Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
10 lipca 2018, Publicystyka

Jastrzębianie - ludzie z pasją. Na falach Dunajca

Jastrzębianie - ludzie z pasją. Na falach Dunajca
fot. kb /jastrzebieonline

Szczęśliwi – zbryzgani falą Dunajca. Opaleni promieniami lipcowego słońca. Wypoczęci w wodach termalnych na Podhalu. To wszystko można przeżyć nawet wtedy, kiedy nie ma się urlopu, wystarczy jeden weekend.

Wyjechali w sobotę o godz. 6:00, kiedy większość jastrzębian jeszcze spała. Niewiele ponad 3 godziny z hakiem zajęło im dojechanie w Pieniny. Autobus zatrzymał się na brzegiem rwącej górskiej rzeki - Dunajec. Chwila na przygotowania i już zajęli miejsca w kajakach i pontonach. Pagaje do ręki i płyną. Przed nimi jeden z najciekawszych przełomów górskich w Europie. Z dostojnymi Trzema Koronami, dumną Sokolicą, tajemniczym, Czerwonym Klasztorem i historią o latającym mnichu, czy skokiem Janosika, gdzie jest wyjątkowo głęboka woda.

Na jednym z pontonów dzielnie płynie 3-latka Liwia wraz z rodzicami. Na innym seniorzy koło 70. Młodzież dokazuje na kajakach. Znaleźli się też śmiałkowie znajdujący ochłodę w rzece. Gdzieniegdzie wiry dostarczyły trochę emocji. Po drodze Szczawnica na końcu Krościenko. A przez cały czas piękne pienińskie widoki.

Sp?‚oną?‚ niedzielny obiad

Po tych wszystkich ekstremalnych doznaniach ochłoda znaleziona w Dunajcu czy rzeczce Grajcarek. Innym było jeszcze mało i weszli na Sokolicę, aby z góry spojrzeć na wstęgę Dunajca i Pieniny. Babcia z wnuczkiem mozolnie pokonała podejście oraz skalne ostatnie metry na górę, będącą symbolem Pienin. Jednak nie żałowali. Widoki wynagrodziły wszystko.  Znaleźli się i tacy, którzy dotarli do wąwozu Homole. Każdy brał, to co chciał z szerokiej palety możliwości.

Następnego dnia też woda - termy w Białce Tatrzańskiej. Ale nie tylko! Niektórzy zjeżdżali na specjalnych hulajnogach po stoku, który w zimie służy narciarzom. Zabawa na całego. Ubaw dla młodszych, ale i starszych. W tle majestatyczne Tatry.

Czas wakacyjnej nudy, zmęczenia miejskimi murami wcale nie musi taki być.  Wystarczą dosłownie dwa dni, żeby odpocząć od tego co tutaj i teraz. Wprawdzie miasto kusi różnorakimi imprezami, ale człowieka ciągnie do obcowania z piękną przyrody, gdzie można poczuć smak przygody, popływać po górskiej rzece i poszaleć na basenie z prawdziwego zdarzenia. Poza tym nie chodzi o to, aby wyrwać się raz na rok i potem z rozrzewnieniem wspominać to, co było.

Stowarzyszenie Turystka i Rekreacja Jastrzębie-Zdrój co chwilę, zwłaszcza latem, organizuje przeróżne wyjazdy, na dwa dni, cztery, tydzień. Wystarczy tylko chcieć spakować plecak i za dosłownie niewielkie pieniądze znaleźć się w całkiem innej rzeczywistości.

Jeżdżą również na jednodniowe wycieczki w Beskidy - Śląski, Żywiecki. A wszystko po to, aby naładować akumulatory, aby odreagować miejskie życie, nacieszyć się przyrodą i czasem spędzonym w gronie przyjaciół. Takich pasjonatów jest wielu. Niemała część jastrzębian wie jak spożytkować wolny czas, nawet wtedy, a może zwłaszcza, wtedy ma się go niewiele.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Ela12.07.2018 8:33

Byłam na wyjeździe zimowym. Polecam każdemu:)

Gość11.07.2018 8:34

Tak , nurek to tępa opcja nie rozróznia Dunaju od Dunajca, oraz Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego, ha ha ha :)

Beata11.07.2018 8:22

Super wszystko jak zawsze ????czas na relaks i na adrenalinę też się znalazło miejsce .Polecam wszystkim ????????????

dopytuję11.07.2018 7:07

Sugerujesz gościu z godz 22:37 że Nurek może być z PiS Jastrzębie bo oni wszyscy od centrum do szeregowców w terenie prezentują ten sam poziom we wszystkich kategoriach ?

Gość10.07.2018 22:37

Wprawdzie pan wiceminister sprawiedliwości z pisowskiego rządu niejaki pan Jaki pomylił Dunaj z Dunajcem. Ten pierwszy płynie przez Węgry, ale my rozróżniamy te dwie rzeki. Pozdrawiam turystów :)

do nurka10.07.2018 22:35

Wody Dunajca zmierzają w kierunku Bałtyku. Co ty tam bredzisz o Morzu Czarnym?

Gość10.07.2018 21:30

My jesteśmy z Rybnika i jeżdzimy ze Stowarzyszeniem. Fajna sprawa, dobrze, że istnieją, dobrze, że organiuzją ciekawe wycieczki. Reszta malkontentów niech siedzi w domu i zgrzyta zębami. My korzystamy z życia - wy oglądacie kominy kopaln.

Halina z Żor10.07.2018 21:07

Nasza grupa jest z Żor i jeździmy ze stowarzyszeniem od dawna. Tylko pozazdrość mieszkańcom Jastrzębia że pod nosem mają takie okazje na spędzenie wolnego czasu. W chwili obecnej mamy wielu przyjaciół w Jastrzębiu ale także w Wodzisławiu oraz wielu innych miejscowościach. Naszą pasją są narty ale włóczęga tatrzańskimi szlakami to też niesamowita frajda. Byliśmy też na koncercie w NOSPR. Pamiętajcie o nas

Gość10.07.2018 19:51

Piękne są te wycieczki :)

emeryt10.07.2018 19:47

Pracują społecznie to mają tanio. Byłem na wycieczce Szyndzielnia, Klimczok, Błatnia, Brenna za 15 zł. Autokar zawiózł i przywiózł. Zawiózł pod Szyndzielnię a czekał i odebrał nas w Brennej. Organizacyjnie mają to opanowane. Tylko przyklasnąć takim działaniom

Pokaż wszystkie opinie (16)