Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
EkoOkna
16 sierpnia 2017

Czy miasto przejmie PKM? Radni chcą dokapitalizować firmę

Czy miasto przejmie PKM?  Radni chcą dokapitalizować firmę
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta radni upoważnili prezydent do tego, aby dofinansować Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PKM.  

Sesja nadzwyczajna została zwołana z inicjatywy radnych Prawo i Sprawiedliwość oraz Iwony Rosińskiej (Wspólnota Samorządowa). Podczas posiedzenia przyjęto uchwałę W sprawie kierunków rozwoju transportu zbiorowego w mieście.

- Zdaniem wnioskodawców istnienie własnego przedsiębiorstwa przewozowego jest wartością, którą należy chronić. Możliwe jest dostosowanie przedsiębiorstwa do zmiennych warunków poprzez jego dokapitalizowanie i objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki przez miasto. Wymaga to podjęcia rozmów z jedynym wspólnikiem PKM celem ustalenia sposobów współpracy i uzyskania zgody na przejecie kontroli spółki przez miasto - napisali m.in. radni w uzasadnieniu uchwały.   

Podczas sesji prawnik urzędowy Łukasz Kałusowski podnosił kwestię, że proponowana przez radnych uchwałach może być niezgodna z prawem. Ponieważ według niego gmina nie może być udziałowcem w spółce nie mając dla niej zadań do wykonania. Jastrzębie-Zdrój przekazało organizację komunikacji MZK. Prawnik argumentował, że takie stanowisko podzielił swoim wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Kasza (PiS) wskazywał natomiast na to, że prawo w Polsce nie jest jednoznaczne i w tej sprawie nie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.

Prezydent miasta Anna Hetman również wskazywała na konieczność ratowania PKM, którego kondycja wynika z wcześniejszych zaniedbań, szczególnie przetargu z 2014 (niska cena wozokilometra). Wskazywała również na uchwałę o wystąpieniu miasta z MZK ze stycznia 2015 r., jako szansę na pomoc PKM, która nie została wykorzystana. Poinformowała, że miasto ciągle dokonuje analiz sytuacji PKM i MZK. Obecnie przeprowadzany jest audyt MZK.

- Los PKM leży nam na sercu. Działania, które podejmujemy w związku z tym muszą być zgodne z prawem. Prezydent miasta podejmuje trudne decyzje, ale musi też stać na straży finansów publicznych. Sama uchwała zaproponowana przez radnych nie niesie za sobą skutków. Natomiast wykonanie tej uchwały stanowi już problem. Chciałabym zaapelować do radnych, aby te nasze działania, mam nadzieję wspólne, przynosiły konkretne skutki, a nie tylko działania na piśmie, które nie niosą, bądź nie mogą nieść ze sobą wymiernych efektów ze względu na ograniczenia formalno-prawne - mówiła podczas sesji prezydent Anna Hetman. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (89)
lidl22.08.2017 7:38

Należy mieć nadzieję, że rada miasta dziś na sesji nie przegłosuje uchwały o darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży.

do godz. 9.5821.08.2017 11:45

Żaden radny, nawet ten z wykształceniem prawniczym nie ma obowiązku odwalania pracy za prezydenta,jego pracowników oraz obsługę prawną urzędu miasta. Podobno każdemu za coś płacą i to bardzo dobrze! Możesz wymagać od zastępcy Hetmanowej - Janusza Budy - on podobno ukończył prawo. Wiedź, że prezydent miasta przedkłada radzie miasta gotowe projekty uchwał, a nigdy odwrotnie. Przecież to oczywiste. Jeżeli nie kumasz to rozpocznij edukację.

Oj Henryk, Henryk 21.08.2017 9:58

W Radzie sami prawnicy.W tym jeden podobno UJ z wyróznieneim skończył. Prawnik Klimczak. Prawnik SŁawik. Kto im kazał głosować za wadliwymi uchwałami. Ktoś im kazał ręke podnosić, czy może guzik za nich wcisnął? Mogli nie zagłosować, skoro mają taką wiedzę moerytoryczną - poodbno.

Henryk21.08.2017 9:55

Widać, że jesteś z partii rządzącej w mieście, czyli PO - obecnej figurki. Muszę ci napisać więcej dla rozjaśnienia umysłu. Dotacje do przedszkoli zostały unieważnione na urzędowe zawiadomienie - brak tylko źródła finansowania, a NIE niezgodności z prawem. Były unieważnione ważniejsze uchwały, ponieważ prezydent miasta przedłozyła wadliwe projekty uchwał, które zaakcepptowała prywatna firma adwokacka świadcząca usługi prawne w UM zaq grubą kasę. Tak dla przykładu:
- statutu Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego,
- nprogramu opieki nad bezdomnnymi zwierzętami i ...
- regulaminu ws. wysokości wynagrodzenia, dodatków i innych składników dla nauczycieli,
- przeznaczenia mienia jedn. budżet. Miasta znajdującego się w tych jednostkach w związku ze zmianą
ustroju szkolnictwa,
- przebiegu ulic: Frysztackiej i Piakowej,
- miejscowego plaanu zagospod. przestrz. Miasta - x 2,
- rozwoju sprotu w mieście do 2020 r. w perspektywie do 2025 r.,
- regulaminu rozpatrywania skarg, wniosków i petycji.
Te projekty uchwał nie przygotowywali tzw. "pisowcy" ale pielęgniarki, Maryśki i fryśki i (...) zatrudnione w UM na stanowiskach naczelników wydziałów i dyrekorzy jednostek Miasta. Czy mówi ci to coś?
Czy jeszcze nadal będziesz szukał winnych nieudolności osób zatrudnionych i pobierających wielkie wypłaty z naszych podatków?

A uchwała ws. rozwoju sportu lub dotacji, śmieci czy JZK np. statut czy ile razy były unieważniane? Przecież je robiły

do Józef 21.08.2017 9:02

Ty pisowski propagandzisto, pamiętam ze uniewazniono dotacje do przedszkoli autorstwa radnej Aerobik-Rosinskiej, nie wskazała zródeł finansowania i chcoiażby na temat skoku radnych na Gazetę Jastrząb, jako złamanie zasady niezależności mediów. Były też i inne uchwały pisowskie uniewaznione, ale wymieniam te które mi przychodzą do głowy jako pierwsze i były głosne

Józef21.08.2017 7:53

Przecież pisano ws. uchwał np. do tego wojewody i w mediach też i co z tego wyszło. W tut. urzędzie adwokaci sprawujący obsługę prawną urzędu - nie są ani z Jastrzebia ani z PiS-u i jaki efekt??? Ile uchwał uchyliły organy nadzoru za czasów hrabiny?
Gdyby wojewoda dysponował na każde Miasto tylomo prawnikami co Jastrzębie to wynik uniewaznionych uchwał byłby duzo wyższy. Już podczas sesji słychać ich opinię adwokatów, prezydenta lub zastępców na temat głosowanych projektów uchwał - typu: Niezgodny z prawem, wojewoda unieważni (...) Czy strzelili celnie chociaż 1 raz? Na pewno NIE!

do Klient 20.08.2017 22:16

Mądralo nikt nie pisze do organów nadzoru, one same z siebie kontroluja uchwały, zeby nie powstały buble prawne w wykonanku prawników - pisowców. Gdyby nie pisowski wojewoda to mielibyśmy tych publi, oj mielibysmy. Nawet koleś z ich frakcji leci po nich jak połysej kobyle w swoich orzeczeniach.

Pokaż wszystkie opinie (89)