Zgłoś szkołę do akcji edukacyjnej KAS

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej prowadzą szeroko zakrojone działania edukacyjne w szkołach w całej Polsce, dotyczące zagrożenia związanego z uzależnieniem od hazardu. Do tej pory przeprowadzono spotkania z ponad 190 tysiącami uczniów. Do udziału w akcji można zgłosić swoją szkołę.

Zgłoś szkołę do akcji edukacyjnej KAS
fot. ilustracyjne pixabay

"Hazard? Nie daj się wciągnąć!" to akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych.

Funkcjonariusze pokazują:

  • czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach
  • zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych
  • skutki uzależnień od hazardu

W poprzednich edycjach akcji zorganizowano ponad 4,8 tys. spotkań w prawie 2 tys. szkół. Wzięło w nich udział prawie 192 tys. uczniów.

Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Chcemy też pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych - przekazuje KAS.

Szkołę do udziału w województwie śląskim można zgłosić pisząc na adres: stop.hazard.ias.katowice@mf.gov.pl

Gry na automatach do gier stanowią jedną z najbardziej uzależniających i społecznie niebezpiecznych form hazardu.

Polski rynek nielegalnych gier hazardowych opiera się na dwóch zasadniczych filarach:

  • na nielegalnych automatach do gier oraz
  • nielegalnych grach hazardowych urządzanych za pośrednictwem Internetu

Nielegalne gry hazardowe w sieci Internet odbywają się:

  • w internetowych kasynach gry, w których tak naprawdę grami steruje oprogramowaniew kasynach gry (on-line), dla których Internet jest medium przekazującym dźwięk, obraz, za pomocą którego nie wychodząc z domu uczestniczy się w grach „na żywo” urządzanych w kasynie gry tj. w grach w karty, w kości, amerykańską ruletkę (grach cylindrycznych)
  • na stronach www. operatorów oferujących zakłady wzajemne – bukmacherstwo
  • na platformach społecznościowych, np. z grami zręcznościowymi

Szczególnie niebezpieczne są pozornie niewinne gry internetowe. Często mają ukryte elementy hazardowe, które mogą prowadzić do uzależnienia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Hazard internetowy, którego dostępność jest znacznie większa niż tradycyjnych gier, niesie za sobą zwiększone ryzyko uzależnienia i zagrożenia dla nieletnich, które, jako mniej dojrzałe emocjonalnie od dorosłych, są bardziej podatne na pokusy. To powoduje, że w ich przypadku szybciej przekształcają się one w uzależnienia

- przekazuje KAS.

Wykaz stron internetowych z nielegalnymi grami hazardowymi znajduje się na stronie hazard.mf.gov.pl, na której prowadzony jest Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. W Rejestrze znajduje się już 25.925 zablokowanych stron.

Odpowiedzialności podlega zarówno urządzanie nielegalnych gier hazardowych (też w Internecie), jak i udział w takich grach. Uczestniczenie w nielegalnej grze hazardowej stanowi, zgodnie Kodeksem karnym skarbowym, przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny od 12.039,6 zł do 4.815.840 zł. Urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia podlega karze grzywny od 72.237,6 zł do 28.895.040 zł, albo karze pozbawienia wolności do trzech lat, albo obu tym karom łącznie.

Oprócz odpowiedzialności karnej przewidziana jest również kara administracyjna. Za udział w nielegalnej grze uczestnik gry zostanie ukarany karą w wysokości całej wygranej. Natomiast za urządzanie gier właścicielowi automatu/komputera wymierzana jest kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł za każdy automat/ komputer wykorzystywane do gier online. Kara ta grozi również posiadaczom (najemcom i właścicielom) lokali.

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych gier w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze.

Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

/więcej o akcji: https://www.gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].