Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
20 lipca 2018, Publicystyka

Jastrzębianie z głową w chmurach, czyli sposób na wakacje

Jastrzębianie z głową w chmurach, czyli sposób na wakacje
fot. kb /jastrzebieonline

Z głową w chmurach i to dosłownie, a nie w przenośni znaleźli się uczestnicy wycieczki, która udała się w czeskie góry, a dokładnie do miejscowości Dolni Morava. Ale czekały na nich również i inne atrakcje.

Spacer ścieżką w obłokach? To nie jest tylko mrzonka, ale całkiem realna możliwość. W zasięgu każdego przeciętnego człowieka. Nie trzeba mieć żadnych wyjątkowych zdolności, aby doświadczyć widoków zarezerwowanych dotąd dla ptaków.

Wszystko zaczęło się od niepozornego plakatu wiszącego na tablicy ogłoszeń Miejskiego Ośrodka Kultury - Klubu „Kaktus”. Albo nie! Wszystko zaczęło się od pomysłu, który narodził się w głowie pani Lidii Próchnickiej, pracującej w klubie. To właśnie ona ma w sobie duszę niespokojnego odkrywcy i to właśnie ona wpadła na to, aby doświadczyć spaceru w chmurach, a to możliwe jest w czeskiej miejscowości Dolni Morava, na wysokości naszej Kotliny Kłodzkiej.  

Swój pomysł wprowadziła w życie aż nadszedł czwartek, 19 lipca.  Godzina 7:00, uczestnicy w 100 proc. dopisują na miejscu zbiórki. Dobre humory psuje nieco pogoda. W Jastrzębiu od tygodnia leje. Jak będzie tam, w Czechach? Nikt nie wie.

- Na niektórych deszcz pada, a na mnie leci - śmieje się pani Lidka i daje znak do odjazdu.

Po około czterech godzinach wycieczkowicze są na miejscu. Zza chmur przebija słońce. Jest dobrze. W oddali widać budowlę - cel wycieczki - ścieżkę w obłokach. Większość decyduje się na wyciąg, aby znaleźć się u jej podnóża.

Nadchodzi właśnie ten moment, w którym wkraczają pierwszy raz na swoją drogę ku obłokom. Osiągając kolejne odcinki, 55-metorwej konstrukcji ich oczom odsłaniają się piękne widoki. Są w Sudetach, a więc widzą niesamowitą panoramę górską, która tworzy m.in. Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Moravy, w oddali dostrzec można główne pasmo Jesioników, Suchý vrch i Karkonosze. Po prostu bajka. Na dodatek aura okazała się łaskawa i wszystko można było podziwiać w promieniach słońca.

Duża część jastrzębskiej wycieczki to dzieci. To właśnie one miały ogromną frajdę. Nie bały się zjechać specjalną zjeżdżalnią - rurą, umiejscowioną na ścieżce oraz wejść na siatkę rozpiętą na wysokości 55-metrów. Spojrzenie w dół przyprawiało o strach nie z tej ziemi. Adrenalina gwarantowana.

Na koniec jeszcze chwila na odwiedzenie chaty górskiej, na specjały z kuchni czeskiej i słowackiej. Na dole, u podnóża góry, też masę atrakcji. Specjalna wioska dla dzieci, gdzie bawią się w odkrywców, mogą pohasać na trampolinach, zjeżdżalniach. Pojeździć w specjalnej rynnie na pojazdach. Są indiańskie wigwamy.

Pod wieczór, koło 18:00, czas do domu. Jastrzębian pożegnało słońce, które ukazało im piękno sudeckich gór. Pewnie jeszcze nie raz tam wrócą.  Dzięki klubowi „Kaktus” dorośli i mali jastrzębianie doświadczyli piękna górskiej przyrody, odkryli nowe, ciekawe tereny. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Ten wakacyjny wyjazd wielu z pewnością zapamięta na długo.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Dachowanie dla ka??dego. Prawie jak podczas wypadku

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
do Stach 23.07.2018 12:22

Jedzie się około 4 godzin , Polecam, warto! Bylismy !

Stach23.07.2018 9:04

Jak długo z Jastrzebia się tam jedzie?

Gość22.07.2018 20:59

Było super

Gość21.07.2018 12:47

Niesamowite przeżycie to było

Gość21.07.2018 11:01

Ale piękna sprawa :)

Gość21.07.2018 9:49

Szkoda że nie jestem mieszkańcem Jastrzębia, chętnie pojechalbym z tak fajnie zorganizowaną wycieczką ????

Gość21.07.2018 7:40

To była piękna wycieczka. Dzięki Lidka!

Rafał20.07.2018 21:29

Super sprawa też tam byliśmy. Bardzo polecamy

Gość20.07.2018 19:40

Na wycieczke z kaktusa pojechaly rodziny z dziecmi. Ci którzy chcieli ciekawe przezyc wakacjny dzień.

Prawdomowny20.07.2018 18:42

Rewelacja widoki i swietne miejsce do zdjęć. W któryś weekend wybiorę się na pewno. A taka wycieczka na pewno przyjemna pod warunkiem, ze ludzie odpowiedni się zbiorą.

Pokaż wszystkie opinie (21)