Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
11 sierpnia 2017

Czy roboty będą pracować zamiast górników?

Czy roboty będą pracować zamiast górników?
fot. JSW S.A.

Pewnie jeszcze długo roboty nie zastąpią górników w kopalniach. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że już niedługo będą wprowadzane pod ziemię. JSW mocno stawia na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. 

Robotyzacja to w górnictwie podziemnym przyszłość, jednak nieodległa- tak uważa Artur Dyczko,  pełnomocnik zarządu ds. technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Podczas czerwcowego Międzynarodowego Forum Górniczego, którego organizatorem była Jastrzębska Spółka Węglowa padały głosy, że górnictwo nie może obejść się bez innowacji i automatyzacji oraz zdalnej diagnostyki. Zresztą już dawno wkroczyły one do pracy w kopalniach. Teraz coraz częściej mówi się o robotach. Mają one podejmować te zadania, które występują w trudnych dla ludzi warunkach. Inżynierowie, którzy zajmują się tą problematyką przekonują, że to nie jest science fiction, wprawdzie przyszłość, ale nieodległa.

Warto przypomnieć, JSW uruchomiła Centrum Zaawansowanej Analityki Danych, które znajduje się w budynku siedziby zarządu spółki. Teraz osoba, która znajdzie się przed ścianą złożoną z czterech potężnych monitorów może na bieżąco w rzeczywistym czasie śledzić postępy pracy w poszczególnych zakładach górniczych. Dzięki systemowi na monitorach wyświetlą się dane z pracy maszyn i urządzeń zaangażowanych w procesach urabiania węgla, odstawy, transportu i przygotowania frontu robót, a także innych danych ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy. Wszystko to po to, aby pozyskać informację, które pozwolą wpłynąć na efektywność pracy, właściwe wykorzystanie maszyn, odpowiednią organizację pracy.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Janek14.08.2017 15:30

Na zofiji kalfusy z Ed też są rozpuszczeni

hera14.08.2017 11:55

W polskich kopalniach na pewno NIE ,solidarność nie pozwoli na zwalnianie polskich górników.

franek13.08.2017 15:04

Na boryni to Andrzejek rozpuscil kalfusow przed Andrzejkiem jak trup rządził to w przewozie porządek byl później to juz tylko prywata pod niego wszystko a w oddziele ogólnie bałagan.dopiero jego następca wyprostował zaniedbania.

pomocnik kalifaktora do franek13.08.2017 13:51

Bo ktoś musi kierownikowi jajecznice zrobić przed zjazdem i obiad po wyjeździe i w międzyczasie jeszcze polac kilka setek.Wtedy syty kierowniczek jak zjedzie na dół to tak ryczy po śleprach że aż wydobycie wzrasta.Więc kalifaktorzy są wręcz niezbędni na kopalni by było odpowiednie duże wydobycie.

Czesław 13.08.2017 12:24

Najlepszy absurd jest w tym ze ci tak zwani kafaktorzy mają szychty oskładkowane po 1.8 jakby pracowali w ścianie przodku czy ksrg a tak naprawde gotują obiady noszą galoty kierownika do pralni a potem maja wyższe emeryturyod tych co pracowali za nich cały czas przeciez to czyste frajerstwo pora by ktos to zmienił

franek13.08.2017 11:38

Czynności wykonywane przez tak zwanych kalifaktorów powinni przejac pracownicy powierzchni lub firmy zewnętrzne taki Grzegorz s z boryni nie przyjmował się na piwierzchnie tylko na dol wiec dlaczego siedzi w kanciapie na powierzchni i gotuje obiad zamiast na dole jeździć maszynką lub kuc tory.

Do lesnego zwierza13.08.2017 11:02

W pierwszej kolejnosci szybko i sprawnie mozna zreformowac administracje. Zatrudnic firmy zewnetrzne, ktore obniza koszty. Trzeba bedzie zwolnic fryzjerki! Po co spolka weglowa ma podspolke informatyczna?? Zewneyrzna usluga bedzie o polowe tansza!

Pokaż wszystkie opinie (28)