Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
31 lipca 2017

Komunikacyjny węzeł gordyjski. Blokują czy nie blokują?

Komunikacyjny węzeł gordyjski. Blokują czy nie blokują?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Czy od 1 września zostanie wprowadzona bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży uczącej się? Wydawało się, że sprawa jest prosta, kiedy w MZK w końcu zgodzono się na to, aby również w Jastrzębiu przynajmniej część mieszkańców mogła skorzystać z biletu za „0” zł. Niespodziewane problemy pojawiły się w Radzie Miasta. 

- To pierwszy krok w realizacji całkowicie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta. Skutecznie negocjowaliśmy warunki z MZK i dopięliśmy swego – mówiła prezydenta Anna Hetman, kiedy zarząd Międzygminnego Związku Komunikacyjnego przegłosował uchwałę o tym, że dzieci, młodzież i studenci, mieszkańcy Jastrzębia będą mogli korzystać z bezbiletowej komunikacji.

Obliczono, że budżet miasta dopłaci do tego projektu  około 1 miliona 300 tysięcy złotych rocznie. Do tego, aby młodzi jastrzębianie mogli korzystać z darmowych przejazdów brakowało jedynie uchwały Rady Miasta.

Kiedy wydawało się, że na sesji w dniu 20 lipca zapadnie decyzja o darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży uczącej się radni PiS nie chcieli głosować tej uchwały, tłumacząc, że muszą przeanalizować problem. Zasygnalizowali, że mają własną propozycję związaną z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców i poprosili o zwołanie za tydzień kolejnej sesji na ten temat. W czwartek, 27 lipca, nie doszło jednak w Radzie Miasta do planowanej dyskusji, ponieważ radni nie przyszli na sesję. Wprawdzie nie tylko radni z Klubu PiS byli nieobecni, ale to przecież oni wnioskowali o zwołanie sesji za tydzień. Dlaczego więc radni chcieli, aby posiedzenie odbyło się w tym terminie, jeśli wiedzieli wcześniej, że mają zaplanowane wyjazdy urlopowe?

Po drugiej sesji na temat komunikacji, która zakończyła się zaraz po jej otwarciu, z powodu braku quorum zawrzało. Pojawiły się oskarżenia pod adresem radnych PiS o zamierzony bojkot i blokowanie projektu. Radni z Klubu Dla Jastrzębia mówili o kpinie i lekceważeniu mieszkańców. Radna Maryniak poczuła się oszukana przez Klub PiS.  

Prezydent Anna Hetman stanowczo odniosła się do rej sytuacji  

- Mimo powszechnego oczekiwania mieszkańców na bezpłatną komunikację, radni po raz kolejny blokują jej wprowadzenie. Taka postawa spowalnia rozwój naszego miasta. Jako odpowiedzialna prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój skutecznie dążę do tego, by jastrzębianom żyło się lepiej. Każdy z nas ma w otoczeniu osobę, która zyskałaby na wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci, młodzieży i studentów. Dlatego nie ulegnę żadnej presji - mówiła po sesji prezydent.

Fot. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój 

Co na to wszystko radni PiS?

-  Na sesji nie tylko nie było radnych z PiS, ale również Wspólnoty Samorządowej, PO, Dla Jastrzębia, Samorządnego Jastrzębia. Z każdego klubu kogoś brakowało. Skandalem jest zachowanie radnych PO i Dla Jastrzębia, którzy również nie przyszli na sesje w sprawie budynków po zamkniętej kopalni Jas-Mos. Czy myśmy robili jakiś alarm, że oni wtedy nie przyszli? - mówił radny Matusiak.

Obecnie mamy do czynienia z dwoma pomysłami na bezpłatną komunikację - na razie dla dzieci i młodzieży, którą chce wprowadzić prezydent Hetman oraz - bezpłatnej linii autobusowej dla wszystkich. Chociaż szczegóły tego rozwiązania nie zostały jeszcze ogłoszone. Są też krytycy mówiący o tym, że nie ma potrzeby dopłacać do bezpłatnych biletów dla kogokolwiek. Ten argument nie jest chyba brany pod uwagę, ani przez prezydent miasta, ani przez radnych PiS. Obie strony tego sporu mają świadomość dopłaty i godzą się na nią. Różnica dotyczy tylko tego, kto będzie miał prawo do korzystania z bezpłatnych przejazdów. Obie strony zgadzają się zatem, że taka bezbiletowa komunikacja jest potrzebna i oczekiwana przez społeczeństwo. Z tym, że jako pierwsza zauważyła to w swojej kampanii wyborczej prezydent Anna Hetman.

