Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°17°
8 października 2018, Publicystyka

Nowoczesne miasto: Aquapark, kino, parki, rynek?

Nowoczesne miasto: Aquapark, kino, parki, rynek?
Fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jak ma wyglądać Jastrzębie? Każdy ma jakiś swój wymarzony obraz miasta. Kandydaci na prezydenta miasta mają różne pomysły: chcą budowy aquaparku, nowoczesnego kina, parków kieszonkowych, modernizacji ul. 1 Maja, czy wreszcie rynku. 

Prezydent Anna Hetman -  KWW Koalicja Anny Hetman

O budowaniu przyjaznych przestrzeni mówię od 2014 roku. Opozycja moje pomysły wyśmiewała zarzucając, że nie przykładam wagi do rozwoju miasta. Teraz z satysfakcją obserwuję, jak moje pomysły wpisują do swojego programu. Mogę wam naprędce wymienić trzy: rewitalizacja 1 Maja, Parku Zdrojowego czy placu wodny przy ul. Katowickiej. A to są pomysły Hetman, jak widać bardzo dobre, skoro się powiela je. Jako kobieta patrzę na miasto nieco inaczej, również przez pryzmat estetyki, co widać na skrzyżowaniach, przy targowisku. Najważniejsze jest jednak spojrzenie strategicznie, dlatego konsekwentnie realizuję swoje plany, czego przykładem jest budowa OWN - przyjaznego i nowoczesnego miejsca. Mamy projekt na modernizację II etapu OWN-u. Na ukończeniu jest koncepcja zagospodarowania m.in. ul. 1 Maja. Tu powstanie mały ryneczek, strefa małego biznesu-gastronomii. W otoczeniu parku będzie można odpocząć, coś zjeść, ale też obejrzeć. Rozpoczynamy modernizację parku wraz z terenem przy muszli i parkingiem. W przyszłości w tym otoczeniu powstanie rynek. Mamy również projekt zagospodarowania przestrzeni wzdłuż Al. Piłsudskiego, gdzie powstaną place: wodny przy ul. Katowickiej, czasu - przy Śląskiej i świetlny przy kinie Centrum. 

Moim założeniem jest stworzenie przyjaznych przestrzeni, parków kieszonkowych w każdym osiedlu i sołectwie, by każdy mieszkaniec miał taką przestrzeń na wyciągnięcie ręki i miło spędzał tam czas. Miasto powinno mieć serce i duszę, bo to ma ogromny wpływ na postrzeganie miasta przez inwestorów.

Łukasz Kasza -  Prawo i Sprawiedliwość

Przestrzeń publiczna w Jastrzębiu wymaga równowagi i poszanowania: woli mieszkańców, interesu przedsiębiorców, ale i świadomości możliwości finansowych miasta. Wśród ulic i chodników powinno być miło, przyjemnie, ale i użytecznie. W swoim programie zakładam rewitalizację ul. 1 Maja, ale to musi odbyć się w ramach porządnych konsultacji różnych środowisk. Nie można rzucać nieprzemyślanych haseł o zamykaniu ruchu kołowego, jeśli to zrujnowałoby jastrzębskie przedsiębiorstwa. Niestety taki kardynalny błąd popełniono w mijającej kadencji. Na szczęście, pod wpływem oburzenia społeczeństwa Prezydent Hetman się wycofała z tego nieprzemyślanego kroku. Ponadto Zdrój, to także Park Zdrojowy. Już sam dr Mikołaj Witczak - założyciel Parku Zdrojowego - powołał ogrodnika i przekazywał mu szczegółowe instrukcje, jak ma dbać o park i zieleń. Przestrzeń miejska to także zadbane chodniki, alejki z ławkami i miejscem do odpoczynku. Chciałbym też dokonać przeglądu placów zabaw, którym przyda się wymiana urządzeń, piasku i ogrodzenia. Za niedopuszczalne uważam, że w tak dużym mieście jak Jastrzębie nie ma jeszcze placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Wbrew plotkom nie byłem nigdy przeciwny OWN-owi, ale liczyłem, że skoro kosztowało to aż 8 mln zł, to będzie możliwa budowa tam także kąpieliska. Ja zakładam, że ono właśnie tam będzie w drugim etapie rozbudowy OWN. Mieszkańcy potrzebują też aquaparku.

Chcę również aktywnie rozmawiać z właścicielem zielonych, ale prywatnych działek w centrum miasta, aby po pierwsze w ogóle zagospodarował teren, a po drugie, by możliwie zintegrował go z resztą miasta, realizując przy tym zamierzony swój cel. Duży potencjał dostrzegam w Targowisku Miejskim przy ul. Arki Bożka, ale przedłużające się postępowanie o zwrot tej nieruchomości gruntowej byłym właścicielom jest nie do przyjęcia. Przeanalizuję, jak można wpłynąć na przyśpieszenie postępowania. Reasumując, liczę, że każdą przestrzeń dobrze przemyślimy i skonsultujemy. Nadto nie będę działał pochopnie i bez udziału środków zewnętrznych. Na przestrzeń miejską jest sporo pieniędzy i wartych starań programów - aktywnie będę o nie zabiegał.

Jakub Gruszka -  Kukiz’15 w Jastrzębiu-Zdroju

Jeżeli zostanę prezydentem Jastrzębia, podczas 5-letniej kadencji stworzę w Jastrzębiu Rodzinny Park Rozrywki na kształt wodzisławskiego Parku Trzy Wzgórza, marklowickiej Słonecznej Wyspy czy też żorskiej Cegielni. Uważam, że najlepszym miejscem na taki kompleks jest teren leśny pomiędzy ulicą Warszawską a ulicą Sybiraków.  Dopilnuję, żeby jastrzębskie place zabaw był na bieżąco remontowane, doposażone w ciekawe atrakcje dla najmłodszych oraz ogrodzone.

