Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
22 września 2017

Dzisiaj autobusem pojedziecie za darmo

Dzisiaj autobusem pojedziecie za darmo
fot. MZK Jastrzębie

W piątek jastrzębianie będą mogli pojechać autobusem za darmo. Warunek jest jeden - musicie posiadać przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości. Wszystko to z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Można też, jeśli znajdą się na tyle zdeterminowani ze względu na pogodę skorzystać za darmo z rowerów miejskich. To już propozycja dla wszystkich, bez wyjątków, mieszkańców. 

Za darmo może dzisiaj podróżować osoba, która posiada przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości. W ten sposób można ustalić, czy samochód zarejestrowany jest na osobę korzystającą z bezpłatnych przejazdów. Co ważne, kierowcy mogą podróżować za darmo cały dzień, wszystkimi liniami MZK.

- Naszym celem jest nie tylko promowanie komunikacji miejskiej, ale także przekonanie, że warto dbać o ekologię i jakość powietrza, którym oddychamy - mówi Janusz Buda, przewodniczący Zarządu MZK.

Przypomina jednocześnie, że Związek dysponuje nowoczesnymi autobusami, które spełniają najwyższy europejski standard emisji spalin EURO 6.

 - Niewiele związków komunikacyjnych w Polsce może pochwalić się tak nowoczesnym taborem. Warto to wykorzystać. Pozytywnym zwiastunem jest wzrost liczby pasażerów w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie od września obowiązuje bezpłatna komunikacja dla dzieci i studentów. To ulga nie tylko dla kieszeni rodziców, ale - powtórzę raz jeszcze - czystsze powietrze w mieście - dodaje Janusz Buda.

Natomiast prezydent Anna Hetman zachęca wielbicieli dwóch kółek do poruszania się po Jastrzębiu na rowerach miejskich.

- W piątek rowery miejskie są do dyspozycji mieszkańców, którzy będą przez pierwszą godzinę użytkowania korzystać z nich bezpłatnie. Zachęcam do wybrania tego środka transportu i pozostawienia samochodów w domu - mówi prezydent. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Andrzej do Bastek0022.09.2017 17:59

Czytaj ze zrozumieniem. Wykluczona napisała wyraźnie co jej sie niepodoba. Faktycznie te siedzenia są w autobusach wysoko. A nóg krótkich nieam. Starsi ludzie mogą mieć problem. A jak Cie będzie stać na emeryturze żeby się taxówką wozić na zakupy to gratulacje. Infrastruktura miasta w tym rozmieszczenie przystanków ma być dla ludzi a nie odwrotnie. Sam będziesz chłopie kiedyś stary jak obecnie połowa ludzi w tym mieście. Będziesz miał wtedy samochód?

Bastek0022.09.2017 14:40

Powiem tak w ZTZ Rybnik - dziś każdy Mieszkaniec i inne osoby z innych Miasta mogą tylko liniami ZTZ Rybniku podróżować za darmo i nie muszą mieć przy sobie żadnego dokumentu rejestracji samochodu . Każdy Pasażer w tym ZTZ Rybnik może jechać za fryko i kasowniki są zablokowanie i oraz kierowcy nie sprzedają w tym dniu 22 września biletów

do wykluczona z dnia 22 września 2017 roku o godz 10:00

A co ci się nie podoba w nich , przecież są to autobusy niskopodłogowe z możliwością przyklęku . Żeby lepiej się wsiadało do danego autobusu ale jest 1 minus za mało kierowców właśnie nie daje tego przyklęku i to jest tylko jedna wada
A 2 wada to za mało jest miejsc siedzących ale - przynajmniej w 42 autobusach są nowe i wygodnie i bezpieczne i zarazem posadają klimatyzacje a wiadomo latem w upalenie dni to jest dobry pomysł

A po 2 każdy może by chciał sobie żeby autobus akurat to z pod jego klatki wyruszał ale trudno - nie ma tak za dobrze jak ktoś che z pod klatki odjechać to ma 2 wyjścia
1 - swoim prywatnym samochodem
2 - to zamówić Taxi a tych Korporacji Taxi jest plus minus około 10 ale nie liczyłem tych co tez są Taxi ale nie nalezą do żadnej Korporacji
I wtedy maja Państwo kurs z pod klatki pod samą klatę czy nawet i sklep

@Xxx22.09.2017 11:23

Nie tylko u nas. W KZK GOP też tylko właściciel.

