Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
19 marca 2018, Publicystyka

Jak ma wyglądać ul. 1 Maja? Radni chcą "magicznego" Zdroju

  • Jak ma wyglądać ul.  1 Maja? Radni chcą "magicznego" Zdroju
  • Jak ma wyglądać ul.  1 Maja? Radni chcą "magicznego" Zdroju
Więcej zdjęć:
fot. toprojekt.com

Wokół ulicy 1 Maja w ostatnim czasie było głośno. Najpierw radni zabrali z budżetu miasta na 2018 rok pieniądze na prace projektowe związane z modernizacją tej ulicy, potem zmienili zdanie i środki przywrócili. Pytaniem jest, jak ma właściwie wyglądać ulica, której ambicją ma być pełnienie reprezentacyjnego miejsca w Jastrzębiu?

O tym, że ulica 1 Maja w Zdroju ma zostać deptakiem mówiło się od dawna. Działania w tej sprawie podjęła zaraz na początku kadencji prezydent Anna Hetman. Gruntowna modernizacja tej arterii jest częścią szerszego planu zmiany miasta na przyjazne mieszkańcom i zachęcające do spędzania wolnego czasu właśnie w Jastrzębiu. Jednak, jak zawsze w takich sytuacjach diabeł tkwi w szczegółach. Chodzi o to, jak ma wyglądać ulica.

Nie tylko o szczegóły techniczne toczył się spór. Radni domagali się zwiększenia swojego udziału, a zatem i decyzyjności w kwestii przebudowy 1 Maja. Spełnieniem tego postulatu było marcowe posiedzenie Komisji Polityki Gospodarczej i Bezrobocia, podczas którego architekt Marek Wawrzyniak z firmy Toprojekt przedstawił swoją wizję tej ulicy. Co zmieniło się od koncepcji wcześniej prezentowanej?

Nowością jest zamysł uzyskania dużego placu publicznego przeznaczonego na różne przedsięwzięcia kulturalne, jak na przykład kiermasze, imprezy artystyczne i inne. Ma on powstać w wyniku usunięcia płotu oddzielającego teren parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Granicę pomiędzy obszarem należącym do miasta, a kościoła miałyby wyznaczać małe nierzucające się w oczy elementy architektury (ozdobne słupki, kwietniki). Przeprowadzenie tego wymaga oczywiście porozumienia z władzami kościelnymi. Przy czym nie chodzi tutaj o jakiekolwiek zrzeczenie się terenu, ale uzyskanie otwartej, dużej przestrzeni miejskiej. Akcentem zielonym miałyby być pojedyncze drzewa, dające nieco cienia w upalne dni.

Projektant podtrzymał swoją wizję wkomponowania w skarpę oddzielającą Park Zdrojowy od ulicy 1 Maja tak zwanej wodnej ulicy (w dużym uproszczeniu fontanny). Wprawdzie jest to kwestią dyskusyjną, ponieważ nie zgadza się na to konserwator zabytków, ale po zmianie personalnej na tym stanowisku, pojawiły się możliwości dalszego prowadzenia rozmów. Projektant dużą wagę przywiązuje do tej wodnej ulicy (podświetlanej o zmroku) - o długości ok. 50 metrów.  Równolegle do niej ma znajdować się długa ławka - ława miejska, taka by mogło usiąść na niej kilkadziesiąt osób i nawiązać wzajemne relacje. Po stronie przeciwnej do parku, gdzie znajdują się kamienice, przewiduje się, że ich partery zostaną zagospodarowane na kafejki, restauracje, puby.

Jak ma wyglądać sprawa dojazdu do posesji czy komunikacji publicznej? Droga zostanie wyłączona z normalnego ruchu. Jednak każdy, kto mieszka przy ul. 1 Maja lub osoba przez niego upoważniona, będzie mieć zapewniony dojazd do miejsca zamieszkania. To samo tyczy się dostawców towarów, czy pojazdów służb ratunkowych i mundurowych. Mieszkańcy będą mogli skorzystać również z komunikacji publicznej. Ruch autobusowy będzie odbywał się od ronda Zdrojowego (przystanek Zdrojowa) i dalej ul. 1 Maja, a następnie skręci w ul. T. Kościuszki i pojedzie w dół, na dworzec autobusowy lub skręci ul. Ofiar Faszyzmu, Słoneczną (do ronda Zdrojowego). Przystanek zostanie umieszczony przy szkole muzycznej lub kościele. W drugiej wersji autobus wjedzie w ulice Broniewskiego - do dworca autobusowego.

Doprecyzowania wymaga sprawa parkingów. Rozważane jest kilka lokalizacji m.in. za Domem Zdrojowym, w kierunku dawnej rozlewni wód (być może będzie to parking wielopoziomowy). Przy pomniku Ofiar Marszu Śmierci ma powstać plac z granitu, pełniący funkcję publiczną.  Druga część tego miejsca będzie przeznaczona na miejsca postojowe, ale w żadnym wypadku nie można tego nazwać parkingiem. W przypadku organizacji imprez kulturalnych cały plac będzie przeznaczony na potrzeby mieszkańców.