Kolejną rzeczą, którą dopilnuję to powstanie w Jastrzębiu profesjonalnego, komercyjnego skateparku, na którym będzie można organizować profesjonalne zawody - będzie to miejsce, gdzie jastrzębska młodzież będzie spędzała aktywnie czas i szlifowała swoje umiejętności w jeździe na deskorolce, rowerach, rolkach czy hulajnogach. Najlepszym miejscem na skatepark jest stary stadion na moim rodzinnym osiedlu Przyjaźń - przy KWK Jas-Mos z gotowym zapleczem parkingowym oraz pętlą autobusową.

W mieście moich marzeń nie zabraknie rowerowej obwodnicy miasta, która zostałaby usytuowana na pozostałościach byłej jastrzębskiej trasy kolejowej. Trasa ciągnęłaby się po byłym torowisku od Moszczenicy aż do centrum miasta. Rowerzyści, biegacze, fani nordic walkingu oraz rodzice z wózkami mogliby bez przechodzenia przez drogę dostać się z jednego końca miasta na drugi. Docierając np. z centrum miasta na basen w Zdroju. Stare budynki PKP zostałyby zmienione w schroniska oraz wypożyczalnie sprzętu. Po bokach trasy można by umieścić ciekawostki dotyczące obiektów znajdujących się wzdłuż trasy (jak np. kościół św. Katarzyny). Całość byłaby kapitalną wizytówką miasta.

Uważam, że czas najwyższy rozwiązać sprawy Jaru Południowego oraz placu parkingowego przy ul.Witczaka. Jeżeli miasto nie jest ich właścicielem - należy je zwyczajnie wykupić za uczciwe pieniądze. Sama ulica 1 Maja powinna wrócić do swojej ostatniej nazwy - ulicy Korfantego. Powoli wraca tam przemysł gastronomiczny, uważam, że na pewno nie jest tam potrzebna żadna przestrzeń z fontannami - jest to poroniony pomysł. Jastrzębscy przedsiębiorcy sami wiedzą najlepiej, jakie punkty otwierać na tej ulicy, miastu nic do tego.

Dobrze funkcjonujące miasto wypracowuje nadwyżkę budżetową - miasto pod moją kuratelą taką nadwyżkę będzie co roku osiągało. Po 5-letniej kadencji uzbieram takie pieniądze, które w zupełności wystarczą na pełną modernizację stadionu miejskiego w nowoczesny obiekt, na którym miasto będzie mogło organizować konkretne imprezy a GKS Jastrzębie będzie mógł rozgrywać mecze na obecnym lub wyższym poziomie rozgrywek piłkarskich.

Jarosław Ligas - Lewica Razem

To jest pytanie o kształt miasta. Czy ma być ono przyjazne i wygodne? Czy powinno spełniać również inną rolę niż miejsce, gdzie po prostu, śpimy? I jak to zrobić, by nasze ulice i osiedla były miejscami otwartymi dla wszystkich?

Moją odpowiedzią na te pytania są miejsca, które powstaną na każdym osiedlu i w każdym sołectwie, Nazwałem je “Smart Centra” Inteligentne i przyjazne przestrzenie, spełniające jednocześnie funkcję rekreacyjną, towarzyską i sportową. Takie współczesne Agory. Punkty na mapie miasta, z którymi każdy będzie się identyfikował i gdzie będzie chciał spędzać czas.

Innym moim pomysłem jest aleja fontann w Jarze Południowym. Niewątpliwie doda ona urokowi temu miejscu i stanie się punktem na mapie miasta, gdzie każdy będzie chciał spędzić wolny czas.

Jest jeszcze bardzo ważna sprawa polegająca na zrównoważonym rozwoju nowych dzielnic. Podstawą tego jest plan zagospodarowania, który zapewnia miejsce na tereny rekreacyjne, parkingi czy pawilony handlowo-usługowe. Który również zapewnia dostęp do komunikacji miejskiej. Innymi słowy: rozwój miasta: tak, ale w sposób harmonijny i uwzględniający potrzeby mieszkańców.

Janina Szymańska – Samorządne Jastrzębie

Definicja przestrzeni publicznej zawiera w sobie bardzo wiele znaczeń, m.in. prawnych, kulturowych czy społecznych. Jest niezbędna do życia, ponieważ to w niej toczy się autentyczne życie społeczności miejskiej, kształtuje wizerunek miasta i jego tożsamość.

Dobra przestrzeń publiczna powinna zaspokajać potrzeby mieszkańców oraz przyciągać zainteresowanych turystów i potencjalnych inwestorów. Mój program wyborczy obejmuje również powyższą tematykę. Położenie geograficzne naszego miasta otwiera perspektywę stworzenia  interaktywnej kopalni. Jesteśmy miastem górniczym, gdzie część kopalni została zlikwidowana oraz są takie kopalnie, które już długi czas nie funkcjonują, np. tereny po byłej kopalni Moszczenica, które nalezą obecnie do miejsc zapomnianych. To tutaj powinna powstać interaktywna kopalnia, w której będą mogły być prowadzone szkolenia, prelekcje. Jednocześnie będzie to miejsce odzwierciedlające pracę pod ziemią kopalni, z interaktywną przestrzenią, aby można było zobaczyć jak wygląda praca kombajnu, jak wygląda praca w przodku, jak wygląda zjazd do kopalni. Jest to przedsięwzięcie odważne, ale jest to sposób na ściągnięcie osób, które mogłyby w innym wymiarze zobaczyć kopalnię.

Stworzę nowoczesne kino, bez konieczności stawiania kolejnej Galerii. Kino z bardzo dobrym nagłośnieniem, z wygodnymi fotelami, z możliwością zakupu popcornu oraz coca-coli. To rozrywka dla całej rodziny. Obecnie mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju jeżdżą do miast ościennych, gdzie przy okazji spędzamy czas w tamtejszych restauracjach, tam robimy tam zakupy.

