Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
21 sierpnia 2017

Radni zdecydują w sprawie bezpłatnej komunikacji

Radni zdecydują w sprawie bezpłatnej komunikacji
fot. MZK Jastrzębie

We wtorek podczas sesji nadzwyczajnej radni podejmą decyzję, czy dzieci i młodzież będą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Jastrzębia. Jeśli tak się stanie to osoby uprawnione do takich przejazdów będą korzystać z nich na podstawie tzw. Karty Jastrzębianina.

Decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju zapadła w lipcu podczas Zgromadzenia Delegatów MZK zrzeszającego przedstawicieli 10 gmin tworzących Związek. Na tej podstawie Zarząd MZK opracował i zatwierdził regulamin korzystania z darmowych przejazdów przez dzieci, uczniów i studentów. Aby bezpłatna komunikacja w Jastrzębiu stała się faktem konieczne jest podpisanie porozumienia pomiędzy miastem a MZK. 

- Jesteśmy na to przygotowani. Od strony formalno-prawnej wszystko dopięliśmy na ostatni guzik. Czekamy teraz na decyzję radnych, którzy, by komunikacja za 0 złotych weszła w życie, muszą przegłosować uchwałę o zmianach w budżecie miasta - mówi prezydent Anna Hetman.

Do bezpłatnych przejazdów będzie upoważniać posiadanie "Karty Jastrzębianina", czyli e-biletu z taryfą 0 zł. Będzie ona wydawana dzieciom do 7 roku życia, uczniom i studentom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. W przypadku dzieci młodszych wystarczy oświadczenie rodziców, którzy potwierdzą, że maluch mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Ważność Karty będzie przedłużana co roku po okazaniu ważnej legitymacji. Uczniowie powinni to zrobić do końca września po rozpoczęciu nauki w kolejnej klasie, natomiast studenci do końca października lub do końca marca wraz z rozpoczęciem nowego semestru. 

Pasażer korzystający z Karty upoważniającej do bezpłatnych przejazdów zobowiązany jest zarejestrować swój przejazd zbliżając e-bilet do kasownika po wejściu do autobusu. Brak rejestracji traktowany będzie jako jazda bez ważnego biletu. Mandat wynosi 120 zł. Jest on anulowany, gdy pasażer pojawi się w Biurze MZK do 7 dni od zdarzenia z ważną "Kartą Jastrzębianina". Wówczas pobierana jest jedynie opłata manipulacyjna w wysokości 12 zł. Przypominamy ponadto, że posiadacz e-biletu z taryfą 0 zł nie jest zwolniony z opłaty za posiadany bagaż. Tak więc, przewożąc rower czy większego psa należy kupić bilet bez ulgi (Paragraf 5 Taryfy przewozu osób i bagażu - dokument dostępny na stronie www.mzkjastrzebie.com). Mandat za brak biletu na bagaż wynosi 48 zł.       

Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie na wszystkich liniach MZK wyłącznie w granicach miasta. Jastrzębianin chcąc korzystać z komunikacji poza granicami swojej miejscowości powinien posiadać odrębny e-bilet lub kupić bilet u kierowcy. O tym, że pasażer zbliża się do przystanku granicznego kończącego bezpłatną komunikację mają przypominać komunikaty głosowe w autobusie.   

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy

MZK wypowiada umowę firmie Warbus MZK wypowiada umowę firmie Warbus

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (41)
Jorgi22.08.2017 19:26

Dzieci dostają 500+ to mogą płacić za swoje bilety dlaczego zawsze najbiedniejsi czyli renciści nie są brani pod uwagę.

Franek22.08.2017 17:20

Hetmanowa z Budą wszystko zrobili nie czekajć na decyzję rady miasta. Szkoda że nie pokryli oni lub ich partie kosztów tego cudu. Radnych potraktowali jak synków u kowala. Dosłownie: "nie chcecie ale musicie bo będzie "pucz". Tak zachowują się politycy z PO. Radna Lucyna to żadne autorytet.

do chochlik22.08.2017 17:14

Postępujesz identycznie jak opozycja w sejmie. |Potrafisz tylko krytykować i nic więcej! Panu Matusiakowi to mawet nie dorastasz do pięt. Żeby przeszkadzać to rzeba coś sobą reprezentować i na czymś się znać, a ty bajasz jak "baba". Komunikację należy najpierw uporządkować - zacząć od rozkładów jazdy, a nie dokładać do niej kolejne miliony i mówić zrobiłam. Rada Miasta nie powinna dać kasy na ten cel!!!

chochlik22.08.2017 16:17

Jesli ktos przeszkadza to Matusiak. Ale nie w sesji tylko w całym miescie...

Fan Maryniakowej22.08.2017 15:56

Na sesji:
Szereda: - MZK już widze jest przygotowane, a my nawet nie podjęliśmy decyzji.
Maryniak: - Gdyby nie byli przygotowali to byście mówili że nie są przygotowani.
Matusiak (oburzony): - Proszę nie przeszkadzać!

Fan Maryniakowej22.08.2017 15:45

Oglądacie sesje rady miast w internecie? Pani Maryniak wszystko powiedziała. Pozamiatane.

Bastek0022.08.2017 13:41

Jak robić to dla wszystkich Mieszkańców którzy mają stały lub tymczasowy meldunek na terenie naszego pięknego Miasta jakim jest Jastrzębie Zdrój

Lud 2 wariant to zrobić następująco

Na obecnym e bilecie imiennym ze zdjęciem i które teraz funkcjonują w MZK Jastrzębia
I tak taki e bilet imienny ze zdjęciem musieli by mieć wyrobiony każdy Pasażer od 6 lat do 95 lat - ale który ma stały lub tymczasowy meldunek na terenie Miasta Jastrzębia Zdrój
I każdy Pasażer tego e biletu imiennego od 6 lat do 95 lat upoważniał go do 5 Przejazdów darmowych na 1 dzień a np już 6 i kolejny płatny według obecnej taryfy
I jeszcze 1 punkt regulaminu zmienić
Osoby od 95 lat do 100 lat upoważnione dopiero do przejazdów Ulgowych
A osoby które mają ukończone 100 lat mogli by podróżować za darmo na podstawie e biletu seniora lub ostatecznie na podstawie dowodu osobistego

Pokaż wszystkie opinie (41)