Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
Poseł Gadowski Sprawozdanie
6 września 2017

O krematorium w RM. "Najważniejsze są oczekiwania mieszkańców"

O krematorium w RM. "Najważniejsze są oczekiwania mieszkańców"
fot. JastrzebieOnline.pl

Mieszkańcy Ruptawy nadal protestują przeciwko ewentualnej budowie krematorium na ulicy Okrzei. Swoje obawy z tym związane wyrazili podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miasta, która odbyła się we wtorek. Na posiedzeniu nie podjęto żadnych wiążących decyzji. 

- Rozumiem państwa niepokój. Chciałabym zapewnić, że my musimy przede wszystkim myśleć o mieszkańcach i mieć na uwadze to, czego mieszkańcy oczekują. Zrobimy wszystko, aby ta inwestycja w takim miejscu, czyli w pobliżu domów, nie powstała. Urząd nie może działać poza granicami prawa, to, co będziemy mogli zrobić w tym zakresie, to zrobimy, aby było to po myśli naszych mieszkańców - mówiła podczas sesji prezydent Anna Hetman.  

Magistrat po raz kolejny zapewnił mieszkańców, że do rozpoczęcia inwestycji uprawnia inwestora pozwolenie na budowę bądź zgłoszenie robót budowlanych.

- Do tej pory do organu administracji architektoniczno-budowlanej nie wpłynęły żadne wnioski od inwestora, które dotyczyłyby zabudowy działek - mówił zastępca prezydenta Janusz Buda.

Prezydent dodał również, że jego zdaniem takie inwestycje nie są akceptowalne ze względu na interes społeczny.

Podczas sesji urzędnicy wskazywali, że Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Jastrzębie-Zdrój, który powstał w latach 2005-2007 zakładał ewentualną budowę krematorium w Szerokiej, w okolicy ulicy Norwida, gdzie planowana jest rozbudowa cmentarza. Pierwotnie plan przewidywał, że w przypadku uruchomienia spopielarni przewidywane jest uzyskanie tak zwanej oceny wpływu oddziaływania na środowisko. Jednak przepisy w tej kwestii zostały zliberalizowane  i obecnie nie ma takiego wymogu.

Mieszkańcy Ruptawy domagali się podczas sesji, aby Rada Miasta przyjęła uchwałę zakazującą działalności spopielarni  zwłok ludzkich i zwierzęcych w promieniu 500 metrów od budynków mieszkalnych na terenie całego miasta. 

- Mimo że rozumiem i podzielam obawy mieszkańców Ruptawy i okolic, a przede wszystkim popieram pomysł odsuwania inwestycji w postaci krematorium od bliskiej zabudowy mieszkaniowej, uważam, że wniosek trzeba ostrożnie sformułować, by był w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego - komentował radny Szymon Klimczak (PiS), jeden z wnioskodawców sesji. 

Wątpliwości o charakterze formalno-prawnym spowodowały, że radni odłożyli kwestię wniosku mieszkańców do następnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się pod koniec września.

 

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Podpalacz z Ruptawy nic nie dostanie Podpalacz z Ruptawy nic nie dostanie

Pożar w PKM. Uratowano mienie warte 4 mln zł Pożar w PKM. Uratowano mienie warte 4 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Xxx09.09.2017 12:34

To smutne że zabijacie to miasto!! Co ktoś chce coś otworzyc to źle,wam nic nie pasuje krematorium nie, KFC nie, galerie nie a strefa Ekonomiczna 10 km od autostrady. Debile rzadza Jastrzebiem prezydentowa która jest już 3 lata i nic nie zrobiła, do tego asy z PiS-u jeden zrobił prywatny parking. Inny toczy walkę z każdym napotkanym. Wystarczy wyjechać do Zor od strony Jastrzębia nic tylko pozazdrościć tego co tam się dzieje. A u nas totalne g.... bazujecie na JSW ale to nie jest dojna krowa. Kiedyś może się skończyć a razem z nią Jastrzębie.Teraz pewnie będą głosy ze to inni utrzymują górnictwo, a to jest nie prawda bo JSW S.A czyli spółka Akcyjna żadna spółka Akcyjna nie dostaje pieniędzy że skarbu państwa. W Jastrzębiu jest 90% firm powiązanych z górnictwem.

Proste07.09.2017 22:42

Każdy, którego budowa tego krematorium nie dotyczy jest za. To zwykli ludzie> Zwykli obywatele, którym zaszkodzenie innym nie przeszkadza. Obywatele i jełopy! Jeśli nie wiecie, dlaczego tak źle jest na świecie, dlaczego ludzie mordują się zamiast pomagać, to spójrzcie z "dumą" na siebie. A ja wam powiem; Dlatego, że to wy tacy jesteście. To wy jesteście tą bandą jełopów udających ludzi, którzy zgodzą się na każde zło, jeśli nie dotyczy was.

Erwin07.09.2017 22:30

Kaj mozna isc sie zapisac do roboty do nowego inwestora?zapisy w posredniaku?

gość07.09.2017 15:32

Właściciele domów przy Okrzei dobrze wiedzieli, że tam jest cmentarz i rozrasta się bez przerwy więc po co budowali nowe domy? Krematorium w Mieście jest niezbędne i powinno być przy cmentarzu.Niech sprzedadzą swoje posiadłości i przeprowadzą się do bloków jeżeli są tacy złośliwi na tych ludzi z osiedla. Tak samo by się sprzeciwiali gdyby jakiś inwestor chciał wybudować fabrykę? Pamiętacie jak szaleli gdy JSW chciała budować szyb we Bziu???

Osiedlak 07.09.2017 12:38

A fo pracy w tym krematorium to kiedy zaczną przyjmować?

Sławek do rzekomo trzeźwomyślącego07.09.2017 7:36

Nie słyszałem, żeby ktoś się awanturował ws. KFC. Ponadto jak wskazał @pijanomyślący zestawie KFC z Krematorium - sic!. Krematorium tak, ale nie wśród zabudowy domków - o tylko tyle i aż tyle proszą mieszkańcy

Barburka07.09.2017 1:48

Krematorium to będzie jak na Ruptawie zaczną sobie grzać i palić to co przez całe lato w kotłowni nazbierali.O to dopiero będzie dym...

Pokaż wszystkie opinie (18)