Prezydent miasta i radni, także opozycyjny do niej PiS, uważają, że należy wprowadzić bezpłatną dla mieszkańców komunikację i miasto powinno do niej dopłacać.  Istotne jest, jak taka komunikacja ma wyglądać. Prezydent chce wprowadzenie jej dla dzieci i młodzieży, a w dalszym etapie dla wszystkich mieszkańców. Radni PiS również zgadzają się z tym, aby wszyscy jastrzębianie mogli z niej korzystać. Jednak wprowadzenie jednej darmowej linii autobusowej dla każdego może nie załatwić problemu.  Z jaką częstotliwością będzie funkcjonowała ta linia? Czy nie będzie tak, że mieszkańcy będą wybierać darmową linię, której autobusy będą zatłoczone, a pozostałe autobusy będą "woziły powietrze”? Czy takie rozwiązanie zaspokoi oczekiwania pasażerów? Czy każdy będzie mógł jedną bezpłatną linią na czas dojechać do szkoły, pracy? Być może nie każdy poczuje się w równym stopniu zadowolony z takiego rozwiązania.

Inną sprawą jest to, że część radnych, głównie z Klubu PiS, uważa, że nie byli informowani o zamiarach wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży.

- Prezydent Janusz Buda mówił o tym, co dzieje się na posiedzeniach Zarządu MZK podczas sesji. Poza tym Rada Miasta ma w Zarządzie MZK swojego przedstawiciela, którym jest pan Damian Gałuszka - wiceprzewodniczący Rady. Trudno wiec zgodzić się z zarzutami, że nie informował on radnych o  tej sprawie - argumentuje prezydent Anna Hetman.

Czy bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży zostanie wprowadzona od 1 września, mieszkańcy przekonają się podczas kolejnej sesji, pod koniec lipca. Zobaczą też na ile realne są zamiary jej wprowadzenia według pomysłu Klubu PiS. Jastrzębianie sami ocenią czy Rada w tej sprawie rzetelnie pracuje, czy tylko debatuje i na ile te debaty wnoszą coś nowego do sprawy, przyśpieszając znalezienie najlepszego dla jastrzębian rozwiązania.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Gość02.08.2017 1:15

Bastek skąd ty człowieku się urwałeś , znów te twoje głupie wypociny . Dobrze się czujesz czy ci upał zaszkodził ?

Bastek0001.08.2017 12:55

Ja już mam pomysły którą drogą mogli by kursować linie darmowe w Jastrzębiu Zdrój ale tylko dla Mieszkańców którzy maja stały lub tymczasowy meldunek na terenie Miasta Jastrzębia Zdrój I kaszy od wieku 4 lat do 95 lat każdy kto by chciał skorzystać z komunii darmowej po Mieście Mieszkaniec tylko Jastrzębia Zdrój i dla tych osób na obecnym już e bilecie zakodować na 1 dzień darmowych przejazdów do 5 a następny 6 i kolejny płatny według taryfy MZK Jastrzębie

Darmowa Komunikacja w Jastrzębiu Zdrój

Linia 1 ( zamianę za linię 125 i 103 )
Obecna Linia 1 od Przystanku Dworzec Arki Bożka mogłaby kursować następnymi ulicami czyli
Podhalańską ? Arki Bożka ? Łowicką ? Mazowiecką ? Małopolską ? Cieszyńską ? Podhalańską z obsługą Przystanku ponowie na Dworcu Arki Bożka i dalej ul: Podhalańską ? Graniczną ? Al Piłsudskiego ? 11 Listopada ? Zdrojową - Pszczyńska - Połomska ? J. Ligonia ? Górnicza na ostatni Przystanek przy KWK Jas Mos ?

