Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
EkoOkna
10 października 2017

Nocne podejście do deputatu węglowego

Nocne podejście do deputatu węglowego
fot. UM Jastrzębie

Pierwsze czytanie ustawy o rekompensacie za utracony deputat węglowy odbędzie się dzisiaj w Sejmie. Prace nad tym ważnym dla górników aktem prawnym zaplanowano na godzinę 22:00. 

Śledzimy losy ustawy o rekompensacie za utracone prawo do deputatu węglowego przez górników-emerytów oraz osoby pobierające po nich rentę rodzinną. Projekt jest  w Sejmie. Dzisiaj posłowie maja nad nim obradować około godziny 22:00.

Wiadomo, że propozycje zawarte w tym projekcie nie zadowalają wszystkich posłów. Klub PO już zapowiedział złożenie poprawek. Następnie projekt uchwały trafia do komisji, po czym wraca do Sejmu na tzw. drugie czytanie. I znów można zgłaszać propozycje zmian. Uchwalenie ustawy następuje podczas tzw. trzeciego czytania. Później pracuje nad nią Senat i po uchwaleniu jest skierowana do Prezydenta RP. Dopiero po złożeniu przez niego podpisu staje się obowiązującym prawem. Wtedy osoby uprawnione mają tylko 10 dni na złożenie wniosku o wypłatę rekompensaty.

O losach projektu ustawy będziemy informować 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW ma mniejszy zysk, niż rok temu  JSW ma mniejszy zysk, niż rok temu

JSW: 18 kwietnia pracownicy dostaną po 4280 zł JSW: 18 kwietnia pracownicy dostaną po 4280 zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
Marek13.10.2017 8:36

JSW wypowiedziało węgiel emerytom już w 2009 roku

Marek13.10.2017 8:33

Od dnia 1 stycznia 2012 r. prawo do bezpłatnego węgla utracili emeryci i renciści KWK ?Kazimierz-Juliusz?, wcześniej nastąpiło to w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A, przy czym, w przypadku JSW S.A., pomimo skutecznego wypowiedzenia UZP, zarząd podejmował w kolejnych latach uchwały o wydawaniu tym osobom bezpłatnego węgla w naturze lub w formie ekwiwalentu. Z uwagi na to, że pozbawianie emerytów i rencistów z przedsiębiorstw górniczych wskazanego uprawnienia przebiega od kilku lat, na potrzeby niniejszej ustawy w art. 2 pkt 2 jako moment rozpoczęcia procesu wypowiadania przez przedsiębiorstwa górnicze prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych przyjęto datę 31.12.2011 r.

Ustawa ktora jest w Sejmie.11.10.2017 15:41

FRagment wyhpowiedzi Tobiszowskiego z wczorajszej debaty :

Następnie pan poseł Długi pytał o zakończenie
spraw sądowych. Tak, chcemy to zrobić m.in. przez
tę ustawę. Dlatego tam jest oświadczenie, że ktoś
rezygnuje z postępowania sądowego. Bo proszę pań-
stwa, jaka byłaby logika, jeśli my wypłacamy, a ktoś
się sądzi? Teraz mamy taką sytuację, że przegrywa-
ne są w sądach procesy, gdzieś tam mamy odpryski,
że jest inaczej czy może być inaczej, ale nam też cho-
dzi o uporządkowanie tego, szukanie pewnego syste-
mu. Może nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale to jest
próba, proszę państwa, rozwiązania dużego proble-
mu społecznego. Im dłużej on trwa, tym jest większy.
Już nie chodzi o to, już nie chcę się boksować, kto go
rozpoczął, bo trzeba go rozwiązać. Dlatego to rozwią-
zanie może nie jest najcudowniejsze, ale moim zda-
niem jest skuteczne. Jeśli wyjdziemy z tej sali teraz,
dziś, jutro, pojutrze i zamiast, proszę państwa, w na-
szych biurach wypromować to rozwiązanie, będziemy
wtłaczać górnikom, że ktoś ich dzieli, proszę pań-
stwa, to co my na tym Śląsku osiągniemy? Co my
osiągniemy? Czy to jest cel bycia w parlamencie, mój,
wiceministra czy państwa posłów, żebyśmy dzielili
Ślązaków, dzielili ludzi mieszkających w wojewódz-
twie śląskim, dzielili górników, dzielili Polaków tylko
z powodu gry politycznej?
Jeśli chodzi o sprawę nierówności, likwidujemy
w jakiś sposób kwestię nierówności, wprowadzając
to rozwiązanie dla szerokiej rzeszy ludzi ? 235 tys.
Tak że to powoduje, że jak pozostaną te grupy, jak
wspomniałem, 9 czy 12 tys., to rzeczywiście jest gru-
pa, którą trzeba rozważyć w przyszłości już przez
spółki węglowe, a nie przez budżet.

