Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
24 sierpnia 2017

Bezpłatna komunikacja: dobre rozwiązanie dla rodzin czy błędna decyzja?

Bezpłatna komunikacja: dobre rozwiązanie dla rodzin czy błędna decyzja?
fot. JastrzebieOnline.pl

Komunikacja dla dzieci i młodzieży w mieście staje się faktem. Poprzedziły ją burzliwe spory i dyskusje. Prezydent miasta oskarżała opozycję o celowe blokowanie jej zamierzeń w tym zakresie. PiS z kolei zarzucał nieprzemyślane działania i robienie taniej propagandy. 

Podczas sierpniowej sesji emocje związane z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji sięgnęły zenitu i zaczęły dominować na sali obrad. Może jednak warto zostawić je na boku i skupić się na merytorycznych argumentach.

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość

Klub Radnych PiS poddawał w wątpliwość koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej, jakie przedstawiła radnym prezydent Anna Hetman. Ma to być ok. 432 tys. zł w 2017 roku i 1,3 mln zł w 2018. Radni pytali, czy nie okaże się, że w przyszłym roku może to być suma 2 mln zł.

Klub PIS zarzucił prezydent miasta, że nie dostarczyła radnym odpowiedniej informacji, w postaci materiałów pisemnych, związanej z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży na terenie Jastrzębia. Takie traktowanie radni uznali za niedopuszczalne.

Radni PiS uważają, że obietnice wyborcze z kampanii prezydenckiej Anny Hetman miały być przerzucone na Radę Miasta, która je faktycznie spełniła, wyręczając w tym prezydenta.

Radni podnieśli również problem dostępu do bezpłatnej komunikacji przez mieszkańców. Pytali, dlaczego tylko jedna grupa społeczna - dzieci i młodzież mają korzystać z darmowej komunikacji, a nie wszyscy mieszkańcy, jak to było obiecywane przez prezydent Annę Hetman.

Klub Radnych Platforma Obywatelska

Koszty funkcjonowania komunikacji za „O” zostały wyliczone przez specjalistów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w oparciu o ilość osób uprawnionych do takich przejazdów, wykupionych dotychczas biletów (portmonetki i bilety okresowe - miesięczne), sprzedaż biletów u kierowców. Dane te zostały wykorzystane w algorytmie, który pozwolił obliczyć koszty rekompensaty, jaką Jastrzębie wniesie do MZK.

Sprawa darmowej komunikacji nie jest nową. Zastępca prezydenta miasta i jednocześnie przewodniczący Międzygminnego Związku Komunikacyjnego Janusz Buda na każdej sesji informował radnych o aktualnej sytuacji MZK, również w kontekście wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży. Poza tym radni byli również obecni na posiedzeniach Zgromadzenia Delegatów MZK. Materiały z prezentacji, która została przedstawiona na ten temat podczas sesji lipcowej zostały przesłane do RM i każdy radny mógł się z nimi zapoznać.

Każda obietnica, jaką kandydaci prezentują w kampanii wyborczej realizowane są w oparciu o środki publiczne. Trudno zgodzić się, że stwierdzeniem, że radni wyremontują chodnik z prywatnych środków. Oczywiste jest to, że, aby prezydent mógł podjąć konkretne działania, zobowiązania finansowe, to musi mieć upoważnienie Rady Miasta. Argumenty, że to RM realizuje zobowiązania prezydenta są nieporozumieniem.

Gdyby Rada Miasta utrzymała swoje wystąpienie ze struktur Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w styczniu 2015 roku, to  mielibyśmy bezpłatną komunikację dla wszystkich mieszkańców w 2016 r. Jednak radni PiS przeforsowali ponowne wstąpienie do Związku. Obecnie bezpłatne przejazdy otrzymują dzieci i młodzież, ale jest to etap do osiągnięcia bezpłatnej komunikacji dla wszystkich. Obecnie trwa w MZK audyt, który odpowie na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem MZK, szczególnie, jeśli chodzi o sprawy finansowe.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
gość03.10.2018 17:12

Pani prezydent w 2015 r.zleciła opracowanie analizy i opinii w zakresie bezpłatnej komunikacji. Zmarnowała na ten cel około 60 tysięcy PLN. Okazało się, że bezpłatnej komunikacji należałoby oprócz płaconej dotacji 5-6 milionów złotych. W sumie kosztowałyby Budżet Miasta na rok około 18 milionów złotych.
Proszę nie wprowadzać wyborców w błąd!!! Jest oczywiste, że nie ma nic za darmo!!!

gość29.08.2017 23:43

Beznadziejna decyzja. Zobaczycie ile kasy będzie potrzebne na ten cel w 2018 roku? Marny z ciebie ekonomista. Teraz zapłacimy około 14 mln zł. Hetmanowa ma wyliczenia fachowców ille kosztowałaby bezpłatna komunikacja dla wszystkich. Więc weź poczytaj i nie pisz bzdur!!!

do godz. 20.4029.08.2017 23:37

Miasto miało być bez komunikacji ? Co ty bredzisz. NIe zrobiła nic przez prawie 10 miesięcy więc kto by cię woził? Głosuj sobie na kogo chcesz. Nikogo nie obchodzi twoja decyjza. Jest oczywiste, że głosujesz zawsze na PO! Jest pewniak, że tym razem wygra PiS.

Bastek0029.08.2017 20:40

do gościa z dnia 29 08 2017 roku o godz 12:37

Miała wyjście jak dla mnie z tej sprawie
Mogła ponowie nie wchodzić do Związku MZK
Komunikacja darmowa z taryfą 0 zł dla Mieszkańców by kosztowało Miasto ok 10 mil zł a nie ok 13 mil zł
Ja uważam ze Rada Miasta było bardzo złe posuniecie z ich strony
Tak już by od 1 stycznia 2016 roku była Komunikacja z taryfą 0 zł dla Mieszkańców i to był bardzo super plan ale co zrobić wiadomo przez kogo to nie ma
I teraz każdy wie na kogo ma głosować w wyborach do Rady Miasta ja na 100% zagłosuję tylko na Radnych z PO

gość29.08.2017 12:37

Wkurzający jest ten cytat:"
Gdyby Rada Miasta utrzymała swoje wystąpienie ze struktur Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w styczniu 2015 roku, to mielibyśmy bezpłatną komunikację dla wszystkich mieszkańców w 2016 r. "
Rada Miasta nie miała innego wyjścia,ponieważ pani prezydent od stycznia do października 2015 roku nie zrobiła nic w tym temacie. Dodatkowa zmarnowała około 50 tysięcy zł na opinię i ekspertyzy.

do mario28.08.2017 17:09

A ile płaci ci PO za hejtowanie i ich obronę? Ty widzisz i słyszysz to co chcesz słyszeć. Paan Matusiak i pozzostali radni mogą rozliczać panią Hetman, ale ta pani nie może rozliczać rady miasta. Tak było, jest i będzie, a wynika to z przepisów prawa. Przepisy te nalezy przestrzegać. Nie jestem żadnych z nich ani was!!!

mario28.08.2017 11:52

Jestes tym wynajętym hejterem PiSu? Prawica za takie działanie sporo płaci. Ile juz zarobiles na pisaniu korzystanych dla PiS komentarzy? Oglądam bacznie sesje rady miasta i chamstwo to wlasnie ze strony Matusiak jest największe. U Hetman się jakoś nie dopatrzyłem. "Radni mają racje" - zdanie klucz. We wszystkim radni mają racje a Hetman oczywiscie nie ma. Takie podejscie radnych PiS. Moze nawet jestes jednym z nich.

Pokaż wszystkie opinie (36)