Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
29 sierpnia 2017

"Nie chcemy krematorium pod oknami!"

"Nie chcemy krematorium pod oknami!"
fot. kb /jastrzebieonline

Mieszkańcy sołectwa Ruptawa są oburzeni tym, że na terenie ich sołectwa, w bliskiej odległości od domów ma powstać krematorium. „Prosimy o ratunek. Niech ktoś nam pomoże” - między innymi takie głosy padały na poniedziałkowym zebraniu w sołectwie Ruptawa. 

Póki co nie ma oficjalnego potwierdzenia, że w Ruptawie a dokładnie przy ulicy Okrzei ma zostać wybudowane krematorium, czy jak mówią mieszkańcy sołectwa, spalarnia zwłok. Magistrat zapewnia, że jak dotąd do urzędu nie wpłynęło żadne pismo, w którym by inwestor zwrócił się o pozwolenie na budowę bądź rozpoczęcie robót budowlanych. Skąd zatem takie zaniepokojenie? Mieszkańców wcale nie uspokoiło to zapewnienie. Doczytali się, że na działce przy ul. Okrzei może być prowadzona działalność usługowa i może znajdować się tam budynek usługowy. Postanowili, więc dalej drążyć temat.

Ruptawianie ustalili, że właściciel wspomnianej działki, pochodzący z Wodzisławia Śląskiego, prowadzi działalność gospodarczą PKD 9603. Pod tym kodem kryje się przeprowadzenie pochówku lub kremacji, przygotowanie zwłok do pogrzebu lub kremacji, przeprowadzanie pogrzebów. Działalność o takim profilu przedsiębiorca zgłosił do odpowiedniego urzędu pod koniec czerwca tego roku. Mieszkańcy nabrali, więc podejrzeń, że skoro taka działalność została zgłoszono, to prędzej czy później zostanie uruchomiona.

- Pan G. to znany w regionie przedsiębiorca. Wiemy, że w sąsiednich Żorach prowadzi krematorium. Skro więc jego działalność właśnie o takim charakterze została zgłoszona, to możemy z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać, że zamierza i u nas otworzyć krematorium. Wprawdzie tam zapewniano mieszkańców, że technologia zastosowana w spalarni jest na najwyższym poziomie, lecz w Polce tego typu działalność pozbawiona jest kontroli. Kto, nam da gwarancję, że w przyszłości urządzenia będą działały bez zarzutu, jak w chwili, kiedy były oddawane do użytku? Praktycznie żadna instytucja nie ma na to wpływu – mówiła podczas zebrania jedna z mieszkanek.

Podczas zebrania padały również głosy, że tego typu zakłady są coraz bardziej powszechne i potrzebne, problemem jest tylko ich lokalizacja.

- Odwiedziłam Żory, tam krematorium znajduje się w odległości 100-150 metrów od budynków. U nas, na ul. Okrzei byłoby to ok. 10 metrów. Dlaczego jest to tak blisko domów? Przecież mamy u nas na Ruptawie tereny inwestycyjne i tam mogłaby się mieścić firma o takiej specyficznej formie działalności - argumentowała inna mieszkanka.

Mieszkańcy postanowili zwrócić się do prezydent miasta z prośbą o pomoc, o zablokowanie tej kontrowersyjnej decyzji. Sporządzili pismo, w którym wyłożyli swoje racje. Ruptawianie podkreślają, że nie chodzi im o „pyskówkę”, ale o merytoryczne podejście do problemu, o to, aby ktoś ich wysłuchał i pomógł.

- Reprezentacje mieszkańców – prezydent oraz rada miasta – winny prowadzić politykę zagospodarowania przyjazną mieszkańcom, mając na uwadze ich interesy, dobro, jak też dobro naszego miasta, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – napisali m.in. w liscie do prezydent miasta.

