Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
24 października 2018, Publicystyka

Prezydent bez zmian. Rada przemeblowana

Prezydent bez zmian. Rada przemeblowana
Fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wybory samorządowe za nami. Prezydent Anna Hetman została wybrana przez mieszkańców ponad 50-cioma procentami głosów. Skład rady miasta zmieni się w 30 proc. Dziewięciu radnych pożegna się z mandatem.

Wielu obserwatorów jastrzębskiego samorządu dawało prezydent Annie Hetman dużą szanse na ponowny wybór. Jednak na spektakularne zwycięstwo już w pierwszej turze (minimum 50% + co najmniej jeden głos), liczyło niewielu. Raczej szykowano się do dogrywki Hetman-Kasza. Ostatecznie aktualna prezydent zdobyła 17 347 głosów, co daje 50,71%. Jej konkurent otrzymał 12 266 głosów, co dało 35,86%.

Zmiany nastąpiły natomiast w Radzie Miasta. Odeszły z niej osoby, do których jastrzębianie zdążyli się przyzwyczaić. Mandatu nie uzyskała wieloletnia radna Elżbieta Siwiec z Samorządnego Jastrzębia (zdobyła 454 głosy). Także wiceprzewodniczący rady miasta Damian Gałuszka ze Wspólnoty Samorządowej podzielił jej los (488 głosów). Były zastępca prezydenta miasta Ryszard Rakoczy, reprezentujący Wspólnotę Samorządową (zdobył 134 głosy) także nie zasiądzie w ławach radnych. Lucyna Maryniak z Koalicji Anny Hetman, bez której trudno sobie wyobrazić posiedzenia, zdobyła 484 głosy i również musi pożegnać się z radą. Podobny los podzielili radni: Małgorzata Filipowicz (Koalicja Anny Hetman, 206 głosów; wcześniej Samorządne Jastrzębie), Jarosław Fojt (Prawo i Sprawiedliwość, 451 głosów), Mirosław Lęga (Prawo i Sprawiedliwość, 471 głosów),  O mandat nie ubiegali się Anna Toborowicz i Tadeusz Gorgol - oboje ze Wspólnoty Samorządowej. Ich wszystkich nie zobaczymy już w nowo wybranej Radzie Miasta Jastrzębie-Zdrój. Warto wspomnieć, że nie udał się powrót po czterech latach do samorządu byłemu prezydentowi i szefowi Wspólnoty Samorządowej Marianowi Janeckiemu, zdobył 760 głosów.

A jak wygląda sytuacjami z klubami radnych? Do końca ważyły się losy klubu Samorządne Jastrzębie. W tej kadencji liczył 3 osoby, w nowej tylko jedną - to Ryszard Piechoczek.  Swój stan posiadania poprawił Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość obecnie 9 radnych, w nowej radzie 10. Kandydaci popierający prezydent Annę Hetman mogą mówić o sukcesie. W obecnej radzie było ich 6, w nowej jest ich 9. Wspólnota Samorządowa nie ma powodów do radości. Z 5 radnych obecnie, zmalała do 3. Do rady nie dostał się lider tej formacji Marian Janecki oraz dotychczasowy szef klubu Damian Gałuszka.

Warto dodać, że kadencja, która zacznie się w grudniu 2018 roku będzie trwała, nie cztery lata, jak dotychczas, a pięć lat.

Co wynika z tego podziału mandatów? Wprawdzie Koalicja Anny Hetman powiększyła swój stan posiadania o 3 mandaty, ale nie pozwala to na większość, która będzie przychylna prezydent. Ugrupowaniu brakuje do tego 3 mandaty. Możliwe, że konieczne będzie zawiązanie trwałej koalicji, lub szukanie większości, aby za każdym razem przegłosować konieczne uchwały. Raczej trudno przewidywać koalicję Anny Hetman z Prawem i Sprawiedliwość. Pozostaje czerech radnych - jeden z Samorządnego Jastrzębia (Piechoczek) i trzech ze Wspólnoty Samorządowej (Rosińska, Markiewicz, Mosoń).

