Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
12 marca 2018, Publicystyka

Rowery powrócą latem

Rowery powrócą latem
fot. UM Jastrzębie

Rowery miejskie, które zadebiutowały w Jastrzębiu w ubiegłym roku podbiły serca mieszkańców. Ten sposób poruszania się po mieście zyskał wielu zwolenników. Łączył w sobie dwie zalety - dbanie o zdrowy styl życia oraz tańsze lub nawet bezpłatne poruszanie się po mieście w porównaniu do komunikacji miejskiej. Zapewne mieszkańcy ucieszą się, że rowery powrócą latem.

- Planujemy, aby na Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca, uruchomić system rowerów miejskich. Jastrzębski Zakład Komunalny ogłosił przetarg na usługę związaną z wdrożeniem i obsługą systemu odpłatnej samoobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich - mówi dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego Marek Krakowski, który nadzoruje rowerowy projekt w Jastrzębiu.

Ile stacji rowerowych, ile rowerów będą mieli do dyspozycji mieszkańcy? W jakim terminie będzie można z nich korzystać?

Tak, jak zapowiedział dyrektor Krakowski, najlepiej byłoby wystartować z rowerami jeszcze przed wakacjami, w czerwcu. Będzie można z nich korzystać do końca sezonu, przyjmuje się, że to dzień 31 października. System ma się składać z minimum 4 punktów wypożyczeń rowerów, co oznacza, że może być ich więcej. Trzy stacje mają składać się z minimum 12 stojaków na rowery każda i nie mniej niż 8 rowerów każda. Czwarta i kolejne stacje maja być wyposażone w minimum 8 stojaków i nie mniej niż 6 rowerów.

(fot. UM Jastrzębie)

Ubiegłoroczne użytkowanie rowerów miejskich zaowocowało w pewne wnioski i spostrzeżenia, które mają być uwzględnione w tym sezonie. Co najmniej pięć rowerów ma być wyposażone w foteliki dla dzieci, o co wnioskowali rodzice. Poza tym punkty wypożyczania powinny być wyposażone w matowy, czytelny wyświetlacz pokryty powłoką antyodblaskową (antyrefleksyjną), umożliwiający swobodny odczyt nawet w pełnym słońcu. Koszyk, w który będzie wyposażony rower (zamontowany z przodu na kierownicy) ma zapewnić bezpieczne przewożenie także drobnych przedmiotów, np. telefonów, kluczy itp.

A jak wyglądać ma sprawa opłat za korzystanie z rowerów w 2018 roku? Tutaj nic się nie zmieniło w porównaniu do roku ubiegłego i wygląda to następująco:

Opłata inicjacyjna – 10 zł

Wypożyczenie roweru do 20 minut - 0,00 zł

Wypożyczenie roweru powyżej 20 minut do 60 minut - 1 zł

Wypożyczenie za rozpoczęta druga godzinę roweru  - 2 zł

Wypożyczenie za rozpoczętą trzecią godzinę - 3 zł.

Wypożyczenie za każdą następną godzinę (do 12 godzin) - 4 zł.

Opłata za przekroczenie czasu wypożyczenia roweru powyżej 12 godzin - 200 zł.

Opłatę za korzystanie z rowerów będzie można uiścić – jak w 2017 roku – korzystając z tabletu, telefonu za pomocą specjalnej aplikacji. Ma ona współpracować z systemem operacyjnym Windows. Klienci mają mieć stworzone możliwości bezpiecznego, prostego i szybkiego dokonania opłaty. Za pomocą smartfonu użytkownicy mają otrzymać informację o liczbie dostępnych rowerów na danej stacji.

Szczegółowe instrukcje na temat tego, jak wypożyczyć rower zostaną rozpowszechnione podczas planowanej akcji informacyjnej przeprowadzonej przez przeszkolonych informatorów, którzy będą służyć radą i pomocą w punktach wypożyczeń.

Latem rowery pojawią się ponownie na jastrzębskich ulicach. Mieszkańcy pozytywnie przyjęli projekt, który przecież sami wybrali do realizacji. Przypomnijmy, że jastrzębianie zdecydowali w przeprowadzonych konsultacjach społecznych, że chcą 200 tys. zł przeznaczyć właśnie na ten cel.

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
do godz. 22.2321.03.2018 7:24

A może coś bliżej..., jakiś hasło, branża czy co do identyfikacji????

Franek14.03.2018 17:15

Koniec pisania o głupotach i marnowaniu naszych podatków!!!Może portal zmieni tematy i napisze coś, np.

http://niezalezna.pl/219392-afera-z-czasow-po-co-sie-stalo-z-300-mln-euro-pranie-pieniedzy-i-lewe-faktury-w-pzm 

Gość13.03.2018 22:23

goście - kto a rodzina pani naczelnik infrastruktury Pil.... resztę poszukaj i poczytaj - w Moszczenicy na Komuny Paryskiej.

do @Gość13.03.2018 17:44

Tak wszyscy gadają o jakiejś rodzinie w UM ale żadne nie poda nazwiska. A to pewnie dlatego że niezadowoleni z własnego życia musicie szukać dziury w całym a cała rodzinka w UM to wasz wymysł...

Gość13.03.2018 16:43

@banan

Ale ktoś z rodziny w UM ma kasę z tego - na tym to polega.

banan13.03.2018 12:15

Z przeznaczonej puli na rowery lepiej zakupić je na własność i wypożyczać lub rozdawać za darmo Mieszkańcom. Przynajmniej zostaną rowery. W przeciwnym razie nie ma ani kasy ani rowerów po kilku miesiącach!!!

Do Radio Teheran z 10:1713.03.2018 11:55

Dokładnie tak jak napisałeś dyskusja z paranoikiem nic nie wniesienie tylko spójrz obiektywnie w lustro ponieważ ludzie dość piszą tutaj na temat twoich chorych komentarzy

Aga 13.03.2018 10:49

Ludzie , dobrze, że rowery są. Nie ważne jak to będzie zorganizowane. Dobrze, że bedzie. Brawo!

Radio Teheran13.03.2018 10:17

@Do Radio Teheran z 12:53

Nie wmawiaj mi czegos, czego nie pisalem. Wszystko jest w necie, mozesz odnalezc, jesli nadal ci sie cos zdaje.
Chociaz dyskusja z paranoikiem, jak sadze, nic nie wniesie.

Marlena13.03.2018 9:26

I bardzo się cieszę, że są tam te foteliki dla dzieci, bo to jednak fajnie z dzieckiem jechać na taką przejażdżkę rowerową. Ostatnio też do samochodu szukałam idealnego fotelika i znalazłam dopiero z Foteliki Warszawa, nie wiedziałam, że to w zasadzie ciężka sprawa, ale czytałam opinie, że tam s najlepsze.

Pokaż wszystkie opinie (37)