Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
8 sierpnia 2017

Deputat: Albo pieniądze, albo dożywotnia wypłata

Deputat: Albo pieniądze, albo dożywotnia wypłata
fot. JSW S.A.

Ruszyła sprawa deputatu węglowego dla byłych górników. Możliwe, że emeryci będą mieć do wyboru czy zdecydować się na jednorazową wypłatę pieniędzy z tytułu prawa do deputatu węglowego, czy też wybrać wypłacanie tego świadczenia dożywotnio, jako dodatek do emerytury. 

O pracach, jakie trwają w związku z deputatem węglowym dla byłych pracowników kopalń poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Resort chciałby, aby prace na tym problemem zakończyły się do końca roku. 

Sprawa deputatów ma być jeszcze omawiana z premier Beatą Szydło. Rozpatruje się propozycję, aby to emeryci zdecydowali czy chcą otrzymywać świadczenie dożywotnio, jako dodatek do emerytury, czy też woleliby jednorazową wypłatę  tego świadczenia za okres 10 lat z góry. 

Według ministerstwa energii wypłata deputatu węglowego na jedną osobę rocznie to kwota ok. 1,4 tys. zł. Według tego przelicznika jednorazowa wypłata świadczenia za okres 10 lat, to suma ok. 14 tys. zł. 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (49)
Gość20.11.2017 6:49

Wyniki Ekstraklasy wyniki Ekstraklasy2

tom15.11.2017 22:16

Witam. nie wypada zawiścić. górnicze emeryci nikomu nie zabieraja tylko swoje chcą. jak ich agitowano do pracy pOD ZIEMIĄ to zapewniono im dożywotnio ten deputat. i niech ich obecny żąd nie oszfabia tym jałmużnym. Bo to jest bezprawie i niesprawiedliwośc. kopalnia zadłuza mnustwo kadry biorowej i dozoru z gruba pensiż. i oczywiscie elektrownie dostaja prawie za darmo wegiel. a całe społeczenstwo z prądu korzysta. i nikt tu nie mówi zeby chetnie dał drożej za prąd bo górnik wydobył wegiel a elektroenia za grosze zabiera cały czas rok po roku. i tak zadłuża się kopalnie. jest też mnostwo sztygarów nadsztygarów i tak coraz wyżej z coraz wiekszymi pęsjami. ,rodzinki mnóstwo. kiedys było to nie do pomyślenia. Związki zawodowe do niczego sie nie nadaja, a jest jch tez ogrom. Kto mądry to NIE WEŻMIE TEJ JAŁMUŻNEJ bo ma dożywotnio przyznany deputat. A prawo nie działa wstecz.. Żyjemy jeszcze w państwie prawa. Chcecie np. żeby wam to 500+ odebrali za kilka lat tak bezprawnie jak emerytom. Emeryci to nasi tatusiowie, dziadkowie. Co to za kraj ze im zawiszczą zamiast wziąść w obrona. Bo za kilka lat Was nikt nie obroni. ZŁO WRACA DO CZŁOWIEKA. trochę miłosci bliżniego . Pozdrawiam

Gość15.11.2017 21:50

nie brać jał,uznej. Deputat jest zagwarantowany przez ppaństwo Polskie i tak ma być. prawa ustalonego sie nie odbiera. inaczej to bezprawie i niesprawiedliwośc. Kolejarze biorą deputat i nikt im nie odbiera. kopalnie maja długi bi w biórach jest nadmiar kadry grubo zarabiajacej. a i elektrownie węgiel dostają za grosze. a cała polska z prądu korzysta. a teraz na górników ziomale jadą jak na wilka

koniec oszukiwania11.08.2017 14:13

Pora na zapłatę tego co zabraliście, spółka przynosi zyski - spółka płaci!

Slawo 10.08.2017 19:47

Interesuje mnie kim z wykształcenia jest i gdzie pracuje bądź pracował ten seboc

ginter10.08.2017 15:53

Co to jest nędzny deputat jak zegarek za 10 tysięcy euro jest jak za darmo.ekscytujecie się niczym niczego nikt nie dostal a wy juz z zawiści piane lejecie.jak łatwo was poróżnić.razem klepiemy jedną biedę a jak komuś miałoby byc tycke lepiej to od razu szum.ja nie dostanę nic bo inna branża ale dobrze ze ktos cos dostanie bo suma sumaru wszyscy skorzystają.

Gość10.08.2017 14:41

@ Górnik
Dziś o 0:07

Idź do notariusza z tym wpisem niech ci go zaksięguje i jak dożyjesz tej zacnej emerytury żeby nie przyszło ci na myśl brać za węgiel jak będą dawać emerytom.

Pokaż wszystkie opinie (49)