Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°-2°
20 października 2017

Epidemia zachorowań na żółtaczkę. Co z Jastrzębiem?

Epidemia zachorowań na żółtaczkę. Co z Jastrzębiem?
fot. pixabay

O początku epidemii zachorowań na żółtaczkę typu A na Śląsku powiadomiła Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Lekarze zanotowali wzrost zachorowań na to schorzenie. 

Najwięcej zachorowań na żółtaczkę odnotowano w Sosnowcu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Tychach, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej. Jak sytuacja wygląda w Jastrzębiu-Zdroju. Czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 zanotował wzrost zachorowań na tą chorobę.

- W naszym szpitalu nie można mówić o epidemii zachorowań na WZW A. Nie mamy takich przypadków - poinformował doktor Tomasz Juda,  Kierownik Zespołu do spraw Zakażeń Szpitalnych i Higieny.

Skoro jednak skala zachorowań na żółtaczkę w całym kraju i na Śląsku ulega zwiększeniu, to czy możemy czuć się bezpiecznie. Jak należy się zachować, aby uchronić się przed zakażeniem?

- Żółtaczka to popularna choroba brudnych rąk, przenosi się do organizmu drogą doustną. Dlatego ważne jest mycie rąk, sztućców i talerzy, które mają kontakt ze spożywanymi pokarmami. Nie należy też wspólnie jeść tych samych posiłków z innymi osobami. Zakażeniu częściej podlegają osoby, których organizmy są osłabione chorobami, dzieci, osoby starsze - wyjaśnia doktor Juda. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na operację będzie można zapisać się przez Internet Na operację będzie można zapisać się przez Internet

WSS nr 2 zakazuje odwiedzin na oddziałach WSS nr 2 zakazuje odwiedzin na oddziałach

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
Gość23.10.2017 1:20

znam gościa, który ma żółtaczkę typu b, a spółkuje z wieloma pannami (i mężatkami też), więc pewnie je pozarażał. Sam to dostał od jednej panny w prezencie, hehe

seboc21.10.2017 11:41

Bytom czemu mnie to nie dziwi ?

Rzepicha21.10.2017 10:27

Czym jest ta żółtaczka wobec trwającego od wielu lat zaniku mózgu u ludzi. Określenie "człowiek rozumny" obecnie należy zastąpić określeniem Żarłacz tępogłowy..

ada20.10.2017 16:22

Wprowadzenie darmowej komunikacji spowoduje, to że patologia i brudasy, nadużywający alkoholu będą przemieszczać się po mieście autobusami, a pasażerowie nie będą się z nimi szarpać. Kolejna sprawa to utworzenie szafy w centrum miasta na nadwyżki żywności. Cel bardzo szlachetny i potrzebny. Ale efekt taki, że większość brudasów, bezdomnych wieczorem tam krąży, siedzi na ławkach i przystanku autobusowym z brudnym i śmierdzącym dobytkiem w reklamówkach, roznosi zarazki i bakterie. Cieszy się z żywności. Potrzebne inne rozwiązanie. Stary SUPERSAM to miejsce gdzie, po szkole wsiada i wysiada dużo ludzi i młodzieży, w pobliżu jest przychodnia.

Krakus20.10.2017 12:40

Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza to Zagłębie Dąbrowskie , a nie Śląsk

szakal20.10.2017 12:12

Narodowiec k-a się odezwał wszyscy Polacy to jedna rodzina matole

Frupek20.10.2017 10:27

Sosnowiec i Dabrowa Gornicza to nie Slask,to najbardziej na poludnie wysuniete osiedla warszawskie.