Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
6 marca 2018, Publicystyka

"500 plus rozleniwia ludzi. Nie ma kto pracować"

"500 plus rozleniwia ludzi. Nie ma kto pracować"
fot. pixabay

- Mam kilka sklepów, ale coraz bardziej boję się, że pewnego dnia będę musiał je zamknąć, bo nie będzie miał, kto w nich pracować. Nie da się przecież prowadzić firmy bez pracowników. To, co się teraz dzieje to jakiś absurd - to głos jednego z jastrzębskich przedsiębiorców, obrazujący sytuację na rynku pracy.

Coraz częściej to pracodawcy poszukują pracowników i starają się ich przyciągnąć do siebie. Szefowie firm nie ukrywają, że mają coraz większe problemy w pozyskaniu solidnych pracowników. Takich, któryby na dłużej związali swój los z zakładem, a nie na chwilę.

- Pracownicy przychodzą i odchodzą. Rzadko kiedy zagrzeją miejsce na dłużej. Zatrudniając osobę nie wiem, jak długo mogę na nich liczyć. Mam kilka sklepów i codziennie boję się, że będę zmuszony zamknąć któryś z nich, bo nie będzie miał kto sprzedawać. Ludzie odchodzą do lepiej płatnej pracy. A co ja mam zrobić, przecież nie zapłacę im nie wiadomo ile. Muszę mieć na te wszystkie opłaty, podatki. No i sam potrzebuję zarobić - mówi szef jednej ze średnich jastrzębskich firm o charakterze usługowo-handlowym.

Przedsiębiorca przyznaje, że duże zamieszanie na rynku pracy powstało w wyniku wprowadzenia programu 500 plus. Kobiety nie chcą pracować, bo im się po prostu nie opłaca. Wolą siedzieć w domu i wychowywać dzieci.

- Zatrudniam panie, ale kiedy tylko urodzą dziecko i idą na urlop macierzyński, to mam problem. Powiem, że żadne z nich pracownice i nie można na nie w ogóle liczyć.  Uważam, że wprowadzenie tego programu socjalnego wyrządziło wiele zła. Ludziom odechciało się pracować, a brać pieniądze za darmo. 500 plus rozleniwia ludzi - kontynuuje przedsiębiorca.

Jakimś panaceum na bolączki także jastrzębskich przedsiębiorców może być zatrudnianie pracowników z Europy Wschodniej, Ukrainy. Ludzie ci coraz częściej podejmują pracę w Polsce i mimo, że zarabiają nie więcej, niż najniższa stawka krajowa, to bardzo im się to opłaca.

Jednak, jak mówią pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju również Ukraińcy zaczynają stawiać swoje żądania. Zdarza się tak, że „zaliczą” większą ilość firm na terenie województwa śląskiego i wybierają sobie pracę. Także w Jastrzębiu są coraz częściej zatrudniani. Najczęściej w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w naszym mieście w 2017 roku zarejestrowano 860 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców, z czego 80 proc. dotyczyło obywateli Ukrainy. Na początek lutego zarejestrowano 200 takich przypadków.

Dlaczego tak trudno jest przekonać ludzi do zatrudnienia się u lokalnych przedsiębiorców? Jeśli spojrzeć na stronę Powiatowego Urzędu Pracy to można odnieść wrażenie, że jest w czym wybierać i oferty są różnorodne. Pracodawcy potrzebują między innymi operatora koparko-ładowarki, oferowana płaca 2100 zł, fryzjera - 2200 zł, kamieniarza - 2200 zł, kierowcy-sprzedawcy - 3 000 zł, pielęgniarki - 3500zł, ślusarza, sprawcza – 2500 zł, tynkarza, glazurnika – 2100 zł. Dozoru górniczego pod ziemią – 5 000 zł.

To tylko przykładowe oferty pracy jastrzębskiego PUP. Czy nie są one atrakcyjne dla mieszkańców z powodu zbyt małego wynagrodzenia? A może brakuje wykwalifikowanych i rzetelnych fachowców? Jak widać właśnie na posiadaczy konkretnych zawodów jest największe zapotrzebowanie. Nie ma wśród nich magistrów politologii czy pedagogiki lub też innych specjalizacji nauczycielskich.

