Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 13°10°
9 grudnia 2019, Publicystyka

Skazani na 5G? "Korfanty" na tropie nowoczesnych technologii

Skazani na 5G? "Korfanty" na tropie nowoczesnych technologii
fot. ZS 2

Szybszy Internet. Lepszy zasięg w telefonie. Dane przepływające pięćdziesiąt lub sto razy szybciej. Wszystko to zapewni nowa generacja sieci komórkowej 5G. Na jej temat pojawiają się różne, czasami niesprawdzone opinie. Uczniowie ZS NR 2 im. Wojciecha Korfantego wzięli udział konferencji naukowej poświęconej tej tematyce.

Próbą odpowiedzi na te wątpliwości była konferencja naukowa pod nazwą „Skazani na 5G”, która odbyła się w Katowicach. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zostali na nią zaproszeni, jako jedyna szkoła w województwie śląskim.  Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizję TVS w Katowicach.

Co ma zdrowy styl życia z technologią informatyczną? Już teraz wdraża się projekty, dzięki którym można przeprowadzić badanie lekarskie za pośrednictwem telefonu komórkowego. Transmitować obraz zabiegu medycznego tysiące kilometrów lub załatwić sprawę urzędową dzięki sieci internetowej. Już niedługo będzie się to odbywać pięćdziesiąt a nawet sto razy szybciej.

- Nasz szkoła posiada certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dlatego interesują nasz zagadnienia wpływu rozwoju nowoczesnych technologii na życie człowieka. Wokół nowej generacji sieci komórkowej 5G narosło sporo opinii o jej negatywnym oddziaływaniu. Podczas konferencji specjaliści zajmujący się tą problematyką przekonywali, że nie ma się, czego obawiać i nie istnieją przesłanki naukowe, mające potwierdzić te zagrożenia - mówi dyrektor ZS Nr 2 Ewa Mentel.

Sieć 5G umożliwi powstanie inteligentnych miast. W których będą poruszać się autonomiczne autobusy, wyposażone w system kamer, radów, czujników. Nawigacja satelitarna na bieżąco ustali lokalizację. Nie jest to tak odległa przyszłość, jakby mogło się wydawać. Obecnie Dubaj proponuje dostęp do ponad 60 usług rządowych. Do 2030 roku ma tam powstać posterunek policji, w którym roboty będą stanowiły 25 procent pracowników. Już teraz ulice tego miasta są patrolowane przez pierwsze roboty, a przestępstwa można zgłaszać, dotykając monitora na korpusie robota. Oczywiście nie zastąpi to żywych ludzi - policjantów. Może jednak w niektórych sytuacjach uzupełnić ich pracę.

Uczniowie „Korfantego” nie po raz pierwszy biorą udział w konferencjach naukowych będących uzupełnieniem tradycyjnych lekcji. Dla nich perspektywa maksymalnego unowocześnienia otaczającego świata nie jest aż tak odległa. To przecież pokolenie, o którym mówi się, że urodzili się z telefonem komórkowym w ręku, mając w zasięgu laptop czy tablet. To, co ich rodzicom wydaje się zaskakujące lub może nawet niemożliwe, dla nich jest tylko kwestią czasu.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
Gość10.12.2019 8:16

Jak sie komuś technologia nie podoba, to niech spada na wioche, z której się tu przywlukł ha ha ha

Gość10.12.2019 6:08

Temat na pewno godny dyskusji. Dobrze, że młodzież się tym zajmuje i ma własne spojrzenie na problem.

normalny 09.12.2019 22:10

A wiec niech szanowny oponent poniżej wyrzuci swoją komórkę do kosza, bo też można go inwigilowac już teraz, nie czekając na 5G.

Gość09.12.2019 21:40

Belgowie zabronili... stwierdzajac ze obywatele Belgi nie beda krolikami doswiadczalnymi... wiec my Polaczki bedziemy kroliczkami:)

To sem ja09.12.2019 18:08

Z teheranem/abbasim nie ma sensu podejmować dyskusji.
5g to technologia szkodliwa dla zdrowia i niebezpieczna jeśli chodzi o wolność jednostki. Np. poprzez to dziadostwo będzie można zdalnie implikować komuś groźnego wirusa (technologia znana wojskowym). Jest dużo więcej "możliwości" zastosowania. Nie będę się rozpisywał. Pożyteczni idioci i tak będą "darli łacha"...

Gość09.12.2019 14:49

Jedyna szkodliwość 5G to to, że ludzie będą mieli jeszcze bardziej nieograniczony dostęp technologii i będą coraz bardziej pochłonięci w swoich telefonach. Dzisiejsza młodzież (i nie tylko) nie ma ambicji, woli całe dnie siedzieć na instagramie i oglądać memy. Może szybki internet nie jest taki dobry dla umysłów ludzi? Może mentalnie nie jesteśmy gotowi? Uzależnienie to prawdziwe zjawisko, w przeciwieństwie do szurskich teorii

Gość09.12.2019 13:00

I dobrze, niech się technika rozwija a młodzież się uczy

do Hotel Abbasi Dziś o 9:5109.12.2019 12:12

Mowa tu o upośledzonych głupkach z osadem górniczym we łbie bredzących bzdury trzy po trzy.

Rols09.12.2019 12:11

Ciśniecie kit, nadajniki bedą co 200-300m przy 4g jest juz bardzo dużo osób, które źle znoszą te częstotliwości. Jest wiele wygranych procesów związanych z nadajnikami. Nie rozumiem po co ten pospiech i pchanie 5G trybem przyspieszonym. Zamiast na badania kase wydaje się na promocje.

Gość09.12.2019 10:50

Czy bede sie mogl pod to podlaczyc moim telefonem stacjonarnym?

Ma tarcze do wybierania numerow, to mnie obroni przed hackerami.

Pokaż wszystkie opinie (15)