Uważam, że mieszkańcy zasługują również na to, aby mieć dostęp do stref aktywnego wypoczynku, które będą na wyciągnięcie ręki, czyli na każdym osiedlu oraz w każdym sołectwie. Stworzę miejsca, gdzie będzie można wypocząć na trawie, gdzie będzie można przyjść na spacer ze swoim pupilem, gdzie będzie można pojeździć na rolkach czy rowerze. To nie muszą być 10-cio milionowe projekty, ale małe, przyjazne i dostępne dla każdego mieszkańca przestrzenie. To będą miejsca, w których seniorzy, dzieci, młodzież i dorośli będą mogli znaleźć coś dla siebie.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (90)
WW13.08.2020 19:53

Piękne plany... Szkoda tylko, ze nasze miasto wyglada jak stary bezzębny menel.

Kamo14.10.2018 20:23

Przepraszam, ale absolutnie nie zgadzam się z opiniami, że jezdnie w naszym mieście są w dobrym stanie !
Jest to twierdzenie na zasadzie: jest świetnie, bo .... mogłoby być gorzej. No i w innych miastach mają tak samo....
A dlaczegóż to nie może być lepiej?
Jakim cudem w sąsiednim Wodzisławiu, w lecie położono sprawnie nową nawierzchnię na całej długości ulicy Kopernika (1,7 km). Do tego nowy asfalt na kilkusetmetrowych odcinkach ul. Pszowskiej. A to tylko przelotne obserwacje.
U nas natomiast po staremu: kładzenie następnych nierównych łat, kolejne zapadające się studzienki, faliste nowotwory już na dwóch rondach, mulda na Górniczej już taka, że duży autobus miejski karoserią już prawie dotyka jezdni, itp. kwiatki.
Wiem o czym mówię. Przejeżdżam w obrębie miasta do 400 km tygodniowo (!). To jest koszmar !
Dlatego nie jest mi potrzebny aquapark, woonerf w Zdroju czy miejsca rekreacyjne dla psów.

eeee14.10.2018 16:02

Aquapark, kino, parki, rynek.
A gdzie OBIECANE darmowe autobusy?

Do Kamo13.10.2018 16:12

Dlaczego ma nie być remontów dróg i chodników. To chyba jasne, że będą się odbywały sukcesywnie. Ale one nie rozwijają miasta. Takie remonty, można przyrównać do wymiany oleju, wymiany filtrów i innych podobnych prac przy samochodzie. Musi to być robione, bo bez tego, nie można myśleć o zachęcaniu inwestorów i gości do pobytu w naszym mieście. Ale same remonty ulic nic nam nie dadzą. Zawsze jest coś do naprawy na naszych ulicach. Jeździ się lepiej niż dawniej. Ale to nie jest szczyt naszych marzeń.
Dlaczego tak dziwnie myślisz? Ja bym chciał wyłączania sygnalizacji świetlnej na wielu ulicach gdy ruch jest mały, a np. skrzyżowanie na Bożka, koło OBI, koło KUFLAND powinny mieć przełączoną sygnalizację na migające żółte. Działająca sygnalizacja niepotrzebnie spowalnia ruch samochodów i zwiększa ilość smogu. Zwłaszcza teraz na jesień, gdy rano jest zimno i spaliny wznoszą się tylko kilka metrów nad ziemię.
Rzeczywiście warunki wyboru jakie są narzucone od wielu, wielu lat przez rząd, powinny być przemyślane a najlepiej uwolnione. Zaczynamy być świadomymi mieszkańcami. Możemy sami przypilnować kosztów i żądać wyjaśnień gdy wydają się być zbyt dużo. Sam UM nic nie może. Nikt tam nie chce tłumaczyć się przed rządem z pominięcia głupich, nieżyciowych przepisów.

Celowe działanie SM?13.10.2018 15:56

Spółdzielnia Mieszkaniowa "NOWA" rozsyła do swych członków informację o podwyżce czynszu. Spółdzielcy twierdzą, że to celowe działanie SM. Jaka jest prawda i kto za tym stoi?

Kamo12.10.2018 20:43

?do Kamo? - odpowiedział ...
Wg tego co zasygnalizował, nie mamy szans na normalne jezdnie dróg i ulic.
Kandydaci obiecują kolorowe gruszki na wierzbie, warunki zamawiania i realizacji zadań drogowych są jak, nie przymierzając, na Sycylii, a wyborcy skupiają się na sztucznie wykreowanej wojence naszych z naszymi.
Smutne, że nie będzie lepiej w dziedzinie drogowej.
Trudno. Trzeba szykować kasę na kolejną naprawę zawieszenia auta.

tik tak12.10.2018 18:02

Wiesz kto będzie fałszował wybory, znacie nazwiska ??? No nieźle, podziel się z tymi rewelacjami z nami a najlepiej prokuratorem. Ja nie chcę żeby były fałszowane.
Znacie też autorów wpisów , to zastraszanie, czy głupota ? Jak to ocenić
Typowe u was jak się czyta wpisy, straszenie PISem albo straszenie ludzi z PISu, wszyscy tak macie liberałowie?
Nie panikuj tak bo biegunki dostaniesz. Z tego co ja widzę, jak wygląda kampania w naszym mieście, to możecie już chłodzić szampana.
PIS właściwie nie ma kampanii i robi co może żeby nie wygrać
Ja obstawiam dwie tury wyborów prezydenckich, czyli Hetman- Gruszka

oświecony12.10.2018 13:04

Też uważam że wszystko trzeba zmienić !!!
OWN spalić, tor rolkowy zaorać, olać realizację trasy żelaznej, zwinąć asfalt na Mazowieckiej, zebrać kostkę z nowych chodników, zniszczyć projekty, wstrzymać prace już rozpoczęte i mamy szczęśliwe jastrzębskie swołoczeństwo wyjące z radości taplające się we własnych odchodach. pisrooollleeeezzzzzzzzz !!!!!!!!!