Linia 01 od Przystanku KWK Jas Mos powinna mogłaby kursować następnymi ulicami czyli : Górniczą ? J. Ligonia ? Połomska ? Zdrojową ? 11 Listopada ? Al Piłsudskiego ? Graniczna ? Podhalańska z Obsługą przystanku na Dworzec Arki Bożka i dalej ul: Podhalańską ? Cieszyńską ? Małopolską ? Mazowiecką ? Łowicką ? Arki Bożka ? Podhalańską i na ostatni przystanek Dworzec Arki Bożka

Linia 02 ( zamienię za linię 117 oraz 106 )

Linia 02 Od Przystanku Dworzec Arki Bożka mogłaby kursować następnie ulicami : Podhalańska ? Graniczna ? Al Piłsudskiego ?Sybiraków, - i na Al Piłsudskiego - 11 Listopada ? 1 Maja ? Karola Miarki ? Armii Krajowej ? Broniewskiego ? Al Jana Pawła 2 ? Kusocińskiego ? Jagiełły ? Podhalańską ? Arki Bożka ? Łowicką ? Mazowiecką ? Małopolską ? Cieszyńską ? Al Piłsudskiego ? Sybiraków ? i dalej na Al Piłsudskiego ? Graniczną ? Podhalańską i na ostatni Przystanek na Dworzec Arki Bożka

Linia 02 od Przystanku Dworzec Arki Bożka mogłaby kursować następnymi ulicami czyli ; Podhalańską ? Graniczą ? Al Piłsudskiego ? Sybiraków i na Al Piłsudskiego ? Cieszyńską ? Małopolską ? Mazowiecką ? Łowicką ? Arki Bożka ? Podhalańską ? Jagiełły ? Kusocińskiego ? Al Jana Pawła 2 ? Al Piłsudskiego ? Sybiraków ? dalej Al Piłsudskiego ? Graniczną ? Podhalańską i na ostatni Przystanek na Dworzec Arki Bożka

Linia 03 ( w zamianę za linię 119 )

Od Przystanku Kwk Jas Mos mogłaby kursować następnymi ulicami Górniczą ? J. Ligonia ? Połomska ? Zdrojową ? 1 Maja ? Karola Miarki ? Armi Krajowej ? Broniewskiego ? Al Jana Pawła 2 ? Al Piłsudskiego ? Graniczną ? i na ostatni przystanek na Dworzec Arki Bożka

Linia 03 Od Przystanku Dworzec Arki Bożka ? mogłaby kursować następnie ulicami ? Podhalańską ? Graniczną ? Al Piłsudskiego ? Al Jana Pawła 2 ? Broniewskiego ? Słoneczną ? 1 Maja ? Kasztanowa ? Armii Krajowej ? Ranoszka ? Moszczeńska ? Wodzisławską ? Pszczyńska ? Połomska - J. Ligonia ? Górnicza na ostatni Przystanek przy KWK Jas Mos

Linia 4 ? mogłaby kursować do Bzia = Linia 5 ? mogłaby kursować do Szerokiej = Linia 6 Mogła by kursować do Ruptawy = Linia 7 mogłaby kursować do Dubielca

normalny mieszkaniec01.08.2017 12:31

PiS nic nie blokuje tylko mądrze zarzadza miastem, koniec dyskusji.

do gość z 20;2401.08.2017 8:11

Jak pisowce wprowadzą bezpłatnąkomunikację na 1 linii, to dla kogo wobec tego bedzie komunikacja pozostała, dla lepszych, bogatszych, lepiej sytuowanych? Czy to nie jest dzielenie ludzi na lepszych i gorszych? Przestańcie z tym pisowskim jazgotem - klakierzy

Gość31.07.2017 20:24

albo darmowa komunikacja dla wszystkich albo dla nikogo....a przy następnych wyborach głosujcie na osoby niezwiązane z żadną partią.

Mieszkając tu31.07.2017 18:55

Blokują, blokują. To wyraźnie widać. Nie byłem nastawiony źle do PiS. Liczyłem, że to będzie ta "świeża krew". Teraz jestem im niechętny, bo widzę jak kłamią, manipulują i podżegają do nienawiści do innych. Cały Kaczyński, cały on.

...31.07.2017 18:18

Ogromna uczciwość !!! nic nie robić z komunikacją przez ostatnie lata bo byli przy ko....
Ale jak władza w innych rękach to blokować wszystko co tylko się da .
A że kosztem miasta i mieszkańców !!??

Pokaż wszystkie opinie (34)