Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°16°
11 października 2017

Deputat węglowy skierowany do komisji sejmowej

Deputat węglowy skierowany do komisji sejmowej
fot. wikipedia / Kpalion

We wtorek w nocy Sejm obradował nad rządowym projektem ustawy rekompensaty z tytułu utraconych deputatów węglowych. Dyskusja nad projektem była burzliwa. 

Dzisiaj, 11 października, Komisja Energii i Skarbu Państwa ma zajmować się projektem ustawy dotyczącej wypłaty dla górników-emertów z tytułu utraconego deputatu węglowego.  Posłowie Platformy Obywatelskiej i Kukiz 15’ zapowiedzieli złożenie poprawek.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślał podczas debaty, że rząd Prawa i Sprawiedliwości naprawia zaniedbania powstałe w czasach, kiedy w Polsce władzę sprawowała PO z PSL.  Podkreślił, że kwota rekompensaty - 10 tys. zł, jest uwarunkowana możliwościami finansowymi budżetu państwa. Opowiedział się za pilnym prowadzeniem prac w tej sprawie.

Poseł Krzysztof Gadowski (PO) podkreślał, że projekt rządowy jest w istocie likwidacją deputatu węglowego za 10 tys. zł, niczym za przysłowiowe srebrniki. Pytał, dlaczego kolejarze mają mieć nadal wypłacane to świadczenie, a górnicy nie. Posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Kukiz 15’ krytykują zbyt krótki termin składania wniosków przez uprawnionych do deputatu. Ich zdaniem może to spowodować, że nie wszyscy zdążą w terminie dochować formalności.  Niewykluczone, że termin ten ulegnie wydłużeniu, co przyznał wiceminister Tobiszowski. Warto zaznaczyć, że sama Jastrzębska Spółka Węglowa będzie musiała obsłużyć ok. 35 tys. wniosków. ­

Polub i udostępnij
Czytaj też

We wrześniu deputaty za węgiel? We wrześniu deputaty za węgiel?

Ministerstwo finansów daje zielone światło dla deputatów Ministerstwo finansów daje zielone światło dla deputatów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (49)
Ave Zagórowski16.10.2017 16:00

Zabrać KONIEC Z PO PRLwskim układem :D My chcemy zarabiać a nie utrzymywać ludzi co dawno nie pracują . Wreszcie sie ktoś za to wziął !! BRAWO!!

Linus12.10.2017 15:46

Panie Gadowski! Niech pan się lepiej wycofa z polityki. Ciekawe, gdzie pan był jak rząd PO odbierał deputat emerytom górniczym?!!!!! Teraz znowu pan przewróci marynarkę na drugą stronę i przejdzie do PiS?!!!!

Dziad12.10.2017 7:04

Do 21 dni przedłużyli składanie wniosków i nic poza tym emeryci z 2015 i 2016 nic nie dostaną dzięki pośle Matusiak za nie zabranie głosu do poprawki a Gadowski to prawdziwy gad tak samo cichy zapamiętamy to sobie

Krystek 12.10.2017 0:21

Gienek ty se pij, te piwo , ja nie zamierzam i mam w 4 literach ich 10 tys.,Sad roztrzygnie.

gienek11.10.2017 20:51

Platforma zabierając deputat nawarzyła piwa teraz trzeba to wypic.

emeryt11.10.2017 20:04

Dziękujemy posłom z naszego miasta za niepodjęcie poprawki Czerkawskiego załatwiliście emerytów na cacy .Teraz emeryci są podzieleni na trzy sorty (1) pobierający deputat z ZUS co roku . (2) emeryci którzy pobierali ,.a im zabrali dostaną 10 tys. (3) emeryci którzy nie pobierali bo im wypowiedzieli i nie dostaną nic.
Prawo i sprawiedliwość wasza mać !!!!!!.

.........11.10.2017 19:07

Gadowski zaspał chyba na komisji bo jak Czerkawski chciał wykreślić zapis który eliminował emerytów z 2015 i 2016 z rekompensaty i przyznawał wszystkim rekompensatę to na pytanie przewodniczącego kto podejmie poprawkę Czerkawskiego nastała głucha cisza , a jeszcze przed paroma minutami walczył jak lew o węgiel dla górników z PRG.

Pokaż wszystkie opinie (49)