Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
7 lutego 2018, Publicystyka

"Marzy mi się Polska silna"

"Marzy mi się Polska silna"
fot. archiwum T. Marona

Ruch Narodowy odpiera w ostatnim czasie zarzuty o skrajny nacjonalizm, a nawet faszyzm. Narodowcy nie kryją tego, że są sceptycznie nastawieni do Unii Europejskiej, która - ich zdaniem - narzuca Polsce swoje prawa. Działacze RN nie wahali się powiesić na szubienicach portretów eurodeputowanych. O tych i innych zagadnieniach mów Tadeusz Maron, prezes Koła Rybnik Ruchu Narodowego, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Sukcesu Jastrzębie-Zdrój.

Macie coś wspólnego z faszyzmem?

Ależ skąd. Chyba żaden normalny człowiek nie ma nic wspólnego z faszyzmem. Każdy przecież wie, że był to zbrodniczy system skierowany przeciwko Polakom. Wielu naszych rodaków poniosło śmierć w obozach koncentracyjnych czy w inny sposób. Trzeba być niepoważnym, żeby uważać ten zbrodniczy system za godny podziwu. Paradowanie w mundurach SS-manów to jakaś patologia.

A jednak zarzuca się wam, że w słynnym już lasku koło Wodzisławia Śląskiego byli wasi sympatycy?

Nie wiem z kim ci ludzie sympatyzują, ale nie było tam żadnego przedstawiciela Ruchu Narodowego. Telewizja TVN wyemitowała materiał na temat tzw. polskich neonazistów. W sposób zmanipulowany została w nim połączona osoba Jacka Lanusznego  (Prezesa Ruchu Narodowego na Śląsku) z nagannymi i patologicznymi zachowaniami dwóch działaczy wodzisławskiego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Wykorzystano fakt, że Lanuszny jest wiceprezesem stowarzyszenia i próbowano zrzucić na niego odpowiedzialność za skandaliczne zachowanie innych członków Dumy i Nowoczesności. Poza tym zrezygnował on z tej funkcji zaraz po emisji programu. Przez grupę idiotów w bardzo złym świetle chciano postawić Ruch Narodowy i inne organizacje narodowe. Mimo ze "bohaterowie" materiału nigdy nie byli działaczami RN.

Często stawia się znak równości pomiędzy nacjonalizmem a faszyzmem. Co Pan na to?

Nie zgadzam się z tym. Faszyzm zakłada pogardę dla innych narodów, w wersji hitlerowskiej mordowanie ich. My, polscy narodowcy nie jesteśmy szowinistami. Dla nas nacjonalizm to miłość do naszej Ojczyzny – Polski. W tym przecież nie ma nic złego. Cóż w tym nagannego, że dbamy o nasze interesy? To normalne, że każdy naród myśli przede wszystkim o sobie, o tym, aby realizować swoje wizje. Nie może się to jednak odbywać kosztem innych narodów. Czy to ma coś wspólnego z faszyzmem?

Czy widzicie w Polsce miejsce dla innych narodów, Niemców, Ukraińców, Żydów?

Oczywiście, ale muszą oni szanować nasze prawa. Muszą pamiętać, że są u nas gośćmi i powinni respektować, to w jaki sposób chcemy ukształtować nasze państwo. Uważamy jednak, że ich napływ powinien być kontrolowany. Nie powinni to być przybysze spoza naszego kręgu kulturowego. Nie chcemy jednak, aby przedstawiciele tych nacji podejmowali jakieś wrogie działania przeciwko Polakom.

Jakie wrogie działania?

To, co dzisiaj się dzieje, na przykład w relacjach polsko-żydowskich. Przecież to absurd obarczać Polaków odpowiedzialnością za holokaust, za Auschwitz-Birkenau i inne obozy koncentracyjne. Przecież Polacy też wówczas ginęli. A teraz wychodzi na to, że to były jakieś nasze obozy, a nie niemieckie. Ktoś chce pisać historię na nowo.

W czasie wojny zdarzały się różne postawy. Również donoszenie na Żydów przez ich polskich współobywateli. Z drugiej strony nasi rodacy ratowali im życie.

To prawda, ale nie róbmy z jakiś marginalnych sytuacji uogólnień. Przecież większość Polaków ratowała Żydów. Tylko na terenach okupowanych w naszym kraju istniała kara śmierci za taką pomoc. To mówi przecież samo za siebie.