LG22.09.2017 11:21

Ja odkąd pojawiła się idea Dnia bez samochodu zastanawiam się dlaczego tylko właściciel pojazdu może skorzystać z przejazdu za darmo? Co z pozostałymi domownikami, którzy są tym pojazdem wożeni? Przykład 5-osobowej rodziny: Wstaję o 5, odwożę na 7 do pracy żonę do Wodzisławia, wracam do Jastrzębia i na 8 rozwożę 2 dzieciaków do szkół, najstarszego do Rybnika na uczelnię i sam jadę do pracy. Paliwa spalę za jakieś 10-15zł. Wersja bez samochodu: Wstaję, żona idzie na autobus do Wodzisławia, płaci za bilet 4,20, bo nie opłaca się z tytułu jednego dnia zakładać e-biletu za 10zł!! Dzieciaki tak samo do szkoły jadą każde za 2,10, a najstarszy za 4,20, sam jadę za darmo do pracy. Podsumowując bilety mam 10,60 zakładając, że każda z wymienionych osób mieszka przy trasie przebiegu linii E-3, bo jak trzeba dojechać to dochodzą następne bilety. I to ma mnie zachęcić do przesiadki na autobus? Wolę jechać taniej i wygodniej samochodem. No ok, teraz jeszcze dzieciaki mogą jechać za darmo po mieście więc tylko najstarszy do Rybnika musi bilet zakupić. Ale co z resztą ludzi na terenie MZK?

wykluczona 22.09.2017 10:31

Abstrahując od darmowej komunikacji w Jastrzębiu brakuje autobusu, który w każdym z ościennych miast jest. Jadący "dookoła miasta". Brakuje autobusu, którym można by się było przemieścić z zakupami o każdej porze na przykład z Carrefour-a do centrum albo do Zdroju. Z centrum na cmentarz komunalny. Wszędzie mamy jeździć samochodami? Nie ma żadnego przystanku przy Krakowskiej a osoby mieszkające na przykład w Zdroju, które musiały coś załatwić w urzędzie muszą iść wcale nie mały odcinek drogi do Katowickiej , żeby wrócić do domu. Umiejscowienie przystaniu na Katowickiej pozostawia wiele do życzenia (ale rozumiem, że miał on "załatwić" całe osiedle Morcinka). Żeby pojechać na Bożka trzeba z Katowickiej iść aż pod urząd. Ktoś w tym mieście o tym myśli? Potrzebujemy się przemieszczać a młodsi nie będziemy, niestety.

wykluczona 22.09.2017 10:00

Jestem ciekawa czy któryś z włodarzy naszego miasta jechał kiedyś miejskim autobusem przynajmniej kilka przystanków? Proponuję zrobić test i zabrać do autobusu małe kilkuletnie dziecko albo mocno starszą osobę (niestety społeczeństwo nam się starzeje) a następnie zająć miejsce siedzące. Koszmar. Wejście na te wysokie i wąsko umiejscowione siedzenia to dramat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Piszecie Państwo na wszystkich portalach o nowoczesnych pojazdach tylko, dla kogo zostały one takie właśnie zamówione? Proponuję też przyjrzeć się rozmieszczeniu miejskich przystanków i włączyć wyobraźnię co do odległości jakie mają do pokonania do przystanku matki z małymi dziećmi, osoby starsze i chore.

gorszy sort22.09.2017 9:08

Jakby na dzisiaj Prezydent zrobiła darmową komunikację dla wszystkich to w przyszłym tygodniu PiS zwołuje nadzwyczajną sesję i trąbi na cztery strony świata że widzą przekręt i należy zrobić audyt w UM i oczyścić tą stajnię Augiasza. Takich o to mamy radnych z dobrej zmiany

Pokaż wszystkie opinie (14)