W piśmie do Komisji Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej ruptawianie wskazują, że ewentualna budowa krematorium jest dla nich dużą traumą, barierą psychologiczną, ciągłą świadomością śmierci, utartą spokoju, intymności i wrażeń wizualnych. Oprócz tego nastąpi obniżenie wartości nieruchomości. Podkreślają, że niektórzy z nich już prawie mieszkają na cmentarzu, a teraz być może będą mieć w bliskim sąsiedztwie krematorium.

Obecni podczas spotkania radni Damian Gałuszka i Piotr Szereda, sygnalizowali, że sprawa jest skomplikowana. Jeśli bowiem przedsiębiorca prowadzi swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, to trudno mu tej działalności zabronić ze względu na wolność gospodarczą.

W Ruptawie też słychać i inne głosy na temat całej sytuacji.

- Na razie nic się nie dzieje. Ktoś kupił działkę na ul. Okrzei i co ma z tego wynikać? Co prezydent ma blokować, jak żaden przedsiębiorca jeszcze z niczym nie wystąpił? Mam wrażenie, że to takie robienie szumu i podkręcanie atmosfery, tylko, przez kogo i w jakim celu? Poza tym zwoływanie zebrania wiejskiego na jeden dzień przed terminem, to grube nieporozumienie - komentował jeden z mieszkańców Ruptawy.   

Na razie ruptawianie zwrócili się o pomoc do władz miasta, aby „zablokować” powstanie krematorium. O tym, jak sprawa się rozwinie będziemy informować.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Prawdą po oczach: fabryki to nie grzyby po deszczu Prawdą po oczach: fabryki to nie grzyby po deszczu

Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (59)
seboc04.09.2017 7:47

@Rick

Biegiem do NSA. Miasto nie moze tak bez powodu odmowic.

fuj fuj fuj02.09.2017 11:32

trupy osadzone na świeżutkim praniu, trupy wlatujące do otwartego okna, trupi dym, trupi jad, wiecznie dojeżdżające czarne auta z cudzymi trupolami. Wszędzie trupy... masakra...

Maro01.09.2017 21:34

A ja protestuje do ów mieszkańców o nie palenie w piecach byle czym bo to jest rakotwórcze i jeszcze większy syf niż 10 krematoriów obok siebie...

do Rick31.08.2017 22:06

Gosci a przeczytales w ogole artykuł ślepcze? "Magistrat zapewnia, że jak dotąd do urzędu nie wpłynęło żadne pismo, w którym by inwestor zwrócił się o pozwolenie na budowę bądź rozpoczęcie robót budowlanych" więc inwestor nie dostał żadnego pozwolnia tak jak piszesz. Po co piszesz bzdury?

gosc31.08.2017 21:52

Budując dom zgodziłem się na cmentarz, a nie na krematorium.

A dlaczego nie powstanie on na dole przy cmentarzu naprzeciw OBI ?
Przecież tam wszyscy będą mieli bliżej i nie ma domów mieszkalnych ?

Rick31.08.2017 21:47

Ja chciałem zrobić oczyszczelnie ekologiczną za 15tyś. zł na swojej posesji i Urząd Miasta nie wyraził zgody (a odmówić mogą tylko z 2 powodów 1. jeśli teren jest chroniony ekologicznie lub 2 jeśli w ciągu najbliższych 5 lat miasto planuje zrobić kanalizację, a to pismo, że przez 5 lat nie planują miałem) i co ?
Urząd Miasta odrzucił mój wniosek nawet nie argumentując dlaczego, a na krematorium ot tak od ręki "inwestor" pozwolenie dostał.
Ja pytam - kto i ile za to dostał. Pora sprawdzić konta tych co wydają pozwolenia !!!

beno31.08.2017 18:15

Andrzejek...po pierwsze zobacz jak się pisze poprawnie twój nick a po drugie partyjne metody które pewnie ty stosowałeś będąc komuchem to sobie wsadz wiesz gdzie!!! a krematorium ma być i będzie!!!

Pokaż wszystkie opinie (59)