Roman Dmowski, twórca Narodowej Demokracji, jest waszym patronem. Na jego pogrzebie w roku 1939, jeszcze przed wybuchem wojny, można było zobaczyć hajlujących ludzi...

Tak, mówimy o tak zwanym salucie rzymskim. Pamiętajmy, że wówczas jeszcze przed wybuchem II wojny światowej nie miał on tak jednoznacznej wymowy, jak teraz. Obozy koncentracyjne, zagłada – to wszystko się jeszcze nie wydarzyło. Pojawienie się nazizmu nadało nowego, gorszego znaczenia wielu symbolom. Teraz, z perspektywy czasu oczywiście potępiamy ten gest.

Jaka jest Polska Pana marzeń?

Polska silna, z mocną stabilną gospodarką, będącą w polskich rękach Niezależna od innych państw. Realizująca swoje interesy narodowe. Polska z którą się liczy i szanuje. Marzę o takim kraju, w którym nam – Polakom będzie żyło się lepiej. Gdzie szary człowiek będzie uczciwie traktowany przez instytucje czy sądy. Nasze dzieci mają być wychowywane w duchu patriotycznym. Świadome swoje wielkiej i pięknej historii. Dumne z dokonań swoich przodków.

Widzi Pan nasz kraj, jako członka Unii Europejskiej?

Tak, jednak ma to być organizacja przede wszystkim gospodarcza, a nie polityczna. Nie godzimy się na narzucanie nam unijnego prawa i jego wyższości nad naszym. To ogranicza naszą suwerenność. Na taki drugi Związek Radziecki naszej zgody nie ma.  Uważam, że teraz Unia często uchwala przepisy godzące w naszą gospodarkę.

I dlatego powiesiliście na szubienicach w Katowicach portrety polskich eurodeputowanych do Parlamentu Europejskiego?

Nie było w tym nic nagannego.  Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w czasie Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku w Warszawie. Powieszono tam wówczas portrety zdrajców, którzy wysługiwali się Rosji. Uważamy, że eurodeputowani zdradzili interesy Polski.  Tym happeningiem chcieliśmy zwrócić uwagę na ich postawę i wywołać dyskusję, co się nam udało. W żadnym wypadku nie nastajemy na ich zdrowie czy życie.

Co do wydarzeń z Powstania Kościuszkowskiego, to znajdowali się Polacy wysługujący się Rosji, która była wtedy uczestnikiem dwóch rozbiorów naszego kraju. Natomiast o wstąpieniu do Unii Europejskiej zdecydowali obywatele w głosowaniu.

Tak, ale - powtarzam - nie chcemy Unii Europejskiej, która nam dyktuje, jaki mamy mieć system polityczny. W jaki sposób mamy urządzić sobie kraj. Bieganie do różnych instytucji i donoszenie na nasz kraj i to przez Polaków oceniamy jednoznacznie.

Na koniec pytanie dotyczące naszych lokalnych spraw. Chcecie odegrać jakąś rolę w Jastrzębiu?

Tak, zamierzamy wystartować w wyborach do Rady Miasta. Stworzymy swoje własne listy  w ramach Stowarzyszenia Jastrzębie-Zdrój Miasto Sukcesu. Chciałbym jednoznacznie podkreślić, że w Jastrzębiu nie po drodze nam z Prawem i Sprawiedliwością braci Matusiaków. Ruch Narodowy nie popiera blokowania wszystkiego w mieście, tylko dlatego, że prezydent wywodzi się z innego ugrupowania, niż nasze. Wszystko, co jest dobre dla naszych mieszkańców zyskuje naszą akceptację, jak na przykład bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży czy modernizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Jesteśmy w stanie budować nasze miasto ponad politycznymi podziałami. Miasto to nie miejsce na to, co dzieje się w Sejmie - bezpardonową walkę partyjną. Nie jest sztuką mając większość w Radzie Miasta, utrudniać kierowanie miastem. Sztuką jest działać wspólnie dla dobra ogółu.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (66)
Zmiana23.02.2018 15:07

Jeżeli nie podoba się Wam Rodacy PiS ani liberałowie to #RuchNarodowy uważam, że jest najlepszą alternatywą.
Ruch Narodowy nie skalał się żadną aferą w przeciwieństwie do main-streamowych partii. RN ma zdrowe podejście do gospodarki, narodu, kultury, unii europejskiej i polityki międzynarodowej więc zagłosuję na nich, bo na PiS-ie się niestety zawiodłem.

