Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
EkoOkna
11 października 2017

Deputat węglowy skierowany do komisji sejmowej

Deputat węglowy skierowany do komisji sejmowej
fot. wikipedia / Kpalion

We wtorek w nocy Sejm obradował nad rządowym projektem ustawy rekompensaty z tytułu utraconych deputatów węglowych. Dyskusja nad projektem była burzliwa. 

Dzisiaj, 11 października, Komisja Energii i Skarbu Państwa ma zajmować się projektem ustawy dotyczącej wypłaty dla górników-emertów z tytułu utraconego deputatu węglowego.  Posłowie Platformy Obywatelskiej i Kukiz 15’ zapowiedzieli złożenie poprawek.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślał podczas debaty, że rząd Prawa i Sprawiedliwości naprawia zaniedbania powstałe w czasach, kiedy w Polsce władzę sprawowała PO z PSL.  Podkreślił, że kwota rekompensaty - 10 tys. zł, jest uwarunkowana możliwościami finansowymi budżetu państwa. Opowiedział się za pilnym prowadzeniem prac w tej sprawie.

Poseł Krzysztof Gadowski (PO) podkreślał, że projekt rządowy jest w istocie likwidacją deputatu węglowego za 10 tys. zł, niczym za przysłowiowe srebrniki. Pytał, dlaczego kolejarze mają mieć nadal wypłacane to świadczenie, a górnicy nie. Posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Kukiz 15’ krytykują zbyt krótki termin składania wniosków przez uprawnionych do deputatu. Ich zdaniem może to spowodować, że nie wszyscy zdążą w terminie dochować formalności.  Niewykluczone, że termin ten ulegnie wydłużeniu, co przyznał wiceminister Tobiszowski. Warto zaznaczyć, że sama Jastrzębska Spółka Węglowa będzie musiała obsłużyć ok. 35 tys. wniosków. ­

Polub i udostępnij
Czytaj też

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

JSW: Wypłacą deputat do końca roku JSW: Wypłacą deputat do końca roku

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (49)
Ave Zagórowski16.10.2017 16:00

Zabrać KONIEC Z PO PRLwskim układem :D My chcemy zarabiać a nie utrzymywać ludzi co dawno nie pracują . Wreszcie sie ktoś za to wziął !! BRAWO!!

Linus12.10.2017 15:46

Panie Gadowski! Niech pan się lepiej wycofa z polityki. Ciekawe, gdzie pan był jak rząd PO odbierał deputat emerytom górniczym?!!!!! Teraz znowu pan przewróci marynarkę na drugą stronę i przejdzie do PiS?!!!!

Dziad12.10.2017 7:04

Do 21 dni przedłużyli składanie wniosków i nic poza tym emeryci z 2015 i 2016 nic nie dostaną dzięki pośle Matusiak za nie zabranie głosu do poprawki a Gadowski to prawdziwy gad tak samo cichy zapamiętamy to sobie

Krystek 12.10.2017 0:21

Gienek ty se pij, te piwo , ja nie zamierzam i mam w 4 literach ich 10 tys.,Sad roztrzygnie.

gienek11.10.2017 20:51

Platforma zabierając deputat nawarzyła piwa teraz trzeba to wypic.

emeryt11.10.2017 20:04

Dziękujemy posłom z naszego miasta za niepodjęcie poprawki Czerkawskiego załatwiliście emerytów na cacy .Teraz emeryci są podzieleni na trzy sorty (1) pobierający deputat z ZUS co roku . (2) emeryci którzy pobierali ,.a im zabrali dostaną 10 tys. (3) emeryci którzy nie pobierali bo im wypowiedzieli i nie dostaną nic.
Prawo i sprawiedliwość wasza mać !!!!!!.

.........11.10.2017 19:07

Gadowski zaspał chyba na komisji bo jak Czerkawski chciał wykreślić zapis który eliminował emerytów z 2015 i 2016 z rekompensaty i przyznawał wszystkim rekompensatę to na pytanie przewodniczącego kto podejmie poprawkę Czerkawskiego nastała głucha cisza , a jeszcze przed paroma minutami walczył jak lew o węgiel dla górników z PRG.

Pokaż wszystkie opinie (49)