Inspektor Pracy12.10.2018 12:58

Nowoczesne miasto: Aquapark, kino, parki, rynek?--PObozne zyczenia z panią Hetman..

do Kamo12.10.2018 12:20

Jedź do innych miast. Jest to samo. Firmy remontujący i robiący drogi nie potrafią zrównać płyty zakrywającej studzienkę z asfaltem. W dodatku, żadne miasto nie może wybrać sobie dowolnego wykonawcy. Przepisy ogólnopolskie dokładnie opisują jak należy wybierać firmy startujące w przetargach. Duże przetargi są ustawiane przez duże firmy. Bez wiedzy urzędników. Nie będę tu opisywał sposobów, bo na to za mało miejsca. Jest ich kilka. W wyniku tego miasto musi wybrać słabą firmę i zapłacić dużo.

do Mikoś 12.10.2018 12:13

To są długie łapy PiS. Łukasz Kasza na polecenie swych szefów był przeciw projektowi Anny Hetman, aby uruchomić połączenie kolejowe. Ten artykuł w piśmie branżowym kolejny raz pokazuje, czym jest PiS. Jak tak organizacja jest nastawiona wrogo do Polaków. Kaczyński nie chce górnictwa naszego, rodzimego. Chce kupować węgiel (tańszy w tej chwili) i nie rozwijać innych sposobów uzyskiwania energii elektrycznej. Skutecznie zatrzymał rozwój elektrowni wiatrowej. Winni mają być wskazani gdy zrobi się z tego spóźniona afera. Wskazani będą szefowie i prezesi elektrowni węglowych.

do tak tak12.10.2018 11:52

PiS jest przygotowana do fałszerstw w wyborach. Wiemy kto dostał polecenie oszukiwania. Wiemy też o tobie tik taku. Twój podpis świadczy o tym, że oszukujesz świadomie. Sądzisz, że nie ważne kto będzie rządził w naszym mieście byle tobie było dobrze. Nie widzisz błędu w swoim myśleniu. Na takich jak ty stawia Kaczyński. Tylko tacy jak ty są posłuszni. Pamiętaj, że w odpowiednim czasie ujawnimy kim jesteś. Pokażemy wszystkie komentarze jakie "samodzielnie" napisałeś. Takich jak ty jest tylko kilku. Znamy adresy i nazwiska.

tik tak12.10.2018 0:44

Jest wolny wybór, zagłosuj jak chcesz.
Wpisy moje czy Twoje nikogo nie przekonają. Wielu tak myśli, że pisząc tutaj ma na coś wpływ. Zastanów się czy ja swoimi wpisami Cię przekonam ;) no nie, tak jak ty mnie.
Takie coś jak tutaj jest robione, to tylko takie generatory emocji
Pozdrawiam

do tik tak 11.10.2018 23:01

Kolego , nie zdziwię się jak te sondaze w pisowskim panstwie są sfałszowane. Nie wierzę lduziom bez honoru, bez zasad, bez kręgosłupa moralnego. Nie mam zamiaru na takicg głosować. Liczy się coś jeszcze niż tylko dorażne korzysci. Pozdrawiam.

tik tak11.10.2018 22:48

Najprawdopodobniej kolejne wybory parlamentarne wygra PIS (sondaże) Więc lepszym dla miasta będzie także wygranie PIS w J-biu
Ja zdania nie zmieniam, te 4 ostatnie lata to stagnacja, nie ma porównania z tym co zrobiono w mieście jak był Janecki
Są tu widzę fanatycy Pani Hetman walą wpis za wpisem, ale kilometrów drug i torów z tego nie przybędzie, nowych firm też nie

Mikoś11.10.2018 20:33

https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/powrot-kolei-do-jastrzebiazdroju-przez-tory-jsw-89019.html 
Artykuł z dzisiaj. Kolej coraz bliżej, jest grubo.

Gość11.10.2018 11:27

Lotniska mi trza.

Kamo11.10.2018 10:19

Włodarze naszego miasta od lat szczodrą ręką wydają miliony na inwestycje rozrywkowo-rekreacyjne....
Tylko jakoś dziwnie zapominają o nawierzchni ulic i dróg z czasu PRL .... Nie wymieniają ich systematycznie, tylko pokrywają tysiącami łat !
Większością ulic jeździ się jak po torze testowym fabryki samochodów. Ekstremalne przeżycia gwarantuje ul.Wyzwolenia czy dojazd do Prymatu... Zresztą większość nawierzchni jest w stanie makabrycznym. A osiedlowe uliczki to oddzielny temat.
Do tego zapadnięte studzienki kanalizacyjne wymuszające jazdę slalomem po jastrzębskich ulicach, nawet tych remontowanych przed paroma laty.
Prawdziwy szok przeżywa się po powrocie z kilkuletniego pobytu za granicą. Wtedy dopiero z całą ostrością widzi się skalę zaniedbań narosłych przez ostatnie 30 lat.
Ciekawe, że mieszkańcy tego nie dostrzegają, przyzwyczajeni do codziennego podskakiwania auta i łomotu zawieszenia.
Pewnie przyjmują za oczywistość, że jezdnie muszą być takie jak za wschodnią granicą.
Żaden z kandydatów nie proponuje wdrożenia planu systematycznej wymiany nawierzchni dróg i ulic w naszym mieście celem poprawy ich stanu.
Bez wymiany podziemnych instalacji! Tylko nawierzchnia! Systematycznie. Ulica za ulicą...
Przykład: Główna ulica w Gołkowicach. Nawierzchnia wymieniona w ciągu ok. dwóch tygodni na odcinku ok. kilometra ! Da się? Da.
Nie aquaparki, fontanny czy kolorowe iluminacje, ale jezdnie!
To jest dowód cywilizacyjnego postępu ! To jest konkretny atut przy zachęcaniu firm do otwierania działalności w naszym mieście.

swojak11.10.2018 4:21

A dlaczego to pani prezydent nie pojawiła się na debacie?
Zachowała się jak Hanka Gronkiewicz , wstyd pani prezydent

Gość10.10.2018 20:38

Pani szydło nie przyjedzie wspierać kukiełki jak kiedyś Mariana? A to szkoda... Jej poparcie byłoby bezcenne

Gość10.10.2018 18:16

Zwycięstwo jest nasze!

