Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
3 stycznia 2018, Publicystyka

Wygodne i szczęśliwe miasto. Czy to w ogóle jest możliwe?

Wygodne i szczęśliwe miasto. Czy to w ogóle jest możliwe?
fot. Robert Jaczyński

Wygodne miasto, niemalże szczęśliwe miasto - to utopia czy wizja, którą da się zrealizować? W takich miastach jak Jastrzębie dominują bloki z dużej płyty, czy to jednak ma prowadzić do wniosku, że życie tutaj musi być szare, niewygodne, a mieszkańcy patrzący na siebie wilkiem lub, w najlepszym wypadku, nie znają się wcale.

Podziemne parkingi i tarasy zamiast balkonów

Podziemne parkingi, z których specjalnymi tunelami można dojść do mieszkań. Bloki, które mają nie malutkie balkony a duże, wygodne tarasy, służące wypoczynkowi oraz miejscu spotkań najbliższych sąsiadów. No i otoczenie osiedli – przyjazne dla ludzi, którzy traktuje je jako przedłużenie własnego mieszkania, a więc bardziej o nie dbają i szanują. Czy to tylko science fiction? A może da się, chociaż w niewielkim stopniu zmienić na lepsze najbliższe otoczenie.

W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku w magistracie zaprezentowano autorski, kompleksowy projekt rewitalizacji przestrzeni miejskiej Anny Wawrzyniak, absolwentki architektury, która studiowała w Wiedniu. 

- Monotonia alei (al. Piłsudskiego, przypis red.) i brak ludzkiej skali męczy nie tyle fizycznie co psychicznie.  To miasto jest bardzo dobrze dostosowane pod ruch samochodowy, natomiast dla pieszego jest mało intymne i niewygodne - mówiła Anna Wawrzyniak.

Zdaniem świeżo upieczonej pani architekt bloki, w których mieszka większość jastrzębian, wcale nie muszą być szaro-bure. Dobrze, jeśli poszczególne osiedla wypracują sobie określony kod, kolor. Dzięki temu będą łatwiej rozpoznawalne. Będzie można się z nimi identyfikować.

Mieszkańcy wychodzą przed blok

Innym nie mniej ważnym obszarem jest przestrzeń pomiędzy blokami. Wcale nie muszą to być zapuszczone trawniki z byle jak posadzonymi i niezadbanymi krzewami.  Według architektów w nowoczesnych miastach życie toczy się również na placach miejskich i ulicach, tak jak to było dawniej. Niekoniecznie musi to być od razu rynek z prawdziwego zdarzenia. Na początek wystarczą dobrze zagospodarowane miejsca na poszczególnych osiedlach, gdzie mieszkańcy mogliby się spotkać, pogadać, wypić kawę. Tym bardziej, że w okresach wiosenno-letnich aura sprzyja tego typu spotkaniom. Koszty utworzenia takich miejsc nie wydają się duże. Wystarczy kilka ciekawych, nowoczesnych mebli miejskich. Dobrze zaaranżowana zieleń. Jeśli ludziom zapewni się warunki, aby mogli się spotykać i wspólnie spędzać czas, to miejsca te będą tętnić życiem.  Oczywiście urządzenie takich punktów jest w gestii właściciela terenów. W przypadku Jastrzębia dotyczy to głównie spółdzielni mieszkaniowych.

Reprezentacyjne miejsca spotkań

Oprócz placów zlokalizowanych tuż przed blokami, dla najbliższego otoczenia miasta powinny mieć reprezentacyjne punkty, w których można się spotkać, zaprosić znajomych z innej miejscowości. Coś, czym można pochwalić się na zewnątrz, jednocześnie samemu dobrze się czując. Takim punktem na planie Jastrzębia miała być ulica 1 Maja, zamieniona w przyjazny dla ludzi deptak (nie wykluczając dla lokatorów tamtejszych budynków dojazdu samochodem).  Deptak byłyby wyposażony w nowoczesne meble miejskie. Tuż obok, w skarpie, która stanowi granicę z Parkiem Zdrojowym wkomponowana byłaby fontanna. Obecność mieszkańców w tym miejscu spowodowałaby pojawienie się kawiarni, lokali gastronomicznych.  Miejsce tętniłoby życiem. Jastrzębie idąc za przykładem podobnych do siebie miast, jak np. Rybnika miałoby przyjazne, spokojne i zatopione w zieleni miejsce.

Na razie sprawa rewitalizacji ul. 1 Maja jest zawieszona decyzją radnych, którzy na grudniowej sesji pozbawili to zadanie pieniędzy, które miały być przeznaczone na opracowanie dokumentacji budowlanej. Podobnie,  mniej więcej w połowie ubiegłego roku postanowiono o tym, że w dzielnicy Zdrój nie będzie znajdował się Dom Solidarności, który miał pełnić rolę miejsca spotkań, przedsięwzięć kulturalnych itp.

