Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
EkoOkna
10 października 2017, Publicystyka

Palenie w piecu flotem może kosztować nawet 5 tys. zł

Palenie w piecu flotem może kosztować nawet 5 tys. zł
fot. pixabay

Od 1 września na terenie województwa śląskiego nie można palić w piecach węglem brunatnym, mułem węglowym, flotokoncentratem i wilgotnym drewnem. Taki zakaz ma być próbą wyeliminowania smogu, który dotkliwie daje się we znaki w okresie jesienno-zimowym. 

Miejmy nadzieję, że w tym sezonie będziemy mogli głęboko oddychać. Prezentujemy szczegółowe informacje na temat tego, co znajduje się w uchwale antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego i jakie wymagania się z nią wiążą. 

Z jakich kotłów grzewczych można korzystać?

W domach można montować wyłącznie kotły tak zwanej 5 klasy, które posiadają wymagane certyfikaty. Każdy właściciel domu, w którym zamontowane są kotły starej generacji mają maksymalnie 8 lat na ich wymianę, czyli do końca 2025 roku.

Czy zamiast wymiany kotła można zmienić sposób palenia na tzw. „od góry”?

Warto uważać z tego typu użytkowaniem kotła, ponieważ nie zawsze jest to wykonalne technicznie ze względu na konstrukcję urządzenia i jego wymiary. Może też to być niebezpieczne dla użytkownika, co wynika z układu kominowego. Poza tym tego typu spalanie nie zawsze prowadzi do rzeczywistego zmniejszenia emitowanych zanieczyszczeń. W przeprowadzonych w laboratorium testach wykazano, że tego typu spalanie nie osiąga kryteriów emisji nawet 3 klasy. Nie jest więc zalecane. 

(fot. pixabay)

W jaki sposób można korzystać z kominka?

Nowo wybudowane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie norm emisji zanieczyszczeń. Natomiast dotychczasowe kominki można eksploatować jeszcze przez pięć lat, a więc do końca 2022 roku. Jeśli kominek zostanie wyposażony w elektrofiltr, który redukuje emisję pyłów i spalin, można go użytkować po tej dacie.

Jakie drewno jest najlepsze do spalania w kominku?

W kominku należy bezwzględnie palić suchym drewnem, które jest składowane od pół roku do kilku lat, w zależności od gatunku. Najlepsze gatunki drewna do spalania to: dąb, grab, jesion, buk. Nie zaleca się spalać drewna drzew iglastych, gdyż posiadają żywicę, co powoduje dużo dymu i zanieczyszczenie wnętrza pieca.

Dlaczego spalanie wilgotnego drewna jest szkodliwe?

Im większa zawartość wody w drewnie opałowym, tym niższa temperatura spalania, a to oznacza brak całkowitego spalania części lotnych – niespalone gazy uciekają przez komin do powietrza a smoła i sadza osadzają się w kominie. Poza tym wilgotnego drewna spala się nawet dwukrotnie dłużej, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.

Co może grozić za niedostosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej?

Osoby, które nie będą stosować się do przepisów zawartych w uchwale narażają się na grzywnę, która według Kodeksu wykroczeń wynosi od 20 zł do 5 tys. zł. Przy czym w postępowaniu mandatowym może ona wynieść jednorazowo 500-1000 zł. Organem uprawnionym do wystawiania mandatów jest policja oraz inspektor ochrony środowiska.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdzą czym palisz w piecu. Sąsiad im powie Sprawdzą czym palisz w piecu. Sąsiad im powie

"Mamy tego dość! Trują nas codziennie!" "Mamy tego dość! Trują nas codziennie!"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (49)
Gość15.10.2017 23:01

@
radca prawny

Nikt nikogo nie szkaluje a SM nic nie robi a wozi swoich ziomali za nasze pieniądze.
Czy padło konkretne nazwisko?
Jesteś taki radca prawnym jak piekarz z Pani co bułki mrożone do piekarnika wkład w pewnych sklepach.

P.S. Jak byś był radcą prawnym to byś podał dane firmy do której się zgłosić a tu tylko wzmianka i koniec.

Jóź kiedyś pisałem żeby stworzyć zakładkę gdzie ci panowie śpią i panowie z po.. to samo. Częste zatrzymania na ul. Szybowej - to czysty przypadek porostu oni i podpadziochy w tym samym miejscu i czasie się znaleźli. Mieszkamy tam to widzimy gdzie podjeżdżają auta spać i to te same auta i te same pory nocy czasem nawet dnia.

radca prawny15.10.2017 10:56

Nie można bezkarnie szkalować inne osoby w sieci . Każdy kto to robi musi się liczyć z konsekwencjami swoich wypowiedzi. Zainteresowanym polecam kontakt z kancelarią prawną .

Gość14.10.2017 23:45

@ do gościa z godz. 12:40
Dziś o 19:59

Jesteś tym szoferem ze SM?

Przestań straszyć.

do gościa z godz. 12:4014.10.2017 19:59

art. 212 § 1.kodeksu karnego . Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

viktor14.10.2017 16:01

Nie jeden truciciel się zdziwi jak nad jego kominem pojawi się dron z czujnikiem.

Gość13.10.2017 17:09

Truciciele raus z miasta!

Gość13.10.2017 12:40

SM ostatnio była wzywana do psa który to biegał o obwodnicy no niestety po 25 minutach pies uciekła a kundle się nie pojawiły do teraz. Mam nadzieje że do spalanie tez tak podejdą.

Jeszcze mam pytanie czy w radiowozach SM są zamontowane taksometry i kasy fiskalne bo po 15:30 jeden mundurowy za kółkiem i pełna obsada cywili i tak codziennie w jednym i tym samym kierunku zapewne i ten sam adres.

Pokaż wszystkie opinie (49)