Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
EkoOkna
17 października 2017

Jastrzębska Spółka Węglowa wykłada 50 tys. zł na stypendium

  • Jastrzębska Spółka Węglowa wykłada 50 tys. zł na stypendium
  • Jastrzębska Spółka Węglowa wykłada 50 tys. zł na stypendium
Więcej zdjęć:
ot. Michał Niewdana/NCN / Damian Hetman

Trójka młodych, polskich uczonych otrzymała stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe. Jedną z nagród ufundowała Jastrzębska Spółka Węglowa w ramach współpracy z Narodowym Centrum Nauki. Wręczył ją Daniel Ozon podczas ceremonii zorganizowanej 10 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w krakowskich Sukiennicach.

Wyróżnienie jest przyznawane przedstawicielom trzech obszarów badawczych: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. W tej ostatniej kategorii stypendium wręczył Daniel Ozon.

- Jastrzębska Spółka Węglowa niezwykle ceni sobie współpracę z polskimi naukowcami i ośrodkami badawczymi. To dzięki takim instytucjom jak Narodowe Centrum Nauki utalentowani naukowcy mogą liczyć na wsparcie i pomoc w badaniach. Jestem pełen podziwu i uznania za to, co do tej pory w tym obszarze udało się Państwu osiągnąć i jak wiele eksperymentalnych badań sfinansować - powiedział Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Laureat wyróżniony w obszarze nauk ścisłych i technicznych to dr hab. Adam Rycerz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowski fizyk otrzymał Nagrodę NCN 2017 za analizę teoretyczną kwantowego transportu ładunku w nanoukładach grafenowych. Za szczególnie ważne dokonanie Kapituła uznała zaproponowanie mechanizmu kontroli polaryzacji prądu w przestrzeni dolinowych stopni swobody za pośrednictwem pól elektrostatycznych.

- W teorii materii skondensowanej fascynuje mnie zwłaszcza możliwość przewidywania – stosunkowo niewielkim nakładem sił i środków – zupełnie nowych, nieznanych wcześniej zjawisk fizycznych, których praktyczne wykorzystanie jest właściwie w zasięgu ręki – powiedział dr hab. Adam Rycerz.

Nagroda dla uczonych to inicjatywa Narodowego Centrum Nauki, która ma służyć promowaniu wybitnych naukowców prowadzących badania podstawowe w Polsce. Laureatem może zostać uczony do 40. roku życia, o ponadprzeciętnym dorobku naukowym, a wyróżnione osiągnięcia muszą powstać w wyniku prac eksperymentalnych i teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W konkursie uwzględniane są projekty prowadzone w polskich jednostkach naukowych i udokumentowane publikacjami.

-Zależy nam na rozwoju polskich badań, dlatego jestem przekonany, co do potrzeby nagradzania i wyróżniania najlepszych naukowców. Wierzę, że ta nagroda przyczyni się do dalszego rozwoju polskiej nauki. Czekamy na przełomowe projekty badawcze, z których być może również Grupa Kapitałowa JSW będzie mogła w przyszłości skorzystać - podsumował Daniel Ozon.

Co roku nagrodę fundują przedsiębiorcy. Tym razem inicjatywę wsparli: Jastrzębska Spółka Węglowa, Grupa Adamed, Grupa Azoty oraz PKN Orlen. Fundatorzy przekazali laureatom wyróżnienia w wysokości 50 tys. zł.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
ćwikła 18.10.2017 13:39

A kiedy mnie podniesiecie zarobek ale więcej niz innym bo mam wielkie potrzeby

Masakra18.10.2017 8:34

Ten ozon to jakiś pseudo Janosik byle nie oddać kasy zamrożonej jak trzeba było ratować J.S.W to

mobi17.10.2017 20:48

do ave zagórowski
Człowieku nie pracujesz w górnictwie to się nie wypowiadaj !

Ave Zagórowski17.10.2017 15:53

BRAWO !! eh ci najbardziej pokrzywdzeni .... jak zwykle a zarabiają po 7k pln za 4h pracy w ścianie :))) i dalej mało mało mało :) nikt nikomu nie zabraniał i nie zabrania iść do szkoły :)

wkurwiony17.10.2017 15:32

Ozon rozdaje nasze pieniądze na prawo i lewo.to się musi skończyć ludzie a nawet nie myślą oddać tego co pozabierali.korwa stypendia kluby sportowe a gdzie my do cholery!!!!!!!!!!!

boryniok17.10.2017 14:47

A czy banki wyraziły na to zgodę?

Gość17.10.2017 13:13

Zabrali 30 emerytom ekwiwalent za węgiel, żeby wypłacić stypendium. To prawie taki interes, jak kupić koksownię i sprzedać ją za połowę ceny zakupu. Prezes w oszczędzaniu jest najlepszy.

Pokaż wszystkie opinie (13)