Gość10.10.2018 13:06

Zmobilizujmy się a Hetman wygra w 1 turze. Przez z niszczycielami miasta!

matka10.10.2018 7:27

P. Prezydent pokazała, że można działać nawet kiedy wydaje się to niemożliwe. Wszystkie ręce na pokład! Wybieramy p. Hetman bo chcemy rozwoju a nie stagnacji!!!

Byk09.10.2018 22:49

Nie dla SLD! Nigdy nie głosowąłem na nich i nie bedę głosować. To była by dla mnie hańba.

Smolka09.10.2018 22:02

Kasza kasza.wolnosc jest nasza !

Wybory09.10.2018 21:32

Mam nadzieje, że Pani Hetman nie wygra wyborów. Przez cala kadencję nic nie robiła na koniec oddała kilka obiektów, obiecała drogi czy tez chodniki. Ma wielkie plany,ale brak pomysłu na ich realizacje. Nie zachęca młodych do pozostania w mieście, nie ma dla nich altermatywy..

realista09.10.2018 18:58

Ludzie! Chcecie rozwoju miasta? Trzeba wybrać obecną prezydent bo Ona rokuje ten rozwój. Inni to marionetki, które chcą się dostać do władzy. Czyny mówią za siebie!!!

Gość09.10.2018 15:39

Głosujcie na kogo chcecie ale w drugiej turze na Annę Hetman! Nie dajmy miasta marionetce Kaszy i bliźniakom za nim stojącym!

Autochton09.10.2018 14:58

Pani Prezydent z całym szacunkiem ale zejdźmy na ziemię. Przez CZTERY LATA !!! nie potrafiła Pani rozwiązać problemu z wiatą przystankową dla mieszkańców Osiedla Boża Góra Prawa a obiecuje Pani nie wiadomo co. Dodając do tego resztę niespełnionych obietnic wyborczych, naprawdę musimy powiedzieć dość.
Czas na głębokie zmiany, również wśród członków Rady Miasta. Wietrzenie Magazynów czas zacząć.
Dla wszystkich kandydatów Miasto Jastrzębie-Zdrój to tylko Park Zdrojowy, Jar Południowy okolice kina Centrum, OWN, a ja się pytam gdzie w waszych wizjach jest miejsce na np. Osiedle Tysiąclecia, Złote Łany, Przyjaźń i inne. Tam również mieszkają ludzie którzy odprowadzają podatki do kasy miejskiej i im również się coś od miasta należy. A może ich głosy są dla Was nieważne?

Lucyna09.10.2018 13:45

Do tik tak będziesz mógł się popluskać w alei fontann????

Gość09.10.2018 13:36

Tylko Hetman jest w stanie coś zrobić. Juz pokazała, że liczą się czyny :)

tik tak09.10.2018 12:04

Na dzień dzisiejszy ja na wybory chyba nie pójdę. Żaden z kandydatów nie ruszył tematu rozbudowy kanalizacji, to dla mnie ważny temat.
Kto wygra jest mi obojętne i czy ten czy tamten będzie przy korycie, to co za różnica.

RomanT09.10.2018 9:11

Propozycje niektórych kandydatów to materiał na 3 ligowy kabaret. Piłsudski by wam powiedział gdzie wasze miejsce.

Radio Teheran09.10.2018 8:38

@tik tak
"gdzie nowoczesne oświetlenie za 300tys"

W d..e urzednikow.

Lucyna09.10.2018 8:26

Panie Gruszka, zabawa będzie przednia.
Będziemy skakać na rolkach pływać i haratać gałę na zajebistym stadionie.
A co poza tym?
Przepraszam, zapomniałabym...zmiana nazwy ulicy to tez zmiana.
Tylko niech pan pomyśli ile to będzie kosztowało tamtejszy biznes.
Czy zarzuci Pan kasą na zmiany adresów firm, pieczątek, wpisów do dokumentów itd?
Nie liczę już nawet czasu jaki poświęciliby na to przedsiębiorcy a to jest ich najcenniejszy czynnik w biznesie.

tik tak 09.10.2018 0:44

Może ktoś spytać, gdzie nowoczesne oświetlenie za 300tys na Al. Piłsudskiego z konkursu "Teraz Jastrzębie decyduje"??? Pani Prezydent zachęcała do głosowania i mówiła ... "Pomysł najwyżej oceniony przez mieszkańców zostanie zrealizowany" Tak tylko pytam, bo wolałbym żeby ta kasa zamiast na te świecidełka poszły na oświetlenie mojej dzielnicy, gdzie nie ma żadnych latarni
https://jastrzebieonline.pl/news,10188,mozna-glosowac-na-inwestycje-mieszkancy-wybieraja-pomiedzy-9-projektami-.html 

PrestiszCzubek08.10.2018 23:51

Pani janino czy nie dałoby się, żeby ta coca cola płynęła prosto z kranu? Po co mam iść do kina
. Jest showmax, netflix, kablówka. Tylko tej coli w krainie dajcie i będzie wporzo.

Gość08.10.2018 23:40

To, ze Janeckiego nie wystawiła jego macierzysta partia PiS-BiS czyli Wspólnota Samorządowa, świadczy o tym, że jego rodzime środowisko boi się wielkiej kompromitacji z jego strony. I nie wierzy w to, że Marian nadaje się na funkcję prezydenta - raz się na nim przejechali i to wystarczy. Ale może chłopina zostanie radnym i dorobi sobie do nędznej pensji nauczycielskiej, zawsze to coś. Głupich który na niego zagłosują zapewne na wsi nie braknie. Ale z drugiej strony, kto by chciał stawiać na skończonego bankruta....?

Gość08.10.2018 23:22

Wczoraj w kinie ktoś żarł chipsy ciamkając. Zgroza po prostu. A pani Szymanska nas uszczęśliwi tym śmierdzącym popcornem.

Gość08.10.2018 22:29

A jak Ryż wygra to zastępcą zrobi jednego z braci marudów? Tego chcecie jastrzębianie? Takiego odrażającego typa na stanowisku wiceprezydenta miasta? Czystek na mieście i polityki w stylu prezesa? Ryż to tylko dmuchana laleczka która ma to przykryć!

