Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
16 października 2017, Publicystyka

Deputat węglowy: Likwidacja czy sprawiedliwość?

Deputat węglowy: Likwidacja czy sprawiedliwość?
fot. jastrzebieonline.pl

Sprawa deputatu węglowego budzi kontrowersje. Jedni uważają, że dobrze, że sprawa w końcu znajduje swój finał, drudzy -  że uchwalona przez Sejm ustawa to w istocie likwidacja jednego z najstarszych przywilejów górniczych, z którego zresztą nie wszyscy górnicy-emeryci skorzystają. Jak to jest? Jakie zdanie na ten temat mają jastrzębscy posłowie?

Ustawa o rekompensacie z tytułu utraconego deputatu węglowego została przyjęta przez Sejm. Jej najważniejszym punktem jest  to, że osoby uprawnione otrzymają po 10 tys. zł w zamian za podpisanie oświadczenia, że nie będą rościć prawa do wypłaty deputatu za węgiel w przyszłości. Nie wszyscy byli górnicy będą mieć prawo do tej rekompensaty. Ci, którym spółki węglowego skutecznie wypowiedziały prawo do deputatu węglowego, nie otrzymają nic. Rząd, który jest autorem projektu ustawy, przyjął, że momentem rozpoczęcia procesu wypowiadania przez przedsiębiorstwa górnicze prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych jest data 31.12.2011 roku. W JSW jest ok. 4 tys. osób, którzy nie otrzymają z tytułu deputatu żadnych pieniędzy.

fot. pixabay

O prawie do wyboru pomiędzy jednorazową rekompensatą dla byłych górników, a wypłacanym przez ZUS dodatkiem do emerytury z tytułu prawa do deputatu węglowego mówił podczas debaty w Sejmie poseł Krzysztof Gadowski (PO). Wskazywał, że projekt obywatelski, który został złożony w Sejmie na początku 2016 roku zawierał możliwość takiego wyboru. Ta poprawka Klubu Platformy Obywatelskiej nie została uwzględniona przez Sejm.

WYPOWIEDŹ POSŁA PODCZAS DEBATY 

Poseł Grzegorz Matusiak (PiS) również przedstawił swoje zdanie na temat deputatu węglowego podczas debaty sejmowej. Podczas dyskusji poseł nie odniósł się do możliwości wyboru przez górników, tak aby mogli wybierać pomiędzy jednorazową wypłatą, a dodatkiem do emerytury. Wskazywał na to, że to za rządów PO wypowiedziano deputat oraz strzelano do górników i lano ich wodą podczas protestów przed siedzibą JSW.

WYPOWIEDŹ POSŁA PODCZAS DEBATY 

Także nasi czytelnicy mają możliwość wypowiedzenia się na temat rekompensaty dla emerytów z tytułu utraconego deputatu, poprzez głosowanie w sondzie.  Na chwilę obecną zdecydowana większość (66 proc.)  nie jest zadowolona z takiego rozwiązania.

WYNIKI SONDY 

 Deputat węglowy: Komu, kiedy, na jakich zasadach

Polub i udostępnij
Czytaj też

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dzięki posłowi Matusiakowi powstaje sala koncertowa? Dzięki posłowi Matusiakowi powstaje sala koncertowa?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (83)
gość30.10.2017 19:05

PO zabrało ekwiwalent węglowy, a PiS naprawia ich błędy. Dzięki Partii PiS uprawnieni emeryci górnictwa dostaną do końca 2017 r. po 10 tysięcy złotych, oczywiście jeżeli złożą wnioski wraz z oświadczeniem. Brawo dla PiS i wielkie dzięki!!!

Franek23.10.2017 11:47

Gdzie był poseł Gadowski dgy zabierali górnikom deputat?
Teraz niech przestanie mieszać
i się dalej ośmieszać!!!!

wincal19.10.2017 15:30

Od kiedy Gadowski interesuje sie gornictwem obluda

Wyborca18.10.2017 21:03

Kilka tysięcy głosów w najbliższych wyborach PiS straci, ale co tam, Matusiak jako emeryt swoje 10 tyś weźmie i tyle go interesuje.

Beata 18.10.2017 15:44

Niestety górnicy z JSW zostali sprzedani wiadomo przez kogo

Gość18.10.2017 8:59

To wkoncu kiedy zaczna te 10 tys wyplacac bo gadaja a nie dzialaja napiszcie

Pokaż wszystkie opinie (83)