Być może słowa burmistrza Bogoty  Enrique Peñalosa mówiące o tym, że miasto może sprawić, że ludzie będą szczęśliwsi, wydają się przesadą. Jednak życie ludzi toczy się w dużej mierze, tam gdzie mieszkają. Według najnowszych ustaleń naukowców liczba populacji znajdującej się w miastach przewyższyła liczbę mieszkańców wsi. Tak więc to miasto jest kluczem do tego, aby ludziom żyło się wygodniej, bezpieczniej, aby mogli być w nim szczęśliwi. Bez śmiałych wizji rozwoju, a nie tylko planów doraźnego naprawienia chodnika, czy krawężnika, nie da się tego osiągnąć.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
mieszkaniec.K07.01.2018 9:04

sjz71 ...Odnosząc się do Twojego postu,którego już nie ma...wyjeżdżać nigdzie nie musze,w Jastrzębiu Mi się podoba,w przeciwieństwie do Ciebie,nie przyjechałem tu w miechu po kartoflach,mieszkam tu od urodzenia.Rodzice i pokolenia wstecz,także nie przyjechali ze wschodu.Martwisz się o swoje dzieci i wnuki?...nie bądź nadopiekuńczy, dadzą sobie rady.Oby tylko nie miały takiego podejścia do życia jak Ty

do SJZ7106.01.2018 16:47

Nie pisałem że jestem z Kielecczyzny tylko że przejazdem - taka praca. Czytaj ze zrozumieniem a nie ujadaniem bo się zaślinisz ta pianą.

SJZ7106.01.2018 13:20

@do mieszkaniec.K-
woow, ty to pewnie z jakiejś innej galaktyki do SJZ dotarłeś pajacu, że tak cie Świętokrzyskie razi.
Znalazł się ......a establishment jastrzębski. Jeszcze w poprzednim pokoleniu kibelek mu żerdka za stodołą zastępowała, dziś mu Świętokrzyskie śmierdzi.
Panisko.

do mieszkaniec.K05.01.2018 21:28

A gdzie pojada na Kielecczyznę? Tam te lepianki ich przodków już dawno się rozpadły a to co zostało to opalają oponami.

Wracałem ostatnio z Kielc (taka praca) smród spalonej opony. No i kontrola ogumienia w aucie nawet ciepłe kapcie nie były a o dziwo z jednego z kominów opony w fazie gazowej już wylatywały. A z innego jakieś inne ciekawostki o innym zapachu się ulatniały.

mieszkaniec.K05.01.2018 19:50

Do wszystkich,którym sie Jastrzębie nie podoba...nikt was tutaj nie trzyma...droga wolna...Jeśli Mnie sie gdzieś nie podoba,to tam nie bywam.Tak więc malkontenci,na co czekacie???

mieszkaniec.K05.01.2018 19:44

sebocu z Techeranu...jak ty sam z sobą wytrzymujesz?...toż tyś jest gorszy niż laksa

Tik tak05.01.2018 9:42

Kolejny rok bujamy w oparach absurdu, władza nic nie robi oprócz tego że nawzajem się opluwa. Miasto jest w hibernacji a Mrs Photoshop opowiada farmazony w mediach o cudach jakie tu posiadamy. Jedna kadencja to aż za dużo. Kompromitacja !!!

do Do SJZ71 z 19:5105.01.2018 7:26

Jeżdzisz zapewne palcem po mapie

SJZ7105.01.2018 6:09

@do Do SJZ71
Wiesz ile zrozumiałeś z mojego postu?, nic!. Totalnie, zupełnie nic.

Do SJZ7104.01.2018 19:51

Jeżdżę po całym kraju i Europie. Nie dostrzegam tergo rozwoju o którym piszesz. Natomiast dostrzegam zmiany. Tam gdzie był sklep, jest knajpka a potem piwiarnia a potem ciucholand a potem znów coś innego. Tam gdzie była spora firma jest mała firma ale robiąca co innego. Tam gdzie był bank już jest co innego. Ostatnio napotkałem biuro turystyczne. I tak w kółko. To mam być rozwój? To jest upadek. To jest ratowanie się lub namawianie głupich, którzy zdobyli trochę kasy żeby zainwestowali czyli wydali swoje pieniądze i padli. Jedź i sam zobacz. Nie marz, że gdzie indziej jest świetnie a u nas źle. Jest tak samo. Ale to nie świadczy o rozwoju.

Pokaż wszystkie opinie (28)