Mandrzej A08.10.2018 21:28

No to pozamiatali. Nie skorzystali z tego aby pomilczeć.
Przecież brak przygotowania do pełnienia tej funkcji bije z tych wypowiedzi na kilometr.
Szczególnie zawiódł w swojej wypowiedzi młody człowiek mający podobno szanse na drugą turę.
Targowisko będzie rozwijał, place zabaw przeglądał, piasek wymieniał i wszystko konsultował. Chyba role mu się pomyliły.
Niezaleznie kogo wybierzemy kolejna kadencja zmarnowana.
Parki kieszonkowe, ogrodnik w parku zdrojowym, aleja fontann, 5 letnia kadencja.
Nie znam tej ostatniej pani ale prawi najmądrzej.
Jeśli miasto ma się rozwijać potrzebuje alternatywy dla węgla, dobrej pracy dla młodych ale i oferty dla seniorów. i niech mi nikt nie pieprzy, że to nie zadania samorządu! Przykre jest to, że ludzie kompetentni wolą być z daleka od bagienka zwanego polityką.

Gościówa08.10.2018 20:50

A co z rajdami samochodowymi w następnych latach? Myślę że sporo głosów w Bziu i Ruptawie zgarnie kandydat, który raz na zawsze zabroni tych imprez w naszym mieście.

jastrzebianin 7408.10.2018 20:39

Faryzeusze z PISu czego się wstydzicie? Swojej partii-matki

Mieszkanka08.10.2018 20:38

Jak czytam niektóre komentarze to mnie krew zalewa czy ci ludzie nic nie rozumieją czy zawiść zakrywa oczy i mózg.Prezydent może mieć wiele pomysłów ale decyduje rada miasta o jej wykonaniu a niestety każdy projekt dobry czy też zły był torpedowany przez radnych z PiSu i nie tylko.Tym radnym nie zależy na pięknie naszego miasta lecz chcą pokazać że my tu rządzimy i ważne jest nasze a nie wasze

Koks08.10.2018 17:26

Strefa centrum to prywatny teren

gość08.10.2018 17:23

Aquapark Hetmanowa obiecała już w 2014 roku i co z tego wyszło? Teraz składa kolejne obietnice i co z tego wyjdzie. Niech najpierw spełni wszystkie obietnice wyborcze z 2014 r. Ile kadencji chce tu jeszcze siedzieć i wstrzymywać rozwój MIasta!!! Pikniki i balety nie świadczą o rozwoju miasta!!!! Od tego są instytucje kultury - MOK, MBP, MOSiR. Niech koćzy kadencję i do widzenia!

dysydent08.10.2018 16:50

A gdzie obietnice wybudowania metra w Jastrzębiu ? To jest teraz na topie wśród wodolejów startujących na prezydentów czy do rady miasta w innych miastach.

gość08.10.2018 16:29

OWN kosztował ponad 8,4 miliona zł a nie 8 mln zł.!!!! Zbędny wydatek w3 budżecie miasta na tel cel. Inhalatorium nie b ędzie czynne w czasie zimy i poc o to komu? Zrobione byle zrobić przed wyborami a urząd na własny koszt będzie wiosną poprawiał niedoróbki!!!

Jastrzębie 08.10.2018 16:08

To jak już te parkingi będą to ja też wprowadze w projekt zagłosowanie w wyborach.

Radio Teheran08.10.2018 16:05

@okrzesany23
"Projekty, zezwolenia, opinie, ekspertyzy, materiały, wykonawstwo, wynajem, nadzór"

Efekt zaden, ale ile glodnych mord nakarmionych.

Jan08.10.2018 15:57

Bardzo mi się podobają pomysły pana Gruszki , jeszcze bym dołożył parkingi bo zaczyna się robić ciasno

Pytający!08.10.2018 15:57

Jakub Gruszka. Jak chcesz być prezydentem, skoro nie znasz podstawowych informacji o swoim mieście? Nie wiesz ilu inwestorów pojawiło się w mieście (bo nie zero), Nie wiesz do kogo należą poszczególne tereny. Obiecujesz jakieś projekty bez sprawdzenia stanu prawnego. Wystarczy się przejść do UM. Kończ waść...!

To jo 08.10.2018 15:55

Do Mieszkaniec jaka hetman haha paliło sie pod nogami bo kadencja się kończy to pokazała ze trzeba coś zrobić a wy durnie huhuhu dzieje się gówno się dzieje zrobiła tyle co nic mojego głosu nie ma ......

dejv08.10.2018 15:52

Hetman won reszta won czas na nowe zmiany i na młodych ludzi i nowe miejsca pracy a nie plaże dla kotów

do KASZY08.10.2018 15:51

Spójrz Pan na głosowanie budżetu, gdzie z kolesiami skasowaliście środki na 1 Maja na deptak. Zablokowaliście, a teraz ściemniasz Pan, że prezydent się wycofała.

okrzesany2308.10.2018 15:06

Kolega Kasza chyba nigdy niczego nie budował. Za 8 baniek na takim połaciu jak OWN to za te pieniądze Pan możesz sobie klomby postawić. Z frezjami. To się Pan w tych groszach zmieścisz. Dzisiaj wszystko kosztuje ! Projekty, zezwolenia, opinie, ekspertyzy, materiały, wykonawstwo, wynajem, nadzór. Osiem baniek może robi wrażenie na cieciu z pod monopolowego ale człowiek rozumny wie swoje. Zbuduj Pan coś ! Potem pokrytykujemy, czemu tak drogo. :))))))

kinol08.10.2018 14:59

Janina powiedziała "z możliwością zakupu popcornu oraz coca-coli." :) Czemu nie sprite'a lub mirindy ? :)), a może mineralnej ??? Pani chce aby w kinach można było kupić trutkę w płynie i zgryźć prażoną tekturą. Będą siorbać i szeleścić jak w nowoczesnym świecie... WRESZCIE !!!!!! O niczym innym nie marzą w Jastrzębiu.