gość09.02.2018 7:46

Panie Robercie, a taki cytat z Dmowskiego Pan zna?
"Faszyzm jest wielkim ruchem twórczym, ale wielkość jego i twórczość pochodzi stąd,że jest on ruchem narodowym, włoską reakcją na idee XIX wieku, że łączy się z nim odrodzenie życia narodowego. Tej istoty jego NIE MAMY POTRZEBY naśladować, co najwyżej możemy w jego zwycięstwie znaleźć zachętę i wzmocnić swą wiarę w przyszłość naszych dążeń narodowych"
Wyciaganie wypowiedzi z kontekstu (szczególnie historycznego i politycznego) jest czystą manipulacją.

Robert09.02.2018 6:48

Kończąc dyskusję.
Pan Maron miał niebywałą okazję zaprezentować swoje pomysły na rozwój miasta. Mógł to zrobić jako szef stowarzyszenia, które ma zamiar walczyć o władzę w mieście. Zamiast tego wdał się w w wyjaśnianie różnic pomiędzy rodzajami salutów i różnego rodzajami -izmami, a przy okazji obraził się na swoich potencjalnych wyborców.
Krótko mówiąc: Proszę popracować nad marketingiem politycznym, bo samym twierdzeniem, że każdy kto się z panem nie zgadza, jest komuchem albo pedałem, wyborów pan nie wygra.
Jednakowoż mojego głosu i tak pan mieć nie będzie.
Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia.

szczepionkowy faszyzm08.02.2018 23:49

radio teheran - kup bilet w jedną stronę do Korei Północnej....
Robert, garstka ogłupionych debili wielbiących hitlera (z resztą gdzieś w lesie, a nie publicznie na rynku), to nie są nacjonaliści. To chyba jest już logiczne po tym, co wcześniej napisałem...?
Mikołaj, przestań tu pluć dyrdymałami z raś-u. Prezes Kaczyński (nie mój idol) takich jak ty świetnie spuentował: zakamuflowana opcja niemiecka. Pitolisz farmazony, a wytłumacz wszystkim, co w śląskiej gwarze oznacza "gorol"? Ta "łatka" wynika z miłości hanysów do bliźniego?? Ślązacy chcieli w Powstaniach Śląskich uwolnić się od germanizmu!!! Zapytaj starszych ludzi!

Na marginesie dzisiejszych dyskusji w mediach. Wszędzie słyszymy o holokauście, którego nie wolno podważać.... (za książkę "Tematy niebezpieczne" 'ktoś' wykończył wspaniałego historyka Dariusza Ratajczaka).
A co z holocaustem Polaków? Kto się nami zajmie? Żydzi?
Przypomnę rozkaz, sfinansowanego przez banki z wall street, a.hitlera: "...Wydałem rozkaz i każe każdego rozstrzelać, kto by twierdził, iż celem wojny jest osiągnięcie wyznaczonych linii, a nie fizyczne zniszczenie przeciwnika. W tym celu przygotowałem, na razie tylko na wschodzie, moje oddziały Tottenkopf, rozkazując im zabijać bez miłosierdzia i bez litosci mężczyzn, kobiety i dzieci polskiej mowy i polskiego pochodzenia. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której potrzebujemy. Kto dziś jeszcze mówi o wytępieniu Ormian?... Czy świat uwierzy w to, jest mi obojętne. Świat wierzy tylko w sukces" A. Hitler, 22 sierpnia 1939 r. Obersalzberg (Akta procesu Buhlera przed Międzynarodowym Trybunałem Norymberskim nr B4/215).

O relacjach polsko-żydowskich w miarę uczciwie opowiada były ksiądz Jacek Międlar, Grzegorz Braun czy Leszek Żebrowski.
Czy ktokolwiek z Was słyszał o pomyśle stworzenia Judeopolonii? Wiecie co to jest Talmud? Co tam jest napisane? Ech...
Taka podstawowa wiedza o tym, kto jest żydem G: prof. ks. W. Chrostowski o dialogu z żydami.

I od kiedy to w wolnym państwie mają miejsce obrady cudzego rządu (Kneset w Krakowie styczeń 2014r.).

