Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
24 kwietnia 2018, Publicystyka

Modernizacja OWN zakończy się w sierpniu. Zobaczcie plac budowy

Modernizacja OWN zakończy się w sierpniu. Zobaczcie plac budowy
fot. kb /jastrzebieonline

Prace budowlane na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego prowadzone są pełną parą. Można zobaczyć jak powstaje tężnia. Widoczny jest plac na terenie dawnego amfiteatru oraz tryskacze wodne.

O tym, że prace na OWN idą zgodnie z przewidywaniami przekonali się radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej, którzy w poniedziałek odbyli posiedzenie wyjazdowe na placu budowy.

Kierownik modernizacji OWN poinformował radnych, że przewidywany plan zakończenia prac to przełom lipca i sierpnia tego roku. Co będzie znajdowało się, na OWN? Wiele można już zobaczyć.

W miejscu dawnego basenu, po którym nie ma już ani śladu zlokalizowany będzie teren zielony - czyli trawa, na której będzie można plażować, wypoczywać. Pozostałe obiekty znajdą się na łące. Jest to tężnia, której szkielet już widać. Obecnie pokrywana jest darniną, po której będzie spływać solanka. Jej zadaszenie zapewni lepsze wchłanianie się jodu przez użytkowników. Tuż obok tężni znajduje się wodny plac zabaw. To niecka głębokości 20-30 cm, w której będzie tryskała woda. Plac wodny będzie kolorowo podświetlony. Kolejnym elementem odnowionego OWN jest plac spotkań, na miejscu dawnego amfiteatru, gdzie można postawić scenę. Dla użytkowników obiektu montowane są specjalne ławki, na których wygodnie w pozycji półleżącej będzie można obejrzeć występ czy zrelaksować się na świeżym powietrzu. Tuż obok starego budynku kawiarenki letniej znajduje się budynek technologiczny, potrzebny do obsługi solanki i tryskaczy. W jego wnętrzu znajdą się przebieralnie i toalety, a na dachu taras widokowy, z którego będzie można spoglądać na okolicę. Całość ma być pokryta trawą z rolki.

Uwaga! Dzisiaj mo??liwe burze!

Co z wandalami? Czy położony w otoczeniu leśnym teren nie będzie kusił potencjalnych chuliganów? Urzędnicy mówią, że zabezpieczeniem OWN będzie pięć kamer, które całą dobę mają monitorować obiekt. Straż Miejska ma interweniować w ramach potrzeb.

To pierwszy etap modernizacji OWN. Są też plany na kolejny. We wrześniu 2017 roku Miasto Jastrzębie-Zdrój wspólnie z Karwiną i Hawirzowem złożyło projekt o dofinansowanie z funduszy europejskich. Planuje się powstanie carbonparku o nazwie Historia Węglem Pisana.  Projekt zakłada powstanie wspólnego produktu turystycznego, który udostępni bogatą historię regionu w zakresie węgla i jego wydobycia. Koszt całkowity wspólny dla trzech partnerów to ok. 3,3 mln euro.

Co w ramach carbonpaku planuje się wykonać w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego? Stary budynek, w którym znajdowała się kawiarnia ma zniknąć z powierzchni. Zastąpi go nowoczesny wielofunkcyjny obiekt z wyposażeniem. Planuje się powstanie miejsc aktywności ruchowej. Powstaną tarasy widokowe nadwieszane nad promenadą, która będzie drewniano-piaszczysta. Staw zostanie oczyszczony, odnowiony z nowym pomostem oraz mostkiem przerzuconym nad nim.  Na środku stawu będzie podświetlana fontanna. Planuje się małą plażę. Niewykluczone, że powrócą kajaki i rowery wodne. Oprócz tego powstanie park sensoryczny.