Agata K08.10.2018 14:19

Chyba tylko Gruszka z Kukiz15 myśli o młodych jastrzębianach. Kaszan najchętniej otworzyłby 5 domów starców dla swojego elektoratu

Zdrojak08.10.2018 14:11

Kasza to wyrachowany kłamca. Wilk w owczej skórze. Prezydent z architektami przedstawiła swoje plany na otwartym spotkaniu. Wszystkim szczęki opadły. Na spotkanie przyszło kilku niezadowolonych, którzy zawsze są na NIE. To właśnie pod nich się podpięli radni. Nawet ksiądz w kościele chwalił pomysł, a mieszkańcy byli zadowoleni, że Zdrój będzie tak doinwestowany.

Jak wiadomo to Kasza i reszta rady zablokowali środki na ten pomysł. Dziś chce pomysł kopiować i organizować konsultacje z mieszkańcami. Szczyt obłudy i cwaniactwa.

Nigdy nie zagłosuję na tego buraka! Precz z nim z polityki!

jastrzębinin08.10.2018 13:49

drodzy kandydaci społeczeństwo w Jastrzębiu się starzeje a wy obiecujecie , że powstaną różne parki rozrywki i tereny rekreacyjne już widzę jak o laskach emeryci uprawiają sport a pani Szymańska to nawet obiecuje zakup popcornu i coca- coli w kinie - to jest śmieszne . Wygląda na to , że teraz w Jastrzębiu nie ma gdzie pobiegać i pospacerować , kto chce to trampki na nogi wio .

Mieszczuch 08.10.2018 13:19

Zgadzam się Rynek nie jest tutaj potrzebny wcale. Należy stworzyć tutaj przestrzeń ultranowoczesną. Obudzić innowacyjne myślenie.

mieszkaniec08.10.2018 13:07

Podoba mi się program p. Hetman i na Nią zagłosuję. Nikomu innemu nie ufam. Ona udowodniła że jednak "można".

Remek08.10.2018 12:41

Kasza! Kasza! Kasza! I tylko Kasza!

Mohamed08.10.2018 12:38

Przeciwko budowie rynku czy placu wielofunkcyjnego to są tylko właściciele mc Donalda czy galerii i ich klakierzy ,lizusy bo gdyby stworzyć taki rynek czy plac wielofunkcyjny to właśnie tam pójdą ludzie spędzać czas jak w innych miastach miasteczkach a nie do takich miernot jak Jastrzębski mc Donald s czy galeryjka.

j2408.10.2018 11:59

A może by tak z 4 kościoły postawić ???
Przecież mamy tyle bloków Każdy blok powinien posiadać swój kościół a przynajmniej powinien być na każdej ulicy.
Zamiast boisk i placów zabaw domy katechetyczne
Zamiast baseny chrzcielnice
Zamiast skejt parku drogę krzyżowa.

Paweł08.10.2018 11:45

Kolejne wypowiedzi kandydatów na prezydenta miasta i kolejne normalne wypowiedzi pana Gruszki, jego rywale wypadają przy nim bardzo blado...

Do "Jastrzębie"08.10.2018 11:19

"Niestety" będą parkingi. Są takie projekty i trwają przygotowania do ich realizacji. Problem w tym, że nie wszyscy mieszkańcy są tym zachwyceni. Zwłaszcza, gdy planowane są pod oknami mieszkań w blokach.
Nie możemy zabetonować całego miasta, ale też nie można nie mieć miejsc na parkowanie samochodów.
p.s. Jakub Gruszka, w swej desperacji, gotowy jest do obiecania, że parkingi powstaną w ciągu tygodnia. Wystarczy mu powiedzieć, gdzie ma powstać.

Politykier08.10.2018 10:53

Prezydent Hetman napisała prawdę ,czy to się niektórym podoba czy nie. W programie miała i ma rzeczy której jej kontrkandydaci wpsisuja do swojego programu. Wcześniej środowiska tych osób wyśmiewały takie pomysły jak przebudowę 1 Mają czy Piłsudskiego. Teraz sami mają to w programie. Żałosne.

Radio Teheran08.10.2018 10:48

@Czy nam potrzebny jest rynek ?
"Głosujmy na Panią Prezydent"

Ale ona wlasnie chce rynku i innych pierdol (patrz deklaracje powyzej).
Na szczescie rozne zbiegi okolicznosci powstrzymaly ja przed realizacja kretynskich pomyslow (DS, laznia np.)

Były Jastrzębianin08.10.2018 10:46

Pamiętam jak w latach 90, kiedy mieszkałem w Żorach, Socha musiał się zmagać z tępotą niektórych mieszkańców. Gość wiedział, że aby ściągnąć inwestycje trzeba przygotować grunt, ta praca nie jest widoczna ale najważniejsza. Wystarczyło mu konsekwencji i uporu, efekt teraz wszyscy konsumują, nawet ci, którzy na niego pomyje wylewali. Identycznie jest w Jastrzębiu. Nic tak nie ucieszy Jastrzębskich Pisowców jak niepowodzenie w planach przebudowy miasta pani Hetman. Rozumiecie? oni cieszą się jeśli coś w Jastrzębiu się nie UDA! Pracuje biznesie od 15 lat i po tym jak działa obecny Prezydent jestem przekonany, że spokojnie da sobie radę w zarządzaniu, oczywiście nie w państwowym (tam tylko z nadania polityków) ale prywatnym biznesie.

Czy nam potrzebny jest rynek ?08.10.2018 10:30

Po co nam rynek? To przeszłość. Rynki były potrzebne do spotkań i handlu również z rolnikami, którzy przywozili żywność mieszczanom. Były już propozycje na rynek. Każdy kto ma pieniądze, mógł i nadal może
pobudować się tam gdzie teren przeznaczony jest na rynek. Kilka rodzin rzuciło się na ten pomysł, ale po przemyśleniu, zrezygnowali. Dobry rynek, to codzienny hałas z kawiarń, wędrujących znudzonych, podpitych, nudzących się mieszkańców i turystów. Rynek nie jest dobrym miejscem na mieszkanie.
Głosujmy na realizm i przemyślanie działania. Nie ma ich żadna z osób chcących się załapać na 4 letnie życie bez groźby niespodziewanego natychmiastowego zwolnienia. Głosujmy na Panią Prezydent, która udowodniła, że mimo przeszkód stawianych jej przez posłusznych radnych z PiS, dała sobie radę. Nie dopuśćmy PiS do niszczenia naszego miasta.

