Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
6 sierpnia 2018, Publicystyka

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego: wypoczynek i polityka

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego: wypoczynek i polityka
fot. Józef Żak

Historia Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego sięga lat 70. XX wieku. Niektórzy pewnie nie wiedzą, że powstawał on w ramach tak zwanego czynu partyjnego górników z kopalni „Moszczenica”.  Miejsce to połączyło ze sobą wypoczynek i politykę. Stało się tematem ostrych debat publicznych.

Już w piątek nastąpi oficjalne otwarcie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego znanego kiedyś pod nazwą Ośrodka Wczasów Niedzielnych. Warto przypomnieć , że jego korzenie sięgają lat 70. XX wieku. Wówczas to władze partyjne - Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej,  zdecydowały, że w zalesionym terenie, w którym nie brakuje stawów ani grobli powstanie ośrodek, w którym górnicy będą mogli spędzać wolne niedziele i święta.

W tamtych czasach nie organizowało się przetargów. Na szerszą skalę nie działały prywatne przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji budowę ośrodka zlecono kopalni „Moszczenica”. Dzisiaj może wydawać się dziwne, że to kopalnia budowała OWN, ale tak było. Zresztą w podobny sposób powstała hala widowiskowo-sportowa.

 

fot. Łukasz Wilczyński / jastrzebieonline.pl

Górnicy z „Moszczenicy” w ramach czynu partyjnego budowali OWN. Na terenie ośrodka powstał basen, a w zasadzie niecka basenowa. Wzniesiono też budynek kawiarni i amfiteatru. Koło wędkarzy zadbało o zarybienie stawu, po którym można było pływać kajakami lub rowerami wodnymi. Była też budka z łabędziami.

W niedziele i inne wolne od pracy dni na OWN odbywały się imprezy. Organizowała je Rada Zakładowa „Moszczenicy”, Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

 W wakacje OWN tętnił życiem i był oblegany przez mieszkańców, którzy chętnie korzystali z basenu. W zimie dzieci i młodzież dokazywały na nartach i sankach. W czasie festynów dużą atrakcją dla mieszkańców były stoiska, na których można było zakupić, kiełbasę, piwo, czy kaszankę - towary, o które trudno było na co dzień w sklepach.

W latach 90., kiedy w Polsce nastąpiły przemiany ustrojowe OWN zaczął podupadać. Kopalnie powoli odcinały się od działalności pozaprodukcyjnej. Nie było środków na prowadzenie niezbędnych remontów. W miejsce to zaczęli zaglądać złomiarze, którzy kradli, co się tylko dało. Basen zarastały chwasty, staw był coraz bardziej zaniedbany.

OWN został przejęty przez miasto, ale nadal brakowało środków na jego gruntowną modernizację. W końcu ośrodek stał się kartą przetargową w kampanii wyborczej. Najgłośniej zrobiło się o nim, kiedy prezydent Marian Janecki zwołał konferencję prasową pomiędzy I a II turą wyborów prezydenckich, w listopadzie 2010 roku. Wówczas prezydent walczący o reelekcję zaprezentował wizualizację ośrodka. Po wygranych wyborach prezydenckich w sprawie OWN niewiele się działo. W każdym razie na terenie ośrodka - nic. Jak niszczał, tak niszczał.

Już wówczas dyskutowano, czy na terenie OWN zostanie zbudowany basen, coś w rodzaju aquaparku. Jednak pomysł ten upadł  między innymi ze względu na brak miejsca na parking, na którym mieszkańcy mogliby zostawić samochody.

W kampanii wyborczej 2014 roku temat OWN odżył. Kandydatka na prezydenta Anna Hetman zapewniała, że przywróci go do życia. Po wygranych przez nią wyborach w sprawie OWN podjęto działania. W 2017 roku miasta Jastrzębie-Zdrój, Karwina, Hawirzów  złożyły wspólny projekt. Zakładał powstanie wspólnego produktu turystycznego, który udostępni bogatą historię regionu w zakresie węgla i jego wydobycia. Koszt całkowity dla trzech partnerów wyniósł ok. 3,3 mln euro. Przedsięwzięcie przeszło pozytywną ocenę pod względem formalnym, jednak środków nie otrzymało. Powodem były wysokie koszty i instytucja zarządzająca funduszami unijnymi musiałaby na ten projekt przeznaczyć wszystkie posiadane przez siebie pieniądze, jakie miała zarezerwowane na całe pogranicze polsko-czeskie.

Prezydent Anna Hetman postanowiła jednak o modernizacji OWN ze środków własnych miasta. Odnowienie ośrodka zaplanowano na dwa etapy. Pierwszy właśnie dobiega końca - powstała tężnia, amfiteatr, plac wodny, Teren znajdujący się w centralnej części ośrodka został zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni. W miejscu dawnego basenu znajduje się piaszczysty teren do opalania.

W drugim etapie modernizacji przewiduje się uporządkowanie, oczyszczenie stawu, zbudowanie mostku, pomostów, małej plaży oraz parku sensorycznego. Budynek starej kawiarenki ma zostać zmodernizowany lub wybudowany od początku.