Mieszkańcy już nie mogą się doczekać, aby móc korzystać z odnowionego OWN. Kierownik budowy deklaruje, że może nastąpić to w sierpniu. Przedtem jednak należy przeprowadzić formalny odbiór techniczny, przeciwpożarowy i przeprowadzony przez SANEPiD, pod względem m.in. odpowiedniej jakości wody. Po przejściu tych wymogów formalnych będzie można cieszyć się OWN-em.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
do tik tak28.04.2018 16:32

Hetman pod publikę robi OWN? Śmieszny jesteś. Obiecała wyborcom to realizuje co powiedziała. Gdyby tego nie robiła gadałbyś że kiebłasa wyborcza a gdy spełnia obietnice to mówisz że pod publikę...

grom27.04.2018 18:49

Do Kaz i innych narzekających: mieszkam tutaj od 14 lat i nie mogę narzekać na miejsce. Jastrzębie to miejsce pełne przestrzeni i zieleni tylko ludzie trochę dziwni- z reguły bogaci a Tacy sfrustrowani i skłonni do narzekania. Nic się nie podoba. Kaz, jak masz ochotę to się przeprowadź do Tychów. Tychy doczekały się świetnego kompleksu basenów, bo mają OGROMNY budżet - Tyskie, Fiat i jego kooperanci. Tam jest biznes, poważny biznes. Jeśli masz pomysł wystartuj w wyborach, ściągnij inwestorów będziesz miał mój głos.

Kris27.04.2018 15:17

Stary budynek kawiarni będzie straszył?

E.T.25.04.2018 21:21

Ale w sierpniu? Po co?! Naprawdę nie da się podgonić trochę bardziej żeby dzieci miały trochę zabawy od lipca!! Nie wierzę że się nie da! Udało się dogadać z LP to napewno da się wcześniej otworzyć.

tik tak 25.04.2018 20:17

Znowu nie przesadzajcie z tą krytyką Janeckiego . Szału nie było ale za jego kadencji coś jednak zrobiono bo to i lodowisko , hala sportowa . Pobudowano też te wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe o które się tutaj tak żalono że trzeba do Żor jeździć . Teraz macie , tylko że padło dużo małych sklepów .
Jego "błąd" to budowa drogi południowej , na to poszło masa kasy . Gdyby był taki jak Pani Hetman że pod publikę to za te pieniądze wybudowałby wam pod każdym blokiem tężnie i OWN , byłby super prezydentem do grilowania z nim na świeżym powietrzu .

Do Ekspert25.04.2018 13:30

Tak, to prawda. Musimy głosować na ludzi, którzy chcą działać społecznie, bo w tym sie wyżywają. Nasi społecznicy z PO są znacznie, znacznie lepsi od cwaniaków z PiS. To jest widoczne od dawna i dokładnie udokumentowane. Łukasz Kasza miota się, bo mu szef nakazuje a on nie ma pomysłu. Pisze paszkwile i udaje świętoszka.
Nieważne czy będzie kiełbaska. Niech będzie na otwarcie. A czemu miała by nie być. Na spotkaniach PiS też jest, ale dla bosów tej niezbyt uczciwej grupy. Baseny są w szpitalu. Była już jedna taka kobieta startująca w wyborach obiecywała wiele basenów. Tak była nierozgarnięta. Ha, ha, ha !

Ekspert25.04.2018 13:23

Problem większości ludzi jest taki że albo PiS albo PO. Uważam że trzeba głosować na innych kandydatów. Pan Janecki też nie spisywał się dobrze podczas swojej prezudentury

@Ekspert25.04.2018 11:13

Masz rację. Nie głosuj na obecną prezydent. Zagłosuj na jej poprzednika, bo za jego 12 lat miasto rozkwitło, a ta kobieta wszystko popsuła. A "impreza z kiełbaskami" to też okazja do wyłączenia komputera i wyjścia z domu.

Radio Teheran25.04.2018 10:57

@Prawdomowny
"Będzie impreza z kiełbaskami"

Bedzie. Zadowoleni nakarmieni kielbasa mieszkancy beda relacjonowac do kamery "wreszcie cos sie dzieje".

Pokaż wszystkie opinie (23)