Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
27 sierpnia 2018, Publicystyka

150 km marszu, aby paść na kolana

150 km marszu, aby paść na kolana
fot. Adam Łukasik

150 kilometrów w pogodzie, słońcu, upale, ale też deszczu i chłodzie. Wyłączenie się od rzeczywistości, Internetu, telefonów - tej codziennej gonitwy. Jedynym środkiem transportu są własne nogi, jak niegdyś przed wiekami. I ta ciągła myśl - „Dam radę”. 

Sierpień to miesiąc pielgrzymek do najważniejszego polskiego sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Kiedy w ogóle ludzie zaczęli  z powodów religijnych udawać się do miejsc świętych?  Robili to już starożytni Izraelczycy, co  jest opisane w Piśmie Świętym. W podróż pełną wiary udawali się również Arabowie do Mekki. A w Polsce ruch pielgrzymkowy jest znany od bardzo dawna, od czasów średniowiecza. Także dzisiaj w XXI wieku znajdują się osoby, które ruszają w tą wyjątkową drogę.

Jak to się zaczęło?

Pan Zbigniew Barchański, jastrzębianin po 30., w sierpniu tego roku kolejny już raz wyruszył w swoją drogę do Częstochowy. Szedł z pielgrzymami z Jastrzębia, którzy dołączyli do Pieszej Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę w Częstochowie. 

-  Zaczęło się zupełnie normalnie. Kolega zaprosił mnie na pielgrzymkę i tak już chodzę od 8 lat. Pomyślałem sobie, dlaczego nie? Ludzie właśnie tak trafiają do pielgrzymki albo jest to już dla nich tradycja rodzinna, którą kontynuują. Dla niektórych jest to początek, taki reset wiary, jej odnowienie lub umocnienie. Dla mnie raczej była to kontynuacja, dopełnienie, ponieważ zawsze byłem blisko Kościoła - mówi.

Dwa kasztany jadalne zostaną wycięte w Parku Zdrojowym?

To nie jest zwykła wycieczka

Pan Zbyszek mówi, że pielgrzymkę w żaden sposób nie można porównywać do wycieczki turystycznej. Owszem podczas niej można zobaczyć ciekawe rejony Polski, ale nie to jest głównym celem.

- Są takie pielgrzymki, które na przykład podążają Szlakiem Orlich Gniazd, ale przecież nie zwiedzanie zamków jest ich celem. Idziemy po to, aby przezwyciężyć swoje słabości, aby dojść do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W czasie tej drogi rozważamy różne tajemnice wiary. Modlimy się podczas mszy świętych, których nie brakuje podczas trasy. Mamy szansę na indywidulną rozmowę z kapłanem, spowiedź. Niektórzy w ten sposób radzą sobie z problemami, których przecież nie brakuje w życiu. Można powiedzieć, że to taka duchowa podróż, dla której otoczenie, mijane miejscowości to tylko scenografia - wyjaśnia Zbyszek.

Wyłączenie się ze świata

Czy można tak po prostu wyłączyć się ze świata, niczym telefon komórkowy bez naładowanej baterii? Można i okazuje się, że nie jest to wcale tak bolesne, jak mogłoby się wydawać.

- Kiedy idziemy w pielgrzymce to przeważnie mamy ze sobą telefony. Jednak praktycznie nie korzystamy z nich w  środku dnia. Nie mamy na to czasu. Do rodziny dzwonimy zazwyczaj wieczorem, aby powiedzieć czy wszystko jest w porządku. A już o wielogodzinnym korzystaniu z Internetu nie ma mowy. W jaki sposób? Przecież idziemy ruchliwymi drogami - śmieje się Zbyszek.

Ale jest jeszcze inny ważniejszy aspekt tego wyłączenia się z sieci.

- Jest czas nie tylko na modlitwę i skierowanie swoich myśli w kierunku Boga. Jest czas na drugiego człowieka. Zwykle nie mamy czasu, aby zatrzymać się, porozmawiać z drugim człowiekiem. Poświęcić mu chwilę uwagi. Często w rodzinach brakuje chwili na takie rozmowy, a co dopiero z sąsiadami czy znajomymi. A przecież także to, w jaki sposób kontaktujemy się z drugim człowiekiem świadczy o naszej wierze. Bóg nie jest przecież Bogiem ludzi wyizolowanych, samotnych i nie troszczących się o innych - mówi nasz pielgrzym.

To jest spotkanie

Z opowiadania jastrzębianina wyłania się obraz, że pielgrzymka to spotkanie z Bogiem, drugim człowiekiem, czasami ze sobą. Kogo można spotkać na pielgrzymce?