Kadencja samorządu trwa pięć lat. Pewne jest to, że jeżeli radni ze wszystkich klubów będą chcieli w jakiś sposób zrealizować swój program wyborczy lub chociażby jego część, będą musieli porozumieć się z prezydent. Pocieszające jest to, że wiele ważnych dla miasta spraw przewijało się w czasie kampanii wyborczej i kandydaci mają podobne programy, jak na przykład dalsza rewitalizacja OWN, odbudowa kolei, czy modernizacja ulicy 1 Maja w Zdroju. Także postawienie nacisku na rozwój gospodarczy miasta nie budzi większych kontrowersji. Jednak, czy zostanie zbudowane porozumienie ponad politycznymi podziałami, aby realizować te założenia - czas pokaże. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Dla miasta lepiej jest, aby rada nie była areną walk politycznych, lecz rzeczywistej merytorycznej dyskusji nad rozwojem Jastrzębia, bez podtekstu politycznego. Pięć lat to spory odcinek czasu. Szkoda trawić go na bezsensowne kłótnie i spory. Czy tak się stanie? Pierwszym sprawdzianem dla rysującego się układu sił w naszym lokalnym „parlamencie” będzie uchwalenie budżetu na 2019 rok. Wkrótce prezydent przedstawi ten ważny dla miasta dokument finansowy.

Szczegółowe wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów na Prezydenta Miasta można znaleźć tutaj

Szczegółowe wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów do Rady Miasta można znaleźć tutaj

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (57)
RUPTAWA28.10.2018 16:17

Dobrze Panu Panie GAŁUSZKA było startować na Prezydenta.

obsever 28.10.2018 7:21

Jak pisaki bedą nadal blokować wszystko co popadnie, to nastepne wybory, choć to odległa perspektywa przegrają nawet w radzie. Niech mpomyślą myśliciele zanim zaczną grzebać w radzie i słuchać swych genialnych strategów braci -blizniaków, kórym ostatnio mało co wychodzi. Gdyby Kasza nie występował jako funkcjonariusz partyjny, tak bardzo służalczy wobeci PiS, to wybory miał by szansę wygrać.

Gość27.10.2018 22:02

Chora, pisowska, zdegenerowana rada z uzaleznioną od Bzianeckiego Rosińską. Tragedia :(

Gość27.10.2018 11:32

Marionetka znowu przewodniczącym Rady?

Gość26.10.2018 22:29

Dobra zmiana starych pogonila. Szkoda że nie wszystkich. Jedna zielona pchala się do władzy nawet na naszymjastrzębiu napisała że była w radzie a teraz jej nie chcieli. Prezes golab zdjęcie wstawił a w jakich latach była nie napisał. Smutunio :(

Gość26.10.2018 15:27

Maryniakowej nie będzie. Smutek :(

rewq26.10.2018 12:30

dobrze, że nie ma pani Siwiec, ale Szereda i Sławik zaś ......masakra

Gość26.10.2018 11:30

A mnie załamał AM. Znowu będą jaja.

Gość26.10.2018 8:14

Dobrze ze juz nie ma takich słupów jak Lęga czy Fojt. Nawet wyglądać się na sesji nie umieli. To samo z Panią Rosińską, niewielka aktywność, no ona niestety przeszła. Boże chroń nas od takich radnych. Co do Janeckiego którego tak żałujecie że niby poszkodowany, to doprowadził ta pseudo wspólnotę do podnóża pisakow i wspólnota nie wyrobił wyników. Sam siebie Marian skrzywdził taka polityka, która obrócił się przeciwko niemu osobiście, a nie żadna metoda liczenia głosów zwana dontem.

Gość25.10.2018 22:20

Gałuszka pzegrał za swoją zachowawczość . Wyrolował go PIS z Bzianeckim i Iwonką - najbardziej inteligentmą radną w Polsce - pseudo pani fikołek.

Pokaż wszystkie opinie (57)