Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°11°
20 sierpnia 2018, Publicystyka

"Nie miałem siły popełnić samobójstwa"

"Nie miałem siły popełnić samobójstwa"
fot. pixabay

Życie traci sens i od samobójstwa człowieka dzieli tylko to, że nie ma sił na popełnienie tego czynu. Wydaję się, że to już dno, z którego nie ma wyjścia. A jednak. Można cieszyć się życiem, odnosić sukcesy zawodowe i opowiadać ludziom, że każdy - bez wyjątku -  ma jakieś „jutro”.

Jest po 60. Ma szczęśliwą rodzinę - żonę i trzy córki. Odnosi sukcesy zawodowe. Jest aktorem i ma na koncie role m.in. w takich filmach, jak: „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń”, „Syberiada polska”, „Kiler”. Przed laty od samobójstwa uratowało go to, że… nie miał sił go popełnić. Lech Dyblik - bo o nim mowa - wystąpił przed jastrzębską publicznością w niedzielę podczas Promenady Trzeźwości. Widzowie byli pod dużym wrażeniem nie tylko utworów wykonanych w języku rosyjskim, m.in. autorstwa Włodzimierza Wysockiego, ale jego osobistej opowieści o życiu. Aktor nie pije alkoholu od ponad dwudziestu lat.

„Nienawidziłem ojca”

Nie lubił swojego domu, rodziny. Ojciec za dużo pił i to nie tylko w urodziny, imieniny, czy inne uroczystości.

- Zawsze się bałem. Myślałem, czy ojciec pokłóci się z matką trochę, czy więcej niż trochę. Jak to się skończy? Co będzie się działo? Zazdrościłem rodzinie kolegi z naszej kamienicy. Zazdrościłem mu nie tylko czekolady w proszku, ale przede wszystkim ojca. Do mojego czułem nienawiść, czasami nawet obrzydzenie. Moja rodzina miała być lepsza, inna. Bez alkoholu, Bez tego wszystkiego - mówił Lech Dyblik.

16-latek pos?‚ugiwa?‚ się cudzym dowodem osobistym

(fot. ze zbiorów Lecha Dyblika) 

„Moja żona była brzydka”

Z domu wyjechał, a właściwie uciekł, mając 15 lat do szkoły z internatem. Tam będąc „dorosłym” facetem z kumplami oblewał każdy sukces, każdą ważna sprawę. Podobnie było w Krakowie, już na studiach w Szkole Teatralnej. Tam poznaje żonę. Kilka lat po ślubie dochodzi do wniosku, że jest brzydka, a życie z nią to mordęga - kłótnia o każdą, nawet najdrobniejszą rzecz. Wtedy myśli o samobójstwie, ale jest tak wyniszczony piciem, że nie ma sił na popełnienie go. Przypomina sobie, że ktoś, kiedyś dał mu adres, pod którym może szukać pomocy. Tak zaczyna się wychodzenie z piekła.

„Przebaczyłem mojemu ojcu”

- Kiedy przestałem pić wydawało mi się, że od razu wszystko będzie dobrze. Nie było. Lubiłem pokazywać w domu palcem żonie i dzieciom, co muszą w danym momencie natychmiast zrobić. Nie dało się ze mną wytrzymać. Wtedy nie byłem zbyt religijny. Podczas zwiedzania zabytkowego, małego kościółka zobaczyłem starego księdza w konfesjonale. Postanowiłem się wyspowiadać. Usłyszałem, że moje życie zacznie się zmieniać, że Pan Bóg zacznie działać. I rzeczywiście, byłem w stanie wybaczyć memu ojcu. Napisałem do niego list, w którym sam poprosiłem o wybaczenie. Kiedy przyjechałem do domu zobaczyłem rozpromienionego tatę - szczęśliwego człowieka, który czuł, że jest kochany. Kilka miesięcy po tym zmarł - opowiada Lech Dyblik.     

„Mądre twarze morderców”

Brak oceny i wybaczenie - to klucz do spokojnego życia. To szokujące, ale w wiezieniu można zobaczyć „mądre twarze morderców”.

