Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
11 lipca 2018, Publicystyka

Powstaje nowoczesny oddział pediatryczny

Powstaje nowoczesny oddział pediatryczny
fot. kb /jastrzebieonline

Minął trzeci miesiąc jak mali jastrzębianie nie mogą korzystać z opieki na oddziale pediatrycznym jastrzębskiego szpitala. Sytuacja ta zmieni się, bo w grudniu, w sam raz na mikołajki, będzie gotowy nowoczesny oddział dla dzieci. Otrzymają opiekę medyczną na jak najwyższym poziomie. 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zawiesił w dniu 1 kwietnia na trzy miesiące działalność oddziału pediatrycznego. Powodem był brak możliwości zapewnienia małym pacjentom opieki medycznej – brak chętnych do pracy lekarzy. Ci, którzy byli tam zatrudnieni złożyli wymówienia z pracy.  O wszystkim został poinformowany Marszałek Województwa Śląskiego -  właściciel szpitala oraz Narodowy Fundusz Zdrowia - organ, który odpowiada za finansowanie placówki. To właśnie NFZ proponuje poszczególnym szpitalom wysokość kontraktów. Jak mówią dyrektorzy propozycje te są zazwyczaj nie do odrzucenia. Nie jest tajemnicą, że pieniędzy, które budżet państwa przeznacza za pośrednictwem NFZ, na leczenie szpitalne, jest po prostu za mało.

W sprawie jastrzębskiej pediatrii radni, głównie z Klubu Prawo i Sprawiedliwość zwołali sesję nadzwyczajną. Podczas niej padło wiele deklaracji o pomocy. Jak dotąd nie przerodziły się one w realne działania. Posiedzenie tak naprawdę nie przyniosło żadnych konkretnych efektów. Może poza jednym – padły fakty, dane, liczby, które zobrazowały całą sytuację.

Chcia?‚ ją pobić. W ko?„cu zagrozi?‚ samob??jstwem

Co dalej z jastrzębską pediatrią? Niestety, okres trzymiesięcznego zawieszenia pracy oddziału został ponownie przedłużony. Mimo działań podjętych przez dyrekcję szpitala nie znaleźli się lekarze chętni do pracy. Nawet przekonywania i prośby samych mam małych pacjentów nic nie dały. Dlatego trzeba było zawiesić oddział na kolejne trzy miesiące, do 30 września.  Jak wyjaśnia dyrekcja WSS nr 2, jeśli do tego czasu nie znajdą się chętni do pracy medycy, to oddział trzeba będzie całkowicie zamknąć. Wówczas ponowne jego otwarcie obwarowane jest spełnieniem wielu wymogów formalnych, co trwa w czasie. Dlatego tak ważne jest pozyskanie lekarzy, którzy mimo trudności zdecydują się podjąć pracę, aby uratować oddział przed definitywnym zamknięciem.

Trzeba walczyć o jastrzębską pediatrię, ponieważ w budynku głównym WSS nr 2 przy al. Jana Pawła II, powstaje naprawdę nowoczesny oddział dla najmłodszych pacjentów. Będzie gotowy na przyjecie 22 dzieci i zostanie zapewniony im wysoki standard. Każda z sal będzie miała swoją indywidualną toaletę. Oprócz łóżeczek dla dzieci będą zapewnione łóżka dla rodziców. Mama lub tata będą mogli godnie czuwać przy swojej pociesze. Powstaną również pokoje badań wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Będą trzy izolatki oraz świetlica dostosowana do zabawy i nauki.

Dlaczego budynek główny szpitala, a nie siedziba na ul. Krasickiego? Personel medyczny, ale i sami rodzice pacjentów narzekali na niedogodność związaną z dowozem dzieci do budynku głównego na badania. Trzeba było oczekiwać na transport. Poza tym przewożenie części pacjentów ze względu na ich stan zdrowia nie był wskazany. Teraz problemy te mają się skończyć. Wraz z ulokowaniem pediatrii w budynku głównym.  

Batalia o jastrzębską pediatrię trwa. Podjęła je dyrekcja szpitala zdobywając pieniądze - ok. 5 mln zł, na modernizację pomieszczeń, w których będzie zlokalizowany oddział pediatryczny. Miasto również wsparło te działania, chociaż nie jest formalnie właścicielem szpitala. ­Wakacje to czas odpoczynku, ale może dobrze było by, aby wszyscy, którym leży na sercu dobro jastrzębskich dzieci, włączyli się w tą walkę. Zwłaszcza politycy, którzy deklarowali swoją pomoc i zaangażowanie dla tego celu.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
arbuz24.07.2018 22:55

Czy to kolejna obietnica przedwyborcza - w grudniu, w sam raz na mikołajki, będzie gotowy nowoczesny oddział dla dzieci. A kto będzie tam pracował????

Gość12.07.2018 16:48

Po co robić oddział jak lekarze lubią pracować tylko w prywatnych przychodniach, gdzie wizyta jest od 200 zł w górę.

Jolka12.07.2018 14:52

Bardzo dobra wiadomość. Dość mamy "rybnickiej umieralni". Ja ostatnio zostałam skierowana z dzieckiem do kołchozu Rybnik, ale wolałam zrobić dwa razy wiecej kilometrów i jechać do Bielska, bo tak robią wszyscy jastrzębianie.

Radio Teheran12.07.2018 13:26

@do Radia 11.07.2018 19:35

Miasto moze wybudowac i przekazac szpitalowi w uzytkowanie. Miasta robia tak z wieloma obiektami.
Nie widze w czym problem. Kwestia porozumienia.

do mieszkaniec 12.07.2018 8:42

Pisaków cieszy jak się wali i pali bo mozna dokopać Hetmanowej. A że małe dzieci cierpią i ich rodzice - mają to w d...e. Takich mamy "polityków" dbajacych podobno o dobro wspólne - raczej swoje prywatne, niż wspólne Pisowski rząd rozdaje kasę na lewo i prawo społeczenstwu, aby kupic ich głosy w wyborach, a nie umi dac na szpitale, na lekarzy. To ich prawdziwa twarz!

mieszkaniec12.07.2018 6:37

Gdzie są nasi radni PiS? Tyle słów i co? Takiemu szpitalowi należy się wszystko co najlepsze. Macie plecy to walczcie o kasę z NFZ i na inwestycje. Przecież tyle się nagadacie. Pokażcie co możecie. Czekamy.

Gość11.07.2018 19:39

Pisowcy jak zwykle nakrzyczeli, gęby podarli i nic z tego nie wyszło. Precz z tymi krzykaczami - niszczycielami, pozorantami!

do Radia 11.07.2018 19:35

Owszem miasto moze wspierać szpital użyczając sprzętu, ale nie może finansować inwestycji, to jest taka róznica. Inwestycje trwała nie na swoim mieniu są niezgodne z ustawą o finansach publicznych i ustawą o samorządzie terytorialnym. Co do organizowania mieszkań to też możę, bo im ich nie daje za darmo, a jedynie wynjamie.

Radio Teheran11.07.2018 15:41

Uzytkownik podpisujacy sie tu "do gość z 14:36 Dziś o 14:50" jest dzis bardzo aktywny w udowadnianiu kwestii pt. "miasto nic nie moze".
Moglby chociaz zapoznac sie z przepisami obowiazujacego prawa i zaznajomic sie z kilkoma faktami z niedawnej przeszlosci - miasto bowiem szpital wspiera permanentnie, np. zaopatrujac w sprzet i organizujac mieszkania dla lekarzy.

mieszkaniec11.07.2018 15:38

Znowu opium dla mas?

Pokaż wszystkie opinie (16)