Jastrzębie 08.10.2018 10:16

Parkingów nie będzie,niestety nie głosuje!

Do tik tak i gość 09:3308.10.2018 10:16

Młody, zdolny, wykształcony, który wykazał się posłuszeństwem i brakiem umiejętności w zawodzie.
Tak, tak, panie Łukaszu Kasza! Niech się pan tak głupio nie reklamuje. To żałosne, a pan, "zdolny, wykształcony" nie jest. To fikcja. Każdy człowiek myśli o sobie w kategoriach "geniusz, choć nie odkryty"
"tik tak"u. Pani Anna Hetman udowodniła, że potrafi kierować miastem. Reszta kandydatów, przedstawiając swoje programy, pokazuje, że tego nie potrafią. W pocie czoła wymyślali swe nierealne propozycje. Nie zrozumieli, że nie chodzi oto żeby nam coś obiecać, jak to robią marni "politycy". Trzeba wiedzieć jak to zrobić. Nie wystarczy wydać polecenie urzędnikom, żeby rzucili się do pracy.
Ale to nie jest prawda. Zupełnie inaczej tworzy się nowe. Przeszkód jest mnóstwo. Krytycy, którzy nic nie robią lubią się wtedy odzywać wymyślając zarzuty. Reklamując swoją głupotę.

Gość08.10.2018 10:05

radio teheran wypiepszaj do teheranu

Gość08.10.2018 10:00

Obiecanki cacanki a głupim wyborcom radość.

Gość08.10.2018 9:59

do: Gość 9.33. Pokaż mi tą większość. Nie znam osoby, która by głosowała na p. Kaszę. Mam nadzieję, że Pani Hetman wygra w pierwszej turze. A twoja wypowiedź to typowy przekaz wyborczy pis - młody, zdolny, wykształcony, zapomniałeś dodać prawnik - tak cały czas piszecie i mówicie. Szkoda, że bez osiągnięć.

miki08.10.2018 9:50

obecny prezydent to najgorszy od stuleci gospodarz ! czas na zmiany czas na młodosc! sołectwa potrzebuja wsparcia ! centrum ma juz swoje !

Gość08.10.2018 9:42

Poziom pani Hetman widać przed MOK. Piwo się leje Ile kosztował ten namiot?

Gość08.10.2018 9:41

Zawsze to samo .Każdy tylko zdrój i zdrój. A centrum dla meneli. Co do kina z popcornem,zdecydowanie nie chcę. Ale wiocha. Wraca właśnie moda na kina niszowe bez popcornu.C o do Gruszki. najbardziej marzy o tym, żeby nie było kolei. Żenada.

gość08.10.2018 9:33

Niektórzy stawiają na panią Hetman. Większość stawia na pana Łukasza Kaszę - młodego, zdolnego i wykształcconego - dla dobra Miasta i Jego Mieszkańców!!! Nigdy więcej żadnego nauczyciela na stołek prezydenta miasta oraz do rady miasta!!

tik tak08.10.2018 9:30

Nic tylko biec na wybory. Szkoda że nie da się wybrać wszystkich :) A na poważne, to z tego co mówią każdy z nich zrealizuje z 10%.

Radio Teheran08.10.2018 8:51

Nowoczesne miasto to maisto funkcjonujace i kompletne.
Nie pierdy jakies i wytryskacze wodne.

"Stworzę nowoczesne kino"

Po jaka cholere? Powaznie pytam.

"zakładam rewitalizację ul. 1 Maja"

Bzie prosze sobie rewitalizowac.

"aleja fontann"

Pstro w glowie.

"ulica 1 Maja powinna wrócić do swojej ostatniej nazwy - ulicy Korfantego"

Juz zesta nazw ulic dosc nazmieniali.

"place: wodny przy ul. Katowickiej, czasu - przy Śląskiej i świetlny"
"stworzenie przyjaznych przestrzeni, parków kieszonkowych w każdym osiedlu i sołectwie"

Zastawi Pani miasto parkami. A cos dla ludzi moze, np. praca czy dojazd?

bolo08.10.2018 8:40

Pani Hetman ...dość obietnic!!! będzie tak jak w tej kadencji...3 lata cisza a na koniec aktywność typu...40 m Harcerskiej nie wiadomo po co! OWN-na szybko...niecały kilometr ścieżki rowerowej...itd. A teraz pani obiecyje kolej która jest niewykonalna i nie potrzebna w Jastrzebiu, rynek nowe kino i aquapark!!!

Leon 08.10.2018 8:36

Kasza się naprostował na OWN i 1 Maja, świetnie jest jednak bat na pisowców, zeby zmienic ich spośób widzenia miasta, na normalny! I to jest zwyciestwo Hetman nad nimi. Teraz nawet nie pisną na temat OWN. Zapomnieli jak się zbierali i naradzali zeby to zablokować. Wyborcy pamiętają!

wincyj08.10.2018 8:31

Aż cukier płynie po plecach.

Max08.10.2018 8:29

Pani Hetman, w przeciwieństwie do swoich oponentów, ma pomysł i konsekwentnie od 4 lat realizuje swoją wizję Jastrzębia jako miasta przyjaznego mieszkańcom. Stawiam na Panią Hetman - ona zmienia Jastrzębie na lepsze.

Leon 08.10.2018 8:18

Będzie mnogo fontann :)

gość08.10.2018 8:01

pani hetman jako nauczyciel jest biegła w mowie i nadal obiecuje cuda na kiju. Nie dajmy się nabrać na koljne obietnice tej starszej laluni.

Gość08.10.2018 7:01

Stawiam na Panią prezydent Hetman

Jastrzębie 08.10.2018 6:26

I to wszystko będzie do wyborów, po wyborach będzie jak zawsze!