają się, w jaki sposób dotrzeć do mieszkańców z informacją na temat tego, co dzieje się w Jastrzębiu. Szczególnie chodzi o seniorów, osoby niemające dostępu do Internetu. 

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
Gość02.01.2018 12:29

Widać, że w mieście się coś dzieje, a pisaki nie mogą tegościerpiec i dobrze

ginter01.01.2018 19:48

Jak sobie nie radzi to niech sie poda do dymisji sprawa jest prosta.

Radio Teheran01.01.2018 16:28

" Na wyłonienie wykonawcy w drodze przetargowej czeka była łaźnia"

1. Pomysl tego obiektu jest dramatycznie glupi.
2. Byl juz przetarg, oferty byly 3x wyzsze niz mozliwosci miasta. Przetarg zostal uniewazniony. Nowego nie ogloszono. Nic wiec nie czeka. Prosze nie klamac.

No comments01.01.2018 14:01

Do mieszkan. Wystarczy przeczytac artykul, nie tylko naglowek. Wiem, duzo literek, ale postaraj sie.

Jan01.01.2018 13:58

Każdy rok jest trudny. Możemy go sobie ułatwić wybierając do władz miasta tych, którzy nie politykują tylko działają na rzecz naszego miasta. Nie możemy wybierać cwaniaków, zwłaszcza politycznych. Ludzie z PiS zupełnie się nie spisali. Ani jako posłowie ani tym bardziej radni. To jest nasze miasto i my musimy mieć wpływ na to co się w nim dzieje. Nasze miasto ma potencjał. Trudno jest znaleźć dobrych inwestorów, którzy mają realny pomysł na stworzenie czegoś co da i nam zyski. Choćby w podatkach i miejscach pracy. Mamy dobrą Prezydent miasta. Prócz widocznych dobrych działań widać z jaką wrogością jest traktowana przez ludzi z PiS. A to znak na plus dla Pani Prezydent.

Gość31.12.2017 18:03

Oby nieudaczniki pisowce odeszły z tym rokiem na śmietnik historii w naszym miescie

realnie myślący31.12.2017 17:16

To będzie dobry rok! Wreszcie będzie można w mieście coś zrobić bez blokady i zaskakujących i niszczących miasto pomysłów większości maszynek do głosowania za wysoką dietę. Życzmy sobie normalności w Nowym Roku.

no31.12.2017 16:19

i bardzo fajnie

fd31.12.2017 14:54

Ma byc KOLEJ reszta mnie nie obchodzi

mieszkan......31.12.2017 12:13

Co słychać z darmową komunikacja dla mieszkańców?
Tak tylko retorycznie.

Pokaż wszystkie opinie (55)