Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
17 października 2017

Jastrzębska Spółka Węglowa wykłada 50 tys. zł na stypendium

  • Jastrzębska Spółka Węglowa wykłada 50 tys. zł na stypendium
  • Jastrzębska Spółka Węglowa wykłada 50 tys. zł na stypendium
Więcej zdjęć:
ot. Michał Niewdana/NCN / Damian Hetman

Trójka młodych, polskich uczonych otrzymała stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe. Jedną z nagród ufundowała Jastrzębska Spółka Węglowa w ramach współpracy z Narodowym Centrum Nauki. Wręczył ją Daniel Ozon podczas ceremonii zorganizowanej 10 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w krakowskich Sukiennicach.

Wyróżnienie jest przyznawane przedstawicielom trzech obszarów badawczych: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. W tej ostatniej kategorii stypendium wręczył Daniel Ozon.

- Jastrzębska Spółka Węglowa niezwykle ceni sobie współpracę z polskimi naukowcami i ośrodkami badawczymi. To dzięki takim instytucjom jak Narodowe Centrum Nauki utalentowani naukowcy mogą liczyć na wsparcie i pomoc w badaniach. Jestem pełen podziwu i uznania za to, co do tej pory w tym obszarze udało się Państwu osiągnąć i jak wiele eksperymentalnych badań sfinansować - powiedział Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Laureat wyróżniony w obszarze nauk ścisłych i technicznych to dr hab. Adam Rycerz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowski fizyk otrzymał Nagrodę NCN 2017 za analizę teoretyczną kwantowego transportu ładunku w nanoukładach grafenowych. Za szczególnie ważne dokonanie Kapituła uznała zaproponowanie mechanizmu kontroli polaryzacji prądu w przestrzeni dolinowych stopni swobody za pośrednictwem pól elektrostatycznych.

- W teorii materii skondensowanej fascynuje mnie zwłaszcza możliwość przewidywania – stosunkowo niewielkim nakładem sił i środków – zupełnie nowych, nieznanych wcześniej zjawisk fizycznych, których praktyczne wykorzystanie jest właściwie w zasięgu ręki – powiedział dr hab. Adam Rycerz.

Nagroda dla uczonych to inicjatywa Narodowego Centrum Nauki, która ma służyć promowaniu wybitnych naukowców prowadzących badania podstawowe w Polsce. Laureatem może zostać uczony do 40. roku życia, o ponadprzeciętnym dorobku naukowym, a wyróżnione osiągnięcia muszą powstać w wyniku prac eksperymentalnych i teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W konkursie uwzględniane są projekty prowadzone w polskich jednostkach naukowych i udokumentowane publikacjami.

-Zależy nam na rozwoju polskich badań, dlatego jestem przekonany, co do potrzeby nagradzania i wyróżniania najlepszych naukowców. Wierzę, że ta nagroda przyczyni się do dalszego rozwoju polskiej nauki. Czekamy na przełomowe projekty badawcze, z których być może również Grupa Kapitałowa JSW będzie mogła w przyszłości skorzystać - podsumował Daniel Ozon.

Co roku nagrodę fundują przedsiębiorcy. Tym razem inicjatywę wsparli: Jastrzębska Spółka Węglowa, Grupa Adamed, Grupa Azoty oraz PKN Orlen. Fundatorzy przekazali laureatom wyróżnienia w wysokości 50 tys. zł.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW chce wybudować nową kopalnię? JSW chce wybudować nową kopalnię?

JSW zbudowała siłownię plenerową przed siedzibą zarządu JSW zbudowała siłownię plenerową przed siedzibą zarządu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
ćwikła 18.10.2017 13:39

A kiedy mnie podniesiecie zarobek ale więcej niz innym bo mam wielkie potrzeby

Masakra18.10.2017 8:34

Ten ozon to jakiś pseudo Janosik byle nie oddać kasy zamrożonej jak trzeba było ratować J.S.W to

mobi17.10.2017 20:48

do ave zagórowski
Człowieku nie pracujesz w górnictwie to się nie wypowiadaj !

Ave Zagórowski17.10.2017 15:53

BRAWO !! eh ci najbardziej pokrzywdzeni .... jak zwykle a zarabiają po 7k pln za 4h pracy w ścianie :))) i dalej mało mało mało :) nikt nikomu nie zabraniał i nie zabrania iść do szkoły :)

wkurwiony17.10.2017 15:32

Ozon rozdaje nasze pieniądze na prawo i lewo.to się musi skończyć ludzie a nawet nie myślą oddać tego co pozabierali.korwa stypendia kluby sportowe a gdzie my do cholery!!!!!!!!!!!

boryniok17.10.2017 14:47

A czy banki wyraziły na to zgodę?

Gość17.10.2017 13:13

Zabrali 30 emerytom ekwiwalent za węgiel, żeby wypłacić stypendium. To prawie taki interes, jak kupić koksownię i sprzedać ją za połowę ceny zakupu. Prezes w oszczędzaniu jest najlepszy.

Pokaż wszystkie opinie (13)