- Nikt nie chce pracować za marne 2000 zł. Ludzie chcą coraz więcej. Jeśli spełnią ich żądania, będę musiał zamknąć firmę, bo nie będzie mnie stać na takie koszty. Z drugiej strony – niedługo nie będzie miał u mnie kto pracować. Sytuacja jest dramatyczna – żali się jastrzębski przedsiębiorca.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (123)
Hojny02.05.2019 18:13

Jak płacie śmieci pracownikom to kto będzie chciał pracować? Większość pracodawców to oszuści nie płacą więcej za nadgodziny czy za nocki czy za Święta jak się jest w pracy! Bardzo dobrze że tak jest właśnie jest ze brakuje ludzi może się końcu nauczycie płacić jak nalezy!

oligarA04.04.2018 14:16

Robole niech zapierdzielają na nas, my nieroby mamy dostac wszystko za darmo, to nam PIS obiecał.
500+ i inne zasiłki pozwalają nam godnie żyć, a emerytury kiedyś wszyscy będą mieć jednakowe, czyś ty pracował czy nie, i wara od 500+, to nasze życie.

Gość14.03.2018 16:19

Ludzie nie rezygnują z pracy tylko daltego, że dostaja 500 zł. może źle patrzymy na problem? coś może jest nie tak z tą pracą? zobaczymy w jaką stronę pójdą zmiany w prawie, bo czytałem na https://program500plus.org.pl/  że bardzo czekają inne matki na możliwość dorabiania. tereaz ma to być chyba 32h w miesiącu

23412.03.2018 0:54

W gsm jakos wszyscy chca pracowac

żur11.03.2018 10:52

Ma sklepy to jego problem z kosztami ich utrzymania. Dobry przedsiębiorca nigdy nie będzie miał kilku sklepów. Ten chłop bazuje na naiwności młodych i chce zostać od początku nowobogackim miasta. Nie chce płacić ludziom, niech robi wszystko sam!!! Co nas obchodzą jego problemy?

dynia11.03.2018 8:45

W jakiej części Jastrzębia mieszka ten biznesmen i w których miejscach ma te kilka sklepów? Takimi powinny interesować się odpowiednie instytucje. Widać, że to przeciwnik partii rządzącej!!!

też biznesmen10.03.2018 21:21

Przedsiębiorca ma kilka sklepów i szuka bezpłatnej siły roboczej z myślą o wielkich własnych zyskach. Niech nikogo nie zatrudnia to cały zysk weźmie dla siebie. Ponadto niech zatrudnia za miskę ryżu własne dzieci i rodziny, Dlaczego szuka dziury w całym i szuka naiwnych pracowników????

zołza z zofiówki10.03.2018 15:03

Daj dobrą stawkę godzinową ,żadna z nas nie powie słowa!
Jak pracuję w handlu tyle lat,To każdy prywaciarz i francyzobiorca ma wy... na pracownika!!!

pełowski bełkot10.03.2018 9:05

... 09.03.2018 15:08 - nie nazywaj ludzi, którzy zarabiają w naszej umęczonej ojczyźnie grosze, nierobami i darmozjadami. Mamy republikę bananową, w której Izrael i inni dyktują, jaką ustawę można napisać.
Zrozumcie przytępewe pseudoekonomy, że 500+ ma za główne zadania inwestowanie w demografię, aby ogłupione kobiety (i całe rodziny) chciały mieć drugie i kolejne dziecko. Bo tak wyprano od dwóch pokoleń mózgi ludziom, że normalna rodzina wielodzietna nazywana jest "patologią"!
Uwaga: patologią są durnie, którzy jeśli mogą, nie mają dzieci, lub mają jedynaka i zawsze im mało.
Patologią są konkubinaty, "śluby" cywilne (urzędnik to mi może co najwyżej kartkę papieru wypełnić), stare panny i starzy kawalerowie. Oczywiście, że to kwestia wyboru. Ale ze społecznego punktu widzenia to patologia.
Póki sprzątaczka nie będzie zarabiać minimum ( na dzień dzisiejszy) 3 tysi, to taka pomoc państwa jest niezbędna i wskazana.
A zacząć zmiany w kierunku gospodarki liberalnej trzeba od wypłacania wyższych pensji pracownikom. Proste.

hawk10.03.2018 1:39

jesteś uczniem rudego? człowieku od kiedy mamy wyzysk w PL?zaczęło za czasów rządów PIS?ochłoń , bo to Twoi koledzy z PO, SLD sprzedali Polske i dzięki nim jesteśmy tam gdzie jesteśmy, 500 + to bardzo dobry program, przynajmniej matki nie muszą pracować za pół darmo u pseudo biznesmenów

Pokaż wszystkie opinie (123)