Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°18°
Eko Okna
16 października 2017

Gminy dopłacą do MZK. Wzrasta dotacja, zapłacimy o 950 tys. zł wiecej

Gminy dopłacą do MZK. Wzrasta dotacja, zapłacimy o 950 tys. zł wiecej
fot. UM Jastrzębie

W czwartek 12 października przedstawiciele dziesięciu gmin wchodzących w skład Międzygminnego Związku Komunikacyjnego przyjęli założenia do budżet na 2018 rok. Zdecydowano o zwiększeniu dotacji o 20 groszy za każdy wozokilometr.

Obecnie każda z gmin członkowskich wpłaca 4,55 zł, od stycznia będzie to kwota 4,75 zł. Łączny wzrost z tego tytułu wyniesie ok. 950 tys. zł. Za przyjęciem tego rozwiązania głosowało 8 delegatów. Sprzeciw wyraziły gminy: Pawłowice i Rydułtowy.  W nowym budżecie przyjęto realną wysokość wpływów z biletów. Poza tym zabezpieczono środki na zorganizowanie komunikacji na terenie Żor, Suszca i Czerwionki-Leszczyn. Będzie to konieczne od kwietnia przyszłego roku, ponieważ dotychczasowy przewoźnik PKM wypowiedział umowę z MZK.

- Nie mieliśmy innego wyjścia, Stawka wozokilometra w ramach tej umowy od stycznia 2018 roku będzie wynosić 4,53 zł. Nikt nie jest w stanie wykonywać sprawnej komunikacji za tak niską cenę. Dodatkowo podwykonawcy, z którymi jesteśmy związani umowami, nie widzą możliwości dalszej współpracy na takich warunkach - wyjaśnia Stanisław Słowiński, prezes PKM Jastrzębie.

Janusz Buda, przewodniczący Zarządu MZK uważa, że budżet na przyszły rok jest przede wszystkim racjonalny. Z jednej strony zabezpiecza sprawne funkcjonowanie komunikacji, natomiast z drugiej nie przewiduje zbędnych wydatków.

- Jesteśmy poważnym Związkiem, który tworzą poważne gminy. Musimy być przewidywalni m.in. wobec naszych kontrahentów.  Przyjęcie założeń na tym poziomie daje nadzieję na przyszłość. Obecnie dopinamy wiele spraw związanych z organizacją pracy i funkcjonowaniem MZK. Kolejny etap to praca nad większą dostępnością komunikacji we wszystkich gminach Związku, a co za tym idzie działania na rzecz zwiększenia liczby pasażerów. Zmierzamy także poprawić wizerunek Związku, który nie jest obecnie najlepszy - mówi Janusz Buda, przewodniczący MZK. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Więcej kursów autobusowych MZK Więcej kursów autobusowych MZK

Uwaga! Mniej kursów autobusowych Uwaga! Mniej kursów autobusowych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Gość23.11.2017 11:58

Mysle, ze o sprawie pomocy dla PKM nalezy zawiadomoc UOKiK.
MZK zagralo nie fair, prawdopodobnie rowniez niezgodnie z prawem.

do Mieszkaniec19.10.2017 7:06

MZK powinno się pozbyć Pkm, jest kulą u nogi. Jeszcze trochę.

Gość do GośćDziś o 7:4117.10.2017 12:58

MZK jest potrzebne żeby płacić przewoźnikom mają kasę od innych gmin.
linie miejskie nie utrzymają się ze sprzedaży samych biletów trzeba je dotować przez gminy.
Miasto jastrzębie miało by dotować linie np. E-3 z której korzystają w dużym stopniu mieszkańcy Wodzisławia i innych gmin ?
to tak jak by miasto jastrzębie zrobiło darmową komunikację w Wodzisławiu, oni płacą za przejazd do Rybnika E-3 za 4,2 a jastrzębianie 8,4.

Gość17.10.2017 12:40

20 groszy za każdy wozokilometr bo PKm-owi nie opłaca się jeździć, odstąpić linie Kłosokowi lub Warbusowi im się to pewnie opłaci i zarobią jeszcze na nowe autokary.

bezdomny17.10.2017 10:47

@mieszkaniec13.19-
Zlikwidować to trzeba nie PKM, tylko tobie dostęp do internetu, żebyś nie bredził.
Przekleństwem i zmorą PKM
jest jego właściciel/tfuj/, od dawna działający na szkodę
PKMu.
To ewenement niespotykany chyba nigdzie indziej!.
Smierdzisz .....ku MZK na odległość!.

Gość17.10.2017 9:21

Jak zawsze, wypowiadają się najbardziej zorientowani

Gość17.10.2017 7:41

@Mieszkaniec do Gość

Ale nadal nie wyjasniles po co dla istnienia E-3 potrzeba MZK

Pokaż wszystkie opinie (21)