Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°-1°
21 sierpnia 2017

Radni zdecydują w sprawie bezpłatnej komunikacji

Radni zdecydują w sprawie bezpłatnej komunikacji
fot. MZK Jastrzębie

We wtorek podczas sesji nadzwyczajnej radni podejmą decyzję, czy dzieci i młodzież będą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Jastrzębia. Jeśli tak się stanie to osoby uprawnione do takich przejazdów będą korzystać z nich na podstawie tzw. Karty Jastrzębianina.

Decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju zapadła w lipcu podczas Zgromadzenia Delegatów MZK zrzeszającego przedstawicieli 10 gmin tworzących Związek. Na tej podstawie Zarząd MZK opracował i zatwierdził regulamin korzystania z darmowych przejazdów przez dzieci, uczniów i studentów. Aby bezpłatna komunikacja w Jastrzębiu stała się faktem konieczne jest podpisanie porozumienia pomiędzy miastem a MZK. 

- Jesteśmy na to przygotowani. Od strony formalno-prawnej wszystko dopięliśmy na ostatni guzik. Czekamy teraz na decyzję radnych, którzy, by komunikacja za 0 złotych weszła w życie, muszą przegłosować uchwałę o zmianach w budżecie miasta - mówi prezydent Anna Hetman.

Do bezpłatnych przejazdów będzie upoważniać posiadanie "Karty Jastrzębianina", czyli e-biletu z taryfą 0 zł. Będzie ona wydawana dzieciom do 7 roku życia, uczniom i studentom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej. W przypadku dzieci młodszych wystarczy oświadczenie rodziców, którzy potwierdzą, że maluch mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Ważność Karty będzie przedłużana co roku po okazaniu ważnej legitymacji. Uczniowie powinni to zrobić do końca września po rozpoczęciu nauki w kolejnej klasie, natomiast studenci do końca października lub do końca marca wraz z rozpoczęciem nowego semestru. 

Pasażer korzystający z Karty upoważniającej do bezpłatnych przejazdów zobowiązany jest zarejestrować swój przejazd zbliżając e-bilet do kasownika po wejściu do autobusu. Brak rejestracji traktowany będzie jako jazda bez ważnego biletu. Mandat wynosi 120 zł. Jest on anulowany, gdy pasażer pojawi się w Biurze MZK do 7 dni od zdarzenia z ważną "Kartą Jastrzębianina". Wówczas pobierana jest jedynie opłata manipulacyjna w wysokości 12 zł. Przypominamy ponadto, że posiadacz e-biletu z taryfą 0 zł nie jest zwolniony z opłaty za posiadany bagaż. Tak więc, przewożąc rower czy większego psa należy kupić bilet bez ulgi (Paragraf 5 Taryfy przewozu osób i bagażu - dokument dostępny na stronie www.mzkjastrzebie.com). Mandat za brak biletu na bagaż wynosi 48 zł.       

Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie na wszystkich liniach MZK wyłącznie w granicach miasta. Jastrzębianin chcąc korzystać z komunikacji poza granicami swojej miejscowości powinien posiadać odrębny e-bilet lub kupić bilet u kierowcy. O tym, że pasażer zbliża się do przystanku granicznego kończącego bezpłatną komunikację mają przypominać komunikaty głosowe w autobusie.   

Polub i udostępnij
Czytaj też

11 i 12 listopada autobusy jeżdżą jak w niedzielę 11 i 12 listopada autobusy jeżdżą jak w niedzielę

W piątek będzie mniej kursów autobusowych W piątek będzie mniej kursów autobusowych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (41)
Jorgi22.08.2017 19:26

Dzieci dostają 500+ to mogą płacić za swoje bilety dlaczego zawsze najbiedniejsi czyli renciści nie są brani pod uwagę.

Franek22.08.2017 17:20

Hetmanowa z Budą wszystko zrobili nie czekajć na decyzję rady miasta. Szkoda że nie pokryli oni lub ich partie kosztów tego cudu. Radnych potraktowali jak synków u kowala. Dosłownie: "nie chcecie ale musicie bo będzie "pucz". Tak zachowują się politycy z PO. Radna Lucyna to żadne autorytet.

do chochlik22.08.2017 17:14

Postępujesz identycznie jak opozycja w sejmie. |Potrafisz tylko krytykować i nic więcej! Panu Matusiakowi to mawet nie dorastasz do pięt. Żeby przeszkadzać to rzeba coś sobą reprezentować i na czymś się znać, a ty bajasz jak "baba". Komunikację należy najpierw uporządkować - zacząć od rozkładów jazdy, a nie dokładać do niej kolejne miliony i mówić zrobiłam. Rada Miasta nie powinna dać kasy na ten cel!!!

chochlik22.08.2017 16:17

Jesli ktos przeszkadza to Matusiak. Ale nie w sesji tylko w całym miescie...

Fan Maryniakowej22.08.2017 15:56

Na sesji:
Szereda: - MZK już widze jest przygotowane, a my nawet nie podjęliśmy decyzji.
Maryniak: - Gdyby nie byli przygotowali to byście mówili że nie są przygotowani.
Matusiak (oburzony): - Proszę nie przeszkadzać!

Fan Maryniakowej22.08.2017 15:45

Oglądacie sesje rady miast w internecie? Pani Maryniak wszystko powiedziała. Pozamiatane.

Bastek0022.08.2017 13:41

Jak robić to dla wszystkich Mieszkańców którzy mają stały lub tymczasowy meldunek na terenie naszego pięknego Miasta jakim jest Jastrzębie Zdrój

Lud 2 wariant to zrobić następująco

Na obecnym e bilecie imiennym ze zdjęciem i które teraz funkcjonują w MZK Jastrzębia
I tak taki e bilet imienny ze zdjęciem musieli by mieć wyrobiony każdy Pasażer od 6 lat do 95 lat - ale który ma stały lub tymczasowy meldunek na terenie Miasta Jastrzębia Zdrój
I każdy Pasażer tego e biletu imiennego od 6 lat do 95 lat upoważniał go do 5 Przejazdów darmowych na 1 dzień a np już 6 i kolejny płatny według obecnej taryfy
I jeszcze 1 punkt regulaminu zmienić
Osoby od 95 lat do 100 lat upoważnione dopiero do przejazdów Ulgowych
A osoby które mają ukończone 100 lat mogli by podróżować za darmo na podstawie e biletu seniora lub ostatecznie na podstawie dowodu osobistego

Pokaż wszystkie opinie (41)