Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
17 października 2017

Deputat: Emeryci mogą pójść do sądu

Deputat: Emeryci mogą pójść do sądu Protest emerytów górniczych w 2014 r.
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski uważa, że w sprawie deputatów emeryci mają wybór.  Nie muszą decydować się na jednorazową rekompensatę i mogą dochodzić swoich praw w sądzie. 

 - Jest wybór,  ktoś może nie skorzystać z 10 tysięcy i dochodzić deputatu. Ma prawo, przecież my nie mówimy, że wszyscy muszą dostać te 10 tys. Jeśli ktoś uważa, że ma dalej prawo do deputatu, tak jak to nawet strona społeczna mówi, to może dochodzić swoich roszczeń. My proponujemy ludziom 10 tys. zł już od teraz, bo na to stać budżet - powiedział wiceminister Tobiszowski w Radiu Piekary. 

Warunkiem otrzymania jednorazowej wypłaty jest podpisanie oświadczenia, w którym osoba uprawniona zrzeka się prawa do deputatu węglowego i nie będzie przed sądem w przyszłości dochodzić praw z tego tytułu.

Przypomnijmy, że w Jastrzębskiej Spółce Węglowej tego świadczenia pozbawionych jest około 4 tys. osób, gdyż pracodawca skutecznie wypowiedział im prawo do deputatu. Część z emerytów zdecydowała się dochodzić roszczeń przed sądem, gdzie zapadały korzystne dla nich wyroki. 

Deputat węglowy: Komu, kiedy, na jakich zasadach

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wybuchowo przed Jastrzębską Spółką Węglową - piknik naukowy Wybuchowo przed Jastrzębską Spółką Węglową - piknik naukowy

JSW planuje otwarcie linii autobusowej JSW planuje otwarcie linii autobusowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (65)
Gość14.11.2017 22:17

prawo do deputatu daly polskie kopalnie w panstwie polskim ,kiedy agitowały młodych do ciezkiej pracy pod ziemią. I tak ma byc. To górnicy mają pylice i zniszczone zdrowie. jeśli ktoś nie chciał deputatu to szedł do pracy w dogodne miejsce. Nie ma co zawiścić. Przyznane prawa trzeba respektować. Czy chcielibyście żeby kolejny żąd odebrał Wam 500plus ???? Ja nigdy nie dostałem złotówki na dzieci. Ale mam honor i nie zawiszczę tym co teraz to prawo mają. Więc troche honoru, bo to polscy dziadkowie czy tatusiowie. Jałmuzne żąd daje, ,wstyd. Nie brać tego, tylko to co prawo polskie gwarantowało emertom górniczym, coroczne talony. A jak mało kasy w kraju to niech nie bierą po 200tyś pęsji. Jest u władzy prawo i sprawiedliwośc, a gdzie to szanowanie prawa polskiego , gdzie sprawiedliwość??? Takiego chcecie panstwa co za rok czy pięc odbierze Wam przyznane teraz prawa ? ROZSĄDKU TROCHĘ A NIE WYSTĘPOWAC PRZECIWKO SWOIM. pozdrawiam czytelników

wawa19.10.2017 23:23

Jest to bardzo nieuczciwe......Dostaną tylko Emeryci , którzy odeszli na Emeryturę do końca 2011.....pozostali Emeryci .....NIC...

emeryt19.10.2017 17:44

I po ptokach. Chcielista PIS, mata PIS.

zlikwidować Senat19.10.2017 9:21

Senator sprawozdawca na komisji senackiej powiedział,że wymuszanie podpisu pod zrzeczeniem się było jak mobbing, na co senator Rulewski odpowiedział,"jaki mobbing skoro podpisały to związki zawodowe" ten pan zapomniał jak władza obijała po ryju wymuszając zenanie ,ciekawe czy obijany myślał, że to wszystko co powie pod presją będzie w majestacie prawa...PRAWDĄ???

Pracownica 19.10.2017 7:57

Zgadzam sie z panem gdzie logika tyle emerytom wyplacac taka kase czy ich pogielo pracownik korzysc przynosi a nie baba po chlopie co nigdy nie pracowala siedziala pachniala a teraz dostaje w nagrode. 10 tys

....19.10.2017 7:23

A co z pracownikami którzy dalej pracują?? Emeryt powinien dostać węgiel przez pierwsze 3 lata emerytury i na tym powinno się zakończyć. Ci co pracują nie mają węgla a emeryt dostanie rekompensatę czy jest jakaś sprawiedliwość? W takim razie pracownicy też powinni dostać taką samą kasę jak nie większą.

beno18.10.2017 18:34

mm...Flak....może się nałykoł ale dyche skasuje a ty co buraku? nic ...czyli nul!!!

Pokaż wszystkie opinie (65)