Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
18 maja 2018, Publicystyka

Jastrzębie bez prawa głosu w MZK?

Jastrzębie bez prawa głosu w MZK?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Po tym jak Janusz Buda nie został przez radnych odwołany z funkcji przewodniczącego Międzygminnego Związku Komunikacyjnego powstały wątpliwości, czy Miasto Jastrzębie-Zdrój ma nadal swojego przedstawiciela w związku.

Podczas majowej sesji Rady Miasta radni odrzucili wniosek prezydent Anny Hetman o odwołanie Janusza Budy z funkcji przewodniczącego Zarządu MZK. Wniosek został złożony w związku z jego rezygnacją z funkcji zastępcy prezydenta miasta.

Niemal natychmiast pojawiły się wątpliwości co do tego, czy pozostawienie byłego wiceprezydenta na stanowisku przewodniczącego MZK jest zgodne z prawem. Czy miasto w ten sposób nie straci swojego reprezentanta w zarządzie tej instytucji?

- W tym momencie jesteśmy w sytuacji prawnej nie do końca jasnej. Może się okazać, że chcąc ratować Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, zrobimy jeszcze więcej szkody, niż pożytku. Być może będzie tak, że uchwały podejmowane przez zarząd MZK, będą bezprawne - komentowała podczas sesji prezydent Anna Hetman.

Statut Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w paragrafie 10, punkcie 1. mówi o tym, kto może reprezentować daną gminę we władzach.

- W skład zgromadzenia wchodzą prezydenci i burmistrzowie lub ich zastępcy gmin będących członkami związku oraz po jednym przedstawicielu spośród radnych wybranych rzez Radę Gminy - głosi zapis Statutu MZK.

Statut reguluje również to, kto może zasiadać w zarządzie związku.

- Zarząd związku jest powoływany i odwoływany przez zgromadzenie. Jedna trzecia składu zarządu może pochodzić spoza przedstawicieli członków związku, pozostałe dwie trzecie składu zarządu zgromadzenie wybiera ze swego składu - taki zapis znajduje się w paragrafie 17, punkcie 1 Statutu MZK.

Obecnie w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym oprócz Janusza Budy, który wciąż jeszcze formalnie pełni funkcję przewodniczącego Zarządu MZK, drugim przedstawicielem miasta jest Damian Gałuszka, delegowany na tą funkcję przez Radę Miasta.

Co na to wszystko sam zainteresowany, czyli Janusz Buda? Czy w związku z tymi wątpliwościami ustąpi z funkcji przewodniczącego Zarządu MZK?

- Deklaruję swoją dalszą pracę na rzecz MZK. To od Rady Miasta zależy, czy nadal będę pełnił swoją funkcję. Uważam, że pani prezydent powinna w tej kwestii porozumieć się z Radą Miasta - mówił Janusz Buda.

Co do wątpliwości, czy w ten sposób Miasto Jastrzębie-Zdrój nie straci swojego przedstawiciela w Zarządzie MZK i prawo głosu były wiceprezydent powiedział, że niekoniecznie musi tak być.

- W tej kwestii są poważne wątpliwości prawne. Należy je zbadać, ponieważ utrata przez Jastrzębie prawa głosu, nie jest wcale tak oczywista - mówił Janusz Buda.

Również Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość podziela ten pogląd.

- Po medialnych zarzutach środowiska politycznego Prezydent Anny Hetman, dostrzegamy, że różnimy się także w ocenie zgodności z prawem. Oczywistym jest, że ewentualny spór prawny powinien rozstrzygnąć sąd, a nie wyścigi na opinie i poglądy prawne - uzasadniał radny Szymon Klimczak (PiS).

Radna Alina Chojecka z Klubu Radnych Platforma Obywatelska dla Jastrzębia ma na ten temat inną opinię.

- Statut MZK jasno pokazuje, że pan Buda nie może być przedstawicielem miasta w Zarządzie. Poza tym jest jeszcze coś takiego jak poczucie honoru. Skoro zrezygnował z funkcji wiceprezydenta, to powinien ustąpić również z zarządu MZK - powiedziała.