-  OWN nawiązuje do historii, do tego jak tu kiedyś było. Jednak ośrodek nie jest kopią pochodzącą z przeszłości. To nowoczesne miejsce, które ma służyć mieszkańcom. Z pewnością dużą atrakcją będzie wodny plac zabaw i to nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Wielu jastrzębian czeka też na tężnię solankową. Jest także nowoczesny amfiteatr, w którym będą odbywać się koncerty czy wystawy - mówi prezydent Anna Hetman, która podkreśla, że dotrzymała słowa danego mieszkańcom.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (39)
obiektywny01.09.2018 7:38

Kontrola zewnętrzna powinna szczegółowo zbadać jakość wykonania, cel i wydatki na ten skamieniały OWN. Wydać ponad 8,3 mln zł na takie coś??? To miał tradycyjny OWN jak dawniej, a nie takie betonowe badziewie z wodotryskami. Najpierw robi się drogę - dojazdy, a nie jak tu - w pośpiechu przed wyborami rozkładali sztuczną trawę i dodatku partacko!!!

gość31.08.2018 14:49

Szkoda wydanych naszych podatków w kwocie 8,3 mln zł na ten betonowy OWN i sztuczną trawę rozkładaną w pośpiechu!!! Brak było przemyślenia ws. budowy OWN. Wszyscy wiedzą, że co nagle to po diable!!!!

gość 31.08.2018 8:00

Marian J to przynajmniej miał wygląd i fajnie się reprezentował i wybudował obwodnicę, halę, inhalatorium, tyle boisk, dróg, chodników itd. itp.

gość 30.08.2018 20:47

Ten OWN to lipa. Szkoda, że zmarnowano na ten cel ponad 8,3 mlllona złotych. Tak to jest jeżeli miastem administruje nauczycielka-logopeda. Administrowania proszę nie mylić z zarządzaniem!!!! Dla dobra miasta i jego mieszkańców - MUSI nastąpić zmiana na stanowisku prezydenta miasta!!!

gość go godz. 06.3230.08.2018 5:20

Bardzo dobra wypowiedź. Jestem tego samego zdania. To jest marnotrawstwo pieniędzy publicznych i dalsze bujanie w obłokach. To jest politykierstwo a nie dbanie o Miasto i Jego Mieszkańców. Aż strach pomyśleć, że te byle co wydano z naszych podatków ponad 8,3 MILIONA ZŁ. Wielkie marnotrawstwo dlatego żeby całe peło zostało przy władzy - Anna i jej zastępcy przy błogosławieństwie całego klanu i gości, którzy przybyli na jej i ich zaproszenia. .

Mieszkanka12.08.2018 22:19

Pamiętam OWN z czasów swojego dzieciństwa to było miejsce tętniące życiem,każdy z ppobliskichulic przychodził na basen,porozmawiać ze znajomymi. A w dzisiejszych czasach zlikwidowali basen i zrobili tężnie solankową. Nie rozumien po co nam tężnia skoro na basenie w Zdroju palca nie idzie wcisnąć między ludzi bo to jedyny w tym mieście basen.

Ope12.08.2018 6:22

Już niema OWN-nu jest kostka brókowa,do niczego niepotrzebne głupie lampy i wielka miska z wodą dla niemowlaków,100 ton piachu do tego piękne bilbordy z miejscem gdzie stoisz,nowoczesny sracz i woń soli.Sól kochana i Wieliczka w Jastrzębiu.Jod mam nad Bałtykiem,a tu chce OWN i łąkę na której mogę cały dzień opalając się po kąpieli puszczać bąki.Tak wygląda kampania wyborcza,żeby głupiego stawu nie można było wyczyścić i normalny podest zrobić +kilka ławek.Tyle czasu basen zasypywali i sypali sól .ŻENADA Strata pieniędzy i zniszczone miejsce.Jak OWN tak cały kraj POCISKAĆ CO SIE DA I KTO WYBORY WYGRA?

zołza z zofiówki08.08.2018 23:45

Do mieszkaniec K.: Trzeba postrzegać to jak ktoś swoją pisaniną przedstawia sam siebie,radio wymień baterie bo ci coś fale z Torunia zagłuszają :P

mieszkaniec.K08.08.2018 19:52

@Radio.Ty taki obeznany we wszystkim,a nie wiesz,że w parku są kible i to nie byle jakie.Jak nie wiesz gdzie to poszukaj w necie,jesteś przecież specjalistą w tej kwestii.

Dej se już siana,wszyscy cie tu mają pełną rzić.A skandal to ci powinni dać na drugie przy chrzcie.

opiniodawca08.08.2018 13:52

Szkoda, że nie zadbano o to, co tam jest i potrzebuje, a nawet woła o remont. Szkoda. Oczywiście cieszy fakt, że dzieje się dobrze na OWN, ale zabrakło rozsądku.

Pokaż wszystkie opinie (39)