- Idą ludzie w różnym wieku i wywodzący się z różnych środowisk. Najstarszą osobę, jaką spotkałem była ok. 80-letnia pani, najmłodszym było dziecko - które podczas pielgrzymki było jeszcze w brzuchu mamy. Oczywiście są też ludzie począwszy od nastolatków, poprzez osoby w średnim wieku. Mają różne wykształcenie, różne pochodzenie społeczne. Oczywiście idą z nami księża. To oni nadają religijny kierunek pielgrzymce. Prowadzą rozważania, modlitwy. Czasami spotykamy osoby, których nie mielibyśmy okazji poznać w życiu. Jest też czas na takie, normalne ludzkie rozmowy. Przecież nie tylko się modlimy - mówi Zbigniew.

Po co to wszystko?

- Najczęściej pielgrzymi idą w intencji czegoś, na przykład szczęśliwego urodzenia dziecka, zdania matury, rozwiązania życiowego problemu albo dziękują za sprawy, które się pozytywnie zakończyły. Idą też, dlatego, że chcą odbyć takie wyjątkowe rekolekcje. To jest właśnie to „coś”. Tego nie doświadczysz w kościele na co dzień. Ta wyjątkowość, ten nieograniczony czasem i niezakłócony przez rutynowe obowiązki kontakt z Bogiem. Można powiedzieć, że wraca się do domu z naładowanymi akumulatorami. Jeśli ktoś nie wie na czym polega pielgrzymka i ma na ten temat różne niesprawdzone informacje, niech po prostu weźmie w niej udział. Przekona się i osobiście odpowie sobie na pytanie: Po co to wszystko? - podsumowuje rozmowę Zbigniew Barchański.

Za rok pan Zbigniew po raz dziewiąty pójdzie na Jasną Górę.

***
Jasna Góra w Częstochowie - najważniejsze polskie sanktuarium maryjne, w którym znajduje się Cudowny Obraz (ikona) Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzący z Rusi, powstały najprawdopodobniej w XIII wieku. Zakonnicy pochodzący z Węgier - Paulini, którzy zamieszkują klasztor na Jasnej Górze, zostali sprowadzenie przez Władysława Opolczyka w 1382 roku. Dwa lata później przywieziono obraz. Na dzień 26 sierpnia Kościół katolicki wyznaczył Uroczystość  Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej. W ubiegłym roku sanktuarium odwiedziło 4 mln pielgrzymów.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
do gościa z 11;15 30.08.2018 21:16

Mylisz się, Maryja wskazuje na Jezusa i tylko na Jezusa. I to jest własnie ta pobożność maryjna z której kpisz. Czy pielgrzymi pomogli komuś? Na pewno sobie, ale również tym, z którymi idą. Z tego co wiem tą są pomocni dla innych ludzi, po powrocie z pielgrzymki.

do Gość 28.08.2018 23:0330.08.2018 11:15

Świadomi? Gdzie jest ta świadomość? Czy w udręczaniu swego ciała? Gdzie w przykazaniach Bożych jest napisane, żeby się udręczać? Bóg powiedział: "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego". Komu pomogli ci, którzy maszerują w pielgrzymce i na własne życzenie dają się urabiać kościelnym, na ich modłę. Nie na Boską.
Pielgrzymkowi ludzie występują przeciw Bogu. co to jest pobożność Maryjna? "Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną" Nakazał Bóg. Czy to trudne do zrozumienia?

Gość28.08.2018 23:03

Ciemnogród to nieświadomość wiary, a ludzie na pielgrzymkach są bardzo, ale to bardzo świadomi.

Janusz Tracz 28.08.2018 13:23

ciemnogrod hehe

Gość28.08.2018 9:10

Na pielgrzymkę idą normalni ludzie, niekoniecznie są to dewoty i młodzież w kapturach z hasłami pełnymi nienawiści. Takich toi owszem tępić!

mieszkaniec28.08.2018 6:30

Pielgrzymki nie zrozumie ten, kto nigdy nie szedł w deszczu i spiekocie ani ten, kto nie rozumie tej formy pobożności Maryjnej. Pozdrawiam i podziwiam wszystkich pielgrzymów.

Joanna 27.08.2018 23:54

Wielki szacunek dla jastrzebskich pielgrzymów

Gość27.08.2018 21:11

Czy to nie jest ten gostek z Hagi co mająz siostrą ,,od AdoZ,,na Bogoczowcu ???!

pielgrzym27.08.2018 18:33

Kto nie był ani razu nie zrozumie istoty pielgrzymowania szczerze polecam jest wspaniale i to nie jest stracony czas

Do. >>> Piston 27.08.2018 18:33

Kończ waść , wstydu oszczędź! Sam idzi na Jasną Górę - może Cię oświeci. Oby!

Pokaż wszystkie opinie (34)