Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
20 października 2017

Senat przyjął Ustawę o rekompensacie za deputat węglowy

Senat przyjął Ustawę o rekompensacie za deputat węglowy
fot. pixabay

W czwartek Senat RP przyjął Ustawę o rekompensacie za utracony deputat węglowy. Jak się można było spodziewać procedowanie nad tym aktem prawnym odbyło się szybko i bez problemów. 

Ustawa o rekompensacie za utracony deputat węglowy lotem błyskawicy przeszła przez polski parlament. Teraz, ab jej zapisy weszły w życie, potrzebny jest jedynie podpis Prezydenta RP. Od tego momentu, licząc od dnia następnego, osoby uprawnione maja 21 dni na złożenie wniosku w przedsiębiorstwie górniczym, z którego odeszły na emeryturę lub, jeśli kopalnia została zlikwidowana, w spółce Restrukturyzacji Kopalń.

W Senacie, podobnie jak wcześniej w Sejmie, przepadły poprawki parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, aby emerytom dać możliwość wyboru pomiędzy jednorazową wypłatą z tytułu utraconego deputatu a świadczeniem wypłacanym do emerytury przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił podczas senackiej debaty, że ustawowym wymogiem otrzymania rekompensaty jest zrzeczenie się przez osoby uprawnione roszczeń do deputatów w przyszłości. Ci, emeryci, którzy nie zgadzają się z takim rozwiązaniem mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Deputat węglowy: Komu, kiedy, na jakich zasadach

Polub i udostępnij
Czytaj też

Autobus JSW rozpoczyna objazd po parafiach Autobus JSW rozpoczyna objazd po parafiach

Związkowcy z JSW  będą bronić prezesa w Warszawie Związkowcy z JSW będą bronić prezesa w Warszawie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (26)
Dedektyw 24.10.2017 21:05

A ryba z zzjg się śmieje ciepla posadka kasa się zgadza wycieczki za darmo z rodziną i jak tu żyć

tfu23.10.2017 13:14

Na kopalniach to już nie związki zawodowe (ZZ) to PBP czyli Pośrednie Biuro Podróży, jak można było dopuścić aby emeryci odchodzący po 1.01.2015 nie mieli szans na deputat węglowy, wstyd. Największy błąd życiowy to była przynależność do zz.

kaligrat23.10.2017 11:00

Jak czytam te opinie tu, czy pod innymi artykułami to wydawać by się mogło , że Ci górnicy tacy biedni , takie boroczki, tak mało zarabiają, że wreszcie Peło do nich grzeczniutkich strzelało ,że na PiS czekali jak na zbawicieli . I faktycznie stał się cud - nastał PiS......zarobki górnicze spadły o połowę, przywileje górnicze zabrane (to Zagórowski dawał bez strajku) , każdy kto tylko może to ucieka czym prędzej....dodatkowo górnicy dostali nagrodę w postaci bonusa- dwie kopalnie zlikwidowane (tego akurat Zagórowski nie obiecał).....a teraz emeryci górniczy (nie wszyscy) dostają gratisa ----za 10 tys zł trwała likwidacja deputatu weglowego...

Do: mirek23.10.2017 9:41

Brawo! Super komentarz.

Ania23.10.2017 7:02

Nie rozumiem ludzi którzy narzekają dostaniecie kasę???????????? jakby było PO byście nie mieli juz gdzie pracowac o deputacie moglibyscie pomarzyc wjechalaby policja armatki i heja niektorzy juz zapomnieli jak to niedawno bylo ale wojujcie dalej bo Gadowski bo Matusiak to nie dostaniecie nic.

leon22.10.2017 19:58

mirek...mów w swoim imieniu !!! a od emerytów wara !!!

Rylik22.10.2017 16:38

A gdzie to Wasz szef związku Duda. Wy macie czelność czegoś się domagać? Sprzedaliście się , nawet powiem daliście dupy. Jeste rządowymi związkami. Jesteście zwykłymi ciu....mi.

Pokaż wszystkie opinie (26)