Tadeusz M.08.02.2018 21:57

Widzę że pod moją nieobecność ktoś podsumował wszystko doskonale. Chyba nie muszę nic dodawać. Jeżeli ktoś nadal nie widzi różnicy między faszyzmem, nazizmem, nacjonalizmem i szowinizmem to chyba nie ma o czym już mówić. Panie Robert jak chce mi Pan coś zarzucać to proszę czytać ze zrozumieniem. Nie biznes a gospodarka, to jednak mała różnica prawda. Mówiąc o obcych kręgach kulturowych, mówiłem o wyznawcach islamu, owszem. Oczywiście głownie myśle o najeźdźcach molestujących Niemki, mordujących polskich kierowców i gwałcących Polki na włoskich plażach. Jeżeli nie widzicie różnicy między sprzedawcą kebabów a takimi ludźmi to o czy wy chcecie rozmawiać. Kończąc temat pseudo faszyzmu narodowców. Tak się składa że członkowie ONR czy innych organizacji w dużej liczbie zasilili oddziały zbrojne polskiego państwa podziemnego. Ginęli w obozach zagłady ( hmm czyżby naziści mordowali polskich faszystów). Po wojnie przedwojennych narodowców komuniści nazywali faszystami, tak jak i żołnierzy AK. Teraz faszystami nazywacie nas WY. Więc albo nie myślicie, albo wasi przodkowie "wyzwalali" Polskę z czerwonymi gwiazdami na hełmach. Pod innym artykułem ktoś napisał że takich ludzi jak Radio Teheran powinno się ignorować. Jak widzę podobnych mu jest więcej. Potraficie wrzucić zdjęcie albo wyrwać zdanie z kontekstu i krzyczeć faszyzm, faszyzm ! Miejcie odwagę przyznac że macie w d.. Polskę, że wolicie niebieskie , tęczowe czy inne barwy. Albo że głosujecie na komuchów z Razem ( jakoś oni wam nie przeszkadzają mimo że komunizm zabił kilkadziesiąt milionów ludzi w różnych krajach) ale skończcie pisać bzdury o mega polskim faszyzmie czy neonazizmie. Ani mnie to już nie bawi ani smuci. Żal mi tylko że tak wielu wierzy takim ludziom jak T. Lis czy inne dziennikarzyny-resortowe dzieci.

nosorożec 08.02.2018 18:36

Mikołaj ale ty nie Ślązok tylko gorol czemu wyganiasz ludzi jakim prawem.

Mikołaj08.02.2018 15:45

My tu na Śląsku nie potrzebujmy takich przebierańców. Przez kilkaset lat żyliśmy tu zgodnie poza Polską, to i teraz damy sobie bez niej rady. Te wszystkie "patriotyzmy" zawsze kończą się jednym, nienawiścią i wojną. Jedźcie sobie do tej waszej Polski i po drodze zabierzcie Pisowców, Pewoców i Kukizowców. Tam budujcie wielką Katolicką Lechicką Polskę

do szczepionkowy faszyzm08.02.2018 15:23

Mądrego, to czasem fajnie posłuchać(poczytać). Ostatnio zapytałem starszego pana kupującego gazetę wyborcz

Robert08.02.2018 15:16

Do szczepionkowy faszyzm: Rozbawiłeś mnie tym stwierdzeniem, że te potwornie tępe, łyse pały hajlujące na tych swoich imprezach, które z całej, tak zwanej ideologi narodowej, zapamiętali hasła "jeba* ciapatych"! są jak dobry, surowy ojciec :)
Ja prdl. W takim razie wolę być sierotą.
Bawcie się dobrze. Tylko lasu nie spalcie następnym razem :)

Radio Teheran08.02.2018 15:12

@szczepionkowy faszyzm

Sam masz mozg wyprany. Za duzo Semki i Ziemkiewicza.
Europa sie fascynowala, ale sie na tym sparzyla.
Pierwsza wojna swiatowa miala wprowadzic nowy porzadek w swiecie oparty na sprawiedliwosci spolecznej. Wprowadzila?
Nacjonalizm nie ma nic wspolnego z polska tozsamoscia. Zwlaszcza, ze promuja go ludzie, ktorzy z wiedza maja nie po drodze a ksiazki w zyciu w rekach nie mieli.

Pokaż wszystkie opinie (66)