A jednak szok. Bo w życiu większości z nas Elżbieta II obecna była od zawsze [FELIETON]

- Wierzę, że królowa była i będzie ceniona przede wszystkim za tak uniwersalne wartości, jak wierność, uczciwość, stałość, wyrozumiałość - pisze Artur Marcisz o zmarłej królowej.

A jednak szok. Bo w życiu większości z nas Elżbieta II obecna była od zawsze [FELIETON]
Królowa Elżbieta w dniu koronacji, pozdrawiająca poddanych z balkonu pałacu Buckingham (2 czerwca 1953).

Dziś zmarła królowa Elżbieta II. Panowała 70 lat, sama miała 96 lat. Wiadomo było, że ten moment nadejdzie. Dla każdego nadchodzi. A i tak cały świat, również wielu w Polsce, właśnie przeżywa szok. Bo królowa Elżbieta II, choć daleka i zamknięta za murami zamków i pałaców, to jednak towarzyszyła większości z nas - w telewizji, w gazetach, portalach, książkach - od zawsze. Była ostatnim wspomnieniem świata, którego już nie ma - obejmowała tron, gdy premierem Wielkiej Brytanii był Winston Churchill, w Białym Domu zasiadał Harry Truman, a w Moskwie rządził Józef Stalin. Dla wielu z nas w Europie była symbolem - czasów względnego pokoju i stabilności.

Zwłaszcza stabilności. Sama, jeśli ulegała światowym trendom, to ulegała im rzadko i ostrożnie. Ba, zarzucano jej przewidywalność, brak emocji, monotonność, zatwardziałość. Kiedy w latach 90-tych ubiegłego wieku na jej głowę sypały się gromy, kiedy w Wlk. Brytanii toczyła się dyskusja o możliwej likwidacji monarchii, o tym, że monarchia kosztuje za dużo, królowa to przetrwała. O wielu jej adwersarzach, świat już dawno zapomniał. Sama zaś królowa u schyłku życia stała się na powrót szalenie popularna. Nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Wierzę, że królowa była i będzie ceniona przede wszystkim za tak uniwersalne wartości, jak wierność, uczciwość, stałość w uczuciach, wyrozumiałość.

Artur Marcisz


* Elżbieta II z dynastii Windsorów została królową Wielkiej Brytanii 7 lutego 1952 r., dzień po tym, gdy nagle wieku 56 lat, na atak serca zmarł jej ojciec, król Jerzy VI. Panowała więc ponad 70 lat. Od 13 października 2016 r. - śmierci Ramy IX, króla Tajlandii - do chwili swojej śmierci była najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. W historii dłużej od niej panował jedynie król Francji Ludwik XIV, który na tronie zasiadał od 14 maja 1643 r. do 1 września 1715 r. Samodzielnie rządził jednak dopiero od 1661 r. mając wówczas 22 lata.

** Elżbieta II miała polskie korzenie. Choć bardzo odległe. - Jest córką Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka - wylicza portal historia.org.pl.

21 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_do_niżej (85.202. * .231) 13.09.2022 16:21
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Prawdomowny (83.30. * .70) 13.09.2022 09:19

@ElsofT: epitety dopiero zaczynają się cisnąć na usta, widząc z jakim betonem przychodzi czasem dyskutować.

~do_niżej (5.184. * .44) 12.09.2022 13:26
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Do_do_niżej (5.184. * .205) 12.09.2022 13:23
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_niżej (5.184. * .44) 12.09.2022 13:08
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_ElsofT (85.202. * .231) 12.09.2022 10:43

Ani razu nie używałem tu wobec nikogo żadnych obraźliwych epitetów tylko napisałem że stawiają na piedestał rodzinę nierobów która mało kogo obchodzi w Polsce a tym bardziej w Jastrzębiu co nie jest jak widać zgodnie z linią parti PO rządzącej portalem i niepoprawne politycznie i też usunęli komentarz. Chory portal.

ElsofT 12.09.2022 10:02

Dlaczego sądzisz że bez znajomości tematu? Wg Ciebie używanie obraźliwych epitetów w stosunku do autora zamiast konstruktywnej krytyki jest ok?! Pogratulować kultury osobistej...

Pokaż więcej