Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
29 sierpnia 2017

37. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego bez najwyższych władz państwowych?

37. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego bez najwyższych władz państwowych?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W niedzielę, 3 września, w mieście będzie obchodzona 37. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Wygląda na to, że odbędzie się bez udziału najwyższych władz państwowych. 

Celebracja kolejnej rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego podzielona jest na dwie części. Tradycyjnie w kościele pw. Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła („na górce”) odbędzie się uroczysta msza za Ojczyznę, godz. 9:30. Następnie uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka.

Społeczności jastrzębskiej zawsze zależało a tym, aby Porozumienie Jastrzębskie było na równi stawiane z tymi w Gdańsku i Szczecinie. Uhonorowaniem porozumienia, zawartego w naszym mieście, był udział przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Jednak związkowcy są sceptyczni, co do tego, że w tym roku do Jastrzębia przyjedzie prezydent Andrzej Duda lub premier Beata Szydło. Nieoficjalnie wiadomo, że trwają zabiegi, aby pojawił się, chociaż któryś z ministrów. Zapewne należy spodziewać się przedstawiciela władz wojewódzkich i związkowych - NSZZ „Solidarność”. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (29)
gość30.08.2017 21:49

A co z tych porozumień zostało - tylko nazwa i nic więcej!!!

seboc30.08.2017 13:43

"Jesteśmy obywatelami świata cywilizowanego"

Jesli masz na mysli mozliwosc wyjazdu z Jastrzebia i Polski - to tak.
Z Jastrzebia, niestety, wyjechala tez cywilizacja.

Co to zmiany ustroju, to musial sie on zmienic samoistnie. To, ze jakis szpargal go zmienil, to mit, oczywista nieprawda.
Z koncem lat 80 zmienily sie czasy. Ludzie zaczeli ogladac telewizje satelitarna, zagraniczna prasa docierala, filmy i ksiazki. Dalsza izolacja po prostu nie byla juz mozliwa.
To strona jedna.
Druga strona zmian jest taka, ze sekretarze partyjni zostali prezesami bankow i sprywatyzowanych przedsiebiorstw. Ludziom zaczelo sie zyc lepiej, jednak w przemianach udzialu nie brali.

Paweł30.08.2017 12:59

W Polsce niema Prezydenta ani Premiera. Jest tylko Jarek. A on sie kotem musi zajmowac.

Gość30.08.2017 12:43

Największy w tym problem że hołota udaje ze się bawi a my do roboty nie możemy dojechać bo parkingi po blokowane na czas zabawy i grubo przed nią. Przynajmniej w zeszłymroku ten wrak usunęli z za pomnika po przez ostatnie 5 lat tylko on stał na widoku.

mysz30.08.2017 11:57

@seboc.W tym wypadku częściowo zgadzam się z Twoją wypowiedzią,jednak uważam,że to wydarzenia powinno być świętowane i czczone ale w innej formule.To święto należy do wszystkich.Szkoda ,ze potomkowie tamtych bohaterów w zasadzie nic nie wiedzą na temat porozumień w Gdańsku i Jastrzębiu.Właściwie od tego wszystko się zaczęło.W tamtym okresie wszystkie grupy zawodowe domagały się swoich praw.Nie było Niezależnych Związków Zawodowych. Wszyscy chcieli żyć lepiej mieć swoje prawa jednak nikomu wtedy do głowy nie przyszło,ze te Porozumienia sierpniowe mogą zmienić ustrój państwa.A jednak stało się.Mamy Wolna Polskę,żyje nam się lepiej.Jesteśmy obywatelami świata cywilizowanego.To wszystko zawdzięczamy Porozumieniom Sierpniowym .10 listopada !98r został zarejestrowany Niezależny Związek Zawodowy Solidarność.Powstał z różnych zrębów Ruchu Społecznego.Jak wynika z kart historii to nie jest święto związkowe.To święto jest NASZE wszystkich Polaków.Powinno być czczone godnie bez skandali i zawłaszczeń. To młodzi muszą wiedzieć, bo dzięki tamtym wydarzeniom mamy Wolna Polskę,możemy się swobodnie poruszać po świecie/ paszporty w szufladach/Pisać w internecie różne brednie i jeszcze robić wiele różnych rzeczy, o których nam w tamtym okresie nawet się nie śniło.Pozdrawiam serdecznie

Fan seboca30.08.2017 10:53

Olewają nas, ale to już tradycja. Nawet gdy były władze państwowe to ledwo wzmianka pojawiała się w "wolnych" mediach.

seboc30.08.2017 8:24

@mysz

Ale co masz do komentarzy?
Uroczystosc (niepotrzebna moim zdaniem) zostala zawlaszczona przez roznych szubrawcow.
Obecnie ZZ Solidarnosc nie ma nic wspolnego z owczesnnym ruchem spolecznym. Pierwotne idee zamienily sie w prywate i dziadowskie interesy.

Pokaż wszystkie opinie (29)