- Byłem kiedyś z koncertem w jednym z więzień. Publiczność to skazani na 25 lat i dożywocie, przeważnie mordercy. Zobaczyłem w ich twarzach mądrość i wzruszenie. Wtedy pomyślałem, że nie wolno nam oceniać ludzi, że każdy ma jakieś swoje „jutro”, jakąś przyszłość. Każdy ma swoje doświadczenia życiowe, które wpływają na jego los - przekonuje Lech Dyblik. 

W Jastrzębskiej Promenadzie Trzeźwości wzięli udział ludzie, którzy mają podobne doświadczenia, co Lech Dyblik. Będący kiedyś na dnie, myślący poważnie o samobójstwie, uważający, że są nikomu niepotrzebni - samotni.  Jednak i oni potrafili odnaleźć sens życia, życia bez alkoholu. Jednak nie pozbawionego radości i sensu oraz pozytywnych doznań z drugim człowiekiem.

***

W Jastrzębiu działają kluby trzeźwościowe, w których osoby dotknięte problemem alkoholizmu oraz ich bliscy znajdą pomoc.

Jastrzębski Klub Trzeźwości Karlik, ul. św. Katarzyny 1 (salki przy kościele), tel.: 32 471 58 20.

Klub Abstynentów „Arka”, ul 1 Maja, tel.: 32 47 17 751.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
Gość24.08.2018 14:04

Poruszająca opowieść. Wiele można sie nauczyć

do zły 23.08.2018 21:38

A kto mówi o likwidacji sądów? Sądy są od oceniania i wymierzania kar - nie my zwykli śmiertelnicy i tyle w temacie.

Byk23.08.2018 16:58

Do do Byk. Bóg jest jedna dla nas chrześcijan. Jezus Chrystus oddała za nas życie,abyśmy mieli żywot wieczny. Nie mówimy o jakiś bożkach, których jest dużo,ale o Jezusie Chrystusie, jednym i jedynym Zbawicielem!
On wydobywa ludzi z otchłani,jełsi do Niego się zwrócą. On uzdrawia , On daje radośc,On pokonuje zło i napełnia nas Swoją miłością, gdzie mamy wtedy radośc i miłość!

Byk23.08.2018 16:55

Ludzie, którzy są daleko od Boga cześciej popęłniaja samobójstwa. Nie mjaa oparcia w nikim. Ludzie, którzy sa wierzący i blisko Boga to zawsze Bóg daje im siłę w chwilach zwatpienia, mogą się do niego zwrócić o pomoc. Przecież On jest Bogiem śmierci i zycia w jego ranach jest nasze uzdrowienia. Tam szukajmy pomocy na nasze bolączki.

zły23.08.2018 15:22

"nie wolno nam oceniać ludzi" - jasne, zlikwidujmy sądy...
Gość 21.08.2018 19:11 - Skończ farmazony walić o jakimś bogu. - słuchaj człowieczku, żyjesz w tolerancyjnym, póki co jeszcze chrześcijańskim, kraju. Dlatego możesz wypisywać takie brednie.
Spróbuj swoje wypociny powtórzyć w kraju islamskim lub w kraju położonym na terenie Palestyny...
Na marginesie: bez Boga nawet do proga. Jesteś w grupie ryzyka - samobójców. Jedna, nawet nieznaczna porażka życiowa i... finito.
A to lewacki portal to i masa bezbożników, współczesnych faryzeuszy z peło itp.

Gość21.08.2018 19:11

Skończ farmazony walić o jakimś bogu.

Gość21.08.2018 10:23

Szacunek za osobiste świadectwo

Seboc21.08.2018 0:58

Czujesz, że jesteś w sytuacji bez wyjścia, masz myśli samobójcze, przeżywasz kryzys? Nie jesteś sam - zgłoś się po pomoc. Jeśli chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz. W sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo jedź na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego._

KAZ20.08.2018 12:30

@do Byk.
Całe mnóstwo. Około 8 miliardów bogów.

do Byk20.08.2018 11:49

Ale który bóg ?? bo jest ich całe mnóstwo, jak i wyznań na świecie.

Pokaż wszystkie opinie (20)