Radna dodała również, że Janusz Buda zabiegał u poszczególnych radnych o to, aby ci nie odwoływali go z funkcji przewodniczącego Zarządu MZK, czemu Janusz Buda zaprzeczył.

Obecnie w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym oprócz Janusza Budy, który wciąż jeszcze formalnie pełni funkcję przewodniczącego Zarządu MZK, drugim przedstawicielem miasta jest Damian Gałuszka, delegowany na tą funkcję przez Radę Miasta. Wygląda więc na to, że Rada Miasta ma na chwilę obecną dwóch przedstawicieli we władzach MZK, a prezydent żadnego, co jest niezgodne ze statutem MZK.

Także Zarząd MZK odniósł się, poprzez swojego rzecznika, do zaistniałej sytuacji.

- Za nami już pierwsze posiedzenie Zarządu, które dobyło się 10 maja, już po jastrzębskiej sesji Rady Miasta. Janusz Buda nie brał udziału w głosowaniach, ponieważ mogłoby się okazać, że podejmowane decyzje są bezprawne. Prawdopodobnie tymczasowo Zarządem pokieruje wiceprzewodniczący Zarządu, a więc dyrektor Biura MZK Benedykt Lanuszny - napisał rzecznik MZK Rafał Jabłoński.

Możliwe, że w zaistniałej sytuacji Miasto Jastrzębie-Zdrój straci prawo głosu w MZK. O sprawie będziemy informować.

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (50)
hoho03.06.2018 11:53

Lanuszny pokieruje ZARZĄDEM - hahahahahahahhahaha
Jastrzębski PiS brawo! Serio, Wy nawet matkę sprzedacie!

gość31.05.2018 0:12

Pan Janusz to ma klasę. Brak klasy i kasy poszukajcie u swojej urzędującej koleżanki i jej zwierzchników!

...Do gość 11:2922.05.2018 13:54

I tu się z tobą zgadzam wszyscy od Boga dostaliśmy rozum tylko niektórzy go rzadko używają (.i.)

Gość22.05.2018 7:56

Jak ktoś buduje dom to nie ma godności..... są pieniądze

Gość21.05.2018 20:25

Panie Januszu, jak można tak nisko upaść. Wszystko na sprzedaż. A gdzie godność i klasa? Zwyczajnie.

adam21.05.2018 7:43

MZK to taka teściowa która wie wszystko lepiej i chce rządzić w domu swojej synowej

gość21.05.2018 7:08

Zlikwidować PKM i będzie super dla PKM. Czy się wam nie zabraniał się uczyć??? Myślę, że nie! Więc dlaczego tak bardzo zazdrościcie wiedzy i rozumu Ludziom z PiS? W teorii każdy ma rozum, ale nie potrafi z niego korzystać!!!

do godz. 23.2521.05.2018 6:56

Ale lament, ale rozpacz bo Radni nie dali możliwości kolejnej lekcji nauki Romanowi Foksowicz. Niech weźmie nadzór merytoryczny nad schroniskiem w Szerokiej. Jak długo dla wielkiej kasy będzie jeszcze w radzie nadzorczej SM??? Trochę taktu i myślenia proszę!

Gość20.05.2018 23:25

Teraz kto inny będzie Panu Januszowi wydawał polecenia i ot cała sytuacja "skomplikowana" a potem kopniak w d... I dziękujemy w pisakowskim stylu. Znawca spraw transportu się znalazł ha ha ha, expert taki jak ten plebs polityczny w radach nadzorczych jsw, czyli dużo gadania, zero konkretów i niech decyzję podejmie kto inny, bo ja się boję.

...Do gość 11:2920.05.2018 22:54

Jesteś totalnym Andrzejem M. Ty wiesz co zrobiła pani prezydent??? . Nie obrażaj kierowców PKM że zapomnieli by jak się jeździ autobusem - trasy , przystanki i godziny były by takie same , tylko nadzór byłby nasz a nie MZK. Pan Buda jest tu w tej chwili tylko pionkiem nie ma mu czego zazdrościć.

Pokaż wszystkie opinie (50)