Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
25 września 2017

Czy związkowcy zerwą porozumienie z JSW z 2015 roku?

Czy związkowcy zerwą porozumienie z JSW z 2015 roku?
fot. JastrzebieOnline

Zapowiada się gorąca jesień w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jeszcze nie wynegocjowano nowego ZUZP, a już słychać głosy, że należy zerwać porozumienie, jakie spółka zawarła we wrześniu 2015 roku z przedstawicielami związków zawodowych.  

Niedawno Reprezentatywne Organizacje Związkowe w JSW zwróciły się do zarządu o  zmianę sposobu wyliczenia nagrody z Okazji Dnia Górnika, czyli popularnej barbórki, według zasad panujących w 2014 roku. Według górników, ma to skutkować tym, że nagroda będzie większa o około 20-30 proc. Tymczasem pozostałe organizacje związkowe wnioskują o wypowiedzenie w całości porozumienia z września 2015 roku, które JSW zawarła ze związkowcami w obliczu trudnej sytuacji spółki.

- Wniosek swój uzasadniamy dobrą sytuacją na rynku węgla, co przekłada się na kondycję finansową JSW. S.A. Uważamy, że pracownicy zasługują na to, by pracodawca uczciwie oddał załodze część wynagrodzeń, których jej pozbawił, co pozwoliło spółce przetrwać trudne czasy - uzasadniają związkowcy.

Z takim apelem do Reprezentatywnych Organizacji Związkowych zwrócili się m.in. działacze ZZ „Jedność”, Związku Zawodowego Górników w Polsce JSW, Związku Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce JSW oraz inne organizacje związkowe działające na poszczególnych kopalniach.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że wypowiedzenie porozumienia z 2015 roku jest bardzo trudne, ponieważ takie posuniecie musiałoby uzyskać akceptację banków, które w dalszym ciągu są wierzycielami JSW. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
Gruby29.09.2017 15:47

płaca wegiel emerytom 1000 zł do końca roku

zenek29.09.2017 12:50

górnictwo cały czas na garnuszku społeczeństwa, i nawet jak sprywatyzowali spółkę to i tak trzeba było pomóc lebrom , więc wymyślono urlopy górnicze. katastrofa

Ira29.09.2017 10:59

Do "Cała Polska". Zwróćcie wszystko to co górnictwo pompuje w państwo. Najlepiej z odsetkami.

Cała Polska29.09.2017 8:51

Jaka barbórka oddajcie porzyczki i kredyty, które od kilkunastu lat pompuje w was-górnictwo społeczeństwo !
Polskie

Jastrzębianin28.09.2017 20:37

Związkowcy niech się zajmą lepiej zmianami kadrowymi na kopalni zespolonej. Jak można bezpardonowo zniszczyć człowieka. Tym razem bez zarzutów.

do ginter26.09.2017 14:43

"To jest przykład jak związkowcy są wiarygodni najpierw coś podpisują a potem mówią ze to jest be i straszą ze zerwa to co sami poprzednio wymyślili ."I jeszcze będą pilnować aby zarząd niczego nie zerwał to dopiero schizofrenia z wiadomego powodu .

ginter26.09.2017 11:54

To jest przykład jak związkowcy są wiarygodni najpierw cos podpisują a potem mówią ze to jest be i straszą ze zerwa to co sami poprzednio wymyślili .

Pokaż wszystkie opinie (33)