Ubezpieczenie AC na miesiąc – czy można kupić?

Autocasco to ubezpieczenie, w ramach którego można uzyskać odszkodowanie na pokrycie strat związanych z uszkodzeniem lub utratą auta. Jest pomocne zwłaszcza podczas podróży, także za granicą. Jeśli pojawią się kłopoty z samochodem, firma ubezpieczeniowa może udzielić odpowiedniej pomocy finansowej. Jednak zazwyczaj umowa jest zawierana na rok, a nie każdy wyjeżdża na tak długo. Zatem, czy można kupić AC na miesiąc? Sprawdź.

Ubezpieczenie AC na miesiąc – czy można kupić?

AC na miesiąc – czy jest dostępne?

W standardowej ofercie towarzystw ubezpieczeniowych, w skrócie TU, można znaleźć autocasco na 12 miesięcy. Zazwyczaj należy wykupić je razem z polisą OC. To korzystne rozwiązanie.

  •       Dzięki dwóm produktom masz zapewnioną pełną ochronę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.
  •       Zakup OC+AC to często korzystna oferta pod względem finansowym – polisy kupowane razem są tańsze.

Jednak to nie jedyne AC, jakie jest dostępne na rynku. Są dwie firmy, które proponują klientom tzw. krótkoterminowe autocasco na miesiąc. Są to PZU i Compensa. Pozostałe towarzystwa odmawiają udzielenia takiej krótkotrwałej ochrony m.in. ze względu na zbyt wysokie ryzyko konieczności wypłacenia świadczenia.

Krótkoterminowe autocasco – jak działa?

Osoby, które zdecydują się na krótkoterminowe OC, mogą liczyć w jego ramach na taką samą ochronę jak w przypadku wykupu ubezpieczenia na cały rok. Jednak przy AC jest nieco inaczej, ponieważ towarzystwo nie ma prawnego obowiązku zapewnienia kierowcy wsparcia. Zatem każda firma może samodzielnie określić, jak będą wyglądały ogólne warunki ubezpieczenia, czyli OWU. Jak to wygląda w praktyce?

  •       Compensa odmawia udzielenia wsparcia, jeśli doszło do kradzieży samochodu, a umowa trwała krócej niż 12 miesięcy. Jest to forma zabezpieczenia się przed próbą wyłudzenia świadczenia.
  •       PZU nie stosuje opisanych powyżej wyłączeń od odpowiedzialności i gwarantuje taką samą pomoc w ramach AC na krótki okres, jak w przypadku standardowej umowy na cały rok. Dotyczy to nie tylko zakresu ochrony, ale także sumy ubezpieczenia. Różnica polega tylko na tym, że okres trwania umowy jest krótszy.

Aby dowiedzieć się dokładnie, jaką ochronę zapewnia wybrane towarzystwo, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Znajdziesz tam najważniejsze informacje w zwięzłej prostej formie.

Krótkoterminowe AC – ile kosztuje?

Chęć zakupu krótkoterminowego AC jest często podyktowana próbą zaoszczędzenia pieniędzy. Wielu właścicieli uważa, że ubezpieczenie na krótszy okres będzie zwyczajnie tańsze. Niestety. Istnieje ryzyko, że składka na autocasco na miesiąc będzie w przeliczeniu nawet wyższa niż w przypadku zawarcia klasycznej umowy.

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje AC, należy skontaktować się osobiście z wybranym towarzystwem lub agentem ubezpieczeniowym. Nie ma możliwości sprawdzenia cen AC krótkoterminowego np. w internetowej porównywarce ubezpieczeń. Możesz obliczyć tam składkę za standardowe ubezpieczenie OC+autocasco, a następnie porównać, czy propozycja TU lub agenta jest korzystna.

Choć można kupić krótkoterminowe AC, warto wcześniej dobrze przeanalizować dostępne opcje na rok. Dzięki temu dowiesz się, czy na pewno autocasco na krócej niż 12 miesięcy jest korzystne, czy też nie. 

Materiał zewnętrzny