Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
3 sierpnia 2017

Trwają negocjacje w JSW. "Nikt was nie wyroluje"

Trwają negocjacje w JSW.  "Nikt was nie wyroluje"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Pod koniec lipca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Rozpoczęły się rozmowy nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Dokumentem, który uszczegółowia prawa i obowiązki pracowników, sposób wynagradzania oraz przyznawanie innych świadczeń związanych z pracą. 

- Pierwsze spotkanie w sprawie ZUZP JSW odbyło się 31 lipca. Zarząd spotkał się z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych. Przedstawiono obecną sytuację JSW związaną m.in. z cenami węgla na światowych rynkach. Podczas spotkania podkreślono, to, że branża górnicza ulega dość znacznym wahaniom. Dlatego konieczne jest takie uwzględnienie zapisów w ZUZP, aby oddały specyfikę tej branży - mówiła rzecznik JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Związek Zawodowy Górników JSW S.A.  zapewnia, że twardo będzie bronić interesów pracowniczych.

- Zapewniam wszystkich pracowników, że Reprezentatywne Organizacje Związkowe was nie wyrolują. Wzniecanie takich niepokojów wśród górników jest niepotrzebne. Nasza organizacja związkowa postara się, jak najlepiej zabezpieczyć interesy wszystkich zatrudnionych w porozumieniu z pracodawcą. Musimy się porozumieć z zarządem JSW w taki sposób, aby ustalenia były korzystne zarówno dla firmy jak i dla nas. Chcemy, żeby ZUZP był taką konstytucją zakładową respektowaną przez wszystkich - wyjaśnia Paweł Kołodziej, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w JSW. 

Sławomir Kozłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w JSW. Uważa, że wiele spraw da się rozstrzygnąć przy stole negocjacyjnym.

- Reprezentatywne Związki Zawodowe wypracowały wspólną koncepcję w sprawie zapisów ZUZP. Władze Spółki, z jakimi teraz przyjdzie nam rokować, są otwarte na dialog społeczny i jak dotychczasowe rozmowy pokazują, da się z nimi dogadać. Sprzyjać podpisaniu układu będzie też koniunktura na rynku węgla i stali oraz polepszająca się sytuacja finansowa JSW. Obie strony rokowań zdają sobie też sprawę z faktu, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Teraz w JSW obowiązują zapisy różnych układów zbiorowych pracy pochodzących jeszcze z czasów, gdy kopalnie były samodzielnymi podmiotami gospodarczymi. Pracownicy przyjmowani do pracy w 2012 roku zostali objęci tzw. „nowymi umowami o pracę”, znacznie różniącymi się przyjętym sposobem wynagradzania, ten sam problem dotyczy także pracowników przejętych z SiG-u - mówił przewodniczący dla Jastrzębskiego Węgla (Lipiec nr 9 (146)/ 2017).

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (70)
a...23.08.2017 15:23

... i w takim towarzystwie tu trza robic... boshe...

pieron jakich mało10.08.2017 20:39

Do mie godosz ? Co TY do mie godosz Chopie !!!

ŚMIESZNY09.08.2017 17:52

Panowie popatrzcie sami na siebie i złapcie się roboty. Niech jeden z drugim nie pogrąża swoich kolegów z pracy i nie "sra do swojego gniazda".

Gość08.08.2017 16:02

@ Ścianowiec

Masz racje z tym pogonieniem tylko pamiętaj żeby kupili wam spore zapasy kilofów i taczek.

Bo jako króle węglą to jesteście mądrzy ale jak szybowy, przewóz,ślusarze i elektrycy oraz służby wentylacyjne zastrajkują to jedyny węgiel jaki zobaczycie to ten w aptece.

Scianowiec07.08.2017 20:53

Ja bym pogonił to towarzystwo adoracji z tych rozdzielń do roboty lebry jedne a linterowi bym to oddał i mamy ludzi do ściany do spongowania

gosc07.08.2017 19:03

a za 6 tys to tylko idiota pracuje...

ginter07.08.2017 18:40

O co tyle krzyku przeciez zegarek za10 tysięcy euro to jak za darmo.

Pokaż wszystkie opinie (70)