Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
3 sierpnia 2017

Trwają negocjacje w JSW. "Nikt was nie wyroluje"

Trwają negocjacje w JSW.  "Nikt was nie wyroluje"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Pod koniec lipca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Rozpoczęły się rozmowy nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Dokumentem, który uszczegółowia prawa i obowiązki pracowników, sposób wynagradzania oraz przyznawanie innych świadczeń związanych z pracą. 

- Pierwsze spotkanie w sprawie ZUZP JSW odbyło się 31 lipca. Zarząd spotkał się z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych. Przedstawiono obecną sytuację JSW związaną m.in. z cenami węgla na światowych rynkach. Podczas spotkania podkreślono, to, że branża górnicza ulega dość znacznym wahaniom. Dlatego konieczne jest takie uwzględnienie zapisów w ZUZP, aby oddały specyfikę tej branży - mówiła rzecznik JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Związek Zawodowy Górników JSW S.A.  zapewnia, że twardo będzie bronić interesów pracowniczych.

- Zapewniam wszystkich pracowników, że Reprezentatywne Organizacje Związkowe was nie wyrolują. Wzniecanie takich niepokojów wśród górników jest niepotrzebne. Nasza organizacja związkowa postara się, jak najlepiej zabezpieczyć interesy wszystkich zatrudnionych w porozumieniu z pracodawcą. Musimy się porozumieć z zarządem JSW w taki sposób, aby ustalenia były korzystne zarówno dla firmy jak i dla nas. Chcemy, żeby ZUZP był taką konstytucją zakładową respektowaną przez wszystkich - wyjaśnia Paweł Kołodziej, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w JSW. 

Sławomir Kozłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w JSW. Uważa, że wiele spraw da się rozstrzygnąć przy stole negocjacyjnym.

- Reprezentatywne Związki Zawodowe wypracowały wspólną koncepcję w sprawie zapisów ZUZP. Władze Spółki, z jakimi teraz przyjdzie nam rokować, są otwarte na dialog społeczny i jak dotychczasowe rozmowy pokazują, da się z nimi dogadać. Sprzyjać podpisaniu układu będzie też koniunktura na rynku węgla i stali oraz polepszająca się sytuacja finansowa JSW. Obie strony rokowań zdają sobie też sprawę z faktu, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Teraz w JSW obowiązują zapisy różnych układów zbiorowych pracy pochodzących jeszcze z czasów, gdy kopalnie były samodzielnymi podmiotami gospodarczymi. Pracownicy przyjmowani do pracy w 2012 roku zostali objęci tzw. „nowymi umowami o pracę”, znacznie różniącymi się przyjętym sposobem wynagradzania, ten sam problem dotyczy także pracowników przejętych z SiG-u - mówił przewodniczący dla Jastrzębskiego Węgla (Lipiec nr 9 (146)/ 2017).

 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW chce wybudować nową kopalnię? JSW chce wybudować nową kopalnię?

JSW zbudowała siłownię plenerową przed siedzibą zarządu JSW zbudowała siłownię plenerową przed siedzibą zarządu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (70)
a...23.08.2017 15:23

... i w takim towarzystwie tu trza robic... boshe...

pieron jakich mało10.08.2017 20:39

Do mie godosz ? Co TY do mie godosz Chopie !!!

ŚMIESZNY09.08.2017 17:52

Panowie popatrzcie sami na siebie i złapcie się roboty. Niech jeden z drugim nie pogrąża swoich kolegów z pracy i nie "sra do swojego gniazda".

Gość08.08.2017 16:02

@ Ścianowiec

Masz racje z tym pogonieniem tylko pamiętaj żeby kupili wam spore zapasy kilofów i taczek.

Bo jako króle węglą to jesteście mądrzy ale jak szybowy, przewóz,ślusarze i elektrycy oraz służby wentylacyjne zastrajkują to jedyny węgiel jaki zobaczycie to ten w aptece.

Scianowiec07.08.2017 20:53

Ja bym pogonił to towarzystwo adoracji z tych rozdzielń do roboty lebry jedne a linterowi bym to oddał i mamy ludzi do ściany do spongowania

gosc07.08.2017 19:03

a za 6 tys to tylko idiota pracuje...

ginter07.08.2017 18:40

O co tyle krzyku przeciez zegarek za10 tysięcy euro to jak za darmo.

Pokaż wszystkie opinie (70)