Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
22 sierpnia 2017

Od 1 września rusza bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży

Od 1 września rusza bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży
fot. MZK Jastrzębie

Na wtorkowej sesji nadzwyczajnej radni przegłosowali uchwałę, która umożliwi uruchomienie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży na terenie Jastrzębia-Zdroju, od dnia 1 września. 

Sesja, która w dużej mierze była poświęcona sprawom bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży uczącej się była burzliwa. Radni z Klubu Prawo i Sprawiedliwość zarzucali prezydent Annie Hetman, że nie mają wystarczających materiałów, aby zapoznać się z problemem. Domagali się, aby na piśmie przedstawić im sposób wyliczenia dotacji do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, w związku z wprowadzeniem taryfy za „0” zł dla młodych mieszkańców Jastrzębia. 

Prezydent Anna Hetman odpowiadała, że sprawa darmowej komunikacji nie jest nowa i od dawana znana radnym. Argumentowała, że odbyła się sesja, na której specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego szczegółowo przedstawili, w jaki sposób obliczono kwotę dotacji dla MZK z tytułu wprowadzenia darmowych przejazdów dla najmłodszych. Kwota ta wynosi w 2017 roku - 432 tys. zł, a w 2018 roku - 1,3 mln zł. Są to środki z tytułu utraconych przez MZK dochodów. 

Radny Szymon Klimczak (PiS) chciał wprowadzić pod obrady projekt uchwały na temat wprowadzenia biletu dobowego dostępnego dla wszystkich mieszkańców - normalny (4 zł), ulgowy (2 zł) oraz nowych taryf na bilety miesięczne 60 zł - normalny, 30 zł - ulgowy.  Zdaniem wnioskodawcy wprowadzenie takiego rozwiązania poprawiłoby sytuacje nie tylko dzieci i młodzieży, ale również pozostałych mieszkańców. Natomiast konsekwencje ekonomiczne byłyby „mniej radykalne”. Prezydent miasta, na wniosek której została zwołana sesja, nie wyraziła zgody na zmianę porządku obrad. Prezydent uznała, że jest to kolejna próba odwleczenia głosowania nad bezpłatnymi przejazdami dla dzieci i młodzieży.

Ostatecznie radni przyjęli uchwały, które upoważniają prezydent do podpisania porozumienia z MZK, na mocy, którego taryfa na przejazdy za „0” zł będzie wprowadzona. Za pierwszą z nich dotycząca zmian budżetowych głosowało 13 radnych, 2 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Konieczne było również przegłosowanie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Jastrzębie-Zdrój, za było 13 radnych, 2 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. 

Głosowanie w sprawie zmian budżetowych umożliwiających wprowadzenie bezpłatnej komunikacji:

„Za” głosowali: Alina Chojecka, Małgorzata Filipowicz, Damian Gałuszka, Tadeusz Gorgol, Józef Kubera, Mirosław Lęga, Bernadeta Magiera, Tadeusz Markiewicz, Lucyna Maryniak, Ryszard Piechoczek, Elżbieta Siwiec, Urszula Sobik, Anna Toborowicz.

„Przeciwko” głosowali: Łukasz Kasza, Piotr Szereda

„Wstrzymali się” od głosu: Szymon Klimczak, Mirosław Kolb, Andrzej Matusiak, Tadeusz Sławik. 

- Cieszę się, że od 1 września młodzi jastrzębianie będą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. To dopiero pierwszy etap realizacji moich zamierzeń. Propozycja wdrożenia komunikacji za 0 złotych dla wszystkich mieszkańców jest wciąż aktualna. Pracujemy nad tym. Dziękuję radnym, którzy poparli moją propozycję. To najlepsze rozwiązanie dla jastrzębskich rodzin. I też konkretne wsparcie, które przełoży się na atrakcyjność i rozwój miasta - komentowała po sesji prezydent Anna Hetman. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dyrektor Biura MZK czeka na pasażerów Dyrektor Biura MZK czeka na pasażerów

Zobacz jak kursują autobusu w czasie majówki Zobacz jak kursują autobusu w czasie majówki

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (82)
do godz. 7.1228.08.2017 17:13

Nie należe do żadnego PiS-u PO i innych partii. Na radną możecie jedynie głosować. Czy uzyska mandat radnego to już nie wasza brocha. Zaapewne nie znasz ordynacji wyborczej więc szkoda cię uświadamiać. Ta wasza radna jest taka jaka wszyscy z PO i jej stowarzyszenia.

mecenas28.08.2017 7:12

Panowie pisowcy! Daremne wasze paszkwile na NASZĄ RADNĄ, bo my Ją i tak wybierzemy. Wiele Jej zawdzięczamy a wasze hamowanie rozwoju miasta już zostało osądzone i efekty zobaczycie przy urnach wyborczych. Sami zgotowaliście sobie ten los!

do obserwator27.08.2017 8:03

Ta wasza radna jest całkowicie bezradna i szkoda kasy na jej dietę, bo kompletnie nic nie robi. Uaktywni się przed wyborami jak zwykle i poprosi dzieci o pomoc.

Gość24.08.2017 23:15

A gdzie nasz radny Fojt?

obserwator24.08.2017 12:48

Czytam te paszkwile na NASZA RADNĄ i dziwię się tej nienawiści. Komuś musiała NASZA RADNA boleśnie nacisnąć na odcisk. My i tak ją wybierzemy, bo działa a nie leniuchuje.

do baran24.08.2017 9:37

Coooo Pan powiedziaaaaał? W szkole?! Ulotki?! Przecież to jest nieetyczne! A co dopiero rozwiązywanie krzyżówek na sesji. Radny jest od rozwiązywania ludzkich problemów, a nie jakiś krzyżówek! To jest straszne!

baran24.08.2017 9:17

Magierowa wszędzie działa i nawet przez dzieci w szkole rozdaje ulotki przed wyborami. Na temat jej działania zapytaj ludzi w mieście. Ona na pewno nie pomogła Janeckiemu, ALE Janecki jej!!! Beznadziejna ta "matka zdrojowa". Zastsnów się, a dojdziesz do wniosku, że p. Rosińska posiada więcej pozytywów niż Bernadka.

Pokaż wszystkie opinie (82)