Wizja modernizacji ulicy 1 Maja przez firmę Toprojekt wygląda zachęcająco. Na tyle przemówiła do radnych - członków Komisji Polityki Gospodarczej i Bezrobocia - że pozytywnie odnieśli się do tej propozycji.

- Modernizacja ulicy 1 Maja jest bardzo ważna. Nie możemy tego zrobić byle jak, bo decyzje teraz przed nas podjęte będą skutkować przez następne dziesięciolecia. Chodzi nam o to, aby dzielnica Zdrój odżyła, aby miała w sobie to coś, aby stała się miejscem magicznym przyciągającym jastrzębian. Propozycja, która została przedstawiona podoba nam się. Została nieco zmodyfikowana. Może przemyśleliśmy sobie pewne rozwiązania, otworzyliśmy się na różne propozycje. To, co przedstawił pan projektant jest wizją spójną i oczywistą - mówił przewodniczący komisji radny Tadeusz Sławik (PiS).

Także obecny na posiedzeniu komisji przedstawiciel przedsiębiorców Andrzej Frysztacki uznał, że propozycja modernizacji ul. 1 Maja znacząco wpłynie na ożywienie gospodarcze i atrakcyjność tej części miasta.

- Myślę, że większości mieszkańców spodoba się to rozwiązanie, a jeśli nie, to się do niego przekonają. Zdrój zasługuje na to, aby stać się nowoczesną dzielnicą, w której pojawią się nowe biznesy, a ludzie będą mieć, gdzie spędzać wolny czas - mówił przedsiębiorca.

Wprawdzie długa jest droga od projektu modernizacji ulicy, do wykonania zadania, ale wszyscy w jastrzębskim samorządzie są zgodni, że warto ją podjąć. W tej sprawie po różnych perypetiach udało się osiągnąć porozumienie. Teraz trzeba tylko ustalić szczegóły tego zadania.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (83)
Gość25.05.2019 23:49

Aby zrealizować takie przedsięwzięcie koniecznie jest wywłaszczenie części nieruchomości. Zastanawiam się czyje interesy reprezentuja radni miasta. Dla mnie to raczej dewastacja a nie rewitalizacja jak nazywa to UW.
A miało być pięknie!

Radio Teheran27.03.2018 7:36

Znowu 1 Maja w czolowce wiadomosci? UM nie ma sie juz czym chwalic.

Gość21.03.2018 20:26

Niech robią, psy szczekają a karawana jedzie dalej hał hał hał...

Axel21.03.2018 19:26

Te drzewa to chyba z innego kontynentu są. W Europie środkowej takich nie widziałem.

Hmmm21.03.2018 19:14

@ Też znawca---nie będzie Ci dane spotkać,tego wytryskacza znawstwa i mądrości wszelakiej na żywo---on tylko funkcjonuje w necie.W świecie realnym ten wytryskacz nie funkcjonuje.

Hmmm21.03.2018 19:08

radiowiec---wytryskaczu mądrości,prędkościomierz na Połomskiej działa.twoim szczęściem jest dostęp do internetu.Siedzisz w necie 24h na dobe,przez 7dni w tygodniu,i 365 dni w roku.Z niego czerpiesz te swoje mądrości.A w rzeczywistości jesteś cienkim Bolkiem,który nie ruszył się dalej,niż odległość po której znika widok komina z Zofiówki.

Edward 21.03.2018 17:52

A dlaczego nie wodny muchomor to zawsze coś. Niech będzie. Jak Ci się Radio nie podoba to siedź w domu przed tv lub graj w grę komputerową małolacie

Olo21.03.2018 17:21

Fajnie to z opisu brzmi; bardzo bym chciał, żeby taka propozycja została zrealizowana. To miasto potrzebuje takiego miejsca.

Radio Teheran21.03.2018 16:54

@Też znawca architektury
"Moim zdaniem ten projekt jest genialny"

Takie cuda moga sie na wsi podobac. Wytryskacze wodne. Obracajacej sie na wodzie kamiennej kuli brakuje jeszcze oraz wodnego muchomora.

Też znawca architektury21.03.2018 15:36

"to szmelc" - powiedział Radio Teheran, znawca architektury, rynku pracy, gospodarki, kolei, zarządzania, marketingu i oczywiście polityki. Chciałbym cię kiedyś na żywo spotkać żeby zobaczyć takiego wykształconego i doświadczonego jegomościa. Moim zdaniem ten projekt jest genialny i będzie świetnie współgrał z natura. I dla sprostowania - to na pewno nie będzie beton, ale płyty kamienne z elementami betonu (bo wiadomo że pewne elementu muszą być z betonu).

Pokaż wszystkie opinie (83)