Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
19 września 2017

Stanowiska doradców i asystentów prezydenta będą zlikwidowane

Stanowiska doradców i asystentów prezydenta będą zlikwidowane
fot. JastrzebieOnline.pl

W samorządach nie będzie już stanowisk asystentów i doradców prezydentów czy burmistrzów. Sejm przyjął nowelizację Ustawy o pracownikach samorządowych, która likwiduje takie funkcje. Motywem tych zmian było odpolitycznienie samorządów i zaoszczędzenie środków finansowych. 

Znowelizowana Ustawa o pracownikach samorządowych likwiduje stanowiska doradców i asystentów prezydentów i burmistrzów. Inicjatorem wprowadzenia tych zmian był Klub Poselski Kukiz 15.

- Po raz pierwszy od 28 lat udało się uchwalić ustawę zmniejszającą zatrudnienie w administracji! Ustawę Kukiz'15!  Zlikwidowaliśmy tzw. gabinety polityczne w samorządach, czyli stanowiska doradców i asystentów politycznych. Zaoszczędzimy miliony z pieniędzy podatników i ograniczymy zatrudnianie partyjniaków - komentował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’ 15).

W jastrzębskim magistracie są aktualnie dwa stanowiska, które podlegałyby likwidacji, w przypadku przyjęcia przez Senat Ustawy o pracownikach samorządowych oraz podpisaniu jej przez Prezydenta RP. Jest to Doradca Prezydenta Miasta: ds. komunikacji, promocji i wizerunku - pełnomocnik ds. młodych Paweł Świderski oraz Asystent Prezydenta Miasta – Izabela Grela.

 - Uważam, że przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy, która likwiduje stanowiska doradców i asystentów prezydentów oraz burmistrzów nie jest dobrym rozwiązaniem. Powierzenie tych stanowisk osobom spoza urzędu, jak to jest obecnie, miało na celu niewłączanie urzędników w bieżące sprawy polityczne. Rolą asystentów i doradców, a nie urzędników, powinno być czuwanie nad realizacją programu wyborczego prezydenta, bo przecież tego oczekują wyborcy - komentowała prezydent miasta Anna Hetman.  

Jeśli Ustawa o pracownikach samorządowych zostanie przyjęta przez Senat i podpisana przez Prezydenta to umowy o pracę, jakie zostały zawarte z asystentami i doradcami wygasną z mocy prawa 14 dni po wejściu przepisów w życie. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czym zajmuje się pełnomocnik do spraw przedsiębiorczości? Czym zajmuje się pełnomocnik do spraw przedsiębiorczości?

Jastrzębie-Zdrój "samorządem od serca" Jastrzębie-Zdrój "samorządem od serca"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
gosc24.09.2017 10:36

No i spoko. POżytku z nich nie ma a kasę coo miesiąc biorą. Oprócz wypłaty są inne przywileje, np. ZFŚS, pozyczki, itd, itp.

Mieszkaniec19.09.2017 19:22

dziękuję na prawdę za te słowa, może to i racja, polecę pokrzywdzonym przez naszych radnych z pis-u znajomym żeby sprawdzili czy faktycznie Jarosław wie o wszystkim i nie grzmi...dziękuję za pomysł i pozdrawiam tak miłą osobę:)

Do Mieszkaniec19.09.2017 18:54

Proszę, wreszcie uświadomić sobie, że oni wykonują tylko poleceni swych władz. A władza kłamie, judzi i kradnie. Proszę nie dać się wrobić w socjalistyczne myślenie z czasów tzw. "komuny". Wtedy się mówiło, a to było propagowane "potajemnie", że gdyby Gierek wiedział co się wyrabia to by to wszystko rozgonił. Prawda jest taka, że on wiedział, ale nic nie robił w tym kierunku. W założeniu ludzie mieli zajmować się codziennymi problemami, bo wtedy nie knuli przeciw władzy. Ten sam sposób ratowania się władzy działa dziś. Władza czy Jarosław Kaczyński i jego przyboczni doskonale wiedzą co się dzieje. Dlatego oświadczają, że, na przykład, trzeba rozwalić sądy. A nie trzeba. Wystarczy rozliczać sędziów źle pracujących. To niewielka grupa, która nagina lub łamie prawo. Tak samo, jak nasza władza.

Mieszkaniec19.09.2017 18:20

Nasi radni z pis-u, a na nich głosowałem nie powinni o niczym decydować...są zakałą PiS-u i powodują społeczną niechęć,a tu blokują darmową komunikację, a tu wpływają negatywnie na siatkę szkół, a i układają się z nieuczciwymi inwestorami- żal słuchać, patrzeć...żenada

ciekawy19.09.2017 15:20

Z tym oszczędzaniem przez naszą radę miasta to tylko wydatki się tworzą. Wywalili radną Magiera aby zaoszczędzić a okazało się że koszty utrzymania wzrosły o 3 tysiace, bo utworzyli panowie nowe stanowiska dla swoich maszynek do głosowania.

gość19.09.2017 13:19

Oni mają dodatkowe źródła zatrudnienia, więc spoko. Co mógł doradzić prezydentowi miasta Paweł z wykształcenia psycholog?

olka19.09.2017 12:56

Trzeba ich przyjąć do Rady Nadzorczej PKM-u albo na trzeciego prezesa.

Pokaż wszystkie opinie (19)