Gość11.10.2017 13:26

Jeżeli chodzi o fakty, to zarząd JSW podjął uchwałę o zakończeniu wypłat deputatu węglowego emerytom i rencistom począwszy od roku 2015 argumentując to koniecznością wprowadzenia oszczędności w związku z pogorszeniem się sytuacji finansowej i wydobywczej spółki. Nie wierzycie, poszukajcie.

Ustawa ktora jest w Sejmie.11.10.2017 12:39

ONI celuja w najslabsze grupy z pelna swiadomoscia bezkarnosci.
A mlodzi dra japy z radosci, ze niby wiecej dla nich zostanie- nieswiadomi, ze na nich tez przyjdzie kolej, po nich tez przyjda, ich potraktuja identycznie .albo i znacznie gorzej.
. A teraz do przemyslenia: czy interesowalismy sie losem pegeerowcow, sprzedawanych wraz z lokatorami calych osiedli , wyrzucanych z pracy z dnia na dzien , ludzmi pozbawianymi wyplaty za prace, eksmitowanymi na bruk bo nie stac ich na czynsz ofiarami reprywatyzacji, czyscicieli itd itd itd. Zaczynamy przecierac oczy dopiero kiedy nas to dotknie, kiedy po nas przychodza. .a wtedy z nagla slyszymy rechot tych po ktorych jeszcze nie przyszli. Czy to sie kiedys skonczy? Czy ten narod otrzezwieje? Szczegolnie zbulwersowal mnie młody posel Sitarski, z KUKIZ 15, ponoc zwiazkowiec.. bardzo zadowolony z ustawy. wręcz szczęsliwy.Młody wilczek pokazal, ze skonczyla sie solidarnosc gornicza. Mlodzi gornicy dra wyłacznie pod siebie- emeryci to dla nich zbedny koszt budzetu.. bo oni o budzet dbaja !!! -sprzedajac swoich weteranow. ojcow, dziadkow.. Wstyd.

Kropke postawil sam Tobiszowski mowiac ze wlasciwie to on nie mial z kim konsultowac i rozmawiac bo.. zwiazki nie byly zainteresowane bylymi pracownikami jakimi sa emeryci. Sila Slaska byla jednosc w obronie dobra swojej malej ojczyzny./ Sila gornictwa - było braterstwo. Wczorajsza debata pokazala, że Slask dal sie rozbic .Zenujące bylo, kiedy na mownice weszla mloda dzioucha, slazaczka i skladala holdy Kaczynskiemu za ustawe odbierajaca prawo do deputatu, .deputatu ktorego nie odebral Niemiec, nie odebral Hitler, nie odebrala PRL ..Wszyscy poslowie PISu radosnie poparli niekonstytucyjna ustawe - praktycznie mowiac wprost ze ludzie nadal beda zmuszeni isc do sadu. Cel tej ustawy jest juz jasny- za podpis o zrzeczeniu sie roszczen sa gotowiu zaplacic 10 tys. Tu chodzi o ten podpis. Bo oni wiedza - czego Tobiszowski nie ukrywal, ze ludzie pojda do sądow. po swoje prawo , chodzi o to aby ich poszlo jak najmniej.

beno11.10.2017 10:17

Gość ...w bambusa to nas emerytów zrobiła mafia PO-PSL. Mnie ten pomysł pasuje chociaż nie jestem jeszcze aż tak wiekowym emerytem...bo mogli by nic nie dać bo w końcu nie oni nas tego pozbawili!!!

Gość11.10.2017 8:25

Młodzi emeryci stracą na tej ustawie. Przy dodatku do emerytury pobieraliby do przez 10,15, 20 lat, a tak dostaną jednorazowo 10 tys. czyli wartość deputatu za 6 lat (przy starej cenie węgla). Gdyby dodatek był częścią emerytury, to podlegałby także waloryzacji. Jednym słowem rząd chce zrobić emerytów w bambusa .

Pokaż wszystkie opinie (31)